Jump to content


Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Πρόσφατα παρέλαβα από την προσφορά του Banggood ένα μικρό κατσαβίδι με bits προς 4 ευρώ αν θυμάμαι καλά λολ τώρα έχει 3 :p 

 

Για τα 4 ευρώ που κάνει είναι πολύ καλό. Οι διαστάσεις είναι αρκετά μικρές και μπαίνει άνετα μέσα σε μία τσέπη.

Τα δοκίμασα λίγο χθες για να ανοίξω ένα κομπιουτεράκι/αριθμομηχανή και φαίνονται οκ.

Φυσικά μιλάμε για λεπτές μύτες οπότε δεν ειναι για ζόρια και πρέπει να έχουμε βρει το κατάλληλο bit για την βίδα για να μην κλαίμε.

 

Specification : 

Holster Size(L X W) : 20 X 10.5cm /7.87 x 4.13in(approx)
Five-star screw driver : 0.8 1.2
Torx screw driver : T2 T3 T4 T5 T6 T7 T8 T9 T10 T15
Triangle driver : 2.3Y screw driver : 2.0
Cross screw driver : 1.0 1.2 2.0 3.0
Flat screw driver : 1.0 1.5 2.0 3.0
Point screw driver : 0.8
 
Package includes :  

1 x 25 in 1 Screwdriver Set

 

Παρακάτω μερικές φωτογραφίες

 

σετ_κατσαβίδι_ακριβείας_απο_banggood_screwdriver_bits_IMG_0339.jpgσετ_κατσαβίδι_ακριβείας_απο_banggood_screwdriver_bits_IMG_0340.jpgσετ_κατσαβίδι_ακριβείας_απο_banggood_screwdriver_bits_IMG_0341.jpgσετ_κατσαβίδι_ακριβείας_απο_banggood_screwdriver_bits_IMG_0342.jpgσετ_κατσαβίδι_ακριβείας_απο_banggood_screwdriver_bits_IMG_0343.jpgσετ_κατσαβίδι_ακριβείας_απο_banggood_screwdriver_bits_IMG_0344.jpgσετ_κατσαβίδι_ακριβείας_απο_banggood_screwdriver_bits_IMG_0346.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Αντε να κάνω διπλό Post :p

 

Τα Χριστούγεννα φτάνουν οπότε άρχισα να σκέφτομαι και τα δωράκια μου :) 

Δύο πακέτα παρέλαβα σήμερα και αναμένω άλλα δύο.

 

Ας ξεκινήσουμε από τα ελαφριά πραγματάκια :) 

 

Το πρώτο είναι ένα cabinet scraper -που λένε και στο χωριό μου- της αγαπημένης μου Σουηδικής εταιρίας Bahco με σήμα το ψαράκι :D

Το συγκεκριμένο εργαλείο για όποιον δεν το γνωρίζει μπορεί να δει τι κάνει κοιτώντας το βίντεο εδώ

 

Bahco_474_Cabinet_Scraper_6_IMG_0347.jpgBahco_474_Cabinet_Scraper_6_IMG_0348.jpgBahco_474_Cabinet_Scraper_6_IMG_0349.jpg

 

Συνεχίζουμε με ένα combination square της ίδιας εταιρίας Bahco CS150 το οποίο αγοράστηκε από εδώ 

είχα πάρει πριν καιρό το μεγάλο του αδερφάκι και τώρα ήρθε ο καιρός να γίνουν ζευγάρι :) 

Αξίζουν και οι δύο το κάθε ευρώ και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τις κινεζιές και τα σχετικά

 

Bahco_CS150_150mm_Combination_Square_IMG_0351.jpgBahco_CS150_150mm_Combination_Square_IMG_0352.jpgBahco_CS150_150mm_Combination_Square_IMG_0353.jpgBahco_CS150_150mm_Combination_Square_IMG_0355.jpg

 

Τις προηγούμενες μέρες κατάλαβα τι σημαίνει να μαζεύω σκόνη από τρύπες στον τοίχο. Οπότε έπεσε και η ανάλογη παραγγελία για έναν συλλέκτη σκόνης.

