Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

καλυτερα που στο εβγαλε τώρα να σου κάνουν αμεσως την αντικατασταση να τελειώνεις

Υπομονη μια δυο μέρες και θα το εχεις να το χαρεις :) 

Μπορώ να αιτηθώ άμεση αντικατάσταση όλου του εργαλείου η το πάνε υποχρεωτικά αντιπροσωπεία και να τραβήξει μέρες η ιστορία;

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Μπορώ να αιτηθώ άμεση αντικατάσταση όλου του εργαλείου η το πάνε υποχρεωτικά αντιπροσωπεία και να τραβήξει μέρες η ιστορία;

Διάβασε εδώ την πολιτική επιστροφών, μάλλον δεν γίνεται χέρι-χέρι.

 

http://www.e-shop.gr/how_return

 

 

Έγινε επεξεργασία από panava
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Μπορώ να αιτηθώ άμεση αντικατάσταση όλου του εργαλείου η το πάνε υποχρεωτικά αντιπροσωπεία και να τραβήξει μέρες η ιστορία;

Απ'όσο γνωρίζω (από εργαλεία που έχω πάρει κάνει 1-2βοδμάδες) το στέλνουν αντιπροσωπία για τον έλεγχο του.

Σ'ένα που είχα πάρει και είχε πρόβλημα το πήγα την επόμενη μέρα πίσω, το έστειλαν αντιπροσωπεία και έκανε γύρω στις 8-10 μέρες.

 

edit

Πίεσε τους και πες τους ότι χρειάζεσαι το εργαλείο άμεσα κι αν τραβήξει (πάνω από τις τάδε μέρες) αρκετα, θα ζητήσεις

επιστροφή χρημάτων (όχι πιστωτικό) με ευγενικό τρόπο :p

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Το πήγα στο κατάστημα, με διαβεβαίωσε ο υπάλληλος ότι θα γίνει αντικατάσταση μέσα σε 1-2 ημέρες  αφού υπάρχει απόθεμα, και μου έκοψε χαρτί DOA.

Μετά από 5' με πήρε στο κινητό και μου είπε ότι έκανε λάθος, δεν υπάρχει DOA  στα εργαλεία, και ότι θα πάει αντιπροσωπεία με μέγιστο 15 εργάσιμες.

Πήρα και τηλ. στο τηλεφωνικό κέντρο του eshop, και μου είπαν ότι το eshop έχει σε όλα DOA εκτός από εργαλεία και μερικά λάπτοπ.

Εγώ πάντως δεν βλέπω τέτοια κατηγοριοποίηση εδώ:  http://www.e-shop.gr/how_return  Συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο κάνε ένα τηλ στο συνήγορο του καταναλωτή να μάθεις από πρώτο χέρι. Μία ερώτηση είναι και δε νομίζω να σου πει ότι δεν ισχύει DOA.

Θα είναι κρίμα να τρενάρει να σου δώσουν πιστωτικό και μετά να θες άλλα 100 για να το πάρεις γιατί έτσι το κόβω να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρέλαβε από το μαγαζί, δεν υπάρχει η προστασία για τις αγορές από απόσταση. Το DOA είναι πολιτική του καταστήματος κι όχι προστασία του νόμου, οπότε ο ΣτΚ λογικά θα σε παραπέμψει στο κατάστημα.

 

Στην ουσία του θέματος, αν δεν υπήρχε ξεκάθαρη και ευκρινής σήμανση ότι στο συγκεκριμένο προϊόν δεν ισχύει το DOA, μπορείς βάσιμα να ισχυριστείς ότι διαφορετικά δεν θα το είχες αγοράσει. Οπότε, υπαναχωρείς από τη σύμβαση και ζητάς επιστροφή των χρημάτων σου. Ας κάνουν ό,τι θέλουν με το χαλασμένο προϊόν.

 

Η ενημέρωση για την κάλυψη της εγγύησης πρέπει να παρέχεται πριν την αγορά, όχι κατόπιν εορτής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο αδερφέ.

