Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Δεν ειναι ακριβώς εργαλείο αλλά είναι ταυτόχρονα ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ :hehe: 

 

Παρέλαβα 3 πολύπριζα Legrand 6 θέσεων για την οργάνωση των καλωδίων πίσω από τα γραφεία.

https://www.skroutz.gr/s/9610401/Legrand-694656.html?keyphrase=Legrand+694656

Καλή υπομονή αύριο με τη μακαρονάδα που θα συναντήσω...

 

IMG_20161221_171216.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω χρόνο για φωτογραφίες μιας και ετοιμάζω βαλίτσα οπότε δύο λόγια για το προϊόν που παρέλαβα

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B000T9QXQW/ref=oh_aui_detailpage_o00_s01?ie=UTF8&psc=1

 

Επειδή δεν έχω δισκοπρίονο πάγκου που μπορεί να κόψει πάνω απο 50εκ πολλές φορές έχω το δισκοπρίονο ανα χείρας με τη βοήθεια DIY οδηγών ή ότι βρω τελος πάντων εκείνη τη στιγμή. Τελικά πήρα το παραπάνω και ησύχασα.

 

Αυτό που κάνει είναι να πιάνει την επιφάνεια που πας να κόψεις και με οδηγό αυτό πάει το δισκοπρίονο χειρός ευθεία.

Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν οδηγός για το ρούτερ.

 

Το συγκεκριμένο σε δύο δοκιμές που έκανα σφίγγει  πάρα πολύ καλά και δείχνει καλή κατασκευή. Περισσότερα από τον νέο χρόνο :) 

 

Εδώ ένα βίντεο από άλλο παρόμοιο του είδους

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν εχω χρόνο για φωτογραφίες μιας και ετοιμάζω βαλίτσα οπότε δύο λόγια για το προϊόν που παρέλαβα

 

 

Για ταξίδι ή για εργαλεία ? :) 

Link to comment
Share on other sites

Τα κατσαβιδακια ειναι πολυ δυνατα γιατι τα εχω δουλεψει αν και ηθελα τα wera συγκεκριμενα αυτα  https://www.google.gr/search?q=weller&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjNv-P-uJLRAhWRMFAKHcbDAzoQ_AUICCgB&biw=1396&bih=668&dpr=1.38#tbm=isch&q=wera+05006145006+greece&imgrc=0lEQ4GEzZejHaM%3A αλλα δεν δινω τοσα για τα μεταφορικα λυπαμαι . Οσο για το κοφτακι ειναι πολυ γνωστό για τα θαυματα που κανει ..

20161226_120524.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές και καλοδούλευτα ! :T:

 

Αφού ασχολείσαι με ηλετρολογικά καλό είναι να προσθέσεις στη συλογή σου και μερικά κατσαβίδια πιο εξειδικευμένα:

1. Sloted philips

Αποτέλεσμα εικόνας για Slotted phillips screwdriver

 

Ανάλογο υπάρχει και σε pozidrive

 

Επίσης αν ασχολείσαι με υλικό ράγας, σπουδαία ευκολία και ασφάλεια είναι τα  κατσαβίδια με slim μονωση στο άκρο.

 

Αποτέλεσμα εικόνας για Xeno Screw driver

 

Καλές γιορτές ! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω τσεκαρει ολα αυτα που μου ειπες και σε ευχαριστω..Εχω τσεκαρει επισης και τις μυτες που ειναι με lasertip  οπως τα wera. Αλλα και αυτα τα stanley ειναι σχεδον με slim μονωση :p Καλες γιορτες!!!!!!

