Jump to content



Recommended Posts

Κοίτα τι σου είναι το tubolfo...!

Spoiler

 

:hehe:

Ντάξει, τι να σχολιάσω; Κλασσική Αγάπη.

Αφού μόλις διάβασα το άλλο ποστ, σκέφθηκα "γιατί δεν φτιάχνει μια;" :p

 

 
 

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ! :D
Τίποτε δεν πάει χαμένο ! :)

Και μην ξεχνάμε, όταν κάτι βλέπεις ότι ζορίζει, για ξανακοίτα το με "άλλο" μάτι, ρίξε και μια ματιά στο "θησαυρό". . . 

όλο και κάτι μπορεί να προκύψει ! :T:

Αρκεί να στροφάρει το μυαλό, και το συγκεκριμένο . . . πάει στο  κόφτη  συνεχώς !  :yu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να είστε καλά ρε σεις :hehe:

Απλά διαολίστηκα και ήθελα να κάνω τη δουλειά μου σήμερα.

 

Σε άλλα νέα μπήκε ευρετήριο στο πρώτο Post του θέματος που θα ενημερώνεται κάθε φόρα που θα έχουμε μία κατασκευή, έτσι ώστε να βρίσκουμε εύκολα και γρήγορα αυτό που ψάχνουμε :T:

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Και μην ξεχνάμε, όταν κάτι βλέπεις ότι ζορίζει, για ξανακοίτα το με "άλλο" μάτι, ρίξε και μια ματιά στο "θησαυρό". . . 

όλο και κάτι μπορεί να προκύψει ! :T:

Aυτός ο θησαυρός..... μας κατέστρεψε.
"Κράτα αυτό", "κράτα το άλλο", "καλά αυτό θα πετάξω?  το 'χα πληρώσει το 1982 ένα κάρο χιλιάρικα" κ.τ.λ. κ.τ.λ.

Και να σκεφτείς ότι έχω ένα γνωστό που μαζεύει σίδερα, ηλ. συσκευές, computer, φωτοτυπικά κ.τ.λ για ανακύκλωση.
Βασίζομαι σ'αυτόν για να έχω μικρότερο θησαυρό.

Αν και σήμερα που πέρασε από εδώ, είδα ένα power bank και το τσίμπησα για μακρά αποθήκευση :):) 
 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
Link to comment
Share on other sites

Ε πες και δυο κουβεντες βρε παιδί μου!

Με τι υλικό τα έφτιαξες τα ηχεία; MDF είναι απο κάτω;

Χρωμα; Εστω λιγουλάκι τη διαδικασία; :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οι υπολογισμοί έγιναν με το χέρι (διαστάσεις, λίτρα etc)

η κατασκευή έγινε με MDF 2 εκατοστά, και βάφτηκε με χρώμα κιμωλίας homemade συνταγή (όχι αγορασμένο)

στην συνέχεια τρίψιμο με γυαλόχαρτο και decoupage με ρυζόχαρτο (η κόλλα είναι αδιάβροχη, οπότε 2 σε 1)

και στην συνέχεια γέμισαν εσωτερικά με Polyfill.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος eleozz έγραψε:

οι υπολογισμοί έγιναν με το χέρι (διαστάσεις, λίτρα etc)

η κατασκευή έγινε με MDF 2 εκατοστά, και βάφτηκε με χρώμα κιμωλίας homemade συνταγή (όχι αγορασμένο)

στην συνέχεια τρίψιμο με γυαλόχαρτο και decoupage με ρυζόχαρτο (η κόλλα είναι αδιάβροχη, οπότε 2 σε 1)

και στην συνέχεια γέμισαν εσωτερικά με Polyfill.

 

 

Νομίζω ότι πρέπει να βάλεις μπομπέ βίδες μπροστά, πολύ ωραία πάντως! Πολύ λίγα μας είπες , και' γω σαν παιζάκι έχω απορίες.

