Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους......... ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε βιδακια που μπαίνουν σε χαιρουλια απο τις πορτες; γιατι απο το ανοιξε κλησε πεφτουν κατω και χανονται.... επισης επισης σε τι μεγεθος;

grab-screws44.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θα τις ψάξεις ως σκουλικοβιδες! Αν εισαι Αθηνα μπορείς να βρεις στα γνωστά μαγαζιά βιδών αλλά και στην οδο Βύσσης που είναι γεμάτη με υλικά επιπλοποιίας 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με τι είναι καλύτερο να λιπαίνεις τους μεντεσέδες πόρτας;

1) Εσωτερικής

2) Αυλόπορτας που βρέχεται.

Με λεπτό λάδι μηχανής; Με wd40; Με λάδι σιλικόνης; Με γράσο; ...

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Με τι είναι καλύτερο να λιπαίνεις τους μεντεσέδες πόρτας;

1) Εσωτερικής

2) Αυλόπορτας που βρέχεται.

Με λεπτό λάδι μηχανής; Με wd40; Με λάδι σιλικόνης; Με γράσο; ...

 

 

 

Το wd 40 δεν είναι λιπαντικό. Λιπαίνει για μικρο χρονικό διάστημα σκουριασμένα τμήματα για να ξεκολλήσουν

Λιπαντικό Αλυσίδας βάλε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα
Έχω ενα κρουστικο δράπανοκατσάβιδο μπαταρίας κινέζικο (Mensela).Οταν τρυπάω τοίχο και κοντράρει ,το τσόκ λύνει με αποτέλεσμα για μια τρύπα να πρέπει να σταματάω να σφίγγω το τρυπάνι 3-4 φορές μέχρι να τελειώσω.Υποθέτω οτι φταίει το τσόκ. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο οικονομικό τσοκ να το αλλάξω ; Η αν υπάρχει κάποια άλλη λύση.
Το τσοκ ειναι για 10mm.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος sdouze έγραψε:

Καλησπέρα
Έχω ενα κρουστικο δράπανοκατσάβιδο μπαταρίας κινέζικο (Mensela).Οταν τρυπάω τοίχο και κοντράρει ,το τσόκ λύνει με αποτέλεσμα για μια τρύπα να πρέπει να σταματάω να σφίγγω το τρυπάνι 3-4 φορές μέχρι να τελειώσω.Υποθέτω οτι φταίει το τσόκ. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο οικονομικό τσοκ να το αλλάξω ; Η αν υπάρχει κάποια άλλη λύση.
Το τσοκ ειναι για 10mm.

 

 

Το τσόκ στην ουσία είναι ένα παξιμάδι με βίδα. Όλα τα παξιμάδια λύνουν με τους κραδασμούς για αυτό βάζουμε γκρόβερ. Είναι δηλαδή μια δύσκολη υλοποίηση που δεν νομίζω να γίνετε με λίγα χρήματα, τουλάχιστον για αυτά που δεν έχουν κλειδί.

Αν αγοράσεις τσοκ με κλειδί ίσως κάνεις τη δουλειά σου φτηνότερα

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος sdouze έγραψε:

Καλησπέρα
Έχω ενα κρουστικο δράπανοκατσάβιδο μπαταρίας κινέζικο (Mensela).Οταν τρυπάω τοίχο και κοντράρει ,το τσόκ λύνει με αποτέλεσμα για μια τρύπα να πρέπει να σταματάω να σφίγγω το τρυπάνι 3-4 φορές μέχρι να τελειώσω.Υποθέτω οτι φταίει το τσόκ. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο οικονομικό τσοκ να το αλλάξω ; Η αν υπάρχει κάποια άλλη λύση.
Το τσοκ ειναι για 10mm.

 

 

Πάρε τρυπάνια με εξάγωνη ουρά 1/4.  Και να χαλαρώσει λίγο το τσοκ δεν γλιστράνε.

Η σωστή λύση είναι αλλαγή του τσοκ ένα καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2022 at 12:20 ΠΜ, το μέλος sdouze έγραψε:

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο οικονομικό τσοκ να το αλλάξω

 

Η λύση με το κλασικό τσοκ με κλειδί  μπορεί να είναι πολύ οικονομική, αλλά αν θες να είναι αυτόματο υπάρχουν διάφορες λύσεις.
Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι ο ειδικό μηχανισμός κλειδώματος του τσόκ σε σφιγμένη κατάσταση, η οποία κατά κανόνα υλοποιείται με ένα πρόσθετο δακτύλιο στο τσοκ

 

15881-16442647.jpg
WWW.DIRECTINDUSTRY.COM

Impact-resistant and self-tightening flat jaw drill chuck. Also suitable for counterclockwise rotation by radial locking. Especially suited for...

