Jump to content



Κατασκευή βάσης ακουστικών από κόντρα πλακέ (DIY Headphone stand)


Recommended Posts

2 minutes ago, karmen1983 said:

Ευχαριστώ πολύ :) 

 

Εχει ωραία μέρα σήμερα, νιώθω κάπως καλά οπότε μάλλον θα κάνω μία προσπάθεια για να το τελειώσω σήμερα!

Ρε βγες καμμια βολτα και ασε τις κατασκευες :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, τόσο η φόρμα που "έδεσε" τέλεια με τα ακουστικά, όσο και η υφή που έβγαλε το σόκορο, είναι πολύ όμορφο, λιτό και απέριτο!

Το χρώμα είναι πολύ ζεστό και αυτή η εσωτερική λάμψη του φυσικού υλικού είναι " όλα  τα λεφτά " !  :T:
Για τα οποία παρεμπιπτόντως δεν μας είπες κάτι.  Για πες πόσο κόστισε αυτή η κατασκευή ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στέλιο!

 

Για το κόστος στο πολύ περίπου μιας και κάποια τα είχα

 

Τα πέντε κομμάτια κόντρα πλακέ σημύδας που μπήκαν έκαναν 5 ευρώ μαζί με ένα μεγάλο κομμάτι MDF που πήρα για άλλη δουλειά. Οπότε ας πούμε 4 ευρώ τα κόντρα πλακέ

Το βερνίκι εμποτισμού το είχα από τη προηγούμενη κατασκευή αλλά μη φανταστείς ότι μπαίνει πολύ. Απλώνεται πολύ εύκολα με 5 πινελιές.

Και τέλος το βερνίκι ήταν Cosmos διάφανο Gloss που είχε μείνει πάλι από τη προηγούμενη κατασκευή.

 

Οπότε ΑΝ τα αγόραζα όλα τώρα θα ήταν κάπως έτσι το κοστολόγιο

 

4ευρώ τα κόντρα πλακέ

6 ευρώ το βερνίκι εμποτισμού. Εβαλα ένα της Vitex Diaxyl 

Και 4.5 ευρώ το βερνίκι

 

Βέβαια από τα δύο τελευταία μένει μεγάλη ποσότητα δε το συζητώ. Μπορείς να φτιάξεις και άλλες βάσεις

 

Αρα ας πούμε 15ευρώ αν δεν ειχα τίποτα και τα αγόραζα από την αρχή όλα.

 

@nickthegr Αυτό το έκανα σαν δοκιμή αλλά να σου πω την αλήθεια το προτιμάω έτσι χωρίς σκαλίσματα. Γούστα ειναι αυτά :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι ... δεν ξέρω τα μεγέθη (βάρος ακουστικών - βάσης, κλπ.), μπορεί και να χρειάζεται το συνολικό βάρος.

Εγώ συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις κλέβω λίγο χρόνο και το δοκιμάζω σε σχέδιο πρώτα.

Πολλές φορές πάλι, το απλό είναι και πιο ωραίο.

 

Το αποτέλεσμα είναι ωραίο πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα πρέπει να στείλεις μία τέτοια βάση σε wenge με λεπτομέρειες αλουμινίου και το λογότυπο του thelab σε αυτόν που κάνει reviews ακουστικά, για να την χρησιμοποιεί σαν stand στις φωτογραφίσεις των reviews.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάλι κατασκευές αυτό το κορίτσι!

Το μόνο που δε μου αρέσε τόσο είναι το χρώμα, αλλά φαντάζομαι το πρόβλεψε για να ταιριάζει με το σπίτι ;)

 

Επίσης αυτή τη φορά δε ζηλεύω, είμαι φαν των in-ear ακουστικών :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ για το δικό σου σπίτι πήγαινε ο χρωματισμός :p

Γιατί το λες αυτό; :hehe: 

 

οσο για τα ακουστικά με έχουν βολέψει απίστευτα τα συγκεκριμένα ειδικά όσον αφορά το Skype. Και τώρα που το λέω πάω να κλειδώσω την αγγελία και να κρατήσω και τα άλλα :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.