Jump to content



Κατασκευή βάσης ακουστικών από κόντρα πλακέ (DIY Headphone stand)


Recommended Posts

On 29/9/2017 at 8:15 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:
Spoiler

 

Δεν μου αρέσει καθόλου να επαναλαμβάνομαι αλλά άμα μου το ζητήσει καλός φίλος το καταπίνω αμάσητο το δε μου αρέσει :p

 

Ζήλεψε που λέτε και μου ζήτησε αν γίνεται να του φτιάξω μία ίδια αλλά στο φυσικό χρώμα της σημύδας μιας και τέτοιο χρώμα έχει το γραφείο του. Ε τι περιμένατε να πω; Όχι; :hehe:

 

Οι διαφορές τώρα μιας και ο εξοπλισμός μου έχει αλλάξει. Πλέον κολλήθηκαν με τη μία τα κόντρα πλακέ, οπότε δεν χρησιμοποιησα καβίλιες για ευθυγράμμιση, δεν χρειάστηκα πατρόν και η Metabo bas 261 πήρε φόρα και το έκοψε στο σχήμα που έπρεπε. Δεν της το είχα αλλά με έβγαλε ασπροπρόσωπη σε αυτό το πάχος :T:

 

diy_headphone_headset_stand_wood_plywood_image1001.jpg

 

Και αφού μου γλίτωσε όλα τα παραπάνω βήματα το συγκεκριμένο εργαλείο που το έχω κατευχαριστηθεί τελευταία (ασχετα ότι ακόμα κρατάω κλειστά τα χαρτιά μου :p ) ήρθε ένα άλλο εργαλείο να μου γλιτώσει ποοοοοοοοοολύ ώρα στο θέμα τριψίματος στις καμπύλες. Αυτό δεν είναι άλλο από το Triton TSPS450 Oscillating Spindle Sander.

 

Με το χέρι μετά έσπασα λίγο τις γωνίες, περασα και ένα 320 γυαλόχαρτο για να στρώσει καλά η επιφάνεια και μετά περάστηκε το πρώτο χέρι Danish oil. Θα ακολουθήσουν άλλα δύο ακόμα με ελαφρό τρίψιμο στο ενδιαμεσο. 

Για το τέλος ο χρόνος κατασκευής ήταν 27 λεπτά από τη στιγμή που πήρα κολλημένα τα κομματια (ειχαν μπει σε σφιγκτήρες από χθες) οπότε καταλαβαίνετε για πόση διαφορά στον χρόνο είχε αυτό σε σχέση με το πρώτο :)

 

diy_headphone_headset_stand_wood_plywood_image1005.jpgdiy_headphone_headset_stand_wood_plywood_image1002.jpgdiy_headphone_headset_stand_wood_plywood_image1003.jpgdiy_headphone_headset_stand_wood_plywood_image1006.jpgdiy_headphone_headset_stand_wood_plywood_image1007.jpg

 

 

 

@karmen1983 φοβερό μπράβο σου ? λύσε μου όμως μία απορία τι πάχος έχει? Εγώ για την metabo καίγομαι να μάθω ???

Link to comment
Share on other sites

21mm εκαστο το κόντρα πλακέ σε πάχος και έχουμε 4 κομμάτια κολλημένα μεταξύ τους. Συνεπώς 84mm το ύψος του προς κοπή κομματιού.

Ακόμα δεν παρέλαβες την δική σου; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

21mm εκαστο το κόντρα πλακέ σε πάχος και έχουμε 4 κομμάτια κολλημένα μεταξύ τους. Συνεπώς 84mm το ύψος του προς κοπή κομματιού.

Ακόμα δεν παρέλαβες την δική σου; 

Την παρέλαβα εδώ κ μέρες αλλά δεν βρήκα χώρο για να την ανοίξω ακόμα γτ έφτιαχνα το λέιζερ αλλά ελπίζω το ΣΚ να τα καταφέρω γτ θέλω να κάνω unboxing 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος titos27 έγραψε:

Την παρέλαβα εδώ κ μέρες αλλά δεν βρήκα χώρο για να την ανοίξω ακόμα γτ έφτιαχνα το λέιζερ αλλά ελπίζω το ΣΚ να τα καταφέρω γτ θέλω να κάνω unboxing 

 

Για πες.... για πες.... :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.