Έγινε επεξεργασία από Stavros Apo
Link to comment
Share on other sites

Με την επιστροφή με περίμεναν μερικά ειδοποιητήρια. Ενα από αυτά ήταν για το Bosch GMS 120 Professional (ανιχνευτής μετάλλων, καλωδίων ρεύματος και δοκαριών) που παράγγειλα από amazon σε δελεαστική τιμή :) 

 

Σε σχέση με το Bosch PMD 7 φαίνεται αρκετά καλύτερος με τις πρώτες δοκιμές μιας και διαχωρίζει τις λειτουργίες. Ξέρεις τι παίζει δλδ στο τοίχο. Επίσης, εντοπίζει με ακρίβεια θέσης (πόσο δεξιά αριστερά είσαι από το αντικείμενο)

Ελπίζω να το ευχαριστηθώ :) 

 

Bosch_GSM_120_Professional_ανιχνευτής_μετάλλων_καλωδίων_ρεύματος_δοκαριών_IMG_0580.jpgBosch_GSM_120_Professional_ανιχνευτής_μετάλλων_καλωδίων_ρεύματος_δοκαριών_IMG_0582.jpgBosch_GSM_120_Professional_ανιχνευτής_μετάλλων_καλωδίων_ρεύματος_δοκαριών_IMG_0583.jpgBosch_GSM_120_Professional_ανιχνευτής_μετάλλων_καλωδίων_ρεύματος_δοκαριών_IMG_0584.jpgBosch_GSM_120_Professional_ανιχνευτής_μετάλλων_καλωδίων_ρεύματος_δοκαριών_IMG_0585.jpg

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα ένα δώρο στον εαυτό μου ! :)

Μερικά κολαούζα φορμαρίσματος (Forming taps)

Βασικά είναι κολαούζα που χρειάζονται αν ασχολείσαι με πάσα σε μαλακά μέταλλα.

Το πάσο το ανοίγουν συμπιέζοντας τα τοιχώματα της οπής και όχι κόβοντάς τα!

Αυτά που πήρα είναι της Volkel και δεν έχουν αυλάκια (Flutless tap)

 

FT-M3-M6_02_20170105_120451-large.jpgFT-M6_01_20170105_120512-large.jpg

 

Η διατομή τους είναι κάπως "τετράγωνη"

 

FT_M6_03_20170105_120622-large.jpg

 

Και ο τρόπος που δουλέυουν είναι :

 

 

 

Το βασικό τους χαρακτηριστικό είναι ότι τα πάσα που ανοίγουν είναι πιο ανθεκτικά από αυτά που ανοίγουν τα κολαούζα κοπής !

Και φυσικά θέλουν τα κατάλληλα τρυπάνια γιατί οι οπές πρέπει να είναι μεγαλύτερες από αυτές που χρειάζονται για τα κολαούζα κοπής .

 

Όταν τα κάνω πρόβα θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα ! :D

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Αγάπη αυτά που πήρα είναι της Volkel  Γερμανικά και καλής ποιότητας (όχι τρελά πράματα όμως).

Είναι κοβάλτιο με επικάλυψη τιτανίου για να αντέχει στις τριβές.

Τα μικρά έχουν περίπου 14 € και το πιο μεγάλο κοντά στα 20€, έκανε και μια έκπτωση πήρα και ένα μεγάλο μπουκάλι ειδικό λάδι κοπής παχύρευστο με πολύ καλή πρόσφυση στα μέταλλα  και όλα μαζί πήγαν ~ 65€ συν ΦΠΑ ! ! 

Αυτά είναι για μέταλα όχι σκληρά (μέχρι απλό σίδερο) αν θελήσεις να πας σε σκληρά μέταλλα (inox, μαντέμια, μηχανουργικούς χάλυβες και λαμαρίνες σκληρές) ο λογαρισμός πάει ακόμα ψηλότερα (το Μ8 για σκληρές λαμαρίνες είχε αν θυμάμαι καλά 29€)

Οι τιμές αυτές είναι για τα έχοντα επικάλυψη τιτανίου, τα απλά έχουν ανάλογα το μέγεθος 3 έως 5 € φτηνότερα.

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι είναι καλά αλλά όχι σπέσιαλ, δεν έχουν flutes, δεν είανι με δόντια κλπ , γιατί όλα αυτά είναι για πολύ πιο βαριές και επαγγελματικές δουλιές με κολαουζιέρες και φυσικά πληρώνονται !  :(

 

Για τις τρύπες τώρα .