 

Αυτή είναι η βασική ιδέα και ευτυχώς δεν είναι ανάγκη να πάρεις τσοκ τόσο υψηλής ποιότητα, υπάρχου και σημαντικά φτηνότερα που χρησιμοποιούν ανάλογους μηχανισμούς

 

WWW.AMAZON.CO.UK

Free delivery and returns on all eligible orders. Shop 105118A Professional 13MM Keyless Impact Drill Chuck with Lock and SDS...

 

Και γενικά μπορείς να ψάξεις :

 

 

 

Καλή επιτυχία και ενημέρωσε για το σε ποιο κατάληξες.

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2022 at 12:45 ΠΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Η λύση με το κλασικό τσοκ με κλειδί  μπορεί να είναι πολύ οικονομική, αλλά αν θες να είναι αυτόματο υπάρχουν διάφορες λύσεις.
Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι ο ειδικό μηχανισμός κλειδώματος του τσόκ σε σφιγμένη κατάσταση, η οποία κατά κανόνα υλοποιείται με ένα πρόσθετο δακτύλιο στο τσοκ

 

15881-16442647.jpg
WWW.DIRECTINDUSTRY.COM

Impact-resistant and self-tightening flat jaw drill chuck. Also suitable for counterclockwise rotation by radial locking. Especially suited for...

 

Αυτή είναι η βασική ιδέα και ευτυχώς δεν είναι ανάγκη να πάρεις τσοκ τόσο υψηλής ποιότητα, υπάρχου και σημαντικά φτηνότερα που χρησιμοποιούν ανάλογους μηχανισμούς

 

WWW.AMAZON.CO.UK

Free delivery and returns on all eligible orders. Shop 105118A Professional 13MM Keyless Impact Drill Chuck with Lock and SDS...

 

Και γενικά μπορείς να ψάξεις :

 

 

 

Καλή επιτυχία και ενημέρωσε για το σε ποιο κατάληξες.

:)

 

Καλησπέρα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
έκανα μια έρευνα στο σκρουτζ και βρηκα τα παρακάτω λένε οτι είναι  auto lock οπότε πιστεύω οτι κάνουν
τα παραθέτω εδώ μήπως εσυ μπορέσεις να καταλάβεις αν ελιναι κατάλληλα.

Και στα 3 τσοκ της ffgroup σε καποια μαγαζία που μπήκα γράφουν οτι κάνουν για κρούση.
1 2 3 4 5

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 16/7/2021 at 6:21 ΜΜ, το μέλος sdouze έγραψε:

Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ τέτοια μικρά τσοκ  Ελλάδα φθηνά;

Δεν με απασχολεί να έχει πολλές φωλιές

c1008b18-77b8-e0ae-2451-be33b41aa3a6.jpg
WWW.BANGGOOD.COM

Only US$9.89, buy best 0.5-3mm small electric drill bit collet micro twist drill chuck set sale online store at wholesale price.

 

 

Γιατί δεν παίρνεις ένα τέτοιο τσοκάκι να σωθείς ?

Κάνει για όλα τα μεγέθη, από μισό χιλιοστό έως 3,5

 

 

jpg?width=482&canvas=482%2C482

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Θέλω πρόταση για:

1) "στικακι" μνήμης με αρσενικό type c και αρσενικό usb, τη γνώμη σας την ζητώ για κάποιο δοκιμασμένο. 

2) βάση φόρτισης με βύσμα type c συμβατή με το πρότυπο της realme (αν έχει σημασία), η χρήση της θα είναι σε αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος andreasomageiras έγραψε:

Καλημέρα. 

Θέλω πρόταση για:

1) "στικακι" μνήμης με αρσενικό type c και αρσενικό usb, τη γνώμη σας την ζητώ για κάποιο δοκιμασμένο. 

2) βάση φόρτισης με βύσμα type c συμβατή με το πρότυπο της realme (αν έχει σημασία), η χρήση της θα είναι σε αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Το στικάκι δεν ξέρω για τι δουλειά το θέλεις, αλλά για γενική χρήση χωρίς πολλές απαιτήσεις, αυτό είναι μια χαρά (αυτή τη στιγμή στα 10.25€ σε προσφορά):

PER.323579.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Ç ìïíÜäá flash USB äéðëÞò äéáóýíäåóçò M211 ÷ñçóéìïðïéåß ðñïäéáãñáöÝò ìåôáöïñÜò õøçëÞò ôá÷ SKU:PER.323579

 

Για το αυτοκίνητο, προσωπικά προτιμώ χωριστά καλώδια και βάση στήριξης, οπότε δεν έχω άποψη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Nick_Dour.Dot.Com έγραψε:

Χαιρετώ την παρέα ...