Πριν 15 χρόνια είχα την ευκαιρία να παίξω και εγώ με αυτήν την μάρκα.... για 2 σχεδόν χρόνια.

 

Δεν ήταν κολλητήρι ήταν ένα στυλό στο χέρι :) 

M'αρεσε το καλώδιο του.... που ήταν πολύ εύκαμπτο και ποτέ δεν έκανε "γωνίες-τσαλακώματα" ώστε να σου χαλάει το "ζύγισμα" του κολλητηριού στο χέρι.  

Και το καλύτερο... άνοιγες τον διακόπτη και μέχρι να πάρεις το κολλητήρι είχε τους 350-400 βαθμούς που ήθελες :) 

To manual έλεγε κάτω από 2 sec ;)

 

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ 

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό μου JBC το έχω από το 1998 και τώρα κάνω την αντικαταστασή του.

Τότε το είχα πάρει 5000δρχ τώρα κάνει περίπου 60e.

Το tip του έχει 17e αυτό που χρησιμοποιούσα αλλά με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Του έχω αλλάξει tip 2 φορές στα 19 χρόνια και μία φορα το πλαστικό που βιδώνει κατω (κόστος 60 λεπτά)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές και από εμένα σε όλους για τα νέα εργαλεία σας! :T:

"Απέχω" αναγκαστικά λόγω του ότι ο Κίτσος μουλάρωσε και μόνο με "δανεικό" pc γράφω τώρα. :wall: 

Καλοδούλευτα σε όλους και πάντα δημιουργικά ! :D


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τελευταίες αγορές που έκανα λίγοι σφιγκτήρες (περισσότερο με ενδιέφεραν οι γωνιακοί σφιγκτήρες της stanley) και

βάση για γωνιακό τροχό της einhell .

20170317_134602.thumb.jpg.c9a3c3c7961c05b0ecc9489c558e2eec.jpg 20170319_091846.thumb.jpg.76dd5f465ba6c0f1ca418d9e589bf2e2.jpg

 

Μιας και ήθελα να τα χρησιμοποιήσω προτού τα ανεβάσω, πάμε να δούμε τη συνάντησα.

 

Όσον αφορά τους γωνιακούς σφιγκτήρες στα χαρακτηριστικά τους αναφέρει για ελαφριές εργασίες, εδώ δεν ξέρω αν αναφερόταν για

ελαφρύ σφίξιμο :hehe:, τέλος πάντων καθώς τους χρησιμοποίησα και πήγα να σφίξω λίγο παραπάνω άρχιζαν να πετάγονται στον αέρα οι ροδέλες ασφαλείας που έχουν στο τέλος :tomato:.

 

Λύση: άνοιγμα τρύπας και πέρασμα πυρού ασφαλείας (από πριτσίνι),  ήταν τόσο δύσκολο ο κατασκευαστής να το κάνει/σκεφτεί???

Φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφεία με το κόκκινο κύκλο

58ce999117c4c_20170319_093721b.thumb.jpg.ad8feb4074a21469cf0a677ddb78612c.jpg

 

κατά τ'άλλα για την δουλειά που τους ήθελα αν εξαιρέσουμε τις ιπτάμενες ροδέλες έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν

20170317_141343.thumb.jpg.8b4898d4f2d48f5750be5ca016d4ebae.jpg 20170317_144137.thumb.jpg.1f7dd6e687cc3c2085160a5ae7731bec.jpg

 

Πάμε τώρα και στην βάση του τροχού (είχα διαβάσει αρνητικά σχόλια για τις οδηγίες) ότι πληρώνεις παίρνεις.

Για να την συναρμολογήσεις πρέπει να έχεις μαντικές ικανότητες μιας και από οδηγίες δεν υπάρχουν, οπότε πας στην μαντεψιά. 

