Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Μικρoπαραλαβή από Bangood αγορασμένα στις 18 Μαρτίου. 50 ψιλά τρυπάνια διαφόρων μεγεθών από δέκα τεμάχια στο κάθε μέγεθος.

1/1,5/2/2,5/3mm.

Χρήσιμα για μικροκατασκευές και ψιλά τρυπήματα.

17968688_10212818738405436_1426761355_o.thumb.jpg.223f29824bd9e1e646a76bc445d6edb9.jpg

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πηγα πρακτικερ  της ιερας οδου  γυρνωντας απ τη δουλεια μηπως βρω κανα ρεταλι για την πλατη εργαλειων που θελω...Μαλλον ξεφορτωνονται NWS, WOOLFCRAFT ,SOLA,KREATOR, proxxon ,k κατι ακριβα κατσαβιδια,δεν θυμαμαι ποια,λογω κουρασης...nws 9,99 το καθενα,προκοβγαλτης 2,99 ,κοντο κατσαβιδακι καστανιας,2,99 κ αλφαδια sola απο 60 -120cm 9,99.  Εχει πολυ  πραγμα  κ πολυ ποικιλια.

IMG_1032.JPG

IMG_1034.JPG

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Tελικα ρεταλι ξυλου δεν πηρα!!!!!!!!καταλαβες τωρα γιατι προσπαθω να δουλευω με ανακυκλωσιμα υλικα? :hehe:. Τι τα θες τοσα ηλεκτροδια? Τανκερ θα φτιαξεις?:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι είχε και αν θυμάμαι καλά η τιμή ήταν 1.99 για τα Proxxon.

Είχε και άλλα καρυδάκια άλλων εταιριών όπως η Kreator

 

Αν κατάλαβα καλά ξεστοκάρει πράμα για να έχει μέσα κατα κύριο λόγο τα LUX

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μερικους τους τρωει ο ...:) ξαναπερασα σημερα μετα τη δουλεια για το σετ αλλεν. Πετυχα κ τα τορξ για τη μηχανη[ποιο πολυ ηθελα τα καρυδακια] κ εκει που ειχα διαλεξει  μεμονομενα καρυδακια κ προεκτασεις για μια 3/8 facom καστανια που εχω [14 ευρω εβγαιναν] ειδα διπλα ολο το σετ 3/8 με 19,99! Οποτε αφηνουμε διακριτικα τα χυμα,παιρνουμε το σετ κ παμε να φυγουμε!!!!!!!!!Αμ δε...Σετ κατσαβιδια ηλεκτρονικου 9,99,δωρο στο 12χρονο γιο μου που μονο κ χαρη σ αυτον με ανεχεστε κ βλεπετε τις φωτο μου εδω:)  Οποτε 3x19,99+9,99 παει το 70αρι κ σημερα,ευτυχως χτιζουμε αφορολογητο:hehe:  Λιγα που ξερω για τα proxxon: ειναι ταιβαν,επιπεδου  force,φασον στο ιδιο εργοστασιο με  πολλα αλλα που δεν θα πιστευετε αν μαθετε τις μαρκες τους,κ το ποιο εκνευριστικο πανω τους ειναι οτι τα Νο ειναι τυπωμενα,οχι χαραγμενα κ σε λιγο καιρο σβηνουν κ  αποκτας μαντικες ικανοτητες!!!!!!!!!

IMG_1035[1].JPGIMG_1036[1].JPG

IMG_1037[1].JPGIMG_1038[1].JPG

IMG_1039[1].JPGIMG_1040[1].JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Βλεπω δεν αφησατε τιποτα! Καλοκαταλυοτα που λενε και στο χωριο μου! :hehe:

Εμμμ,ηταν σα να σου χαριζουν γαιδαρο.Δεν τον κοιτας στα δοντια,τον παιρνεις  κ φευγεις!:)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

σε λιγο καιρο σβηνουν κ  αποκτας μαντικες ικανοτητες!!!!!!!!!