Συγκεκριμένα τον Karcher ddc 50

 

Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες έχει βάση για τοίχο, οπή που περνάει το τρυπάνι το οποίο max μπορεί να είναι 10mm βάση manual (δε το έχω δοκιμάσει καν) και με δύο μπαταριούλες και έναν διακόπτη αρχίζει να κάνει φασαρία :p συλλέγοντας την σκόνη. Μόλις δοκιμαστεί θα γράψω εντυπώσεις

 

karcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0367.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0371.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0370.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0372.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0369.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0374.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0373.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0375.jpg

 

Πάμε στα πιο βαρέα και ανθυγιεινά (λολ όχι :p )

 

Αρχικά το Pocket hole jig της Kreg το K4 συγκεκριμένα που τελικά έπρεπε να το έχω πάρει από την αρχή. Φυσικά και το αντίστοιχο της wolfcraft που έχω είναι καλό αλλά της Kreg είναι αρκετά πιο βολικό. Επίσης να σημειώσω ότι η αγορά έγινε από amazon μετά που βγήκε σε flash deal και γλίτωσα κάπου 20 λίρες αν θυμάμαι καλά από την τιμή που βλέπετε εδώ https://www.amazon.co.uk/gp/product/B007XDHRMG/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

Αυτός ήταν και ο λόγος που το τόλμησα αλλιώς δε το έβλεπα να έρχεται :p 

Στον ευρωπαϊκό κωδικό του Jig (αμερικάνικο προϊόν είναι) τα σημεία με τους αριθμούς είναι σε mm και όχι σε ίντσες, πράγμα πολύ βολικό

 

Kreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0356.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0357.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0358.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0359.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0361.jpg

Kreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0362.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0363.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0364.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0365.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0366.jpg

 

 

Και κλείνοντας έχω ρούτερ και του έχω φτιάξει και τραπέζι αλλά κάθε φορά που έπρεπε να το βγάλω για καμιά μικροδουλειά το σκεφτόμουν πολύ, συν ότι λόγω μεγέθους δεν ήταν και τόσο βολικό για λεπτομέρειες. Οπότε είχα βάλει στο μάτι κάποια ρούτερ/κουρευτικά περιθωρίων.

Δεν ήθελα να δώσω πολλά μιας και θα είναι για μια στο τόσο οπότε επέλεξα το Maktec/Makita M3700

 

Είναι ένα μικρό ρούτερ, περιέχει οδηγούς, μία φρέζα αυλακώσεων, κλειδιά για το τσοκ και αβαθμίδωτη ρύθμιση του βάθους. Για τα λεφτά του θεωρώ ότι είναι ΖΖΖΖουπερ

 

makita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0376.jpg

makita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0377.jpgmakita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0378.jpg

makita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0379.jpgmakita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0380.jpgmakita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0381.jpg

makita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0382.jpgmakita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0383.jpg

 

Αυτά για σήμερα. Τα επόμενα θα έρθουν από βδομάδα!

 

Αν υπάρχει κάποια ερώτηση ή απορία είμαι στη διάθεσή σας :) 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτα ολα.. !

Εχω βαλει και εγω στο ματι αυτο για τις pocket holes.. 

Το πρωτο, το σετ κατσαβιδακια,  το πηρα και εγω και φαινεται πολυ αξιολογο..

Αναμενω εντυπωσεις απο τον συλλεκτη σκονης,, τον σκεφτομουν και εγω.

Και εβαλα στη λιστα τον χαρακα!

Ευχαριστουμε που μας "εφτιαξες" παλι :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγειες.Παραγγειλα και εγω μολις το σετακι κατσαβιδακια.

Αγορασα τιν συλλεκτη σκονης τις προαλλες για μενα και θελω να πω 2 λογακια.

Ειχα αυτον

11519-0-600x600.jpg

Και πηρα αυτον που εχεις.

Προσωπικα δε μου φανηκε πολυ βολικο.

1ον η μπαταρια και ο θορυβος που κανει ειναι για να κανει vacuum τον αερα και να βεντουζωσει στο τοιχο.Οποτε περνας το τρυπανη απο την οπη,στοχευεις,κολλας το μηχανημα στο τοιχο ανοιγωντας στο για 5-6seconds ,το κλεινεις και τρυπα,και μετα σαν ξυστρα, ανοιγει και αδειαζει.Αμα ειναι να κανεις 2-5-10 τρυπες στο σπιτι σου, πανω απο κανα καναπε ή γενικα μεσα στο σπιτι σου κομπλε,αλλα εγω που το πηρα για τη δουλεια που κρεμαω καλοριφερ,κλιματιστικα κτλπ δε με βολεψε.

2ον ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχη με το λαστιχο που εχει απο πισω,παντα μετα τη χρηση να το καλυπτεις γιατι αμα φαγωθει, υποθετω θα σταματησει να βεντουζωνει.

Αυτα και μεγεια σε ολα τα εργαλεια!!!

 

Eγω η αγορα του μηνα για μενα ηταν αυτη.

