Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Παρέλαβα σήμερα έναν φακό, και απορώ γιατί τόσο καιρό δεν είχα αγοράσει κάτι τέτοιο. http://www.gearbest.com/headlights/pp_251155.html

Λειτουργεί άψογα όπως στο βίντεο, φαίνεται ποιοτικός και δεν ενοχλεί καθόλου στο κεφάλι. Το μόνο που θα ήθελα είναι μια δεύτερη σκάλα με μικρότερο φωτισμό, γιατί είναι υπερβολικός για κοντινές αποστάσεις. Συστήνεται ανεπιφύλακτα. 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Παρέλαβα σήμερα έναν φακό, και απορώ γιατί τόσο καιρό δεν είχα αγοράσει κάτι τέτοιο. 
 Boruit RJ - 02 R5 300LM IR Sensing LED Headlamp-8.46 Online Shopping| GearBest.com

Λειτουργεί άψογα όπως στο βίντεο, φαίνεται ποιοτικός και δεν ενοχλεί καθόλου στο κεφάλι. Το μόνο που θα ήθελα είναι μια δεύτερη σκάλα με μικρότερο φωτισμό, γιατί είναι υπερβολικός για κοντινές αποστάσεις. Συστήνεται ανεπιφύλακτα. 

Σου φαίνεται υπερβολικός ο φωτισμός γιατί είναι καρφί και κρύος. Για ερασιτέχνη είναι μια χαρά.

Εγώ έχω αυτόν https://www.armytek.com/products/flashlights/headlamps/armytek-wizard-pro-v3-xhp50-white-silver.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερινές παραλαβές. Το Ryobi set RID18CDI  (κρουστικό LLCDI1802 & Παλμικό RID1801M) είναι δώρο για τα γενέθλια/γιορτή (συμπίπτουν)  ενός πολύ καλού μου φίλου.

https://www.pavlatos-tools.gr/Set-kroustiko-LLCDI1802-Palmiko-RID1801M-Drapano-Ryobi-18V-me-ergaleiothhkh-kai-100-eksarthmata-RID18CDI-010814

Το παλμικό της AEG BSS 12 είναι για μένα για να ολοκληρώσω το θέμα 12V σειράς.

Δεν πωλείται σαν Solo ή τουλάχιστον δε το βρήκα, αλλά το κατάστημα φρόντισε να το έχω στα χέρια μου.

 

Περισσότερα από το παλμικό σε λιγάκι (edit: πρώτα συμπεράσματα) . Το Ryobi δε θα το ανοίξω για προφανείς λόγους :)

Αν και το έχει παραγγείλει και άλλο μέλος από ότι ενημερώθηκα από εκεί πήρα και την ιδέα, οπότε λογικά θα έχουμε από εκεί πληροφορίες αν κάνει μία mini παρουσίαση

 

 

ryobi RID18CDI aeg BSS 12 impact driver.jpg

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2017 at 2:35 PM, karmen1983 said:

Παρέλαβα σήμερα μία πρέσα με μερικά crimps για κάτι καλώδια κεραιών που ήθελα να φτιάξω. Στα αγγλικά Coaxial Compression  Crimping Tool Set For RG6 RG59

Το πλήρωσα κάπως ακριβά το σετάκι μιας και βιαζόμουν (ήρθε σε 4 μέρες btw) αλλά όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το βρει αρκετά πιο κάτω

 

Το πήρα από εδώ

Coaxial Compression Manual Crimping Tool Set For RG6 RG59 F Coax Cable Crimper | eBay

 

Δεν έρχεται με οδηγίες οπότε καλό είναι όποιος δεν ειναι εξοικειωμένος να δει μερικά βίντεο στο Youtube. Ενα σύντομο και γρήγορο είναι αυτό εδώ

 

 

Τρία πράγματα έρχονται μαζί. Το ένα είναι απογυμνωτής καλωδίων, 20 στο σύνολο crimps και η πρέσα

 

large.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image002.jpg

large.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image003.jpg

 

Ο απογυμνωτής διαθέτει 4 βαθμίδες ανάλογα τον τύπο/πάχος του καλωδίου και μέσα έχει δύο ξυράφια για να πάρουμε απευθείας έτοιμο το καλώδιο και τα οποία αλλάζουν με την βοήθεια του άλεν στο κάτω μέρος

 

large.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image004.jpglarge.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image006.jpglarge.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image007.jpglarge.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image001.jpg

 

Αφού μπει το καλώδιο μέσα στο crimp πιέζουμε και έχουμε έτοιμο το καλώδιο.

