Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

πριν 41 λεπτά, το μέλος ZoSo έγραψε:

Δραπανοκατσαβιδο του παππου απο lidl. Το βρηκα το Πασχα και το φορτισα και μετρησα τη μπαταρια στα 21v ενω γραφει 18v και φοβομουν μην κανει κανα μπαμ στο χερι μου μιας και ειναι τουλαχιστον απο το 2009 που συγχωρεθηκε ο παππους στην ακρη. Ευτυχως διαβασα σε καποιο ποστ εδω οτι ειναι φυσιολογικο. Πλεον εχει αντικαταστησει το μεγαλο δραπανο σε ο,τι μικρο εχει χρειαστει, δεν εχει κολλησει πουθενα, ουτε σε καν σε τσιμεντο.
IMG_0622.thumb.JPG.b1b3cd3f75bd95e803ecb4e56013c9bd.JPG
 

 

Το έχω στην πράσινη εκδοχή, νομίζω το 2010 αγορασμένο. Δυστυχώς οι μπαταρίες του δικού μου τα έχουν παίξει.

Πραγματικό σκυλί και πολύ δυνατό. Κάποια στιγμή θα του φτιάξω αντάπτορα να παίρνει λιθίου από τα νέα μοντέλα του Lidl.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

IMG_1122.thumb.JPG.9cc872ecaa4c673ed697532156fc1920.JPGIMG_1123.thumb.JPG.c5cf810fb96db31b5212b9f5f3792b0f.JPG

 

Σημερινη βολτα ,λογω ρεπω, στο μαγαζι του Βραττη στη Σπ.Πατση...Ποια γυναικα μπαινει στο HONDOS κ φευγει με αδεια χερια?:hehe: Εεε,καπως ετσι κ γω!                                                              Σπαστη επεκτεινομενη μανελα για δυσκολες καταστασεις,κατσαβιδι με υποδοχη για μυτες με φανταστικη εργονομια λαβης,κ μια καλη συρματοβουρτσα γιατι ειχα σιχτηρισει με τις φτηνιαρικες:( Ολα facom...Επισης εξολκεις για χαλασμενες βιδες κ 2 μακρυες μυτες pz2 ,οι οποιες δεν ηταν για πουλημα μαλλον κ μου τις εφερε απο μεσα. Εντυπωσεις παρακατω....

IMG_1125.thumb.JPG.e2e58e1c6ea2089a2305b1a112105797.JPG

Η μανελα επεκτεινεται σε 8 θεσεις κ απο 22cm κλειστη φτανει τα 40+ ανοιχτη.Πολυ στιβαρη,ανεβαινεις πανω κ χοροπηδας:hehe:!

IMG_1126.thumb.JPG.8e981e920e7da047f17066800b61c759.JPGIMG_1127.thumb.JPG.02d90b316daa8d39b376ba22fe7992b0.JPG

Οι μυτες ,αν κ ΡΖ2 εχουν διαφορες απο μια witte που εβαλα διπλα στις μεσα εγκοπες[δεν ξερω αν φαινεται στη φωτο] αλλα ειναι πολυ ποιο βαριες απο αλλες μακρυες που εχω κ εχουν ισχυρο μαγνητισμο απο μονες τους...Γραφουν πανω μονο U.S.A κ μου ειπε οτι ειναι για μια ζωη...Μαλλον απ την προσωπικη του συλλογη ειναι,ντραπηκα να ρωτησω περισσοτερα.Επισης στην πισω πλευρα απ το σετακι δειχνει πως δουλευουν οι εξωλκεις  στη φωτο απο πανω.                                                                                                                                          Οι μυτες κ οι εξολκεις θα δοκιμαστουν στην πορεια κ θα μπουν εντυπωσεις στα αναλωσιμα:).    Πολλες φορες πραγματα που νομιζουμε οτι δεν υπαρχουν στην Ελλαδα ,βρισκονται ευκολα με μια βολτα σε μαγαζια που δεν εχουν διαδυκτιακες σελιδες,οπως οι συγκεκριμενοι εξολκεις,οποτε αν ψαχνετε κατι καντε μια βολτα ΣΠ.ΠΑΤΣΗ-ΠΕΙΡΑΙΑ-ΑΘΗΝΑΣ,κ κατα 90% θα το βρητε...Αλλωστε η προσωπικη επαφη ειναι αναντικαταστατη κ ανεκτιμητη σε βαθος χρονου!:)   Τιμες δε βαζω ,απλα πολυ λιγοτερο απ οσο θα πιστευατε...

 

Έγινε επεξεργασία από Stelios13
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ημουν σε αναζήτηση περιστροφικού τριβείου 125mm

Μετά από σκέψη είχα καταλήξει σε τρία μοντέλα

 

Το κιτρινάκι Dewalt DWE6423 στα 280W  με τιμή 99€

Το πορτοκαλί AEG EX 125 ES στα 300W με τιμή πάλι 99€

Και το κόκκινο Milwaukee ROS 125 στα 300W και τιμή 149€

Πράσινα και μπλε δεν είδες? :) 

Aν και άρχοντας(μετά τον Νότη) στα τριβεία είναι η Rupes

 

Καλοδούλευτο το τριβείο.

