Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Ακριβως το ιδιο εχω κ γω κανα 3αρι χρονια,αν εξαιρεσεις κατι ψιλοτζογους στα πλαστικα,ειναι μια χαρα...Απορια...γιατι οι μαυρες ραβδοι κολλανε καλυτερα απ τις ασπρες κ τις διαφανες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Απορια...γιατι οι μαυρες ραβδοι κολλανε καλυτερα απ τις ασπρες κ τις διαφανες?

Δεν έχω ιδέα αλλά ισχύει όντως ότι κολλάει καλύτερα η μαυρη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές τα εργαλεία παιδιά! :T:

Όσο για τα Steinel. όπως το είπε και η Αγάπη, είναι πολύ καλά εργαλεία, έχω κι εγώ ένα αρκετό καιρό (εποχή παχέων αγελάδων) σε βαλιτσάκι με αρκετά ακροφύσια, προγραμματιζόμενο και ρυθμιζόμενο και πέραν της τιμής του -που πόναγε κι έσφαζε- έχει αποδειχθεί εξαιρετικό! :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και από την Ρουμανία δεν παύει να είναι Steinel. έχω ένα από το 1998 και έχει βγάλει πολύ δουλειά. Είναι 2000w και και έχω κολλήσει μέχρι και χαλκοσωλήνες σε ώρα ανάγκης.

Καλορίζικο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγινε η αγορα λοιπον και το πρωτο test drive. Το τριβειο ειναι αυτο. B&D KA191EK
 IMG_20170517_125432.thumb.jpg.88c921fcb83ce98804ca2a4e9e51d7da.jpgIMG_20170517_125501.thumb.jpg.84bc419b22eb193878631aa9de7f2c10.jpg
Περιεχονται 3 γιαλοχαρτα (40, 120, 240 με 8 τρυπες) και σακουλακι συλλογης πριονιδιου. Το καλωδιο ειναι τεραστιο, περιπου 3 μετρα. Στη θηκη εχει και μια θεση για αλλεν αλλα ουτε αλλενοβιδα βρηκα στο τριβειο ουτε αλλεν :boxed:.

Ειμαι υπερευχαριστημενος απο την αγορα. Η επιλογη της ταχυτητας ξεκιναει απο πολυ μικρη και ησυχη και φτανει μεχρι πολυ γρηγορη και φασαριοζικη. Στα χερια μου καθεται πολυ ωραια με μονο παραπονο οτι το κουμπι για να κλειδωσει η σκανδαλη δεν πατιεται πολυ ευκολα, με την εννοια οτι πρεπει να αλλαξω λιγο τη θεση στο χερι μου για να το πιεσω μεσα με τον αντιχειρα. Θα μπορουσε να ηταν και χειροτερα ομως (ευτυχως δεν ειμαι αριστεροχειρας :p). Η συλλογη σκονης κανει δουλεια την οποια καταλαβα οταν πηγα να αδειασω το σακουλακι και δεν τελειωνε να βγαινει πριονιδι. Δυστυχως ομως η λιγη σκονη που μενει στο χωρο κολλαει πολυ ευκολα στις ματ επιφανειες του τριβειου. 

Κατα τα αλλα, εκανα μια μικρη δοκιμη στο πιο χαλια ξυλο που ειχα και εμεινα αφωνος. Καταπληκτικο αποτελεσμα σε μηδενικο χρονο. Ακολουθει πριν και μετα:
IMG_20170517_130349.thumb.jpg.2516a47de5d87f96657a02a266603b71.jpgIMG_20170517_130623.thumb.jpg.4400024653108cf02180a89c3c262c64.jpg
Το μετα δεν ειναι 100% τελειωμενο καθως το γυαλοχαρτο δεν αντεξε αλλο. Απο εμενα παιρνει 10!

Εχει λοιπον την σφραγιδα προτιμησης ZoSo! Αν καποιος ψαχνει τριβειο αξιζει να ριξει μια ματια σε αυτο. Value for money απιστευτο. Μπορει να ειναι παλιο τριβειο (εχει και το παλιο λογοτυπο της B&D) αλλα υπαρχει ακομα στην αντιπροσωπεια σε μεγαλο αποθεμα, πιστευω μπορειτε να το βρειτε σε πολυ καλη τιμη για τα χαρακτηριστικα του.