-Τι ηχεία έβαλες (watt-ίντσες); Διαστάσεις καμπίνας; (να καταλάβουμε το μέγεθος)

- Από χρώμα κιμωλίας προσωπικά δεν κατέχω πράμα. Τι είναι αυτό; Η συνταγή;

-Ούτε στο decoupage κατάλαβα.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμμάζεμα κομπρεσέρ αέρος. (μέρος δεύτερο)

 

 

Την προηγούμενη φορά καθάρισα το κομπρεσέρ, και έκοψα την τάπα λαδιού απ' το παπί ώστε να χωρά στο κάρτερ. 

Μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο βρήκα κάποιον που έχει το ίδιο, και του ζήτησα να μου μετρήσει τις διαστάσεις του δείκτη λαδιού.

Την επόμενη μέρα είχα τις διαστάσεις που χρειαζόμουν, αλλά και τη πληροφορία ότι η τάπα είχε βαλβίδα διαφυγής του αέρα ώστε να αναπνέει το κάρτερ.

asta-livello-olio-per-gruppi-pompanti-e-compressori-gm-cosmos.jpg

 

 

Αρχικά ξεκίνησε το μοντάρισμα της τάπας του παπιού, ώστε να έχω ένδειξη λαδιού. Οι δύο γραμμές είναι το min. και το max. για το λάδι.

100_3411.jpg  100_3413-2.jpg

100_3414-2.jpg  100_3419-2.jpg

 

Μετά την ιδέα του @Seafalco οι βόλτες φαγώθηκαν ελαφρά και ντύθηκαν με μακαρόνι, ώστε η τάπα να μπαίνει σφηνωτά στο κάρτερ.

100_3422.jpg  100_3423.jpg

 

 

Πάμε να φτιάξουμε το εξαεριστικό. Κόπηκε ένα ανταλλακτικό από στυλό Parker στο κατάλληλο μήκος.

100_3429.jpg  100_3433.jpg

100_3443.jpg

 

Ανοίχτηκε τρύπα διαμέτρου 7.5mm στην εισαγωγή, αλλά συνέχισα στην εξαγωγή με 4mm. για να μη καταστραφεί η τάπα. 

100_3436.jpg  100_3439.jpg

 

Χώρεσε άνετα.

100_3444.jpg

 

Το σωληνάκι ντύθηκε με με λάστιχο από καθετήρα και μπήκε σφηνωτά στη τάπα.

100_3447.jpg  100_3448.jpg

100_3450.jpg

 

Τοποθετημένο.

100_3454.jpg

 

Απέμεινε η αντικατάσταση της βαλβίδας της δεξαμενής.

100_3426.jpg

 

Δεν βρήκα μικρό βανάκι, έτσι αναγκαστικά πήρα μεγάλο που θα μπει με συστολή.

100_3427.jpg  100_3428.jpg


Οριακά... το χωρίζουν τρία χιλιοστά απ' το πάτωμα αλλά λυπήθηκα να το κόψω. Λύσεις υπάρχουν βέβαια, μπορώ εύκολα να μετακινήσω τις ρόδες μπρος το πάτωμα και να σηκωθεί το κομπρεσέρ δύο πόντους, αλλά δεν θα ασχοληθώ για κάτι που χρησιμοποιείται μία στο τόσο.

Το πολύ πολύ όταν θέλω να το αδειάσω το βάζω σε δύο τάκους και κάνω τη δουλειά μου.

100_3455.jpg  100_3460.jpg

 

 

Στα του αποτελέσματος τώρα.  Ο diy εξαεριστήρας στη τάπα λαδιού πράγματι δουλεύει αφού βγάζει ανέλπιστα πολύ αέρα. 

Επίσης αναστήθηκε και η φτερωτή μπροστά μετά το καθάρισμα, αφού στέλνει πλέον αρκετό αέρα στο μοτέρ. Ψήνομαι τώρα για τη κατασκευή μιας ηχοπαγίδας.:)

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!
Όχι που δεν θα ψηνόσουν !

