Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

13 hours ago, Asxetius said:

 

 

Ελπίζω να μην έχεις παράπονο Qparadox :) 


 

Α μάιστα....... Τι να πω..... ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑ!!!!!

(Φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά περίδρομο............................. )

 

Καταπληκτικό πάντως!!! :)

Έγινε επεξεργασία από Qparadox
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:hehe: όχι δεν έχω Geiger. Εμεινα στο λόγο τιμής του Ιάπωνα :p 

 

Σε άλλα νέα πολλές παραλαβές σήμερα :p

Αν βρω χρόνο πέρα από τις φώτο που θα έχετε θα ανέβει και βίντεο

 

16990836_10212026615122987_1816250025_o.jpg

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

:hehe: όχι δεν έχω Geiger. Εμεινα στο λόγο τιμής του Ιάπωνα :p 

 

Σε άλλα νέα πολλές παραλαβές σήμερα :p

Αν βρω χρόνο πέρα από τις φώτο που θα έχετε θα ανέβει και βίντεο

 

16990836_10212026615122987_1816250025_o.jpg

 

 


Kαλά βρε..... 3 κομμάτια πήρες? :) 

Να βρεις χρόνο για φωτογραφίες βρίσκεις, για review όχι εεεε?   :p:p 

Link to comment
Share on other sites

E μπας και χαλάσει το ένα να έχω καβάτζα :hehe: 

 

Πλάκα κάνω προφανώς απλώς το κατάστημα με ενημέρωσε ότι παρέλαβε και το δικό μου :)

Το απόγευμα θα το έχω. Το πότε θα βρω χρόνο για τα υπόλοιπα είναι θέμα μιας και έχουμε και κουτιά στην αναμονή αυτές τις μέρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Έχω ένα τέτοιο πριόνι http://www.electrotools.gr/el/prionia/716-topman-prioni-8006-240.html για πλαστικές σωλήνες και κανάλια αλλά έχω κόψει και πολλές φορές ξύλο. Είναι πολύ κοφτερό, μου έχει ξεφύγει αρκετές φορές και έχω φάει τα χέρια μου.  Πιθανόν να είναι σαν αυτό που πήρες. Καλορίζικο το δισκοπρίονο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λευτέρη να εισαι καλά!

Εχω και έγω ένα Topman με την πιο φαρδιά λάμα όμως.

http://www.electrotools.gr/el/prionia/717-topman-prioni-8007-265.html

Δεν έχουν καμία σχέση το ένα με το άλλο στο πως κόβουν και στον τρόπο χρήσης :) 

Link to comment
Share on other sites

Κόβει καλά ναι και παίρνει και λάμες ανταλλακτικές σε αντίθεση με ένα άλλο που έχω που δεν παίρνει.

Δε μπορώ να πω όμως ότι έχει την τρελή διαφορά με το topman. Εντάξει ναι κόβει γρηγορότερα και καθαρότερα, αλλά δεν το αγόρασα γι' αυτό. Ο λόγος που πήρα το νέο είναι για την ακρίβεια που προσφέρει στο να κρατηθεί η λάμα ίσια και το πολύ λεπτό ίχνος που έχει που είναι ίσο με τα φύλλα καπλαμά που έχω στο σπίτι :) . Θέλω να κάνω κάποιες κοπές και τη χρειάζομαι αυτή την ακρίβεια από ότι κατάλαβες.

Γιατί αν έψαχνα την ευθεία και μόνο, ευθεία κόβω και με το topman :hehe: 

 

IMG_20161217_163512.jpg.0435962d77185124

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές το παγκοπρίονο και καλές κοπές, πάντα με δημιουργικότητα και φαντασία ! :)

Άντε τώρα να βάλεις μπροστά και τα διάφορα jig και να φτιάχνεις . . . "Μητροπολίτες" ! :T:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ράχη στην πριονόλαμα έχει μεγάλη σημασία στα πριόνια που κόβουν στο σπρώξε (τα παραδοσιακά Ευρωπαϊκά απ΄ ότι μαθαίνω :) ) γιατί την εμποδίζει να λυγίσει καθώς η λάμα επιβάλλεται να είναι πολύ λεπτή!  

Σε αυτά όπως αυτό που πήρε η Αγάπη που κόβουν στο τράβα, η λάμα τείνει να μένει ίσια από το ίδιο το τράβηγμα, όμως η ράχη βοηθάει και εδώ, γιατί κρατάει ολόισια τη λάμα όταν πηγαίνει προς τα εμπρός μηδενίζοντας τις όποιες ενδεχόμενες ταλαντώσεις που θα αύξαναν -και μάλιστα αστάθμητα- το πλάτος κοπής.

Επίσης επιτρέπει να εξασκήσεις και λίγο μεγαλύτερη κάθετη δύναμη, χωρίς φόβο η λάμα να κάνει τόξο όταν η λαβή απομακρύνεται από το κομμάτι.

 

Link to comment
Share on other sites

H παραλαβή με σάρκα και οστά. :) 

https://www.skroutz.gr/s/282652/Dewalt-DW745.html?from=most-popular&keyphrase=dewalt+dw745

Ειναι η έκδοση 1850W και όχι 1700W

Ο φράκτης έχει μπει ανάποδα στις φωτος αλλά δεν ειχα ιδέα πως έμπαινε απλά τράβηξα μερικές. Απόψε θα μελετήσω το Manual και θα επανέλθω αύριο στο θέμα με τα δισκοπρίονα για περαιτέρω.

Η κατασκευή φαίνεται κορυφαία και ο φράκτης υπερακριβείας. Με χάλασε το Miter για δύο πράγματα

1. παίζει ελαφρά όπως και αυτό της Metabo που είχα δείξει σε βίντεο

2. Τόσα λεφτά κάνει το DW745 ας το κάνανε στις βασικές γωνίες να έχει κουμπώματα και να κλειδώνει

 

Δε μπορώ να πω περισσότερα μιας και δε το λειτουργησα καν και δε θα το κάνω αν δεν διαβάσω και καταλάβω πρώτα κάποια πράγματα.

Οφθαλμόλουτρο ακολουθεί

 

large.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image002.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image003.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image004.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image005.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image006.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image007.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image008.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image009.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image010.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image011.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image012.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image013.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image014.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image015.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image016.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image017.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image018.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image019.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image020.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image021.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image022.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image023.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image024.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image025.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image026.jpglarge.dewalt_dw745_circular_table_saw_diskopriono_pagkoy_image001.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτα Μαρίκα, όταν δεν θα έχεις χώρο για τα εργαλεία είμαστε κι εμείς εδώ :bleh:

 

Spoiler

Στην αρχή ψάρωσα είπα wtf.. 

 

πριν 9 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

:hehe: όχι δεν έχω Geiger. Εμεινα στο λόγο τιμής του Ιάπωνα :p 

 

Σε άλλα νέα πολλές παραλαβές σήμερα :p

Αν βρω χρόνο πέρα από τις φώτο που θα έχετε θα ανέβει και βίντεο

 

16990836_10212026615122987_1816250025_o.jpg

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.