ΥΓ. Αφου μου εφαγε το γυαλοχαρτο και το ξεσκονισα με πινελο φυσικα, αφου ειναι ακομα το καινουριο μου εργαλειο, πηγα να το βαλω στη βαλιτσα για να παω στο χρωματοπωλειο της γειτονιας να παρω προμηθειες (ατιμη ωρα). Το αρνητικο που του προσαπτω, ισως το μοναδικο ειναι οτι πρεπει να βγει η σακουλιτσα του. Οποτε οσο και αν το καθαριζα, παλι κουραδ!τσ3ς εγινε :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος ZoSo έγραψε:

Στη θηκη εχει και μια θεση για αλλεν αλλα ουτε αλλενοβιδα βρηκα στο τριβειο ουτε αλλεν :boxed:.

Ε για οικονομία δεν σχεδιάζουν για κάθε εργαλείο και μία θήκη :p

 

Καλορίζικο και καλοδουλευτο να είναι!

 

Από δονήσεις πως είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ε για οικονομία δεν σχεδιάζουν για κάθε εργαλείο και μία θήκη :p

 

Καλορίζικο και καλοδουλευτο να είναι!

 

Από δονήσεις πως είναι; 

Δονάει, δονάει :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ε για οικονομία δεν σχεδιάζουν για κάθε εργαλείο και μία θήκη :p

 

Καλορίζικο και καλοδουλευτο να είναι!

 

Από δονήσεις πως είναι; 

Ευχαριστω πολυ! 

Απο δονησεις ειναι καταπληκτικο απλα. Θα προσπαθησω με παραδειγμα να το περιγραψω :p. Ειναι σαν να κραταω ενα λαστιχο ποτισματος και να τρεχει το νερο μεσα. Καθολου ενοχλητικο. Για μετρο συγκρισης, το παλιο παλμικο που ειχα 125watt, δεν μπορουσα να το δουλευω για πολυ ωρα γιατι ενιωθα πολυ τις δονησεις και μολις το αφηνα τα χερια ηταν μουδιασμενα. Αυτο δε με πειραζει καθολου. 

Αυτο που νιωθεις στο Black & Decker ειναι η ταλαντωση που κανει, αλλα δεν ειναι κουραστικο. Εμενα προσωπικα δε με εχει κανει να πω οτι χρειαζομαι διαλειμμα γιατι με ενοχλησε, ουτε καν ελαφρυ discomfort (δε μου ερχεται καμια ελληνικη λεξη, συγχωρεστε με :unsure:).

Μονο παραπονο ειναι τα γυαλοχαρτα που τους ξεπαστρεφει το velcro οταν το χρησιμοποιω σε λεπτη επιφανεια. Και τσουζουν τα bosch Που πηρα (12 ευρω τα 15!). Θα πρεπει να τρεξω λιγο πιο μακρια για να βρω smirdex.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφου επιβιωσα με τη μηχανη σημερα κ τελειωσα οοολες τις δουλειες ,ειπα να μου κανω δωρακι:)

IMG_1167.thumb.JPG.8d6d7cd45ea10168df41b0d183b92932.JPG

Η καστανια αφιερωμενη στο συνονοματο! Πιστευω δεν πρεπει να υπαρχει ποιο καλη καστανια στην κατηγορια της κ μαλλον ειναι η μοναδικη με το συγκεκριμενο συστημα ...

IMG_1168.thumb.JPG.0c565bbe7ec3426f0c239107f7bad2d2.JPGIMG_1168.thumb.JPG.0c565bbe7ec3426f0c239107f7bad2d2.JPGIMG_1173.thumb.JPG.2c4868117f3894dc403e5946552b66a5.JPG

Μια πενσα σε αντικατασταση της παλιας facom ,που τα χερουλια της ειναι ειδικα σχεδιασμενα για 30% λιγοτερη κουραση στη χρηση

IMG_1169.thumb.JPG.f4c6f26ab1f110436bce16f59eb348bc.JPGIMG_1172.thumb.JPG.722f69ec2bd950db4a7338ec472517f6.JPG

κ ενα 8ακι γερμανοπολυγωνο [αυτα που εχω ,αν κ μαρκας ,μου χαλαγαν καμμια φορα τις βιδες]με κλιση στην μια πλευρα κ μεγαλυτερη επιφανεια επαφης. Φυσικα πολυ καλες τιμες απ το γνωστο μαγαζι...;)

 

Έγινε επεξεργασία από Stelios13
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Seafalco said:

Μεγειές τα εργαλεία παιδιά  και καλοδούλευτα! ! !