Παρακάτω βλέπουμε πως είναι αρχικά το crimp και πόσο "κονταίνει" όταν πλέον πρεσαριστεί

 

large.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image005.jpg

 

Χάλασα δύο μέχρι να το πετύχω αλλά από εκεί και πέρα ήταν θέμα λεπτών για να φτιάξω τα υπόλοιπα καλώδια που ήθελα.

Δεν είναι το πιο ποιοτικό εργαλείο για τέτοιες δουλειές και απαιτεί πολύ πίεση (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα) αλλά κάνεις γρήγορα τη δουλειά που θες.

Χωρίς να θέλω να σου χαλάσω τη χαρά της απόκτησης, σού έχω έναν πολύ ευκολότερο (και γρηγορότερο) τρόπο να βιδώνεις φισάκια τύπου ''F''. Το μόνο που θές είναι έναν πλαγιοκόφτη σαν αυτόν:

koftis.thumb.jpg.e74f3ad9803ac751ae7eb65518012a31.jpg

 

Αφού γδύσεις το καλώδιο, και τραβήξεις το μπλεντάζ (το ψιλό πλέγμα) κάτω, βάζεις το φισάκι, του δίνεις μία στροφή με τα δάχτυλα, και μετά ''καβαλάει'' ο κόφτης στο σημείο που έχω κυκλώσει το σώμα του φις, και με ελαφρύ σφίξιμο και ταυτόχρονα περιστροφή, βιδώνες το φις χωρίς να φάς τα δάχτυλά σου. Μπορείς να βάλειςδεκάδες σε μια μέρα, με πολύ λιγότερο κόπο, και με αναλώσιμα (τα φις) που τα βρίσκεις παντού, και κυρίως, ελέγχεις την ποιότητά τους εσύ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου σε αυτό και όποτε είχα να βάλω 1-2 σπίτι με παρόμοιο τρόπο το έκανα (χωρίς τον κόφτη), παρόλο που ποτέ δεν εξοικειώθηκα με τα συγκεκριμένα καλώδια.

Απλά είχα να φτιάξω 42 καλώδια το ένα πρωί (χθες) και άλλα 37 το επόμενο (σημερα)

Γι αυτό το λόγο πήρα την πρεσούλα μαζί με extra ανταλλακτικά crimps. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στην Αγάπη και είχα αναφέρει και στο Παυλάτος Giveaway η τρελή επιθυμία είναι αυτό το όμορφο 18βολτο σετάκι της Ryobi που αποτελείται από ένα κρουστικό και ένα παλμικό κατσαβίδι με βαλίτσα και 100 εξαρτήματα.  Δεν άντεξα τελικά και το παρήγγειλα από το κρητικό μαγαζί από το οποίο είχα αγοράσει και το κολωνάτο και το παρέλαβα από το πρακτορείο. Η πρώτη επαφή μου με τα εργαλεία μου άφησε άριστες εντυπώσεις και στο βάρος και στη λαβή.

Παραθέτω προς το παρών φωτογραφίες.

Η βαλίτσα της Ryobi

 

IMG_3622.thumb.JPG.30792e72646ed58b884ef2a9de4f152b.JPG

 

το περιεχόμενο της

IMG_3620.thumb.JPG.3efdf79779e2b780d5de075c4b62e845.JPG

 

 

πλήρης ανοιγμένη.

 

IMG_3616.thumb.JPG.e3a453bff8e05abb6ad46a3bd59494aa.JPG

 

και τα δύο εργαλεία με τον φορτιστή.

 

IMG_3617.thumb.JPG.4961b4a3d6e936f3bf99364eaa80853d.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, karmen1983 said:

Μαζί σου σε αυτό και όποτε είχα να βάλω 1-2 σπίτι με παρόμοιο τρόπο το έκανα (χωρίς τον κόφτη), παρόλο που ποτέ δεν εξοικειώθηκα με τα συγκεκριμένα καλώδια.

