Jump to content


Recommended Posts

Ευχαριστώ όλους! :)

 

@sharkovios Αντώνη ότι και να ακους δεν ειναι αυτό που πραγματικά είναι :) 

Η επιτάχυνση στο βίντεο δεν αφήνει περιθώρια να καταλάβεις τι γίνεται στο backround.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κάρμεν, άψογο το βίντεο! Ίσως κάποια ανάλαφρη μουσική υπόκρουση να το έκανε ποιο εύκολο στην παρακολούθηση.

Στο τέλος κάνεις fade ή δουλεύεις σε ανοιχτό χώρο και απλώς νύχτωσε;:lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Αρη. 

Στην ταράτσα είμαι ρε συ στο μεγαλύτερο μέρος του βίντεο. Ξεκινησα μεσημέρι με λιακάδα και κατέληξα με φακό να μαζεύω τα εργαλεία :hehe: 

Αν δεις στο 12:55 έχω βάλει και δεύτερο φούτερ :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Lorimer έγραψε:

στη Ρεντίνα έχουν κάτι τέτοια για να εκπαιδεύονται τα κομάντα....:)

 

Είχα την "τύχη" να τα δω από πολύ κοντά :) 
---------------------------------------------------------------------


Mάστορα Στέλιο δεν σχολίασες ακόμη τον Πύργο :) 
 

Link to comment
Share on other sites

Σαν εμπλεκόμενος με την κατασκευή του (κάποιων δομικών στοιχείων του, που θέλανε "πλάτη" )

αισθάνομαι μια κάποια . . .  μετριοφροσύνη και συστολή ! :blush:

:p   :p:p:p:p 

Απλά . . . παίρνω φόρα ! ! ! :hehe:

Για την ώρα απλά θα καταθέσω εδώ ένα . . .

Εύγε μαστόρισσα ! ! !  . . . . . . . . . .

:T:  :yu: 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

:hehe: 

 

Δεν έχεις άδικο αλλά να σου πω :)

Οταν αποφασίζεις να κρατήσεις ένα ζώο σπίτι σου, πρέπει να του φερθείς σαν ισότιμο μέλος του σπιτιού, διαφορετικά άστο να βρει το δρόμο του αν τον βρει...

Όπως κάνει αυτό πολλές παραχωρήσεις, έτσι πρέπει να κάνεις και εσύ.

Αν δεν θες να γρατζουνάει έπιπλα, καναπέδες κλπ τότε πρέπει να του δώσεις το χώρο να μπορεί να το κάνει. Όταν κάνεις δουλειά, πρέπει να του δώσεις κάτι να απασχοληθεί και να παίξει κλπ

 

Προσπαθώ λοιπόν να είναι η συγκατοίκηση όσο γίνεται πιο άνετη και γι' αυτον και για τους υπόλοιπους :) 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ένα μεγάλο μπράβο γι' αυτό:

Οταν αποφασίζεις να κρατήσεις ένα ζώο σπίτι σου, πρέπει να του φερθείς σαν ισότιμο μέλος του σπιτιού

Άλλα σχόλια δεν χρειάζονται ! :)

 

Το λοιπόν, ή όλη κατασκευή ήταν ενδιαφέρουσα τόσο για την στιβαρότητά της όσο και για την διαφορά κόστους της από το έτοιμο, για το αν μου αρέσει ή όχι, είναι αδιάφορο, δεν μπορώ να μπω στο μυαλό του . . . γάτου! :)

Αυτός από ότι φαίνεται πολύ το εκτίμησε ! :D

Αυτό που μου άρεσε και για το οποίο Αγάπη σου λέω πολλά μπράβο, είναι το ότι με αυτά τα video φάνηκαν μια ολόκληρη σειρά από πράγματα που απλά οι φωτογραφίες δεν μπορούν να δώσουν και που τελικά είναι αυτά που έχουν αξία για όποιον βλέπει την κατασκευή !