Γνωρίζει κάποιος, πού μπορώ να βρω τέτοιες μπανάνες ?

Ρώτησα στους ... "ΦΑΝΟΣ" και "GROBOTRONICS", αλλά δεν έχουν ... 

Έψαχνα και εγώ κάποτε για τα τραίνα και  πριν από χρόνια είχα βρει στο Ακτίνιο στην Πατησιών.

Είχε αρκετά τότε και μάλιστα θυμάμαι μου είχε πει ''που τα θυμήθηκες''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος Siera έγραψε:

Έψαχνα και εγώ κάποτε για τα τραίνα και  πριν από χρόνια είχα βρει στο Ακτίνιο στην Πατησιών.

Είχε αρκετά τότε και μάλιστα θυμάμαι μου είχε πει ''που τα θυμήθηκες''.

 Σ' ευχαριστώ ... θα πάω από κει ...
Να σου πω ... δεν το ήξερα καν το μαγαζί ...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνδεθεί αυτό το φως 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.CO.UK

2X Mini LED Motorcycle Turn Signal Indicator Amber Blinker Light Lamp Black 3LED. Advanced 6D Spot Lens...

σε μηχανάκι, με μπαταρία 12v 7Ah. Πόσα ampere ασφάλεια πρέπει να βάλω; Καποιοι το μέτρησαν στα 15watt πραγματική κατανάλωση. Οι γυάλινες ασφάλειες σε τέτοια θήκη θα αντέξουν στις λακούβες; http://moto-plus.gr/μοτοσυκλετα/ηλεκτρικα/ασφαλειεσ-c-190/ασφαλειοθηκη-μοτο-τασ-taiw-p-461757.html

 

Η να πάω σε τέτοιου τύπου; 

14153-ASFALEIOTHIKI_DIXALO_UNIVERSAL_ROC
WWW.STELPET.GR

Ασφαλειοθήκη universal τύπου δίχαλο - Stelpet.gr

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Θέλω να συνδεθεί αυτό το φως 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.CO.UK

2X Mini LED Motorcycle Turn Signal Indicator Amber Blinker Light Lamp Black 3LED. Advanced 6D Spot Lens...

σε μηχανάκι, με μπαταρία 12v 7Ah. Πόσα ampere ασφάλεια πρέπει να βάλω; Καποιοι το μέτρησαν στα 15watt πραγματική κατανάλωση. Οι γυάλινες ασφάλειες σε τέτοια θήκη θα αντέξουν στις λακούβες; http://moto-plus.gr/μοτοσυκλετα/ηλεκτρικα/ασφαλειεσ-c-190/ασφαλειοθηκη-μοτο-τασ-taiw-p-461757.html

 

Η να πάω σε τέτοιου τύπου; 

14153-ASFALEIOTHIKI_DIXALO_UNIVERSAL_ROC
WWW.STELPET.GR

Ασφαλειοθήκη universal τύπου δίχαλο - Stelpet.gr

 

Κοίτα, το καλώδιο ασφαλίζουμε όχι τις λάμπες. Βάλε μια 5Α δίχαλο που είναι εύκολες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2022 at 1:10 ΜΜ, το μέλος Nick_Dour.Dot.Com έγραψε:

Χαιρετώ την παρέα ...

Γνωρίζει κάποιος, πού μπορώ να βρω τέτοιες μπανάνες ?

Ρώτησα στους ... "ΦΑΝΟΣ" και "GROBOTRONICS", αλλά δεν έχουν ... 

 

 

IMG_8164.thumb.JPG.51f7f0d99ff2213f3bb76bb6953b853b.JPG

 

On 23/3/2022 at 3:28 ΜΜ, το μέλος Siera έγραψε:

Έψαχνα και εγώ κάποτε για τα τραίνα και  πριν από χρόνια είχα βρει στο Ακτίνιο στην Πατησιών.

Είχε αρκετά τότε και μάλιστα θυμάμαι μου είχε πει ''που τα θυμήθηκες''.

 

 

Δυστυχώς ... δεν είχε ... 😧

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.