Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

για τα λεφτά που έδωσες... σίγουρα. Σαν δεν ντρέπονται.

Σοβαρά τώρα, δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται το κλιπ ζώνης σε ένα τέτοιο εργαλείο.

 

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος panava έγραψε:

για τα λεφτά που έδωσες... σίγουρα.

 

+1000

Ε μα πιά ! ! ! !  :p

Μεγειάαααα!!!

Και καλοδούλευτο ! ! ! :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ αμφιλεγομενο εργαλειο που εχω . Απο θεμα ποιοτητας ειναι ανω του μετριου,κ αποδεκτο για δουλειες που δεν απαιτουν απολυτη ακριβεια. ΠΡΟΣΟΧΗ,δεν αξιξει να το παρετε χωρις το μετασχηματιστη που το μετατρεπει σε ρευματος στις εικονες 1,2 κ χωρις την βαση εργαλειων στην εικονα 3 που μπορει να  τα κανει να δουλευουν με ρευμα σε συνδυασμο με το μετασχηματιστη. το βιντεακι για το πως λειτουργει δεν μπορεσα να το ανεβασω λογω ασχετοσυνης με το θεμα,αν θελει καποιος-α ασ το βαλει απο κατω για να εχουν ολα τα μελη ποιο σφαιρικη αποψη! Το δισκοπριονο του ειναι αρκετα καλο κ δυνατο,το κρουστικο πολυ δυνατο αλλα βαρυ ,η σεγα μετρια αλλα με καλες λαμες βελτιωνεται αρκετα κ ο φακος παρα πολυ δυνατος με μεγαλη διαρκεια! Αυτο που αξιξει ,70 ευρω εκανε,ειναι η σκουπα της ιδιας εταιρειας που ειναι δυνατη ,μπορει να δουλεψει με εργαλειο ως 1000 βαττ ,δηλαδη ειναι ιδανικη για τριβεια σε κλειστο χωρο,κ με το μοχλο κατω απ την εισαγωγη του σωληνα της σκουπας αλλαζει φορα η ροη του αερα κ μετετρεπεται σε φυσητηρα! αν κ αυτος που τα εφερνε εκλεισε ,αν καποιος νομιζει οτι η σκουπα του ειναι χρησιμη ,μπορω να ρωτησω αν εχει ακομα σε μια αποθηκη που εχει το στοκ του.

IMG_0946.JPG

IMG_0947.JPG

IMG_0948.JPG

IMG_0949.JPG

IMG_0950.JPG

IMG_0951.JPG

IMG_0952.JPG

IMG_0953.JPG

IMG_0954.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Ενα πολυ αμφιλεγομενο εργαλειο που εχω . Απο θεμα ποιοτητας ειναι ανω του μετριου,κ αποδεκτο για δουλειες που δεν απαιτουν απολυτη ακριβεια. ΠΡΟΣΟΧΗ,δεν αξιξει να το παρετε χωρις το μετασχηματιστη που το μετατρεπει σε ρευματος στις εικονες 1,2 κ χωρις την βαση εργαλειων στην εικονα 3 που μπορει να  τα κανει να δουλευουν με ρευμα σε συνδυασμο με το μετασχηματιστη. το βιντεακι για το πως λειτουργει δεν μπορεσα να το ανεβασω λογω ασχετοσυνης με το θεμα,αν θελει καποιος-α ασ το βαλει απο κατω για να εχουν ολα τα μελη ποιο σφαιρικη αποψη! Το δισκοπριονο του ειναι αρκετα καλο κ δυνατο,το κρουστικο πολυ δυνατο αλλα βαρυ ,η σεγα μετρια αλλα με καλες λαμες βελτιωνεται αρκετα κ ο φακος παρα πολυ δυνατος με μεγαλη διαρκεια! Αυτο που αξιξει ,70 ευρω εκανε,ειναι η σκουπα της ιδιας εταιρειας που ειναι δυνατη ,μπορει να δουλεψει με εργαλειο ως 1000 βαττ ,δηλαδη ειναι ιδανικη για τριβεια σε κλειστο χωρο,κ με το μοχλο κατω απ την εισαγωγη του σωληνα της σκουπας αλλαζει φορα η ροη του αερα κ μετετρεπεται σε φυσητηρα! αν κ αυτος που τα εφερνε εκλεισε ,αν καποιος νομιζει οτι η σκουπα του ειναι χρησιμη ,μπορω να ρωτησω αν εχει ακομα σε μια αποθηκη που εχει το στοκ του.

