Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

On 1/3/2017 at 9:50 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Μετά από αρκετά χρόνια μια σέγα (τουλάχιστον καλύτερη απ'αυτή που είχα) της προκοπής :p

skill 4581 ca

Δοκίμασα χθες με την σέγα να κόψω pvc και plexiglass, απογοήτευση.

Οκ είναι δυνατή αλλά πάμε με τα αρνητικά για μένα:

1)Ο διακόπτης που ρυθμίζεις την ταχύτητα θέλει λίγη προσπάθεια για την ρύθμιση της.

2)Αν τον έχεις στην θέση 4 (ταχύτητα) παράδειγμα και πατήσεις την "σκανάλη" κλοτσάει απότομα, δεν έχει ομαλή μετάβαση  από χαμηλά 

προς ψηλότερες ταχύτητες είναι μια κι έξω (το μεγαλύτερο αρνητικό για μένα).

3)Θέλει allen για την αλλαγή λάμας.

 

Χάλια η αγορά μου :wall:, μάπα το καρπούζι, την επέστρεψα πήρα μια της bosh universal+, δεν είχε κάποια άλλη να μου δώσει.

Νομίζω είναι στα ίδια επίπεδα με την black&decker (σε δύναμη).

Τα κωνικά τρυπάνια άξιζαν από την αγορά που έκανα και πήρα και μια γωνία ελπίζω να είναι καλή.

 

20170303_123247.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 Καλορίζικη και να τη χαρείς. Μια χαρά θα εισαι με αυτήν σχεδόν ίδια με τη δικια μου δείχνει και είμαι κατευχαριστημένη.

Η γωνιά έχει πλαστική πατούρα ή ξεγελάει ο φωτισμός; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 Καλορίζικη και να τη χαρείς. Μια χαρά θα εισαι με αυτήν σχεδόν ίδια με τη δικια μου δείχνει και είμαι κατευχαριστημένη.

Η γωνιά έχει πλαστική πατούρα ή ξεγελάει ο φωτισμός; 

6.7€ την πήρα, ναι πλαστική είναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

6.7€ την πήρα, ναι πλαστική είναι.

Ενδιαφέρομαι και εγώ για την αγορά μιας γωνίας.

 

Είναι ποιοτικά καλή η stanley? Η βίδα είναι πλαστική η μεταλλική?

 

Διάβασα πολλά αρνητικά σχόλια και για αυτό δεν προχώρησα σε αγορά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 Καλορίζικη και να τη χαρείς. Μια χαρά θα εισαι με αυτήν σχεδόν ίδια με τη δικια μου δείχνει και είμαι κατευχαριστημένη.

Η γωνιά έχει πλαστική πατούρα ή ξεγελάει ο φωτισμός; 

Να σου πω, όταν την πήρα δεν παρατήρησα ότι ήταν πλαστική η βάση της, παρά μόνο όταν με ρώτησε η Karmen.

Την ψιλό χρησιμοποίησα σήμερα καλή δείχνει, αλλά αν ξανά έπαιρνα πάλι κατά 80% θα έπαιρνα άλλη.

Για την βίδα που ρωτάς το κεφάλι είναι πλαστικό, ο άξονας(σπείρωμα) μεταλλικός.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Παιδες οποτε βαλετε παραγγελια απο αμαζον βαλτε κ αυτη μεσα :)

https://www.amazon.co.uk/Bahco-CS300-300mm-Combination-Square/dp/B001OXGTZW/ref=pd_bxgy_60_img_3?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=D6JXT3QMT2FM5SGVJ5HR

Πεταξα ολες τις αλλες και εχω αυτη σε 400mm κ τη μικρουλα

https://www.amazon.co.uk/Bahco-CS150-150mm-Combination-Square-x/dp/B001OXDBG2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1488959244&sr=8-1&keywords=Bahco+CS150+150mm+Combination+Square

 

Ισως να υπαρχει κ Ελλαδα φυσικα μιας και τα bahco "φοριουνται" αρκετα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2017 at 10:02 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παιδες οποτε βαλετε παραγγελια απο αμαζον βαλτε κ αυτη μεσα :)

https://www.amazon.co.uk/Bahco-CS300-300mm-Combination-Square/dp/B001OXGTZW/ref=pd_bxgy_60_img_3?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=D6JXT3QMT2FM5SGVJ5HR

Πεταξα ολες τις αλλες και εχω αυτη σε 400mm κ τη μικρουλα

https://www.amazon.co.uk/Bahco-CS150-150mm-Combination-Square-x/dp/B001OXDBG2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1488959244&sr=8-1&keywords=Bahco+CS150+150mm+Combination+Square

 

Ισως να υπαρχει κ Ελλαδα φυσικα μιας και τα bahco "φοριουνται" αρκετα.

καλές φαίνονται :p

http://www.bahco.com/el-gr/contact/

http://www.bahco.com/el-gr/where-to-buy/ →γράφεις athens και σου βγάζει καταστήματα που τις έχουν,

κέντρο που βρίσκεσαι  έχει αρκετά

 

22€ η 30άρα http://gr.rsdelivers.com/product/bahco/cs300/bahco-12-in-300-mm-combination-square-stainless-steel/6672452

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα:bleh: ,

έβαλα το link να υπάρχει ώστε αν χρειαστεί κάποιος, άλλο εργαλείο απ'αυτή την εταιρεία.