Αφού είναι το επόμενο βήμα για να βρουν ησυχία τα αυτιά σου ! :)

Νίκο στον εξαεριστήρα του κάρτερ, βάλε στην  άκρη στο σωληνάκι λίγο φίλτρο από αποροφητήρα

(κάντο σα πουγκί, ή βάλε ένα μικρό κουτάκι και γέμισέ το με φίλτρο) για μην ρουφάει σκόνη μέσα στο κάρτερ!

Όσο για την ηχοπαγίδα, μέτρα διαστάσεις κομπρεσερ και τα λέμε ! ;)

BTW! (από λίγο να το ξεχάσω! )  Μια χαρά έγινε η μόντα του δείκτη ! :T:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προχτές τελείωσε το πετρέλαιο θέρμανσης στην δεξαμενή, αγοράσαμε την επόμενη μέρα και πάμε να ανάψουμε το καλοριφέρ και φυσικά μας έριξε άκυρο, είχε ρουφήξει αέρα και ήθελε εξαέρωση, με λίγο ψάξιμο πασπάτεμα στο καυστήρα και λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ έκανα τελικά εξαέρωση.

 

Από την δεξαμενή φεύγει ένας σωλήνας που πάει στον καυστήρα, αυτός λοιπόν λόγο έλλειψη πετρελαίου πήρε αέρα με αποτέλεσμα όταν ο καυστήρας πάει να πάρει μπροστά και να δημιουργηθεί φλόγα να μην τροφοδοτείτε με πετρέλαιο και να σβήνει, υπάρχει ένα λαμπάκι/διακόπτης που ανάβει για να δηλώσει ότι υπάρχει πρόβλημα, το πατάμε για να σβήσει και μετά από 2-3 λεπτά ξαναδοκιμάζουμε, αν δεν δούμε άσπρη μέρα τότε ήρθε η ώρα για ξεβίδωμα, αν ακολουθήσετε το σωλήνα της παροχής πετρελαίου θα δείτε που καταλήγει, εκεί (φοτο) έχετε την δυνατότητα να ξεβιδώσετε την βίδα που γράφει Ps προσεχτικά και λίγο ώστε να βγει ο αέρας, αρχικά θα δείτε φούσκες μετά θα βγαίνει πετρέλαιο όπου και την βιδώνετε, πατάτε το κουμπί να σβήσει η ένδειξη του σφάλματος (αν είναι αναμένη) και ανοίγετε το καλοριφέρ, λογικά θα πάρει μπρός.

 

Προσοχή τι πειράζετε!

 

IMG_20170217.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χελιδονοουρών το ανάγνωσμα! :)

Σήμερα με ξαφνική έμπνευση πήρα ένα ρετάλι ταλαιπωρημένο κοντραπλακέ και έκανα την πρώτη προσπάθεια για να φτιάξω χελιδονουρές.

Ήμουν στη δουλειά και εργαλεία δεν είχα παρά ένα πριόνι μελαμίνης και μερικά σκαρπέλα που τα είχα μόλις ακονίσει.

Μαστόρεμα δεν είναι, το πολύ να το πώ εκπαίδευση για μελλοντικά μαστορέματα . . .  :D

Και η ώρα της εφαρμογής . . .

 

large.20170222_215856-large.jpglarge.20170222_215908-large.jpglarge.20170222_215912-large.jpglarge.20170222_215947-large.jpglarge.20170222_215952-large.jpglarge.20170222_215958-large.jpglarge.20170222_220003-large.jpglarge.20170222_220022-large.jpg

 

Σημάδεμα φυσικά με το μάτι γιατί στέλλα δεν υπήρχε και ουτε μαχαίρι, οπότε ζητώ τη κατανόησή σας για την ποιότητα της εφαρμογής!

 

large.20170222_220453-large.jpglarge.20170222_220528-large.jpglarge.20170222_220541-large.jpglarge.20170222_220550-large.jpglarge.20170222_220555-large.jpglarge.20170222_220601-large.jpglarge.20170222_220613-large.jpglarge.20170222_220629-large.jpglarge.20170222_220635-large.jpglarge.20170222_220646-large.jpglarge.20170222_220651-large.jpglarge.20170222_220733-large.jpg

 

Το υλικό ήταν πολύ κακή ποιότητα (κοντρα πλακέ από κιβώτιο κάποιου μηχανήματος) και η ανομοιογένειά του δύσκολη!