 

Φυσικά μιλάω για την διαδικασία , για τις μαστοριές, τις πατέντες και τα κόλπα που χρησιμοποίησες , όπως :

1. Αυτό το ταμπονάρισμα της φρεσκοκολλημένης μοκέτας και ιδιαίτερα αυτό το αλλά Βασιλάκης Καΐλας,  φασκιωμά της ήταν όλα τα λεφτά! :)

Το πιστολάκι της κόλλας , μια χαρά τα πήγε με αυτή τη τόσο βολική λεπτή μύτη !

2. Ο αυτοσχέδιος οδηγός τρυπήματος των καδρονιών. . . η επιτομή της απλότητας !

Με την ευκαιρία αυτό το τρυπάνι που τρύπαγε σαν βούτυρο το πεύκο , τι ήταν ?

3. Η δημιουργία του DIY καρυδιού ήταν η επιτομή της . . . βαρβαρότητας !  

Μα καλά , καρατόμησες στη ψύχρα το allen! ! :T:

4. Η χρήση του έτοιμου σπιτιού σαν μέσο αλφαδιάσματος της συναρμογής των υπολοίπων κομματιών, αλλά και της τιθάσευσης των άτακτων -ζευλών- γωνιών !

5. Το δέκα μέτρα και μια τρύπα δεν έμεινε παραπονεμένο, παρά την ταχύτητα . . . φάνηκε !  Πόση ώρα μέτραγες για να κάτσει το σπιτάκι σωστά ! ?

6. Αυτό που μου άρεσε και δεν πρέπει να περάσει έτσι, είναι η επανάληψη του τρυπήματος των ήδη ανοιγμένων οπών στη βάση στο σπιτάκι!

Καθώς και το φορμάρισμα των σπειρωμάτων για το καθάρισμα  ενδεχόμενων καταλοίπων κόλλας !

Διότι η σοφία της κατασκευής λέει , κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε ! :T:

Και άλλα πολλά που ξεχνάω τώρα!

 

Αγάπη αυτό το γαλάζιο τετραγωνοτρίγωνο, πως προέκυψε, το τύπωσες ?

Και κάτι ακόμα, μέτρησες πόσα διαφορετικά εργαλεία / μέσα χρησιμοποίησες ! ! ! ?

Αυτή η παρουσίαση θα μπορούσε να αξίζει και μόνο γι' αυτό ! :T: 

 

Nα  πω και κάτι ευτράπελο . . . η ταχύτητα κάνει να φαίνεται -εκεί που καθαρίζεις τις "πολεμίστρες" του κάστρου-, να μοιάζει λές και έχεις να κάνεις  με . . . πατάτες ! !  :hehe:

 

Για όλα αυτά, από εμένα ένα μεγάλο μπράβο παρέα με ένα μεγαλύτερο ευχαριστώ που το μοιράστηκες με εμάς! :)

Εύχομαι να είσαι πάντα ανήσυχη και δημιουργική ! :T: 


 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στέλιο να εισαι καλά και σε ξαναευχαριστώ για τις κολόνες :) 

Πες στον EMCO οτι θα του πάρω ένα παγωτό την επόμενη φορά που θα περάσω :hehe: 

 

Να σοβαρευτώ τώρα να απαντήσω στις ερωτήσεις :) 

 

πριν 59 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

2. Ο αυτοσχέδιος οδηγός τρυπήματος των καδρονιών. . . η επιτομή της απλότητας !

Με την ευκαιρία αυτό το τρυπάνι που τρύπαγε σαν βούτυρο το πεύκο , τι ήταν ?

Είναι το τρυπάνι της Kreg για τις Pocket holes ή κρυφές βίδες στα ελληνικά, που κατά διαβολική σύμπτωση είναι 9.5άρι όσο θέλανε τα σπειρώματα Μ8 δηλαδή.

Να αναφέρω ότι καμία σχέση δεν έχει με αυτό της Wolfcraft. Κόβει σαν βούτυρο και έχει καθαρότερη κοπή.

Το έχω ξαναπεί ότι έχω και το ένα και το άλλο και τελικά το Kreg Μπορεί να ζητάει παραπάνω λεφτά, αλλά τα αξίζει. Το θεωρώ VFM προϊόν.