11718-0-600x600.jpg

 

αλφάδι λέιζερ της stanley που μπαινει πανω και σε τριποδα.Αυτα!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο :)

 

Καντε μου τη χαρη όμως και γραφτε στο ποστ σας τον αριθμο μοντελου για την αναζητη του site. και ενα λινκ απο skroutz ή απο το καταστημα που το αγορασατε θα κανει καλο να μη ψαχνομαστε αν θελουμε να παρουμε το ιδιο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτα όλα τα νέα "παιχνίδια" σας ! :D

Αγάπη, το ρουτεράκι της Makita είναι "μπιμπελό" , αν δε ζεσταίνεται πολύ, βάζει υποψηφιότητα και για άλλες κατασκευές ! ;)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τον συλλέκτη σκόνης της  Karcher. Κάνει δουλειά και μάλιστα πολύ καλή.

Σίγουρα δεν ειναι προσαρτήματα όταν θες να ανοίξεις πολλές τρύπες, αλλά για μέσα στο σπίτι είναι ταμάμ.

Δεν του ξέφυγε τίποτα.

 

Φυσικά υπάρχει και η λύση με τα χαρτάκια ή το φαράσι (αυτό έκανα μέχρι πρόσφατα) αλλά εκεί είσαι με το ένα χέρι στο φαράσι και με το άλλο στο δράπανο, που δεν ειναι και ότι πιο βολικό.

Money well spent στο μικρό εξαρτηματάκι :) 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δοκίμασα τον συλλέκτη σκόνης της  Karcher. Κάνει δουλειά και μάλιστα πολύ καλή.

Σίγουρα δεν ειναι προσαρτήματα όταν θες να ανοίξεις πολλές τρύπες, αλλά για μέσα στο σπίτι είναι ταμάμ.

Δεν του ξέφυγε τίποτα.

 

Φυσικά υπάρχει και η λύση με τα χαρτάκια ή το φαράσι (αυτό έκανα μέχρι πρόσφατα) αλλά εκεί είσαι με το ένα χέρι στο φαράσι και με το άλλο στο δράπανο, που δεν ειναι και ότι πιο βολικό.

Δεν αμφισβητώ την πολύχρονη και πολύφερνη εμπειρία σου :) αλλά εγώ προσωπικά όταν πρόκειται να ανοίξω τρύπες εντός του σπιτιού αγγαρεύω την σύζυγο να κρατά τον σωλήνα της ηλεκτρικής σκούπας ακριβώς κάτω από το τρυπάνι. :p

Δεν ξεφεύγει τίποτα έτσι. :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κατσαβίδι μπαταρίας και συρταριέρα, μερσί.:)  

Άκου συλλέκτες σκόνης... άμα δεν γίνει φ@υτάνα το μέρος δεν έχει γούστο.:p

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2016 at 11:07 ΜΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Καλοδούλευτα όλα τα νέα "παιχνίδια" σας ! :D

Αγάπη, το ρουτεράκι της Makita είναι "μπιμπελό" , αν δε ζεσταίνεται πολύ, βάζει υποψηφιότητα και για άλλες κατασκευές ! ;)

 

 

Tέτοιες ? :) 

cn.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο σκεφτηκε ειμαι σιγουρη :hehe: αλλα πρεπει να μελετησω πολυ και να βρω χρόνο που δεν εχω. Αν παντως το κανω τοτε μαλλον θα επιλεξω κανα Kress για εκει. Θα δειξει η τσεπη και ο χρονος :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Asxetius έγραψε:

Tέτοιες ? :) 

cn.jpg

 

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κατι τετοιο σκεφτηκε ειμαι σιγουρη :hehe: αλλα πρεπει να μελετησω πολυ και να βρω χρόνο που δεν εχω. Αν παντως το κανω τοτε μαλλον θα επιλεξω κανα Kress για εκει. Θα δειξει η τσεπη και ο χρονος :)

 

 

Ωχ! ! !

Μας πήρανε χαμπάρι ! ! !  :hehe:

Εμ !  Άδικο έχω, παιδί είμαι κι εγώ ( ! ! ! ) θέλω να παίξω ! ! :D

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 Αν παντως το κανω τοτε μαλλον θα επιλεξω κανα Kress για εκει. Θα δειξει η τσεπη και ο χρονος :)

 

 Βιάστηκες μου φαίνεται και έφαγες τα 2 πρώτα γράμματα..... όχι Αν ....... ΟτΑν   :):)  

Η τσέπη αν είναι γεμάτη επιταχύνει τον χρόνο... αν όχι θα καθυστερήσει λίγο.