Οι τρύπες είναι άλλης διαμέτρου από τα κολαούζα κοπής και μάλιστα πρέπει να τηρήσεις τις διαστάσεις των τρυπανιών όσο μπορείς καλύτερα έως ευλαβικά αν έχεις καλό εργαλειάδικο ! :)

Η Volkel δίνει για τα συγκεκριμένα τις εξής διαστάσεις:

 

Fluteless Taps (Forming Taps)
 

Recommended Core Hole Diameter

 

   
 

D

M 3

M 4

M 5

M 6

M 8

M 10

M 12

M 14

M 16

Ø

2,80

3,70

4,65

5,55

7,45

9,30

11,20

13,00

15,10

 

Όπως βλέπεις οι τρύπες είναι πολύ κοντά στην τελική διάμετρο του πάσου και ο λόγος είναι ότι το υλικό συμπιεζόμενο υποχωρεί στα τοιχώματα αφενός , αλλά "ξεχειλίζει και γεμίζει και τα κενά ανάμεσα στις σπείρες του κολαούζου, οπότε αν κάνεις μικρότερη τρύπα το υλικό δεν θα έχει που να πάει και το κολαούζο θα κολλήσει, ή -μακριά από εμάς - θα σπάσει !

 

Οπότε μαζί με τα κολαούζα πάνε και τα τρυπάνια τους, πήρα από δύο σε κάθε νούμερο (ένα κοβαλτίου και ένα HSS ) από τον εργαλειά μου και πήγανε ~ 15€

Σύνολο δηλαδή κάνα 80ρι !

. . . Μεγειά μου !  :hehe:

Πόνεσε, αλλά δίνουν λύση, ιδιαίτερα σε τυφλές οπές !

Όταν τα εγκαινιάσω θα έχουμε μίνι review ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα και παλι λοιπον και ευχαριστω πολυ για την αναλυτικοτατη απάντηση.

 

Η μαγκια ειναι να βρεις αυτα τα νουμερα στα τρυπανια παντως :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ, επειδή έχεις γενικά δίκιο, παρά την ήδη γνωστή ποικιλία του Παναγόπουλου, πήγα με λίγο κρύα καρδιά !

Αλλά και πάλι με εντυπωσίασε ! ! :)

Είχε τα πάντα ακριβώς στο νούμερο που έπρεπε !

Η μόνη διαφορά ήταν  ότι στα τρυπάνια για το Μ5 του είχαν τελειώσει τα κοβαλτίου και δεν προλάβαινε να παραγγείλει .

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και ετοιμάζομαι για δουλειές με φούντες έκανα και κάποιες μικροπαραλαβές

 

Για τα μάτια μου και μόνο ένα ακόμα ζευγάρι γυαλιά

 

γυαλιά_προστασίας_εργασίας_3M_3Μ_image002.jpg

 

Επειδή θα φτιαχτεί ένα μικρό έπιπλο/βάση που κάτι θα σηκώνει επάνω του που θα είναι βαρύ αγοράστηκαν τα ανάλογα ροδάκια. Δύο χωρίς και δύο με φρένο

 

ροδάκια_βαρέως_τύπου_με_φρένο_image001.jpg

 

Επίσης, μετά την αγορά του Άρη??? Κώστα??? του πάγκους εργασίας Keter Master Pro οφείλω να το παραδεχτώ ότι ζήλεψα (με την καλή έννοια) αλλά ήμουν και δυσταχτική μιας και πλαστικό είναι στο κάτω κάτω. Επειδή όμως βαρέθηκα και να κάνω κάποιες δουλείες στο τραπέζι της κουζίνας αποφάσισα να τον παραγγείλω.

