Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

κοκοψινιων παραλαβή σήμερα!

 

Τρυπάνια για τρύπημα στο κέντρο της τρύπας κατά την εγκατάσταση πχ μεντεσέδων ώστε να κάτσει σωστά η φρεζάτη βίδα.

 

https://www.banggood.com/4pcs-Professional-Doors-Self-Centering-Hinge-Hardware-Drill-Bit-Set-p-936366.html?rmmds=myorder

 

και εξαρτηματάκι για το dremel με μπόλικα γυαλόχαρτα

https://www.banggood.com/100pcs-25mm-100-3000-Grit-Sandpapers-with-Hook-and-Loop-Backer-Pad-p-1101732.html?rmmds=myorder

 

Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα. τα τρυπάνια μου φαίνονται καλά. Οσο για το εξαρτηματάκι του dremel θεωρώ ότι για μια στο τόσο είναι μια χαρά. Μόλις τα δοκιμάσω λέω απόψεις

 

P1020322.JPGP1020326.JPG

P1020327.JPGP1020328.JPGP1020329.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή περασμένης εβδομάδας από Banggood.

Feather board:

https://www.banggood.com/Drillpro-Multi-purpose-Double-Feather-Board-for-Router-Tables-Saws-Miter-Gauge-Slot-p-1136447.html?rmmds=myorder

Αλουμινένια βάση πάγκου για ρούτερ:

https://eu.banggood.com/Wholesale-Warehouse-235mm-x-120mm-x-8mm-Aluminum-Router-Table-Insert-Plate-For-Woodworking-Benches-wp-Eu-1089312.html?rmmds=myorder

 

Τώρα που τα πήρα έπεσε η τιμή τους.

Ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει. Μάλλον κατά Σεπτέμβρη μεριά.

18553855_10213123773871132_514193468_o.thumb.jpg.63323e46b9b1bf2c148262fa1d1ec687.jpg18575927_10213123775991185_887150605_o.thumb.jpg.1247f2ac2a0584d45d6def2a23667b0d.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που αρχίζει! :D

Έχω και ένα GST 18V LI,αλλά τροχός και τριβειο ήταν ρεύματος και έφυγαν μαζί με το προηγούμενο δράπανο και θα αντικατασταθούν με μπαταρίας.

Το επόμενο μάλλον θα είναι όμως ένα GOP 18V 28.

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εργαλείο, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο εργαστήριο/συνεργείο για να ακούς το τηλέφωνο.

Η μάνα μου στο χωριό δεν ακούει το τηλέφωνο όταν είναι στον κήπο, και είπα να το δοκιμάσω. Αν και φτηνιάρικο κάνει τρομερή δουλειά με ένταση σε ενοχλητικά επίπεδα. http://www.ebay.com/itm/332175301879?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν κατασκευάζω κάτι το έριξα στο Shopping therapy :p 

 

Για λογαριασμό γνωστού μου που είχε κάνει παραγγελία από eshop το έκκεντρο τριβείο της dewalt dwe6423 όταν το είχε σε προσφορά στα 84 νομίζω ευρώ και περίμενε πάνω από δέκα μέρες, του πήρα ένα σε τιμή πιο κάτω από αυτή της προσφοράς :)

Περισσότερα σε λιγάκι στο θέμα με τα τριβεία

 

dewalt_orbital_sander_125mm_dwe6423_tribeio_ekkentro_.image008.jpg

 

Για την αρχοντιά μου δύο δίσκους για το φαλτσοπρίονο της Evolution Rage 3 plus στα 255mm διότι τους αγοράζουμε δυο δυο :p

 

evolution_rage_3_miter_saw_replacement_disk_blade_255mm_.image001.jpg

 

και αυτοί από την τοπική αγορά με τιμή ίδια περίπου με amazon

 

Και συνεχίζουμε με ένα πολυεργαλείο 0-84-519 ακόμα για γνωστό (μιας και κάποιοι ζηλέψανε :p) και μία γωνιά stanley 1-45-530

 

stanley_multitool_12_in_1_0-84-519_.image001.jpg

 

stanley_multitool_12_in_1_0-84-519_.image002.jpgstanley_multitool_12_in_1_0-84-519_.image003.jpg

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, karmen1983 said:

Μιας και δεν κατασκευάζω κάτι το έριξα στο Shopping therapy :p 

 

Για την αρχοντιά μου δύο δίσκους για το φαλτσοπρίονο της Evolution Rage 3 plus στα 255mm διότι τους αγοράζουμε δυο δυο :p

 

evolution_rage_3_miter_saw_replacement_disk_blade_255mm_.image001.jpg

 

και αυτοί από την τοπική αγορά με τιμή ίδια περίπου με amazon

 

 

 

 

 

καλησπερα στην παρεα!

αγαπητη Karmen ειναι ευκολο να μας ενημερωσεις για καταστημα και τιμη αγορας?

μ ενα προχειρο ψαξιμο στο σκρουτζ επαθα ενα μινι εγκεφαλικο! (ειτε για δισκους ειτε για την σειρα rage γενικα)

αν δεν επιτρεπετε στειλε πμ

ευχαριστω φιλ ε   :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @makio

 

Όλα τα αγόρασα από το κατάστημα του κυρίου Παυλάτου στον Αγιο Δημήτριο. Τιμές δεν μπορώ να σου δώσω μιας και δεν υπάρχει στο site του ο δίσκος και επίσης επειδή έκανα μεγάλη παραγγελία πήρα μία επιπλέον έκπτωση. Μπορείς να καλέσεις όμως και να ρωτήσεις πόσο θα σου κοστίσει ένας δίσκος.

