Jump to content



Recommended Posts

πριν 34 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αγάπη αν πέρναγες την οξιά με κάποιο βερνίκι να ψιλοσφραγίσει το ξύλο, δεν θα ήταν λιγότερο επιρρεπής στο να ρουφάει τη μπογιά?

Θα δημιουργούσε αυτό (το βερνίκι) πρόβλημα πρόσφυσης στο ακρυλικό?

 


Aυτό κάνω εγώ, και μετά βάφω με μαρκαδόρο :) 

paok01.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παρέλαβα εχθες από τον Μπάμπη δύο στρογγυλά ξύλα σκαλισμένα στο CNC. Το ένα (αυτό του Παναθηναϊκού) ήταν πολύ εύκολο να ολοκληρωθεί μιας και το σκάλισμα ήταν πιο βαθύ και ο τεχνητός καπλαμάς από πάνω δεν ήταν ζωντανός, όπως η οξιά που μπήκε στο σύμβολο της Pari saint germain (άτιμη οξιά)

Δε πειράζει όμως έτσι και αλλιώς δοκιμή ήταν πιο πολύ. Εμένα με στεναχώρησε, αλλά ο παραλήπτης ξετρελάθηκε. Αντε τώρα να βγάλεις άκρη με τα διαφορα reviews :p .

Επίσης, μου ζήτησε να το κάνω ρολόι αυτό της Γαλλικής ομάδας, οπότε αφού θα μπει και σε τοίχο οι ατέλειες που εμένα την δίνουν στα νεύρα, δε θα είναι καθόλου αισθητές.

Όπως και να έχει όμως είχαμε μία επιτυχία και μία αποτυχία.

Αυτό είναι που μετράει :):):) 
Eυγε 
;)

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο σιλερ από ασετόν ήθελε μάλλον, αλλά να σου πω την αλήθεια επειδή είχα δοκιμάσει σε μια πλευρά και βγήκε άψογο, δε περίμενα αυτό που έγινε σε μερικά σημεία.

Βέβαια τα νερά δεν ειναι ομοιομορφα οπότε μάλλον εκει θα τη πάτησα.

 

Αν περνούσα βερνίκι δε θα έπιανε το ακρυλικό. Σκοπός μου ήταν να πιάσει και ακόμα και σε τρίψιμο, μικρό χτύπημα απο χέρια κλπ να μη φεύγει. 

 

Θα το στρώσω αύριο πάντως μιας και δε μπορώ να το βλέπω. Ο παραλήπτης δε θα καταλάβει τη διαφορά έτσι και αλλιώς :hehe: 

 

ευχαριστώ και τους δύο :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με αφορμή ένα μικρό mod που ήθελα να κάνω, όταν έψαχνα parts για αυτό πέτυχα και αυτά (Rubber Conductive Buttons A-B, D-pad) για το κλασσικό gameboy (DMG-01) ε και είπα να το επισκευάσω, σήμερα τα παρέλαβα οπότε χρησιμοποίησα και το σετ κατσαβιδιών που είχα αγοράσει, δεν απογοήτευσε.

 

0010.thumb.jpg.7d22fff3f9d6adb99f221b7e071405b9.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Asxetius έγραψε:

Βερνίκι? Τίποτα? :) 

 

Νομίζω ότι πρέπει να το βάλεις στο θέμα με τον Διαγωνισμό 

https://www.thelab.gr/forums/topic/175333-giveawayπαυλάτος-tools/

 

...μένει να περαστεί με λάδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περάστηκε με λάδι teak.

                                  Πριν                                                                                                                               Μετά

58c662837fa44_cookbookstand.thumb.jpeg.41130354b1b8cf06e789fadd86dee1a9.jpegIMG_20170313_100645.thumb.jpg.2e5c4b9a0fef115250cce6ee6c131019.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν είμαι για πολλά πολλά αλλά με τρώει και δε μπορώ να κάθομαι είπα να κάνω μία δοκιμή να δω πως θα πάει η κατασκευή push block. Στα απλά ελληνικά σπρωχτήρια.

Υπάρχουν πάρα πολλά online για όποιον θέλει να φτιάξει. Προσωπικά ήθελα να μοιάζει με ροκάνι (αν το δεις με διαφορετικό μάτι σε πηγαίνει και σε λαγουδάκι :p ) οπότε σχεδίασα στο corel ένα γρήγορο σχέδιο.

 

push block.png

 

και πήγα στην πριονοκορδέλα να πραγματοποιήσω τις πρώτες μου καμπυλωτές κοπές, οι οποίες βγήκαν τζάμι για πρωτάρα :p

 

IMG_20170313_140239.jpgIMG_20170313_154957.jpg

 

Μετά με το τριβείο Triton TSPS450 έτριψα τα σόκορα να γίνουν όμορφα και ωραία και πήγα στο ρούτερ να δώσω καμπύλη για να μπορώ να το πιάνω άνετα από τη χειρολαβή.