 

Δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει από την περιγραφή που έκανες περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Επειδή το έχω δει, σε βίντεο, στο παρελθόν βάζω link σε βίντεο του Youtube. Τιμή; Από πού;

Καλοδούλευτο 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ειχε αγοραστει απο το Δριβα 300 ευρω .Μαλλον ηταν κ ο εισαγωγεας,αλλα το καταστημα αυτο εχει κλεισει. Τωρα μονο απο εξωτερικο υποθετω μπορει να αγοραστει.                  Μετασχηματιστης δεν υπηρχε Ελλαδα κ μου τον εφερε γνωστος απο εξω. αν δεν υπαρχει αυτος κ τα φτυσει η μπαταρια ολο το σετ ειναι αχρηστο!                                                        Με το μετασχηματηστη μπορεις να το δουλευεις μια ζωη,η οσο αντεξει ως ρευματος! Χιλια συγγνωμη αλλα ειμαι ασχετος με υπολογιστες...Ειμαι ακομα στο σταδιο να ψαχνω τα γραμματα,δηλ. νηπιαγωγειου!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος panava έγραψε:

Μην δικαιολογείσαι... φαίνεται... χαχαχα!   :)

Σιγά σιγά θα μάθεις!

Αν ηξερα πως γινεται θα βαζα για απαντηση την ιδια φατσα αλλα με κοκκινα μαγουλα!!!!!!!!!!!! χεχε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα μια βόλτα από leroy merlin, για να πάρω κάτι γωνίες πλαστικές, αλουμινίου, γωνίες για ράφια και κάτι άλλα ψηλά (θα ξόδευα γύρω στα 40€)

αλλά δεν κρατήθηκα, έδωσα τα διπλάσια πήρα και κάποια εργαλεία που ήθελα όχι σαν τα καναρίνια από πάνω :bleh:.

Ντρέπονται να εμφανιστούν!

 

20170406_210220.thumb.jpg.d12886ed7c07c3f84523feac37bc8f2e.jpg

 

- οι γωνιακοί σφιγκτήρες σε σχέση με τους stanley (χωρίς να κάνεις την μετατροπή/βελτίωση, για τις ιπτάμενες ροδέλες λέω :whistling:) του βρίσκω καλύτερους

δεν έχουν ροδέλα ασφαλείας αλλά κανονική ροδέλα, ένα σφίξιμο που δοκίμασα πέρασε το τεστ .

- το αλφάδι είναι με μαγνήτη από την μια πλευρά.

- το κοφτάκι το έχω ξαναπάρει είναι αρκετά καλό για τα χρήματα του.

- το μέτρο αν το τραβήξεις μένει στην θέση που το αφήνεις και μαζεύει όταν πατήσεις το κουμπί.

- ποτηροκορώνες και σκαρπέλα όταν τα χρησιμοποιήσω, αλλά γι 'αυτά που θέλω να κάνω θα είναι οκ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εβδομάδα περίμενα διάφορα δεματάκια από το ebay, οπότε έχουμε και λέμε:

 

Τέσσερις μικρές πένσες γκριπ τύπου C, 4" και 6". Δεν τις έχω δοκιμάσει, αλλά η τιμή τους και τα μεταφορικά ήταν πολύ καλά. 

http://www.ebay.co.uk/itm/291749422386

 

Μία μανέλα με καστάνια για κολαούζους, για να αντικαταστήσω μια τραγική μανέλα από το φθηνιάρικο σετάκι. Σχετικά βαρύ αλλά στιβαρή κατασκευή.  Το πήρα από ebay  γιατί έτυχε να ψωνίσω διάφορα άλλα από τον ίδιο πωλητή (5 λίρες). Άνοιξα δοκιμαστικά σπείρωμα σε ένα σωληνάκι, μέρα με τη νύχτα με το προηγούμενο που είχα. 