Αρχισε από σήμερα :p

Το ίδιο πρόβλημα θα συναντησεις και στα κατσαβίδια. ξεβάφουν στις χειρολαβες που γράφει το νουμερο :) 

καλορίζικα όλα!!!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Ζήλεψα τα μικροκατσάβιδα, αλλά στο Praktiker που πήγα μου είπαν ότι έχουν αποσύρει όλα τα Proxxon. Ωραίο σετάκι σε ωραία τιμή πάντως.

Χτες το απογευμα που περασα κατεβαζαν κ ανοιγαν καποια τελευταια κουτια  κ ετυχε σ ενα να εχει 3 σετ μεσα,μου το τιμολογισαν επι τοπου κ ετσι το πηρα...Μαλλον ειχαν ξεχαστει στο κουτι κατα λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβές σήμερα και μάλιστα την μία την παραπερίμενα μιας και πέσαμε στο Πάσχα

 

Διαμαντόπετρες της EZE LAP για μαχαίρια, σκαρπέλα, μαχαίρια πλάνης και γενικά ότι θέλουμε να είναι κοφτερό.

Είναι ακριβές αλλά τις πληρώνεις μία φορά και τις έχεις για μια ζωή

 

Τα νούμερα είναι  

 

EZE-LAP Diamond Sharpening Stones 203 x 76 mm 400grit

EZE-LAP Diamond Sharpening Stones 203 x 76 mm  600grit

EZE-LAP Diamond Sharpening Stones 203 x 76 mm 1200grit

 

Και το σύνολο βγήκε 166,90€ από fine-tools

 

eze lap diamond stones.JPG

eze lap diamond stones1.JPG

 

ε και από πράκτικερ σήμερα κάποια για μένα και κάποια για κάποιους από εδώ που μου αφήσανε παραγγέλια :)

Καστάνια και καρυδάκια του 1/4" της Proxxon, κόφτης NWS και mini Κατσαβίδι της wolfcraft με καστάνια και μερικές μύτες

Οι τιμές στις αποδείξεις.

 

proxxon-nws-wolfcraft-tools.JPGP1020033.JPG

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπόν δεν ντρώγεστε με τίποτα!!  :p

 

Δε φτάνει που με βάλατε στην πρίζα για τις προσφορές στα proxxon και πέρασα από 2 πράκτικερ χθες (Ν. Ηράκλειο, Πειραιώς), τελικά τα είχατε σηκώσει όλαααα (σχεδόν)......  :rolleyes:

 

Βρήκα όμως την μέγγενη της proxxon (τελευταίο κομμάτι.....)  :wub: και την πήρα!!  (ζήλεια! B) ).. Ένα 20άρι......

 

Ασφαλώς δεν είναι βαρέας χρήσης (δηλαδή ΔΕΝ κοπανάμε σίδερα πάνω της...), έχει καλή η ποιότητα (και ο χρωματισμός της πολύ ωραίος!) κι έχει κι ένα σχετικό βάρος! :kiss2:

 

Κάτι που δεν είχα δει (και δεν  περίμενα..) είναι ότι στη βάση της έχει βεντούζα για να στερεώνεται στον πάγκο/τραπέζι (λίγο που το δοκίμασα, ήταν αρκετά σταθερή!). Επίσης, εσωτερικά στις 3 γωνίες της βάσης υπάρχει σπείρωμα για πιο σταθερή στερέωση (ΠΑΝΤΑ όμως τηρουμένων των αναλογιών έτσι).

 

Κοινώς, Την ερωτεύτηκα!!!!!!!!!!!    :p  :wub::kiss2:

 

 

proxxon_vise.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

μπιμπελό είναι και εχει και σαγονια για σωληνούλες από ότι βλεπω.

Καλοριζικη κ καλοδουλευτη!