20170319_091846.thumb.jpg.76dd5f465ba6c0f1ca418d9e589bf2e2.jpg 20170319_093954.thumb.jpg.57e3e7f8ddbcc787666fe54dc245cc11.jpg

 

συναρμολογημένη με τις οδηγίες (που δεν έχει) ότι μπορείτε να καταλάβετε από την φωτογραφία του φυλαδίου,

κάποιες ροδέλες που χρειάστηκε να βάλω με τον κόκκινο κύκλο και στον πράσινο άλλη βίδα μιας και αυτή που ειχε με λίγο

σφίξιμο παραπάνω βγήκε off. Εργαλεία που χρειάστηκαν και κάτι περισσεύματα από βίδες και παξιμάδια

58ce9979dec73_20170319_142440b.thumb.jpg.c3d712e456d7667db6fa59ef76e5b459.jpg 20170319_142344.thumb.jpg.48f2484c8e6775c6d5fa364d333575b4.jpg 

 

κι εδώ σε χρήση μετά από ευθυγράμμιση 

20170319_151839.thumb.jpg.17042132dba2910deef77360dbb1f0eb.jpg

 

όταν  καταφέρεις να την στήσεις όλα είναι εντάξει αλλά απαράδεκτο να μην έχει οδηγίες και το καλύτερο το άφησα για το τέλος,

το κάλυμμα που έχει για προστασία είναι από πλαστικό :wall: , χρησιμοποιήστε αν έχετε  το κάλλυμα του τροχού σας!!

Αγοράστε κάποια άλλη βάση άλλης εταιρείας μακριά κι αγαπημένα. Αυτά

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ωραίος :T: 

καλορίζικα

 

Για πες τώρα και τι καλό ετοιμάζεις με τη μελαμίνη :p Υποπόδιο; ...idontknow... :hehe:

Ευχαριστώ, κάτι για το giveaway (ελπίζω να προλάβω) , καμία σχέση :bleh: .

Θα φανερωθεί ελπίζω σύντομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος idonthave έγραψε:

Ευχαριστώ, κάτι για το giveaway (ελπίζω να προλάβω) , καμία σχέση :bleh: .

Θα φανερωθεί ελπίζω σύντομα.

Στην βάση του γωνιακού έχεις κάνει κάποια  λάθη, θα προσπαθήσω αργότερα να βάλω φωτογραφίες.

Όντως οι οδηγίες είναι ...... αλλά με λίγο ψάξιμο στο youtube βρίσκεις οδηγίες μονταρίσματος όχι πάντα σαν EinHELL αλλά με διάφορα άλλα ονόματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,  στις δυο ρυθμιστικές βίδες με τα λαστιχένια πέλματα το παξιμάδι πρέπει να μπει στην εσωτερική πλευρά εκεί που έχει φωλιά.

Δεν θέλει τίποτα άλλο πχ ροδέλες, είναι για φέρουν το δεξιά αριστερά και πρώτα ρυθμίζεις την κάτω (βιδώνεις) και μετά λασκάρεις την πάνω.

1.thumb.jpg.be53e906485ee847263d4a5300b9d02e.jpg

2.thumb.jpg.220b8e889b834aa0444fef37efb40c75.jpg

Τώρα οι δυο βίδες που στηρίζουν τον τροχό είναι βίδα κόντρα παξιμάδι, επίσης σε εμένα τουλάχιστον,  τα δυο μπράτσα με βόλευε να τα βάλω με τα νεύρα προς τα έξω (η κωνικότητα των νεύρων έβρισκε στο σώμα του τροχού) εξαρτάται μάλλον από τον τροχό.

3.thumb.jpg.214b4e91285a01396f3492b3ea79aadd.jpg

 

Δεν έβαλα τον προφυλακτήρα και αυτά που περίσσεψαν είναι τα του προφυλακτήρα συν δυο βίδες Μ10 με τα παξιμάδια τους.

Αυτές είναι εναλλακτικές σε περίπτωση που ο τροχός έχει Μ10 σπειρώματα.

Σαν πολλές δεν σου περίσσεψαν?

4.thumb.jpg.7193de7b34134aa66f90f083e034da03.jpg

 

Μάλλον βλέπω τον τροχό να πηγαίνει για μονιμοποίηση ,σιγά μην κάθομαι να τον γωνιάζω κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.