Τα κομμάτια που αποκόπηκαν λόγω έλλειψης copping saw έγιναν με το σκαρπέλο .

Φινίρισμα δεν έγινε, παρά μόνο λίγο ξυσιμο με το σκαρπέλο.

Ο χρόνος που χρειάστηκε ήταν (από ότι βλέπω από τα exif των φωτο) περίπου 27 λεπτά !

Για γκαβάδι, λέω καλά τα κατάφερα ! :)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το αποδώσω στη "τύχη του πρωτάρη" -πράγμα απαραίτητο για να παίρνει κουράγιο! :)

Ακολούθησα τις οδηγίες του Δάσκαλου :

 

Με κάποιες -εξ ανάγκης- τροποποιήσεις και νομίζω ότι το "ξύλο" αυτό, παρά τη ψαθυρότητά του, είναι αρκετά ελαστικό και συγχωρεί τα μικρά λάθη! :)

Όπως και να έχει "ο πάγος . . . έσπασε " !!! :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αποτέλεσμα για πρώτη φορά Στέλιο. Το κόντρα πλακέ δεν είναι και ότι καλύτερο για σκαρπέλο. 

Πάντως είναι ανατριχιαστική η θέα του κ.π πιασμένο στην μέγγενη μηχανουργείου...:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετά σου λένε μερικοί, τα εργαλεία κάνουν το μάστορα :hehe: . Αμ δε κάνει το ράσο το παπα!! 

 

Και που να ειχες και ξύλο της προκοπής δηλαδή να κάτσεις να τις κάνεις :) 

Αψογες και πάει έσπασε ο πάγος και πήρες και τον αέρα :D 

 

 

Στέλιο πρώτα τα Pins Και μετά οι ουρές ή το ανάποδο?

 

ΥΓ Πάντως με απογοήτευσες! Εγώ μετά από δηλώσεις σου τις περίμενα σε αλουμίνιο :( 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες !   :)

Παναγιώτη πραγματικά από στρώση σε στρώση, η αλλαγή της κατεύθυνσης των ινών μεταμόρφωνε τη συμπεριφορά του κ.π.

Και πέρα από αυτό και ίσως πιο σημαντικό είναι ότι προερχόταν από συσκευασία, και μάλιστα πολύκαιρισμένη.

'Οσο για τη μέγγενη, δίκιο έχεις αλλά το "κατάστημα" δεν είχε και πολύ επαφή με τα ξύλα, όχι τουλάχιστον με εμφανείς εργασίες σε αυτά. :)

 

Αγάπη, πραγματικά έσπασε!

 

Είχε προηγηθεί το ακόνισμα σκαρπέλων και δακτύλων ( :( ) οπότε λέω, η μισή ντροπή δική μου, ή άλλη μισή δική του (του ξύλου ! :p ) και το επιχείρησα .

Πάντως όσο απαραίτητο είναι το πριόνι και η γωνιά, άλλο τόσο απαραίτητο είναι και το μαχαίρι σημαδέματος! Η γραμμή που αφήνει το στυλό δεν βοηθάει και πολύ!

Σημάδεψα πρώτα τις ουρές και μετά με βάση αυτές σημάδεψα τα δάχτυλα κρατώντας το κομμάτι με τις ουρές  στα χέρια, γιατί στο πάγκο αυτό δεν υπάρχουν οι σχετικές ευκολίες.

20170222_213344-large.jpg 20170222_214338-large.jpg

 

Πρόσεξα να κόψω μέσα στο κομμάτι που θα αφαιρεθεί . . .

 

20170222_214720-large.jpg20170222_214950-large.jpg

 

και αφού πέρασα τα σημάδια στο κομμάτι με τα δάχτυλα, έκοψα και εκεί δίπλα στις γραμμές αλλά μέσα στο προς αφαίρεση κομμάτι . . .