Επειδή ειχα πάρει αυτη εδω https://www.skroutz.gr/c/704/diafora-ergaleia.html?keyphrase=stanley+1-83-069  τη γλίτωσε από εμένα η μικρή πρασινολαδούλα :hehe:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μικρο,ελαφρυ[900γρ.] δραπανακι ιδανικο για προτρυπηματα!!!!!!!! Κανει κ για αλλες μικροδουλειες αλλα στο προτρυπημα  ειναι απιστευτα γρηγορο κ ξεκουραστο:)!  Αγορασμενο απο Σπ.Πατση πριν καιρο στα 40e,τωρα σιγουρα βρισκεται αρκετα φθηνοτερα... ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν κανει για βιδωμα λογω υψηλων στροφων που λειτουργει... Αξιζει  κ βγαζει πολυ κ γρηγορη δουλεια σε ολα τα υλικα που χρειαζομαστε προτρυπημα...

IMG_1117.JPGIMG_1119.JPG

IMG_1120.JPGIMG_1121.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικα απο τα εργαλεια που εχω τωρα μαζι μου:

Σεγα απο τα Lidl. Τη βρηκα στο σπιτι του παππου μου, οποτε δεν ξερω ποσο εκανε. Δεν εχω χρησιμοποιησει σεγα "καλης" μαρκας για να μπορω να συγκρινω, αλλα δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτην, εχει κοψει πολυ ωραια ο,τι εχω χρειαστει.
IMG_0618.thumb.JPG.3cb69b907652e2a0c150d11a35dd892c.JPGIMG_0619.thumb.JPG.afd0b29f04d49e43d91624be8994d0e8.JPG

Πιστολι θερμοκολλας παλι του παππου απο lidl. Τρεχει λιγο η κολλα, αλλα με εχει βολεψει που ρευμα μπορει να παιρνει και απο τη βαση αλλα κατευθειαν και απο το καλωδιο

IMG_0623.thumb.JPG.b5f50740dcd733317596f4bbf062e432.JPG

Δραπανοκατσαβιδο του παππου απο lidl. Το βρηκα το Πασχα και το φορτισα και μετρησα τη μπαταρια στα 21v ενω γραφει 18v και φοβομουν μην κανει κανα μπαμ στο χερι μου μιας και ειναι τουλαχιστον απο το 2009 που συγχωρεθηκε ο παππους στην ακρη. Ευτυχως διαβασα σε καποιο ποστ εδω οτι ειναι φυσιολογικο. Πλεον εχει αντικαταστησει το μεγαλο δραπανο σε ο,τι μικρο εχει χρειαστει, δεν εχει κολλησει πουθενα, ουτε σε καν σε τσιμεντο.
IMG_0622.thumb.JPG.b1b3cd3f75bd95e803ecb4e56013c9bd.JPG

Σιδηροπριονο χειρος. Αυτο το αγορασα εγω και με βοηθησε πολυ να ξετακαρω τις παλετες ευκολα και γρηγορα, ειδικα οπως φαινεται στη δευτερη φωτογραφια. Οσες φορες επισης θελω λεπτο κοψιμο και βαριεμαι να βγαλω τη σεγα, εχει κανει πολυ καλο κοψιμο και σε ξυλο. 
IMG_0615.thumb.JPG.d4f3ac5eb7cd5c67e4b005967421a524.JPGIMG_0617.thumb.JPG.353973d91ce7e93b8b579d1b80f99e12.JPG

Σετ τρυπανια του παππου, μαρκα δεν ειδα να γραφει. Εκτος απο ενα μικρο για μεταλλο που εσπασε οταν πηγα να τρυπησω καρφι δε συναντησα αλλο προβλημα.
IMG_0620.thumb.JPG.2eea93aae3195c2de37bb61f296e85dd.JPG

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ZoSo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Για το δράπανο καλά διάβασες μην σε αγχώνει. Για τα λοιπά από Lidl (πιστόλι θερμόκολλας και σέγα) πρέπει να ειναι αρκετά παλιά μιας και έχουν μπλε χρώμα.

Δεν ειχα δει ποτέ μπλε parkside :D 

Εύχομαι να τα ευχαριστηθείς για πολύ καιρό ακόμα και να τον θυμάσαι ! να τα προσέχεις :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.