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρασινο το εχω και με βοηθησε χρονια αλλα πλεον επειδη αυξηθηκαν οι απαιτησεις ζεματαει. Το μπλε το απερριψα μιας και ειχε 50W λιγοτερα και δεν ειχα μεινει και ικανοποιημενη απο το φιλτρο στο πισω μερος που ειναι ιδιο με το πρασινο. Αυτο το oring που ειχε ειχα βαρεθει να το αλλάζω :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια [στην κυριολεξια,δεν ξαναπαταω!]:amen:παραλαβη απο πρακτικερ...Φαλτσοπριονακι ,οχι για πολλα πολλα απ οτι το δοκιμασα,για πηχακια κορνιζες κ γενικα ψιλοδουλειες...Δεν κανει για πολλα παραπανω αλλα για 9.99 παλευεται!Στα + οτι ειχε μεσα κ 2η λαμα με ποιο ψιλη οδοντωση κ καλα για σιδερα:)! Και μια ματσολαρα 700gr στα 3e για μεγαλουτσικες ξυλοκατασκευες!Δεν αφηνει σημαδι οταν χτυπας το ξυλο.

IMG_1142.JPG

IMG_1153.JPGIMG_1154.JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα τα τρυπανάκια από Banggood

https://www.banggood.com/50PCS-11_522_53mm-HSS-Titanium-Coated-High-Speed-Steel-Drill-Bit-Set-p-1001864.html?rmmds=myorder

και επίσης δύο τρυπάνια με φρέζα που μου τα κανανε δωράκι της Dewalt.

 

Μόλις δοκιμαστούν θα γράψω και απόψεις. Αλλά ειδικά για τα τρυπανάκια από banggood σε αυτή τη τιμή και ποσότητα νομίζω δεν χρειάζεται κριτική. 50 κομμάτια με 2,5ευρώ είναι σαν να ληστεύεις εκκλησία :p 

20170516_125749.jpg

20170516_171544.jpg20170516_171559.jpg

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θερμοπιστολο απο τα εκθεσειακα του leroy,22 ευρω. Εχει 2 σκαλες θερμοκρασιας κ μια που φυσαει κρυο αερα .IMG_1159.thumb.JPG.a49d2055625b7bbe835076b64cd5a525.JPGIMG_1160.thumb.JPG.c31ff06a679ce5a04ed3e054d68b206b.JPG

 

Προσοχη,δεν παιρνει τα κοινα ακροφυσια των απλων θερμοπιστολων,π.χ του LIDL ας πουμε,παιρνει ποιο στενα που βγαινουν γυρω στο δεκαρικο!!!!! Πολυ καλο κ δυνατο σε δοκιμη που εγινε κ μονη δυσαρεστη εκπληξη η χωρα κατασκευης...ΡΟΥΜΑΝΙΑ!!! 

IMG_1163.thumb.JPG.77916eaf723cf303162bd5b126c43924.JPGIMG_1162.thumb.JPG.f657519a4b9231e8f0f27a01b293add1.JPG

Σε ερωτηση γι αυτο μου ειπαν οτι φτιαχνονται εκει για λογους κοστους....οποτε η τιμη μαλλον ειναι η κανονικη που θα πρεπε να πωλειται!

:hehe:

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπη πολυ ωραια τα τρυπανια. Πες μας εντυπωσεις απο τα φρεζοτρυπανα της de walt, γιατι ενδιαφερομαι και εγω για αυτα τα δυο. Εχω τα αντιστοιχα του λιντλ της parkside.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος pt77 έγραψε:

Αγαπη πολυ ωραια τα τρυπανια. Πες μας εντυπωσεις απο τα φρεζοτρυπανα της de walt, γιατι ενδιαφερομαι και εγω για αυτα τα δυο. Εχω τα αντιστοιχα του λιντλ της parkside.

Κ του lidl μια χαρα ειναι,την ιδια δουλεια κανουν!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Stelios13 Στέλιο έχω πιστόλι θερμόκολλας της συγκεκριμένης εταιρίας και πρέπει να ειναι στον 8ο χρόνο ζωής :p Μια χαρά είναι! καλορίζικο!

 

@pt77 αν ήταν να τα αγοράσω δε θα τα έπαιρνα και ο λόγος ειναι ότι είναι πολύ κοντά και δεν εχουν στοπ. Του lidl από την άλλη έχουν πιο μακρύ τρυπάνι οπότε βολεύουν καλύτερα.

και για να καταλάβεις τη διαφορά μεγέθους αφού έχεις αυτά από Lidl :)

 

20170516_180517.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.