παρακάτω κάποιες φωτογραφίες απο τη συσκευασία και το manual

 

keter_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image002.jpgketer_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image003.jpgketer_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image004.jpgketer_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image005.jpg

 

Μπροστά φαίνεται η επιφάνεια εργασίας με δύο σιδηροδρόμους που θα δούμε μετά που εξυπηρετούν και πίσω είναι τα διπλωμένα πόδια

 

keter_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image006.jpgketer_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image008.jpg

keter_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image007.jpg

 

Το να ανοίξει και να στηθεί είναι θέμα δευτερολέπτων κυριολεκτικά 

 

keter_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image009.jpg

 

Και μινι βίντεο

 

 

Στο κάτω μέρος είναι έξυπνα κουμπωμένοι 2 ταχυσφιγκτήρες και φαίνεται και το γκρι κομμάτι που λειτουργεί σαν έξτρα στήριξη της επιφάνειας εργασίας

 

keter_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image010.jpgketer_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image015.jpg

 

Στ οεπάνω μέρος τώρα φαίνεται με την ένδειξη Locked  ότι έχει κλειδώσει ο πάγκος και είμαστε έτοιμοι να δουλέψουμε

Στο σιδηρόδρομο στα δεξιά που φαίνεται στη πρώτη φωτογραφία μπαίνει ο ένας από τους δύο σφιγκτήρες και μπορούν να πιάσουν αντικείμενα μέχρι 30εκατοστά

keter_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image011.jpgketer_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image012.jpgketer_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image013.jpg

 

Επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για κάθετο πιάσιμο

 

keter_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image014.jpg

 

Τα πόδια είναι χοντρά και μεταλλικά και κάπως έτσι να πω δυο λόγια για την αγορά και τις πρώτες εντυπώσεις.

 

keter_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image016.jpg

 

Δεν είναι ο πάγκος που θα πλανίσεις επάνω του ή που θα κάνεις πολύ βαριές εργασίες.

Είναι μια χαρά όμως πάγκος για ελαφριές δουλειές και πολύ καλός σαν βοηθητικός. Σηκώνει αρκετά κιλά τον δοκίμασα μάλιστα ανεβαίνοντας επάνω και χοροπηδώντας :p 

Για την τιμή του τον θεωρώ καλή αγορά αν και θα τον κοστολογούσα κάπου στα 60 ευρώ και όχι στα 80

Βέβαια παίρνεις και σφιγκτήρες και κάποιες ευκολίες και το γρήγορο στήσιμο και την αποθήκευση. οκ μη τα θέλουμε και όλα θα πει κάποιος.

Αλλά κάπου τόσο θα τον κοστολογούσα αν δεν ήξερα πόσο κοστίζει.

 

Το πλαστικό είναι χοντρό και καλής ποιότητας και ένα μείον που δεν μου άρεσε, είναι ότι όταν τον κλείσεις και πας να τον μεταφέρεις σε στυλ βαλίτσας τα πόδια δεν κλειδώνουν αλλά πανε και έρχονται ανάλογα το βήμα. εκτός αν δεν έχω ανακαλύψει ακόμα το κούμπωμά τους, αλλά δε νομίζω. Τεσπα αυτά καλά μου παιδιά :) 

 

keter_master_pro_workbench_πάγκος_εργασίας_image001.jpg

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές και καλοδούλευτος Αγάπη  ! ! ! :)

Πολύ βολικός φαίνεται και από ότι βλέπω , ο τρόπος που "κλειδώνει" όταν είναι στημένος, θα πρέπει να τον κάνει αρκετά στιβαρό!

Και "κερασάκι στη τούρτα", έχει και το ίδιο ύψος με το πολύπαθο τραπέζι της κουζίνας ! :p

Άντε, πάντα με κέφια και έμπνευση ! :T:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο :)

 

Στέλιο που το κατάλαβες βρε ότι έχει ίδιο ύψος με το τραπέζι της κουζίνας; :hehe: 

Βασικά είναι πιο ψηλός από το κουζινοτράπεζο :) 

 

Κώστα άρα εσύ ήσουν που τον είχες παραγγείλει και όχι ο Αρης. Μπερδεύτηκα :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.