Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Να βάλω και εγώ τα τελευταία που έχω αγοράσει.

IMG_3071.thumb.jpg.436c634a28d774bbdc61ff62e582f2e7.jpg

Έχουμε και λέμε!

Πριόνι Tajima 265mm-16tpi. Από λίγο που το δοκίμασα κάνει πολύ καλή και καθαρή κοπή. Επίσης η θήκη αν και δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (είναι πλαστική), προστατεύει μια χαρά την λάμα, ειδικά αν μεταφέρεται το πριόνι σε εργαλειοθήκες συχνά είναι πιστεύω απαραίτητη.

Ωτασπίδες Alpine. Προστατεύουν από 20,5db μέχρι 25db ανάλογα την συχνότητα. Είναι in ear και έρχονται μαζί με κορδόνι και θήκη μεταφοράς.

Τις χρησιμοποιώ πάνω από δυο χρόνια και τις προτιμώ από της over ear. 

Δυο μύτες για το κολλητήρι Ersa 0,4mm και 1mm.

Γωνία μαραγκού (Rafter Square) Johnson 7''. Είναι ορθή γωνία και έχει σωστή βαθμονόμηση, ευτυχώς. :) Η ανοδίωση που έχει δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει.

Τέλος ένα V drill guide BIG GATOR TOOLS για κάθετο τρύπημα με 17 επιλογές τρυπήματος, από 3mm έως 9,5mm ανά 5mm και άλλες τρεις θέσεις 3,3mm,4,2mm και 6,8mm.

Ακόμα έχει μαρκαρισμένα και από τις δυο πλευρές τα κέντρα τρυπήματος για πιο εύκολη χρήση.

Spoiler

IMG_3072.thumb.jpg.7fc9565e5d78119db8a9a7f933ff0a12.jpgIMG_3073.thumb.jpg.97f6009b91959f3aec9da456eb87705e.jpgIMG_3074.thumb.jpg.1690f0e5ad8e6448511d575c78ed8d2b.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Siera έγραψε:

Λοιπόν,  στις δυο ρυθμιστικές βίδες με τα λαστιχένια πέλματα το παξιμάδι πρέπει να μπει στην εσωτερική πλευρά εκεί που έχει φωλιά.

Δεν θέλει τίποτα άλλο πχ ροδέλες, είναι για φέρουν το δεξιά αριστερά και πρώτα ρυθμίζεις την κάτω (βιδώνεις) και μετά λασκάρεις την πάνω.

έχουν μπει τα παξιμάδια απ'την πλευρά που αναφέρεις, έβαλα κι απ'την άλλη πλευρά τα παξιμάδια (μάλλον είναι τα αυτά που περίσσευαν από τις M10).

Τις έβαλα για να μην χαλαρώνουν/αποσταθεροποιούνται αυτές με την λαστιχένια βάση και χαλάει την καθετότητα του τροχού.

20170320_000416.thumb.jpg.ab891920ec9a940f76dd645f2324a8b6.jpg

Κάτι παξιμάδια που περίσσεψαν μάλλον μπερδεύτηκαν με κάποια άλλα που είχα.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος rory έγραψε:

Γωνία μαραγκού (Rafter Square) Johnson 7''. Είναι ορθή γωνία και έχει σωστή βαθμονόμηση, ευτυχώς. :) Η ανοδίωση που έχει δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει.

Από που? έψαχνα να βρω αλλά δεν, γωνία ή τρίγωνο μαραγκού (κάπου το διάβασα ως τετράγωνο) λέγεται ?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Speed square ψαξε το αλλα ΜΗ παρεις αυτο απο banggood :p

 

 

Της πλάκας...μόνο γωνία δεν είναι...

πριν 5 ώρες, το μέλος rory έγραψε:

idonthave  Από εδώ το πήρα.

Αναφέρει

Postage:
May not post to Greece
Το στέλνει και πόσο;
Link to comment
Share on other sites

Στα speed Square γιατί η ακρίβεια είναι κουκουρουκου? Αν μετρήσετε τις υποδιαιρέσεις του εκατοστού (τις γραμμούλες) είναι 8…. 4 αντιστοιχούν σε 0,5cm θα τους έπεφτε ο κόλος να την διαιρέσουν κλασσικά με 10?

Link to comment
Share on other sites

Damn it! έχεις δίκιο.... απο την φοτο μου φάνηκε για εκατοστό, δεν μοιάζει με τίποτα για 2,5cm....  πάντως όσες είδα τώρα με “metric” είναι ανά 0.5cm, π.χ. johnson

 

Μλκια… στην μια περίπτωση πρέπει να κάνεις μετατροπή ιντσες – εκατοστά και στην άλλη μάντεμα… υποθέτω μπορείς να μετράς παράλληλα με χαρακάκι αλλά τότε πάει το “speed”…

Link to comment
Share on other sites

Έχει και κάποιον που στέλνει Ελλάδα, άλλα πιο ακριβά.