Απλά είχα να φτιάξω 42 καλώδια το ένα πρωί (χθες) και άλλα 37 το επόμενο (σημερα)

Γι αυτό το λόγο πήρα την πρεσούλα μαζί με extra ανταλλακτικά crimps. :) 

Μα ο κόφτης χρησιμοποιείται σα μοχλός για να μην τρώς τα δάχτυλά σου. Στη δουλειά μου, παίζει να βάλω και 100 σε μια εγκατάσταση με αυτό τον τρόπο. Αν πήγαινα με τα δάχτυλα θα ψόφαγα πριν το 10ο.

Τα φισάκια όμως είναι που φοβάμαι περισσότερο.... το σώμα τους στη φώτο δείχνει εξαιρετικά λεπτό, και στο σημείο που πονάνε (στην ένωση με το εξάγωνο κομμάτι) αυτά που είναι κακής ποιότητας κόβονται μετά απο λίγους μήνες (αν όχι και κατά την εφαρμογή)

Δε θέλω να ακούγομαι γκρινιάρης, αλλά έχω πάθει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το παλμικό της AEG BSS 12 είναι για μένα για να ολοκληρώσω το θέμα 12V σειράς.

Δεν πωλείται σαν Solo ή τουλάχιστον δε το βρήκα, αλλά το κατάστημα φρόντισε να το έχω στα χέρια μου.

Περισσότερα από το παλμικό σε λιγάκι.

Προφανώς μιλάς για αυτό στα 115Nm. https://www.pavlatos-tools.gr/index.php?route=product/product&product_id=5820

Ενδιαφέρον θα είχε να τα μετρούσαμε σε δυναμόκλειδο με το 140Nm. Maktec που πήρα, να δούμε πόσο αλήθεια λένε οι κατασκευαστές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Προφανώς μιλάς για αυτό στα 115Nm. https://www.pavlatos-tools.gr/index.php?route=product/product&product_id=5820

Ενδιαφέρον θα είχε να τα μετρούσαμε σε δυναμόκλειδο με το 140Nm. Maktec που πήρα, να δούμε πόσο αλήθεια λένε οι κατασκευαστές.

Να βάλουμε και τα 220Nm του Ryobi.

Link to comment
Share on other sites

 Ναι αυτό είναι χωρίς φορτιστή και μπαταρίες

Δεν έχω δυναμόκλειδο αλλά και εγώ θα είχα περιέργεια. Δε πρόλαβα σήμερα να του κάνω ένα τεστ μαζί με το dewalt DCF886N που έχω αλλά δεν...

Ελπίζω αύριο να βρεθεί κάνα κενό να κάνω ένα τεστ

 

@panava καλορίζικο το σετ σου! Νόμιζα ότι θα παραλάμβανες από βδομάδα. :T: 

Ευχαριστώ και για την ιδέα που μου έδωσες για το δώρο στον φίλο μου :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, colt3003 said:

Χωρίς να θέλω να σου χαλάσω τη χαρά της απόκτησης, σού έχω έναν πολύ ευκολότερο (και γρηγορότερο) τρόπο να βιδώνεις φισάκια τύπου ''F''. Το μόνο που θές είναι έναν πλαγιοκόφτη σαν αυτόν:

[...]

Αφού γδύσεις το καλώδιο, και τραβήξεις το μπλεντάζ (το ψιλό πλέγμα) κάτω, βάζεις το φισάκι, του δίνεις μία στροφή με τα δάχτυλα, και μετά ''καβαλάει'' ο κόφτης στο σημείο που έχω κυκλώσει το σώμα του φις, και με ελαφρύ σφίξιμο και ταυτόχρονα περιστροφή, βιδώνες το φις χωρίς να φάς τα δάχτυλά σου. Μπορείς να βάλειςδεκάδες σε μια μέρα, με πολύ λιγότερο κόπο, και με αναλώσιμα (τα φις) που τα βρίσκεις παντού, και κυρίως, ελέγχεις την ποιότητά τους εσύ.

Εννοείς ότι έχει κάποιο πλεονέκτημα ο πλαγιοκόφτης σε σχέση με λεπτό πενσάκι/κλειδί, ή το χρησιμοποιείς ως τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minast said:

Εννοείς ότι έχει κάποιο πλεονέκτημα ο πλαγιοκόφτης σε σχέση με λεπτό πενσάκι/κλειδί, ή το χρησιμοποιείς ως τέτοιο?