 

πριν 59 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

3. Η δημιουργία του DIY καρυδιού ήταν η επιτομή της . . . βαρβαρότητας !  

Μα καλά , καρατόμησες στη ψύχρα το allen! ! :T:

Είπα να το πάω με το χέρι αλλά κάπου εκεί λέω κάτσε που πας ρε καραμήτρο? :hehe: 

Δεν είχα καρυδάκι τόσο μεγάλο και η σκέψη να καρατομήσω το άλεν έγινε πράξη χωρίς καθόλου τύψεις :p 

Το φύλαξα μαζί με τα σπειρώματα μάλιστα για μελλοντική χρήση.

 

πριν 59 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

5. Το δέκα μέτρα και μια τρύπα δεν έμεινε παραπονεμένο, παρά την ταχύτητα . . . φάνηκε !  Πόση ώρα μέτραγες για να κάτσει το σπιτάκι σωστά ! ?

Αν μιλάς για το σημείο που έχω βγει επάνω στο ονυχοδρόμιο με τη μεζούρα πρέπει να ήταν 4-5 λεπτά αν κρίνω από το πόσα δευτερόλεπτα περνάνε στο βίντεο.

Ήταν ένα σημείο που το φοβήθηκα γιατί είχα μία ευκαιρία και είπα να το σιγουρέψω αρκετά πριν τρυπήσω και ίσως να το παράκανα :hehe:

 

πριν 59 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αγάπη αυτό το γαλάζιο τετραγωνοτρίγωνο, πως προέκυψε, το τύπωσες ?

 Είναι αυτό εδώ

 

http://www.thingiverse.com/thing:1605373

 

Το είχα τυπώσει για πλάκα όταν έκανα δοκιμές στον Printer μετά την αναβάθμιση και τελικά καλά έκανα και δε το πέταξα μιας και με βοήθησε πολύ :)

 

πριν 59 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Και κάτι ακόμα, μέτρησες πόσα διαφορετικά εργαλεία / μέσα χρησιμοποίησες ! ! ! ?

λολ δε μου έχει περάσει καν από το μυαλό.

Κοιτα σίγουρα πολλά και σίγουρα θα μπορούσε να γίνει η δουλειά με λιγότερα, αλλά αφού υπήρχαν βγήκαν να αναλάβουν δράση

 

Με πρώτη σκέψη

 

δραπανοκατσαβιδο (Να πω ότι είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει το συγκεκριμένο Dewalt )

παλμικό dewalt DCF886N https://www.skroutz.gr/s/4546796/Dewalt-DCF886N.html Μία φορά το έπιασα και το άφησα :p 

θερμοπίστολο Parkside (ευτυχώς που άκουσα τον @rastafari και το πήρα τότε

γωνιακός τροχός για την καρατόμηση του άλεν :p BOSCH PRO GWS 850 CE http://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-bosch-pro-gws-850-ce-rythmizomenes-strofes-125mm-p-TLS.030185

Kreg jig το αναφέρω παραπάνω

αεροσυμπιεστής Stanley https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/exoplismos-ergastiriou-mihanimata/aerosubiestes/aerosumpiestis-stanley-230v-me-doheio-horitikotitas-5l-62006231/

γωνίες

σφιγκτήρες

Λίμα

Μέγγενη

Καρφωτικό αέρος και χειρός

Αποφλοιωτές για τις πατάτες :p aka Ξυράφια

 

Και ότι άλλο ξεχνάω τώρα :) 

 

πριν 59 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Nα  πω και κάτι ευτράπελο . . . η ταχύτητα κάνει να φαίνεται -εκεί που καθαρίζεις τις "πολεμίστρες" του κάστρου-, να μοιάζει λές και έχεις να κάνεις  με . . . πατάτες ! !  :hehe:

:hehe::hehe::hehe: ΜΕ ΠΕΘΑΝΕΣ :hehe: 

 

ΥΓ Δε σου ξεφεύγει τίποτα πάντως ακόμα και σε fast forward :p:hehe: 

ΥΓ2 ρε Στέλιο πάλι σεντόνι βγήκε γαμώτο. θα κόψω τις κακές παρέες :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.