@Kostas7GTR Κώστα πήρες εργαλείο αναφοράς στο χώρο!

Θα το καταευχαριστηθείς! :)

 

Thanks να σαι καλά. :D

Είναι εργαλείο που δεν το αλλάζεις .

Lifetime warranty τα λέει όλα, recalibrate όταν και αν και πάμε απο την αρχή :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stelios13 said:

Αφου επιβιωσα με τη μηχανη σημερα κ τελειωσα οοολες τις δουλειες ,ειπα να μου κανω δωρακι:)

 

Η καστανια αφιερωμενη στο συνονοματο! Πιστευω δεν πρεπει να υπαρχει ποιο καλη καστανια στην κατηγορια της κ μαλλον ειναι η μοναδικη με το συγκεκριμενο συστημα ...

 

Μια πενσα σε αντικατασταση της παλιας facom ,που τα χερουλια της ειναι ειδικα σχεδιασμενα για 30% λιγοτερη κουραση στη χρηση

 

κ ενα 8ακι γερμανοπολυγωνο [αυτα που εχω ,αν κ μαρκας ,μου χαλαγαν καμμια φορα τις βιδες]με κλιση στην μια πλευρα κ μεγαλυτερη επιφανεια επαφης. Φυσικα πολυ καλες τιμες απ το γνωστο μαγαζι...;)

 

Κάνε μας και μια στρογγυλοποίηση για να έχουμε μια εικόνα :) 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος minast έγραψε:

Δυστυχώς μας χωρίζει ένα πέλαγος...

Εμμμ,αυτο δεν ηταν γνωστο...Ενα τηλ 2105239729 στον κ.Ηλια κ μια συνενοηση για οτι σ ενδιαφερει κ πως θα φτασει εκει που εισαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς εργαλείο αυτό που παρέλαβα αλλά θα μπορούσα να το πληρώσω ακριβά σαν εξάρτημα εργαλείου. Οπότε αφήνω εδώ την ιδέα για όποιον έχει σκοπό να αγοράσει κάτι ανάλογο.

 

Το δισκοπρίονο πάγκου βγάζει πολύ σκόνη ειδικά όταν "ξυρίζεις" κομμάτια. Οπότε είχα ένα θέμα τις φορές που δεν μπορούσα να έχω σκούπα από δίπλα.

Κοιτώντας στο net έπεσα πάνω σε αυτό

 

https://www.boschtools.com/us/en/boschtools-ocs/dust-extraction-attachments-tool-specific-ts1004-27336-p/

 

Που επειδή είναι Bosch κάνει και τα ανάλογα χρήματα :p . Ασε που δε μπορούσα να το βρω σε φυσιολογική τιμή κάπου στην ευρώπη και να μη πληρώσω τα >+35$ από Αμέρικα.

Οπότε ραπτομηχανή και κάποιον να ξέρει να την χρησιμοποιήσει.

Προσφέρθηκε με χαρά η γυναίκα του @panava την οποία και χιλιοευχαριστώ και έφτιαξε ένα για μένα, ένα για τον Παναγιώτη μιας και έχουμε το ίδιο δισκοπρίονο.

Εβαλε και φερμουάρ για εύκολο καθάρισμα και το κόστος ήταν απειροελάχιστο :) Και επίσης είναι μεγαλύτερη σε διαστάσεις από την αντίστοιχη bosch.

 

Καινουριο μου "καλάθι" και που να σε κρεμάσω λοιπόν :) 

 

 

table_saw_dust_collection_bag_diy_dewalt_dw745__image001.jpgtable_saw_dust_collection_bag_diy_dewalt_dw745__image002.jpg

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.