Σημασία έχει η όρεξη για δημιουργία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πήγα από τον πολυαγαπημένο μου Παυλάτο (στο τέλος θα νομίζετε ότι παίρνω ποσοστά :hehe: ) για να πάρω δύο δωράκια.

Το ένα είναι για μία καλή μου φίλη που ασχολείται με μικροκατασκευές και δεν ειχε ένα dremel

 

Οπότε πακέτο το Dremel 4000 4/65 τυλιγμα και θα παραδοθεί το βράδυ της πρωτοχρονιάς 

 

Πολυεργαλείο DREMEL 4000 (4000-465) Με Πολυσφιγκτήρα +Σετ Τρυπανιών Ακριβείας F0134000LV - See more at httpswww.pavlatos-tools.grPolyergaleio-DREMEL-4000-4000-4-65-Me-Polysfigktira%20-Set-Trypanio-Akribei.jpgIMG_0427.jpg

 

Σε έναν άλλο φίλο που άρχισε τώρα να ασχολείται (εχω κάψει πολύ κόσμο από ότι φαίνεται γύρω μου) και πήρε πριν κάποιες μέρες το 20V δράπανο του Lidl του πήρα μία κασετίνα με διάφορα. Αναφέρεται Dewalt (Dewalt DE0109) όπως και στο amazon αν το ψάξετε, αλλά πουθενά δεν αναφέρει επάνω ότι είναι dewalt

Δεν ξέρω τι παίζει και ξέχασα και να ρωτήσω τον κύριο Κώστα.

Είναι όμως μια καλή βασική κασετίνα για αρχή.

Περιμένω την επόμενη εβδομάδα άλλο ένα τμήμα της παραγγελία για να τυλιχθεί και αυτό και να παραδοθεί :) 

 

Κασετίνα_Dewalt_DE0109_109_τεμαχίων.jpg

 

Ε και επειδή δε γινόταν να παίρνω για άλλους και όχι για μένα, τσάκωσα από το ράφι ένα καρφωτικό χειρός, που θα με βοηθήσει να αλλάξω την ταπετσαρία στις καρέκλες της τραπεζαρίας.

 

Καρφωτικό Stanley FatMax® Βαρέως Τύπου “G” 6-TR350

 

Καρφωτικό_Stanley_FatMax_Βαρέως_Τύπου_G_6-TR350_IMG_0423.jpg

Καρφωτικό_Stanley_FatMax_Βαρέως_Τύπου_G_6-TR350_0424.jpgΚαρφωτικό_Stanley_FatMax_Βαρέως_Τύπου_G_6-TR350_0426.jpgΚαρφωτικό_Stanley_FatMax_Βαρέως_Τύπου_G_6-TR350_0425.jpg

 

Αυτά και σήμερα. Αυτή η εβδομάδα και η επόμενη, κρύβουν πολλές συγκινήσεις ακόμα :hehe: 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και τα δύο δώρα!

Και απ' ότι βλέπω έχουν πολύ εξάρτημα μέσα!

Ιδιαίτερα από το Dremel δε λείπει "τίποτα" !

Ευτυχείς οι παραλήπτες! :D

 

Όσο για το καρφωτικό

για φέρτο από ΄δω

μπας και κρατήσουμε

το βλέφαρο ανοιχτό !

:hehe:

 

Εύχομαι και σε άλλες και πιο μεγάλες "συγκινήσεις" ! :T:

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Σε έναν άλλο φίλο που άρχισε τώρα να ασχολείται (εχω κάψει πολύ κόσμο από ότι φαίνεται γύρω μου) και πήρε πριν κάποιες μέρες το 20V δράπανο του Lidl του πήρα μία κασετίνα με διάφορα. Αναφέρεται Dewalt (Dewalt DE0109) όπως και στο amazon αν το ψάξετε, αλλά πουθενά δεν αναφέρει επάνω ότι είναι dewalt

Δεν ξέρω τι παίζει και ξέχασα και να ρωτήσω τον κύριο Κώστα.

Είναι όμως μια καλή βασική κασετίνα για αρχή.

Περιμένω την επόμενη εβδομάδα άλλο ένα τμήμα της παραγγελία για να τυλιχθεί και αυτό και να παραδοθεί :) 

 

Κασετίνα_Dewalt_DE0109_109_τεμαχίων.jpg

 

 

Συμπαθέστατη η κασετίνα! ψήνομαι και γω να την πάρω για δώρο! αλλά για μένα!! :p

κάνε αν θες ένα προσεχώς να μας πείς πιο είναι το 2ο κομμάτι του δώρου για τον φίλο σου γιατί κάτι μου λέει ότι και αυτό θα το θέλω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.