 

20170222_215800-large.jpg

 

Το τελικό συμπέρασμα που έχει τη μεγαλύτερη σημασία είναι ότι, μόνο αν το επιχειρήσεις, καταλαβαίνεις ότι απλά θέλει λίγη προσοχή και τα άλλα έρχονται . . . :D

Πάμε λοιπόν με πιο πολύ αυτοπεποίθηση και σε -γιατί όχι ! :hehe: - αλουμίνια  . . . να σου φύγει η απογοήτευση ! :p

 

Παιδιά να είσαστε καλά, τα λόγια σας είναι πραγματικά ότι χρειάζεται "ο εραστής του ονείρου" να παίρνει θάρρος !  :T: 

entit:  Η σειρά των φωτο διορθώθηκε γιατί η αρχική τοποθέτηση ήταν λίγο . . . "νυσταγμένη" :p

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να βάλω και εγώ ένα ευκολάκι που εξελίχθηκε σε δυσκολάκι και σε κατα το ήμισυ αποτυχία

Αλλά καλό είναι να λέγονται και αυτές για να μαθαίνουμε :) 

 

Παρέλαβα εχθες από τον Μπάμπη δύο στρογγυλά ξύλα σκαλισμένα στο CNC. Το ένα (αυτό του Παναθηναϊκού) ήταν πολύ εύκολο να ολοκληρωθεί μιας και το σκάλισμα ήταν πιο βαθύ και ο τεχνητός καπλαμάς από πάνω δεν ήταν ζωντανός, όπως η οξιά που μπήκε στο σύμβολο της Pari saint germain (άτιμη οξιά)

Δε πειράζει όμως έτσι και αλλιώς δοκιμή ήταν πιο πολύ. Εμένα με στεναχώρησε, αλλά ο παραλήπτης ξετρελάθηκε. Αντε τώρα να βγάλεις άκρη με τα διαφορα reviews :p .

Επίσης, μου ζήτησε να το κάνω ρολόι αυτό της Γαλλικής ομάδας, οπότε αφού θα μπει και σε τοίχο οι ατέλειες που εμένα την δίνουν στα νεύρα, δε θα είναι καθόλου αισθητές.

Όπως και να έχει όμως είχαμε μία επιτυχία και μία αποτυχία.

 

Η τεχνική που χρησιμοποιησα την είχατε ξαναδει στο True Violet Project όπου είχα ξεκινήσει με σκάλισμα σε Plexi glass και γέμισμα με ακρυλικό.

Στο ξύλο θέλει να το περάσετε παχύ το ακρυλικό για να μην ποτίσει (αρκεί να μη το κάνετε σε οξιά :hehe: )

 

Οπότε στρογγύλεψα και τις γωνίες με το ρούτερ περιθωρίων, περάστηκε και ένα χέρι βερνίκι αφού τρίφτηκε με 320 και έτοιμα

 

IMG_20170223_134736.jpgIMG_20170223_144510.jpgIMG_20170223_134743.jpgIMG_20170223_145418.jpgIMG_0870.jpgIMG_0872.jpg

 

Αν μεγαλώσετε την εικόνα θα δείτε πόσο καλά ρούφηξε το ακρυλικό η οξιά. Αν το σκάλισμα και ο καπλαμάς ήταν με περισσότερο ψαχνό θα επέμενα στο τρίψιμο και θα έβγαινε και αυτό πολύ καλό. Δε πειράζει όμως και στα άλλα με υγεία :) 

 

IMG_0874.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μας ομάδα βγήκε τέλεια ! ! ! :D

Όπως και έπρεπε! :p

Εντάξει υπάρχει μια μικρή διαφορά στους Γάλλους, που είναι εκνευριστική, αλλά η μακροσκοπική εικόνα μοιάζει αψεγάδιαστη! :)

Αγάπη αν πέρναγες την οξιά με κάποιο βερνίκι να ψιλοσφραγίσει το ξύλο, δεν θα ήταν λιγότερο επιρρεπής στο να ρουφάει τη μπογιά?

Θα δημιουργούσε αυτό (το βερνίκι) πρόβλημα πρόσφυσης στο ακρυλικό?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.