 

Μαζί ήρθε κι ένα σετάκι από τρυπάνια κοβαλτίου, μάρκας Heller. Καλή τιμή επίσης (10 λίρες)

http://www.ebay.co.uk/itm/391680632694

 

Τέλος, ένα θερμόμετρο υπέρυθρων που χρειαζόμουν. Προτίμησα ένα της Mastech, καθότι είμαι πολύ ικανοποιημένος από ένα πολύμετρο που έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου. Δεν είναι από τα εντελώς φθηνιάρικα, αλλά έχει λειτουργίες που κάνουν τη χρήση πιο άνετη: αυτόματο σβήσιμο, φωτάκι, μνήμη.

http://www.p-mastech.com/product/detail/502

 

 

20170406_235306 (Small).jpg

20170406_235129 (Small).jpg

20170406_234928 (Small).jpg

Έγινε επεξεργασία από kfer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ταινιολειαντηρας τερατακι Maktec/Makita MT941 6,5 κιλα! Τιμη 110 +30 ευρω 4 πενταδες ταινιες των 40,80,120,240...Απο Σ.Πατση. Στις αγορες μου προτιμω να εχω προσωπικη επαφη με τον πωλητη,ετσι σε βαθος χρονου αποκτας μια ποιο φιλικη σχεση κ καλυτερες τιμες.Στο συγκεκριμενο δρομο υπαρχουν 3 καταστηματα που εχω κατασταλαξει μετα απο επισκεψη σε ολα... Απλη κ εξυπνη λυση για αναποδη τοποθετηση  κ εξισου απλη για το σακο συλλογης σκονης,με επιφυλαξη για την αντοχη του σε βαθος χρονου! Ο βασικος λογος αγορας του ηταν 70 τμ παμπαλαιο πατωμα στο χωριο που θελω να ανακαινισω κ να αναδειξω την ασυμετρια του κ την παλαιοτητα του. Σε συγκριση μ αυτον του lidl πιστευω πως ειναι ποιο VFM...Πρωτες εντυπωσεις,πανευκολη αλλαγη ταινιας με μοχλο στο πλαι,δεν ξεκεντραρει με τιποτα,ποοοοολυ αφαιρεση υλικου κ 10cm πλατος.

IMG_0960.JPGIMG_0961.JPG

IMG_0955.JPGIMG_0956.JPG

IMG_0957.JPGIMG_0958.JPG

IMG_0959.JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το εργαλείο Στελιο :)

 

Δε φαινεται να εχει καμια σχχεση με του lidl μιας και το εχω. Οποτε επραξες μια χαρα :)

Το vfm ειναι παρεξηγημενος ορος και στο 90% των περιπτωσεων τον συναντας σαν χαρακτηρισμο στα φθηνα εργαλεια. Κατι με το οποιο διαφωνω. Αν θες να παρεις απο το εργαλειο και να σου βγαλει δουλειά, πρεπει να επενδυσεις και να μη σε αφησει στη μεση του μαστορεματος.

Για εναν ερασιτεχνη λοιπον το φθηνο ισως ειναι vfm, αλλα για έναν επαγγελματια ή ερασιτεχνη με μεγαλες απαιτησεις, να μην ειναι καθολου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλοριζικο το εργαλείο Στελιο :)

 

Δε φαινεται να εχει καμια σχχεση με του lidl μιας και το εχω. Οποτε επραξες μια χαρα :)

Το vfm ειναι παρεξηγημενος ορος και στο 90% των περιπτωσεων τον συναντας σαν χαρακτηρισμο στα φθηνα εργαλεια. Κατι με το οποιο διαφωνω. Αν θες να παρεις απο το εργαλειο και να σου βγαλει δουλειά, πρεπει να επενδυσεις και να μη σε αφησει στη μεση του μαστορεματος.

Για εναν ερασιτεχνη λοιπον το φθηνο ισως ειναι vfm, αλλα για έναν επαγγελματια ή ερασιτεχνη με μεγαλες απαιτησεις, να μην ειναι καθολου.

