Jump to content


Κατασκευές που είδα και μου άρεσαν!


Recommended Posts

Τα χερούλια ήταν όλα τα λεφτά και η καλύτερη νότα στο όλο project!!!

Βέβαια δε καταλαβα τι κάνει τις μπετόβεργες να μην φεύγουν απο τη θέση τους. Εκτός αν τις τσίμπησε με την ηλεκτροκόλληση και δε πήρα χαμπάρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως οι τρύπες στις γωνίες είναι μικρότερες και έχει τορνίρει τις άκρες των μπετόβεργων να σφηνώνουν.

Εμένα δεν μου άρεσαν οι πάτοι των συρταριών και ότι έβαλε πηχάκια αντί οδηγών. Κατά τ' άλλα πολύ ωραίο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το concept του από ότι κατάλαβα, ήταν να χρησιμοποιήσει ότι είχε σε ρετάλια, οπότε έβαλε και πηχάκια αντί για οδηγούς. Αλλά και τα πηχάκια μια χαρά είναι. Και αν το θυμάσαι κάθε 6 μήνες να τα περνάς με πράσινο σαπούνι, γλιστράνε σαν να είναι οδηγοί ρουλεμάν.

Μου άρεσε πολύ το τελικό του αποτέλεσμα και ίσως του "κλέψω" μερικές ιδέες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν οι τρύπες είναι ακριβώς στη διάμετρο της βέργας, μάλλον του αρκούν οι ραβδώσεις για να συγκρατούν τη χειρολαβή. Εμένα με άγχωσαν και οι πάνω γωνίες του πάγκου. Προβλέπω ωραίες μελανιές αν δεν τις καλύψει με λίγο πλαστικό ή στρογγυλεμένο ξύλο. Ωραία και στιβαρή κατασκευή, πάντως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι στο 14' 49'', όπου φαίνεται έστω και στα γρήγορα ότι έχει τροχίσει τα δόντια του STALL.

Ωραίος ο μάστορας, αλλά οι πάτοι των συρταριών, αποτυχία έμπνευση, το πράγμα θα είναι μια στιβαρότατη . . . κουδουνίστρα! ! ! :p

Για να μην αναφέρω τη χαμηλή στιβαρότητα του ραφιού!

Ο πάτος ξύλινος και ντύσιμο από πλαστικό δαπέδου, η και σκέτο λεπτό κόντρα πλακέ, θα ήταν τέλειο!

Αν δεν ήταν αυτό που υποθέτεις Αγάπη (το κάνω με ότι έχω! ) Θα έπρεπε να βάλει οδηγούς πλήρους εξαγωγής του συρταριού, αν και κάνοντας τα ξυλάκια πιο μακριά, το αντιμετώπισε μερικώς το θέμα!

Επίσης τους ταμπλάδες θα τους στερέωνα με βίδες πάνω στα λαμάκια για να είναι πιο στιβαρά και να αντέχουν τα ατυχήματα. Το κόστος θα ήταν να ανοίξει μερικά σπειρώματα επιπλέον.

Αυτά . . . .. . . 

Τελικώς . . . . τον  ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ! ! ! !  :hehe:

Άντε και στα δικά μας ! ! ! :D

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλή κατασκευή  αλλά νομίζω έχει γίνει πλέον αυτοσκοπός. Δεν υπάρχει τίποτα που να δικαιολογεί την κτηνώδη κατασκευή  και τα χρήματα που έδωσε. Με 250€ ( όσο κάνει το μοτέρ της αντλίας) παίρνεις ένα  χειροκίνητο και κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.