 

2 hours ago, Havic said:

Damn it! έχεις δίκιο.... απο την φοτο μου φάνηκε για εκατοστό, δεν μοιάζει με τίποτα για 2,5cm....  πάντως όσες είδα τώρα με “metric” είναι ανά 0.5cm, π.χ. johnson

 

Μλκια… στην μια περίπτωση πρέπει να κάνεις μετατροπή ιντσες – εκατοστά και στην άλλη μάντεμα… υποθέτω μπορείς να μετράς παράλληλα με χαρακάκι αλλά τότε πάει το “speed”…

Αυτό ήθελα και εγώ, αλλά το έχουν 12€ περίπου πιο ακριβά. 

Καλά μην νομίζεις ότι και με τις ίντσες είναι τόσο εύκολο. Ανά 3,175mm (1/8'') είναι βαθμονομημένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Στο πρώτο μου post, ας μοιραστώ μαζί σας ένα ιδιαίτερο εργαλειάκι και μερικά αξεσουάρ που πήρα σχετικά... πρόσφατα!

 

Ξεκινώ με ένα γωνιακό κατσαβιδάκι με καστάνια, εξαιρετικά χαμηλού προφίλ για εξειδικευμένες "αποστολές". Το αγόρασα από το amazon, είναι made in Japan και είναι πραγματικά πολύ μικρό. Η περιστροφή της καστάνιας ρυθμίζεται (αριστερά, δεξιά),  έχει ένα μικρό σετάκι με 5 μύτες, των οποίων η βάση έχει μια μικρή προεξοχή για να βγει εύκολα η μύτη από το εργαλείο. Δυστυχώς ή ευτυχώς, μία μύτη πρέπει να είναι πάντα στο εργαλείο, αφού η βάση έχει 4 θέσεις μόνο.

 

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως είναι βολικό στη χρήση, μόνο για τον σκοπό που φτιάχτηκε: βίδωμα / ξεβίδωμα υπό γωνία σε πολύ περιορισμένο χώρο. Φαντάζομαι πως θα είναι λίγες οι φορές που θα χρειαστεί πραγματικά, αλλά όταν έρθει η στιγμή, θα σας σώσει.

 

https://www.amazon.co.uk/dp/B00B4TECTQ/ref=pe_385721_140489241_TE_dp_1

 

Συνεχίζοντας, δύο αξεσουάρ για την ασφάλεια των ματιών μας. Εάν φοράτε γυαλιά οράσεως και δεν τα πάτε καλά με τους φακούς επαφής, τότε γνωρίζετε το τι βάσανο είναι παντός είδους μάσκες / γυαλιά προστασίας. Εάν το πρόβλημα δεν είναι η εφαρμογή πάνω από τα γυαλιά, τότε είναι το θόλωμα...

 

Σε απλά γυαλιά προστασίας, με βόλεψε τρομερά το ζευγαράκι της maco (μοντέλο 6010). Το αγόρασα από ένα σκρουτζομάγαζο που τυχαίνει να είναι κοντά μου. Κάθονται άνετα πάνω από τα γυαλιά οράσεως και το "γείσο" στέκεται άψογα στο μέτωπο, μειώνοντας το βάρος πάνω στη μύτη και κάνοντας τα πολύ ξεκούραστα.

 

Όταν όμως παίζει και σκόνη στη δουλειά που κάνετε, τότε θα προτιμήσετε ένα μασκάκι. Πήρα τα 3M Fahrenheit από άλλο σκρουτζομάγαζο. Δεν είναι τόσο άνετα όσο θα ήθελα, διότι χτυπάνε στα στηρίγματα των γυαλιών οράσεως στη μύτη. Χρειάζεται να τα προσαρμόσετε ή και να κόψετε λίγο από τη μάσκα. Παρόλα αυτά, τα γυαλιά οράσεως χωρούν μέσα δίχως άλλο πρόβλημα. Μακάρι να τα είχα όταν χρειάστηκε να γκρεμίσω σοβάδες :(

 

 

20170324_135053 (Small).jpg

20170324_135125 (Small).jpg

20170324_134954 (Small).jpg

20170324_135205 (Small).jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η μάσκα (γυαλιά) είναι ότι καλύτερο, αλλά μόνο για την σκόνη γιατί το κακό της είναι ότι θαμπώνει.

Έχω αλλάξει τρεις, όλες αντιθαμβωτικές και όλες θάμπωναν. :(

 

Link to comment
Share on other sites

 

10 minutes ago, rory said:

Η μάσκα (γυαλιά) είναι ότι καλύτερο, αλλά μόνο για την σκόνη γιατί το κακό της είναι ότι θαμπώνει.

