Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

6 ώρες πριν, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Ρε μάγκες, ψάχνω ένα πολύμετρο ή αυτόνομο βολτόμετρο, που να κρατάει την μίνιμουμ τιμή, μπαταρίας αυτοκινήτου.

Θα συνδεθεί δηλαδή(ς) στο αυτοκίνητο, με σκοπό, να κρατήσει απλά τη χαμηλότερη τιμή της μπαταρίας/κυκλώματος όταν υπάρχει κατανάλωση (π.χ χρήση μίζας, φώτων κλπ)

Υπάρχει κάτι τέτοιο;

Υπάρχουν πολύμετρα που έχουν λειτουργία min/max peak.

Θέλεις να το τοποθετήσεις μόνιμα στο αυτοκίνητο ή απλά να το μετράς χειροκίνητα όποτε θέλεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kαι χειροκίνητα μια στο τόσο δεν θα με πείραζε, το ιδανικό θα ήταν βέβαια, ένα βολτόμετρο μόνο γι'αυτή τη δουλειά.

edit:Βλέπω μερικά πολύμετρα με αυτή την επιλογή, στο σκρουτζ τώρα, είναι λίγο ακριβούτσικα, αλλά τι να κάνουμε..

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Ρε μάγκες, ψάχνω ένα πολύμετρο ή αυτόνομο βολτόμετρο, που να κρατάει την μίνιμουμ τιμή, μπαταρίας αυτοκινήτου.

Θα συνδεθεί δηλαδή(ς) στο αυτοκίνητο, με σκοπό, να κρατήσει απλά τη χαμηλότερη τιμή της μπαταρίας/κυκλώματος όταν υπάρχει κατανάλωση (π.χ χρήση μίζας, φώτων κλπ)

Υπάρχει κάτι τέτοιο;

 

Πάρε ένα όργανο ειδικά για μπαταρίες που σου δείχνει την κατάσταση της μπαταρίας.

 

spacer.png

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλε μου, τέτοιο μαραφέτι, αλλά για την δουλειά που το θέλω, δεν μου κάνει, εκτός αν αυτό που μου δείχνεις, κρατάει την μίνιμουμ τάση.

Επειδή έχω μεγάλες καταναλώσεις, έχω την περιέργεια να δω ποιά είναι η μίνιμουμ τάση που φτάνει το κύκλωμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος Nick_Dour.Dot.Com έγραψε:

Δυστυχώς, δεν είδα κάτι ... 😟

 

Πήγαινε σε μαγαζί που πουλάει ηλεκτρολογικό υλικό που να λειτουργεί από παλιά, δηλαδή να λειτουργεί από το 70.

Αυτοί έχουν ανταλλακτικά για παλιές εγκαταστάσεις ή ξέρουν να σου πουν αν υπάρχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Πήγαινε σε μαγαζί που πουλάει ηλεκτρολογικό υλικό που να λειτουργεί από παλιά, δηλαδή να λειτουργεί από το 70.

Αυτοί έχουν ανταλλακτικά για παλιές εγκαταστάσεις ή ξέρουν να σου πουν αν υπάρχουν.

 

Σ' ευχαριστώ ... καλό σαν ιδέα, αλλά υπάρχει μαγαζί εν λειτουργία, από το '70 ?
Η συνταξιοδότηση, τα τύπου Πράκτικερ, αλλά ΚΑΙ η κρίση, τα "καθάρισαν" όλα ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος Nick_Dour.Dot.Com έγραψε:

 

Σ' ευχαριστώ ... καλό σαν ιδέα, αλλά υπάρχει μαγαζί εν λειτουργία, από το '70 ?
Η συνταξιοδότηση, τα τύπου Πράκτικερ, αλλά ΚΑΙ η κρίση, τα "καθάρισαν" όλα ... 

 

Στην Καλαμάτα υπάρχει. Εκεί πήγα και βρήκα ανταλλακτικό για τα κουδούνια τις πολυκατοικίας κατασκευής 1979 που μένω.

Μαγαζί με ηλεκτρολογικά υλικά από τα οποία αγοράζουν υλικά οι ηλεκτρολόγοι, σαν του Καυκά που έχει ανοίξει και στην Καλαμάτα, όχι μαγαζιά που πουλάνε φωτιστικά σαν το Πράκτικερ.