Η μικρη μου πειρα στα εργαλεια ,μου χει δειξει οτι ,ειτε ελαχιστες ειναι οι απαιτησεις σου ειτε μεγαλες,το καλο εργαλειο θα το αγορασεις στο τελος! Απλα με τον ποιο πανω τροπο σκεψης περι vfm προσπαθω να προφυλαξω ,ως παθων κ γω,καποιους που ξεκινανε τωρα απο αγορες που δεν θα τους καλυπτουν στην πορεια κ θα ξαναπαρουν το ιδιο πραγμα σε καλυτερο,ενω αυτο πρεπει να το κανεις απ την αρχη!!!!!!πιστεψε με ειναι τεραστια οικονομια χρηματων κ χρονου το να παιρνεις απ την αρχη το υποτιθεμενο ακριβο!   Εχω κ γω του lidl ελαχιστα εργαλεια που θα χρειαστουν σπανια.

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε, μεγειά το tank !!!!! :T: 

Για το VFM, μια χαρά τα λέτε και οι δυο σας, κι΄εγώ τρίτος!

Πάντως για ολόκληρο πάτωμα , μάλλον πρέπει να σκεφτείς και μια σκούπα αναρρόφησης της ξυλόσκονης, καθώς όσο καλή και να είναι η σακούλα , θα σου σπάσει τα νεύρα με το συχνό άδεισμά της ! Επίσης μην ξεχάσεις να φορέσεις και μια καλή μάσκα που φαντάζομαι ότι έχεις γιατί εκτός από το ξύλο, σε ένα παλιό πάτωμα υπάρχουν πολλά που δεν θα ήθελες να μπουν στα πνευμόνια σου!  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Συνονόματε, μεγειά το tank !!!!! :T: 

Για το VFM, μια χαρά τα λέτε και οι δυο σας, κι΄εγώ τρίτος!

Πάντως για ολόκληρο πάτωμα , μάλλον πρέπει να σκεφτείς και μια σκούπα αναρρόφησης της ξυλόσκονης, καθώς όσο καλή και να είναι η σακούλα , θα σου σπάσει τα νεύρα με το συχνό άδεισμά της ! Επίσης μην ξεχάσεις να φορέσεις και μια καλή μάσκα που φαντάζομαι ότι έχεις γιατί εκτός από το ξύλο, σε ένα παλιό πάτωμα υπάρχουν πολλά που δεν θα ήθελες να μπουν στα πνευμόνια σου!  :)

Συνονοματε κ μεγαλη μου συμπαθεια λογω των γνωσεων κ της υπομονη σου,σκουπα υπαρχει που λειτουργει με το εργαλειο,η πρασινη που παρουσιασα στην προηγουμενη σελιδα μαζι με το cel power 8! Δες τη σε πρωτη ευκαιρια κ πες μου τη γνωμη σου κ συ ,αν κ νομιζω οτι με καλυπτει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πριν κανενα δίωρο από τον Παυλάτο να ευχηθώ αρχικά καλό Πάσχα στον κυριο Κώστα και στην οικογένειά του και πήρα τρία πραγματάκια που χρειαζόμουν

Το ένα είναι ένα σκαρπέλο 40mm της Stanley 0-16-266 για τα  μεγάλα αδειάσματα 

https://www.pavlatos-tools.gr/skarpelo-perasto-40mm-stanley-fatmax-p-698-html?search=stanley 40mm

Τα άλλα είναι δύο προεκτάσεις για μύτες της Milwaukee η μία είναι 152,4mm και η άλλη είναι 304,8mm για παλμικά κατσαβίδια ε και εννοείται ότι κάνουν και σε δραπανοκατσάβιδα

https://www.pavlatos-tools.gr/Magnitiki-preoektasi-Milwaukee-gia-mytes-152mm-48324511?search=milwaukee 152

https://www.pavlatos-tools.gr/ergaleia-cheiros/Antaptores-Antaptores-Magnitikoi/Magnitiki-preoektasi-Milwaukee-gia-mytes-305mm-48324512

Πήρα και έναν κατάλογο AEG μιας και έμαθα ότι από βδομάδα θα έρθουν νέα φρούτα..

P1020006.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.