Έχω αλλάξει τρεις, όλες αντιθαμβωτικές και όλες θάμπωναν. :(

 

 Rory, σου θαμπώνουν από τα χνότα σου (μύτη/στόμα) ή από τους υδρατμούς λόγω ιδρώτα στο χώρο της μάσκας;

 

Στην πρώτη περίπτωση υπάρχουν λύσεις. Συνήθως οι μάσκες (γυαλιά), αν και εμποδίζουν επαρκώς τα χνότα (εξαρτάται από την εφαρμογή, το σχήμα προσώπου κτλ), μπορούν να συνδυαστούν με μία μάσκα μισού προσώπου με καλή εφαρμογή. Ενδεικτικά χρησιμοποιώ την 3M 6200, η οποία δούλεψε ακόμα και με απλά γυαλιά προστασίας σε "βρωμοδουλειές" (γκρέμισμα σοβάδων, τρίψιμο με γυαλόχαρτο, αφαίρεση μπογιάς με πιστόλι θερμού αέρα κτλ). Δε θάμπωσαν ποτέ τα γυαλιά μου (οράσεως).

 

Εάν τώρα θαμπώνουν λόγω του ιδρώτα, δυστυχώς τα πράγματα δυσκολεύουν. Είναι το κλασσικό θάμπωμα με γυαλάκια κολύμβησης (ή μασκάκι). Δεν έχω βρει κάτι που να δουλεύει επαρκώς :(

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τα χνότα,ούτε ο ιδρώτας.

Σου έχει τύχει ποτέ να φορέσεις γυαλιά σε χαμηλη θερμοκρασία περιβάλλοντος και να θαμπώσουν οι φακοί αμέσως;Είναι από το μάτι καθεαυτό αυτό που συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Ούτε τα χνότα,ούτε ο ιδρώτας.

Σου έχει τύχει ποτέ να φορέσεις γυαλιά σε χαμηλη θερμοκρασία περιβάλλοντος και να θαμπώσουν οι φακοί αμέσως;Είναι από το μάτι καθεαυτό αυτό που συμβαίνει.

Για όλα υπάρχουν λύσεις ! ! ! . . . . .

 

51b057742fc5e30e5695bc9fe3a2afe3.jpg

 

Δεν θαμπώνουν ούτε σε πολικές θερμοκρασίες ! ! !  :D

 

@kfer

Καλώς ήρθες στη παρέα μας ! :)

Και ευχαριστούμε για την παρουσίαση ! :T: 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2017 at 9:57 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Παρέλαβα αυτό http://www.e-shop.gr/palmiko-katsabidi-mpatarias-maktec-144v-li-ion-2x-11ah-mt690-p-TLS.080485 αλλά δεν με πάει φαίνεται...

Η μπαταρία δεν φόρτισε ούτε 5' και ο φορτιστής τα έφτυσε. Αύριο έχει τηλέφωνο στο eshop για επιστροφή και αλλαγή.

Το εργαλείο πήγε στη Makita όπου και αντικαταστάθηκε ο φορτιστής. Αν προλάβω τις επόμενες ημέρες θα κάνω μια μικρή παρουσίαση.

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα μία πρέσα με μερικά crimps για κάτι καλώδια κεραιών που ήθελα να φτιάξω. Στα αγγλικά Coaxial Compression  Crimping Tool Set For RG6 RG59

Το πλήρωσα κάπως ακριβά το σετάκι μιας και βιαζόμουν (ήρθε σε 4 μέρες btw) αλλά όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το βρει αρκετά πιο κάτω

 

Το πήρα από εδώ

http://www.ebay.com/itm/142166841608?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Δεν έρχεται με οδηγίες οπότε καλό είναι όποιος δεν ειναι εξοικειωμένος να δει μερικά βίντεο στο Youtube. Ενα σύντομο και γρήγορο είναι αυτό εδώ

 

 

Τρία πράγματα έρχονται μαζί. Το ένα είναι απογυμνωτής καλωδίων, 20 στο σύνολο crimps και η πρέσα

 

large.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image002.jpg

large.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image003.jpg

 

Ο απογυμνωτής διαθέτει 4 βαθμίδες ανάλογα τον τύπο/πάχος του καλωδίου και μέσα έχει δύο ξυράφια για να πάρουμε απευθείας έτοιμο το καλώδιο και τα οποία αλλάζουν με την βοήθεια του άλεν στο κάτω μέρος

 

large.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image004.jpglarge.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image006.jpglarge.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image007.jpglarge.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image001.jpg

 

Αφού μπει το καλώδιο μέσα στο crimp πιέζουμε και έχουμε έτοιμο το καλώδιο.

Παρακάτω βλέπουμε πως είναι αρχικά το crimp και πόσο "κονταίνει" όταν πλέον πρεσαριστεί

 

large.coaxial_compression_manual_crimping_tool_set_rg06_rg59_f_coax_cable_crimper_image005.jpg

 

Χάλασα δύο μέχρι να το πετύχω αλλά από εκεί και πέρα ήταν θέμα λεπτών για να φτιάξω τα υπόλοιπα καλώδια που ήθελα.

Δεν είναι το πιο ποιοτικό εργαλείο για τέτοιες δουλειές και απαιτεί πολύ πίεση (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα) αλλά κάνεις γρήγορα τη δουλειά που θες.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.