Στην Αθήνα θα υπάρχουν σίγουρα παλιά καταστήματα.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2022 at 11:39 ΠΜ, το μέλος Nick_Dour.Dot.Com έγραψε:

Καλή εβδομάδα φίλοι ... 🙂

Ξέρουμε πού μπορώ να βρω το πλαστικό της φωτογραφίας ?

Είναι από μπουτονιέρα εισόδου πολυκατοικίας.

 

image.thumb.jpeg.768c243d867656166d72233737b00af9.jpeg

Κόψε ένα κομμάτι plexiglass

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος Nick_Dour.Dot.Com έγραψε:

Χρειάζομαι 14 τεμάχια ...

Αν τελικά δεν βρεις πήγαινε να σου κόψουν plexiglass σε laser. Κόψε 20 να έχετε καβάντζα. Τι μάρκα είναι; Bpt; Amplyvox;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αν τελικά δεν βρεις πήγαινε να σου κόψουν plexiglass σε laser. Κόψε 20 να έχετε καβάντζα. Τι μάρκα είναι; Bpt; Amplyvox;

Δεν ξέρω τη μάρκα ...

 

image.png.39c95a0c266f1aa32776ec615c7c69b4.png

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος Nick_Dour.Dot.Com έγραψε:

Δεν ξέρω τη μάρκα ...

 

image.png.39c95a0c266f1aa32776ec615c7c69b4.png

Απο παλιές είναι συνήθως αυτές οι δύο που ανέφερα και η Urmet. Είναι απίθανο να βρεις τα πλαστικά που ψάχνεις.

Το 96'-97' δούλευα σε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό. Ακόμα και τότε ερχόταν κόσμος, αλλά ήταν δύσκολο να βρει ανταλλακτικά, πόσο μάλλον τώρα. Παλιά μαγαζιά στην Αθήνα που ίσως σε κατατοπίσουν είναι οι Παπαντωνίου (Αγίους Αναργύρους, Σατωβριάνδου και Περιστέρι αν θυμάμαι). Ίσως ξέρουν κάποιον που ασχολείται με παλιές θυροτηλεοράσεις. 

Για μένα πήγαινε με δείγμα να σου κόψουν plexiglass.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό με τα πάρα πάνω.

Χάλασε σε έναν όροφο το κουμπί που καλείς το ασανσέρ. Η εγκατάσταση είναι του 1979.

Ο συντηρητής του ασανσέρ λέει ότι δεν υπάρχει ανταλλακτικό, τα νέα <κουμπιά> δεν ταιριάζουν στο κουτί που υπάρχει και θα πρέπει να αλλάξει και το κουτί που είναι ενσωματωμένο στον τοίχο. 😀

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Κάτι σχετικό με τα πάρα πάνω.

Χάλασε σε έναν όροφο το κουμπί που καλείς το ασανσέρ. Η εγκατάσταση είναι του 1979.

Ο συντηρητής του ασανσέρ λέει ότι δεν υπάρχει ανταλλακτικό, τα νέα <κουμπιά> δεν ταιριάζουν στο κουτί που υπάρχει και θα πρέπει να αλλάξει και το κουτί που είναι ενσωματωμένο στον τοίχο. 😀

 

Nαι ... το έχω αντιμετωπίσει ... 
Θέλει αλλαγή η μπουτονιέρα του ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι τόσο απαραίτητο να υπάρχει το πλαστικό;Για να κάνει τι, να προστατεύει το χαρτάκι μην τυχόν και χαλάσει ή το κλέψουν;

Έλεος.

 

Καλή Πρωτοχρονιάααα!!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Είναι τόσο απαραίτητο να υπάρχει το πλαστικό;Για να κάνει τι, να προστατεύει το χαρτάκι μην τυχόν και χαλάσει ή το κλέψουν;

Έλεος.

 

Καλή Πρωτοχρονιάααα!!!

 

 

Όντως ... θα μπορούσαν να γραφτούν με ένα μαρκαδόρο, κατευθείαν πάνω στη μπουτονιέρα 🤣

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.