όχι έχεις δίκιο. Απο το εργαλείο εγώ χρειάζομαι το σημείο που έχω κυκλώσει. Και μάλιστα καλό θαείναι να έιναι ραβδωτό και όχι λειο για να ''πιάνει'' το φις. 'Ανετα θα μπορούσε να είναι πένσα ή μυτοτσίμπιδο. Αλλά ο κόφτης χρειάζεται έτσι και αλλιώς σαν εργαλείο στην όλη διαδικασία (κόβεις το καλώδιο, τριμάρεις την ψίχα κλπ.) , επομένως κουβαλάς λιγότερα πράγματα μαζί σου. 

 

@tromeross : πλέον τα φισάκια αυτά χρησιμοποιούνται και σε επίγειες εγκαταστάσεις (στις κεραίες και στους διακλαδωτές / ενισχυτές σήματος)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

thanks John!

Θα το έχω υπόψιν αλλά πραγματικά δε νομίζω να την ξαναχρειαστώ την πρέσα :hehe:

Όλα πήγαν καλά στο μαγαζί και λογικά δεν θα ξανα ασχοληθώ μαζί τους, εκτός αν πέσει πάλι ξήλωμα από την αρχή και ξαναφτιάξιμο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ένα πολύ καλό δώρο σε βαθμό που το κοιτάζω ακόμα και δε το πιστεύω :p 

Ενα καναρίνι μπήκε στο "κλουβί" με τα υπόλοιπα καναρίνια μου και σήμερα θα δοκιμαστεί να δούμε τι πιάνει το πουλι :hehe: 

 

Ο λόγος για το πολυεργαλείο μαπταρίας Dewalt DCS355N μαζί με μία λάμα κοπής me επικάλυψη τιτανίου Dewalt DT20707 για μέταλλα και όχι μόνο και μία μπαταρία DCB182 4Ah :)

 

Το είχα δει πολλές φορές σε καταλόγους, αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα να το αγοράσω. Ο λόγος ότι σπάνια χρειάζομαι τέτοιο εργαλείο και είχα πάρει για το μια στο τόσο ένα πολυεργαλείο ρεύματος από τα Lidl και σήμερα είχα σκοπό να κάνω κάποιες δουλειές με το πράσινο.

 

Στα θετικά χωρίς να το έχω δουλέψει (παρα μονάχα στον άερα που λένε), θα βάλω την γρήγορη αλλαγή εξαρτημάτων χωρίς την χρήση άλεν, το LED που φωτίζει το σημείο εργασίας, το μικρό μέγεθος, το brushless motor για μεγαλύτερη αυτονομία, το ότι δουλεύει σε χαμηλές και ψηλές "στροφές" ανάλογα πόσο πιέζεις την σκανδάλη, η οποία ανάλογα αν την πατήσεις από το πίσω μέρος έχεις έλεγχο ταλαντώσεων και αν την πατήσεις από μπροστά έχει φουλ speed λειτουργία και τους πολύ λιγότερους κραδασμούς που νιώθει το χέρι μου με μία γρήγορη δοκιμή σε σχέση με το Parkside.

Στα αρνητικά του.... Μου τη δίνει άσχημα να κάνει τόσα ένα εργαλείο και να μην έχει κλιπ ζώνης. Παράξενη θα με πείτε αλλά είναι το δεύτερο Dewalt που έχω και ενώ έχει την υποδοχή, δεν έχουν βάλει το κλιπ επάνω. Πόσο να τους στοίχιζε κάτι τέτοιο δηλαδή; Τεσπα τέλος η κλάψα :p αν βρω άλλα αρνητικά θα επανέλθω εξάλλου σήμερα το απόγευμα θα δουλέψει αντι αυτό του Lidl.

 

παρακατω οφθαλμόλουτρο

 

large.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image002.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image003.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image004.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image005.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image007.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image006.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image009.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image010.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image008.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image015.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image011.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image001.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image014.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image013.jpglarge.dewalt_cordless_tool_18v_XR_DCS335N_multitool_polyergaleio_mpatarias_image012.jpg

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στα αρνητικά του.... Μου τη δίνει άσχημα να κάνει τόσα ένα εργαλείο και να μην έχει κλιπ ζώνης. Παράξενη θα με πείτε αλλά είναι το δεύτερο Dewalt που έχω και ενώ έχει την υποδοχή, δεν έχουν βάλει το κλιπ επάνω. Πόσο να τους στοίχιζε κάτι τέτοιο δηλαδή;

Καλά δεν παίζεσαι...:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.