Στον ενθουσιασμό μου πάνω έκανα καμπυλωτό και το κάτω μέρος (σόλα) :p

Αυτό θα πρέπει να το αποφύγω στα τελικά σπρωχτήρια :hehe:

 

IMG_20170313_191953.jpg

 

Έβαλα και το new logo επάνω με την δεύτερη τεχνική εδώ και το πέρασα ίσα ίσα ένα χέρι με σπρέι για να δω πως θα φαίνεται

 

IMG_20170313_193517.jpg

 

P1010866.JPGP1010870.JPG

 

Τελικά συμπεράσματα και πράγματα που θα διορθώσω στα τελικά blocks

 

  • Θα διαλέξω πιο χοντρό κόντρα πλακέ για να έχει μεγαλύτερο πάτημα το block. Είχα ρετάλι από 21mm οπότε θα πάω για 30mm (ευτυχώς έχω μπόλικο από περισσεύματα του πάγκου).
  • Θα βάλω ένα κομμάτι αντιολισθητική ταινία στη "σόλα".
  • Θα κάνω λίγο πιο μεγάλο το "τακουνάκι".
  • ΔΕΝ θα περάσω τη "σόλα" στο ρούτερ :hehe: .
  • Θα επιλέξω καλύτερη εκτύπωση στον εκτυπωτή για να βάλει περισσότερο μελάνι.
  • ΔΕΝ θα αλλάξω τις διαστάσεις μιας και το πέτυχα με την πρώτη.

 

overall ευχαριστημένη με την πρώτη δοκιμή και πως πήγε.

 

Σίγουρα θα φτιάξω 4-5 μιας και καλύτερα να διαλύονται αυτά παρά τα δάκτυλά μου :p 

Η όλη διαδικασία μου πήρε 20 λεπτά χωρίς καμία προσοχή στη λεπτομέρεια απλά ήθελα να πάρω μία ιδέα πως θα είναι στο χέρι μου και γενικά πως θα βγει το όλο εγχείρημα.

Μικρό project με αξία ανεκτίμητη όμως :) 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη πολύ ωραίο το αναλόγιο και άρτια η κατασκευή του!

Καλά διαβάσματα ! :T:

Αγάπη το σπρωχτήρι πολύ ωραίο και λειτουργικό φαίνεται και  πράγματι μοιάζει με  κουνελάκι που το έχουν πιάσει οι ζέστες ! :)

Μια σκέψη:   Αυτό το "ποπουδάκι" του, του είναι απαραίτητο? 

Το κάνεις για αντοχή και μελλοντική ανακατασκευή με νέο κόψιμο, ή είναι καλλιτεχνική αδεία ?

Αν είναι μόνο το δεύτερο, για σκέψου το και χωρίς αυτό, με μια πιο ομαλή καμπύλη, εκτός και . . . βάλεις και μια μουσούδα , ματάκια και πατουσάκια, οπότε πάω πάσο ! :T:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λαγουδάκι σε "πονηρή" στάση...:D

 

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις και σπρωχτήρι με μακριά λαβή, όπως αυτό που έχει μαζί το Dewalt. 

Σήκωσε τέρμα επάνω τον δίσκο, βάλε δίπλα το σπρωχτήρι σου και πες μου πως νιώθεις...

Χωρίς να δουλεύει βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο αν έχω καταλάβει καλά τι μου προτείνεις. Εχω αφήσει όσο περισσότερο ύψος γίνεται για τη περίπτωση που ξεχαστώ και έχω τον δίσκο πολύ πιο ψηλά από το ύψος του κομματιού κοπής. Οπότε επειδή εκεί κάτω έχει και λιγότερο ξύλο, επέλεξα να το πάω λίγο ακόμα πιο ψηλά για την καλλιτεχνική άδεια φυσικά που είπα ότι ήθελα να φέρνει σε ροκάνι και φυσικά για να υπάρχει ξύλο να το κρατήσει μιας και το μπροστά στα πατουσάκια θα έχει ήδη κοπεί σε τέτοια περίπτωση.

Όπως και να έχει όμως είναι πράγματα αναλώσιμα που αρκεί να βολεύουν και το σχήμα όπως αρέσει στον κάθε ένα. :) 

 

Παναγιώτη έχω κάνει σαν αυτά του dewalt αλλά δε με έχουν βολέψει καθόλου. Νιωθω πολύ άβολα όποτε τα χρησιμοποιώ και τα έχω αφήσει στην άκρη. Το πρώτο μου Push block να καταλάβεις ήταν μία ψιλοαντιγραφή του GRR-RIPPER με τρια κομμάτια ξύλο. Αυτό με βόλεψε περισσότερο αλλά θέλω να του αφιερώσω λίγο χρόνο παραπάνω. Για την περίπτωση που λες με τέρμα πάνω τον δίσκο, έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου και το δουλευω :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η μαστόρισα ! :T:

Επειδή δεν το έκοβα να είναι μόνο καλλιτεχνικές ανησυχίες, ρώτησα για να δω τη λογική πίσω από το σχήμα !