Spoiler

 κάποιο από τα dewalt που περισσεύει δώσε στο λαό  :hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω στα χέρια μου το φυσερό / blower Bulle 63467

bulle-q1f-hda2-23.jpg

Η πρώτη σκέψη που έκανα όταν το έπιασα ήταν ότι είναι βαρύ, το περίμενα πιο ελαφρύ, για κάποιο λόγο έχω συνδέσει το βάρος ως ένδειξη ποιότητας, φυσικά και είναι κινέζικο μην έχετε αμφιβολίες (Zhejiang huafeng electric tools Co ) αλλά δεν φαίνετε ούτε το αισθάνομαι χάλια, λίγο που το χρησιμοποίησα στο max μου φαίνετε δυνατό το αγόρασα 29€ και έχει ένα χρόνο εγγύηση, ήθελα το φτηνότερο που να φαίνετε λίγο καλό και να με καλύπτουν τα spec του (δύναμη και σκάλες), κάποια άλλα που σκεφτόμουν είναι το Makita M4000 40€, Maktec MT401 34€ 530WATT και το Skil 8600AA 37€ που έχουν αρκετοί, την skill δεν την συμπαθώ όποτε την απέρριψα γρήγορα, το Makita ήταν ακριβό οπότε ουσιαστικά επέλεξα ανάμεσα στο Makita junior και το bulle, το Maktec με τα μεταφορικά που έβγαινε κάνα 40€αρι ήταν και 530W οπότε προτίμησα το bulle.

 

Χαρακτηριστικά

Spoiler

600W

6000 – 16000rpm ( 7 σκάλες)

Παροχή αέρα 3.5m3/min

Διάμετρος 22mm

Βάρος  1,63Κg

Ταξινόμηση μόνωση μοτέρ 130

Στάθμη ηχητικής πίεσης LpA 82,1 dB

Στάθμη ηχητικής ισχύος LwA 95 dB

Κραδασμοί 2,994 m/s2

 

Πρέπει να βρούμε κάποιο τεστ για να τα συγκρίνουμε να δούνε ποιανού είναι πιο μεγαλο :p

 

Επίσης τσίμπησα και ένα σετ πινέλων baufix από τα λιδλ, να ευχαριστήσω αυτόν που πήρε ένα σετ αλλά άλλαξε γνώμη και τα παράτησε αλλού όπου και τα βρήκα! Γνώμη δεν έχω την άνοιξη που θα τα πιάσω θα δούμε…

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι "μικροπράγματα" όπως λές , αλλά τους ταιριάζει μια χαρά το "Μικρό στο μάτι, μεγάλο στο . . . project ! " :p

Νίκο πολύ ωραία εργαλειάκια, ιδιαίτερα ο γρεζοκαθαριστής είναι ποίημα ! 

Και το φωτάκι μια χαρά είναι και δίνει λύση !

Μεγειές και καλοδούλευτα ! ! ! :D

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ο ταχυδρόμος με πράγματα που είχα παραγγείλει καιρό, αλλά και ένα που είχα παραγγείλει πριν μερικές μέρες

Επειδή θα ανοίξω μεγάλες δουλειές από Σ/Κ (ελπίζω να βρω χρόνο για φωτογραφίες) κάποια πράγματα που χρειάζομαι μπήκαν σε μία λίστα.

Ενα από αυτά είναι ένας δίσκος κοπής για το φορητό δισκοπρίονο PARKSIDE PHKSA 18-Li A1 που είχα πάρει πριν κανα χρόνο.

 

IMG_20170304_212336.jpg

 

Με έχει υπηρετήσει καλά σε χοντροδουλειές αλλά αυτή τη φορά θέλω καθαρές κοπές.

 

Ο δίσκος που έρχεται μαζί του έχει λίγα δόντια και δε κόβουν και τόσο καλά. Οπότε μπήκα στη διαδικασία να ψάχνω ανταλλακτικό με περισσότερα δόντια.

 

Οι διαστάσεις δίσκου κοπής που δέχεται είναι 

Εξωτερική διάμετρος 150mm και εσωτερική 16mm  (Φ150x16 δηλαδή)

ή

Εξωτερική διάμετρος 150mm και εσωτερική 20mm αν γυρίσει ανάποδα το εσωτερικό δαχτυλίδι (Φ150χ20)

 

Εψαξα σε τρία καταστήματα εδώ ελλάδα, δεν βρήκα οπότε παράγγειλα από έξω τον DEWALT DT1334 με 40 δόντια

 

s-l1600.jpg

 

Μπήκε χωρίς κανένα πρόβλημα εννοείται και το τι πουλιά πιάνει θα φανεί σε λίγες μέρες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα αυτό http://www.e-shop.gr/palmiko-katsabidi-mpatarias-maktec-144v-li-ion-2x-11ah-mt690-p-TLS.080485 αλλά δεν με πάει φαίνεται...

Η μπαταρία δεν φόρτισε ούτε 5' και ο φορτιστής τα έφτυσε. Αύριο έχει τηλέφωνο στο eshop για επιστροφή και αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα που στο εβγαλε τώρα να σου κάνουν αμεσως την αντικατασταση να τελειώνεις

Υπομονη μια δυο μέρες και θα το εχεις να το χαρεις :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.