 

Τα εργαλεία της evolution (πέρα από τα αναλώσιμα) είναι ακριβά στην Ελλάδα. Αν θες εργαλείο θα το παραγγείλεις από έξω όπως έκανα και εγώ.

Ο δίσκος στέλνεται πλέον από το γερμανικό amazon με περίπου 50 ευρώ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών. 49.41€ για την ακρίβεια.

 

Αν δεν έχεις το εργαλείο και σκέφτεσαι τον δίσκο για κάποιο φαλτσοπρίονό σου να σε ενημερώσω ότι δεν μπορεί να μπει σε άλλο φαλτσοπρίονο πέρα από αυτά της κατασκευάστριας. Εχουν πιο μικρή διάμετρο εσωτερικής οπής και βασικότερο όλων, δουλεύουν σε πιο χαμηλές στροφές από τα κοινά φαλτσοπρίονα/δισκοπρίονα ξύλου :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες! @karmen1983

οταν λες 50 ευρω ,εννοεις μαλλον για 2 δισκους (?)

σκεφτομαι να τον βαλω σε ενα φαλτσοπριονο parkside pkgs 1450 (2003-2004 αν θυμαμαι) το οποιο εχει δισκο 250χ30χ3,2 κλπ

αν βγαλεις τον δισκο ,ο ανταπτορας στο κεντρο γυριζει και μπορεις να βαλεις δισκους με μικροτερο bore -αλλα δεν θυμαμαι ακριβως χιλ.

επισης εχει ρυθμιση στροφων (1800-4500) οποτε πιστευω να δουλεψει

 

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και όχι. Εννοώ τιμή ανα δίσκο.

Η εσωτερική διάμετρος (ή αν θες το bore) του evolution είναι 25.4 mm και ο μέγιστος αριθμός στροφών που παίζει ο συγκεκριμένος είναι 2750rpm

Δε θα σου πω να το κάνεις ή όχι αυτή η απόφαση είναι δικιά σου. Εγώ απλά σε ενημερώνω για τις "παραξενιές"
 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Σαφέστατα και όχι. Εννοώ τιμή ανα δίσκο.

 

(απο το λινκ σου βλεπω τιμη ανα δισκο περ 26 λιρες >> 30 ευρω + μεταφορικα)

 

Η εσωτερική διάμετρος (ή αν θες το bore) του evolution είναι 25.4 mm και ο μέγιστος αριθμός στροφών που παίζει ο συγκεκριμένος είναι 2750rpm

Δε θα σου πω να το κάνεις ή όχι αυτή η απόφαση είναι δικιά σου. Εγώ απλά σε ενημερώνω για τις "παραξενιές"
 

 

ενα θεμα που με προβληματισε ειναι οτι τον 255αρι δισκο ΔΕΝ τον στελνουν Ελλαδα ενω τον 230 ολα ΟΚ...... :huh:

 

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα πιο πριν ότι μόνο από Amazon Γερμανίας μπορείς να τον παραγγείλεις πλέον με ~50

Από amazon Αγγλίας όπου φαίνεται στα περι 30ευρώ + μεταφορικά δεν μπορείς να τον παραγγείλεις :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στελιο!!! Υπαγε οπίσω μου!!!!!

Μας καταστρέφεις! καλορίζικα τα φακομια :T:

 

 

Κ γω σας λατρευω,χεχχε!:hehe: Οι τιμες ηταν πειρασμος...κ σε τετοιους πειρασμους ειναι αμαρτια ν αντιστεκεσαι!

Έγινε επεξεργασία από Stelios13
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

flwyaIA.jpg

 

Αλφάδι: Αρκετά καλό θα έλεγα για τα χρήματα του και δουλεύει σωστά. Δηλαδή από όποια μεριά και να το βάλεις η φυσαλίδα παραμένει στο ίδιο σημείο.

Στα συν ότι έχει πάνω θέσεις για 9 μύτες και μια προέκταση!

 

Άξιζε την αγορά; Δεν μπορώ να σας απαντήσω στα σίγουρα. Μετά είδα ότι υπάρχουν και διάφορα επώνυμα σε αυτή την τιμή.

Πάντως φαίνεται να δουλεύει σωστά και μου άρεσε αρκετά οι θέσεις για με τις μύτες.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ηλεκτρική σέγα: Οι ποιότητα της είναι ανάλογη των χρημάτων της, πράγμα που δεν μπορώ να πω για το δραπανοκατσάβιδο που είχα πάρει.

Οι διακόπτες μου φαίνονται κάπως (ένας που έχει για την έξοδο που βγάζει τα πριονίδια πάει και έρχεται, δεν έχει κάποιο κλικ ή αντίσταση, οπότε η λογική μου λέει ότι δεν θα κάνει τίποτα, δηλαδή δεν θα λειτουργεί). Επίσης η μεταλλική βάση ξεβάφει.

 

Άξιζε την αγορά; Well, Ι not sure yet. Δεν την έχω δουλέψει. Αν δεν μου ξινίσει κάτι στην λειτουργία της θα έλεγαν μάλλον πως ναι.

Ηλεκτρική σέγα με laser, φως, οδηγό, ρυθμιστή ταχύτητας στα 33€ δεν νομίζω ότι βρίσκεις εύκολα παρά τα αρνητικά της (που νομίζω είναι αποδεχτά για την τιμή της).

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Αρκετά καλό θα έλεγα για τα χρήματα του και δουλεύει σωστά. Δηλαδή από όποια μεριά και να το βάλεις η φυσαλίδα παραμένει στο ίδιο σημείο.

Μεγειές ! !  :)

Αυτό το παραμένει στο ίδιο σημείο πως το εννοείς ?

Γιατί μπορεί να είναι σωστό, μπορεί όμως να είναι και λάθος!

(Το σημείο όρισέ το σε σχέση με εσένα! )

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.