Πολύ σωστή η σκέψη, γιατί όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός μας :

"Κάλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρόψαχνε! "

:yu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Xbox 360 controller mod, κόστος 3,70€ - 5€

 

Σαν κάτοχος του 360 controller πρέπει να πω αν και ωραίο, στιβαρό με καλά πλήκτρα κτλ το d-pad είναι άθλιο, τελείως άθλιο, μέχρι τώρα στα platform που χρειαζόντουσαν d-pad το ανεχόμουν αλλά πρόσφατα άρχισα να παίζω ΜΚ X και το ποτήρι ξεχείλισε… το να πατήσεις κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση είναι αδύνατο οπότε είπα να βάλω το Transforming D-pad, η MS σε μια προσπάθεια να βελτιώσει το XBOX 360 (με το αζημίωτο) είχε βγάλει μια πιο ακριβή έκδοση του χειριστηρίου με διαφορετικό D-pad, σαν κάτοχος του παλιού επειδή δεν είχα καμία όρεξη να τα σκάσω είπα να το σενιάρω, old Xbox 360 controller με Transforming D-pad mod, επειδή το case στο «νέο» χειριστήριο στην περιοχή του d-pad είναι λίγο διαφορετικό χρειάζονται μερικά πλαστικά λίγο κόψιμο για να χωρέσει το νέο d-pad.

 

Transforming D-pad

Spoiler

 

Εργαλεία:

Κατσαβίδια Safe/Security torx T9 και PH1

Χαρτοκόπτη

Ένα μικρό κατά προτίμηση χαλασμένο κατσαβίδι ~ SL 1.5 για να αφαιρέσουμε κάποια κομμάτια

Μυτοτσίμπιδο

Μικρές λίμες ή λεπτό γυαλόχαρτο για λείανση.

 

 

01.thumb.jpg.f6d20a5cab581f0d801c0f1c34a04042.jpg02.thumb.jpg.b3b2bfb70e127420979068273148c729.jpg

Αν δείτε το D-pad έχει δυο επιπλέων ποδαράκια για τα οποία θα πρέπει να ανοίξουμε υποδοχές.

 

Έτσι είναι το security torx

 

03.thumb.jpg.4a880b7d082991fe794e6a065fb18270.jpg

 

Δανείστηκα μια φότο, ξέχασα να βγάλω πριν το μαΚαιρώσω…Το εσωτερικό δαχτυλίδι πρέπει να φύγει αλλιώς δεν χωράει το D-pad, εγώ χρησιμοποίησα το μικρό κατσαβίδι, το χάραζα κυκλικά για κάνα 5λεπτό και μετά το αφαίρεσα/έσπασα με το μυτοτσίμπιδο, μετά τρίψιμο με μια μικρή κυκλική λίμα και λίγο λείανση με το dremel.

 

58cc397e52ccf_04Stolen.thumb.jpg.fc7911ecab2f6cb77a4fcbc7cb6515b9.jpg

 

Αν δείτε το D-pad έχει δυο επιπλέων ποδαράκια για τα οποία θα πρέπει να ανοίξουμε υποδοχές.

 

05.thumb.jpg.a9436768ab15bcbc28cab3f3b42894f7.jpg

 

 

006.thumb.jpg.99c99d93c8b0bd2d0dbb0ef2611a9ade.jpg

 

007.thumb.jpg.984f9e1dada2264ca3a6d2477d8c7a0c.jpg

 

008.thumb.jpg.a2fb01dd8bea1ddf25f6c7d35c679930.jpg

 

009.thumb.jpg.7706b572a549d42c35abec5a7cc9f87f.jpg

 

και το αποτέλεσμα

010.thumb.jpg.f75092ffec6f3cafd38d7aeac847df2e.jpg011.thumb.jpg.a37b2607d5cc1fdc82e19bba8b151103.jpg

 

Damn έπρεπε να πάρω κόκκινο chrome....

 

Στο χρηστικό κομμάτι μου φαίνετε λίγο καλύτερο τώρα που το δοκίμασα, πρίν ήταν 3/10 τώρα νομίζω του βάζω ένα 7/10, σίγουρα δεν είναι τόσο καλό όσο τα d-pad της Nintendo (αρε αθάνατη) αλλά σίγουρα υπάρχει βελτίωση γιατί πριν ήταν για πέταμα….  Θα επανέλθω μετά από κάποιες ώρες για να πω ξανά άποψη.

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.