Jump to content



Recommended Posts

πριν 21 λεπτά, το μέλος dfa19mj έγραψε:

επειδη με βόλεψε στον πάγκο πάνω να φωτίζει τα κολονάτα δράπανα λόγω του σπιράλ που έχει και πάει όπου θες

υπάρχει και έτοιμη λύση. https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=LED+220V+Magnetic+Flexible+Mounting+Light+Lamp&_sop=15

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Εγώ δεν θα τον άφηνα χωρίς γυαλιά και γάντια να κάνει τέτοια δουλειά. Το ότι θέλει να εισπνέει τα πάντα είναι πρόβλημα του, αλλά το να χτυπήσει και να τον τρέχεις εσύ είναι άλλο πράγμα.

Χωρις γυαλια ας πουμε οτι εχεις ενα δικιο μιας και ποτε δε ξερεις, αν κ δυσκολο. Αν με το συγκεκριμενο τυχει η στραβη, απο οσο ειδα, δε σε σωζει ουτε κρανος για motocross. Ομως, γαντια οπως εχω ξαναπει στα πολυστροφα εργαλεια δεν εχουν νοημα και ειναι εναντιον ακομα και οι κατασκευαστες. Αν ηταν γωνιακος για μονο σιδερα, λογικο για να μη καεις απο τις σπιθες αλλα μεχρι εκει. Επισης η συγκεκριμενη κοπη δε βγαζει καπνους, δε βγαζει δυσοσμία. Τρεχει νερο και δεν σε ενοχλει τπτ περα απο το κοκκινιστό της γειτόνισσας. 

 

Ο "δισκος" αν και δεν πρεπει να τον λεω δισκο αλλα δακτυλίδι, καθως αν προσεξεις τις φωτο  και το βιντεο, περιστρεφεται μονο η Περιφέρεια και τη κρατανε ρουλεμαν και ραουλα. Το εσωτερικο ειναι μονο για να παρεχει νερο. Το νερο παιζει το ρολο και του ψυκτικου υγρου αλλα ταυτοχρονα και του φιλτρου. Αν δεν εκανε τοση φασαρια δε θα καταλάβαινες τπτ ακομα και αν ησουν διπλα.

 

Οπως και να εχεις ομως εχεις ενα δικιο στο γενικο του πραγματος. Οι μαστοροι το θεμα ΜΑΠ (μεσα ατομικης προστασιας) το εχουν στριμωξει σε μια γωνια. Εχω ελαχιστους στην οικοδομη που χρησιμοποιουν εστω τα απαραίτητα. Ολοι οι αλλοι ειναι χυμα στο κυμα. Χαρακτηριστικο παραφειγμα οταν δανεισα τα ακουστικά μου σε μαστορα και δε μου τα γυρισε παρα μια εβδομαδα μετα :p

 

Αντε καληνυχτα σας και καλες παραλιες μιας και βλεπω ρακετες :hehe:

 

 

 

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω τη βλακεια μου για το λαμινατ; Μολις ξηλωσα ενα, και βρηκα απο κατω αυτο:

 

845dba87048db27271b2e233feb9b5bf.jpg&key=02a1fad4b387e92c0e4edccab3e1eef946641e4134afde4f81bbe8629c089975

 

και μποχα υγρασιας/μυκητα. 3 σταμπες διαγωνια μπροστα στη φωτο, μια μεγαλη πισω στο δωματιο, και μερικες ακομα που δε φαινονται.

 

Κατευθειαν σκεφτηκα διαρροη, κομπρεσερ και λοιπα (κατω απο τις 3 μπροστινες περνανε σωληνες για νεροχυτη κουζινας) αλλα ο τεχνικος που το ειδε με καθησυχασε καθως ειναι σιγουρος πως ειναι λογω υγρασιας που δημιουργειται απο το ζεστο νερο του σωληνα & ελλειψη αερισμου απο τους προηγουμενους (οντως το μεσα δωματιο μυριζε ξινιλα-κλεισουρα) και οχι διαρροη. Οποτε συνεστησε καλο καθαρισμα να τα σκοτωσουμε ολα και καλης ποιοτητας υποπατωμα. Τα γραφω αυτα γιατι θυμηθηκα κατευθειαν το ναυλον που βαζει ο φιλος Πανος παραπανω, εγω με την τρομαρα που πηρα μαλλον θα παω σε τελειως αντιθετη κατευθυνση, δλδ καποιο υποπατωμα που θα επιτρεπει στο τσιμεντο απο κατω να αναπνεει. Βεβαια το βαζει σε μωσαικο, οχι τσιμεντο, οποτε ισως να ειναι τελειως διαφορετικη φαση.

 

* επισημανση: μιλαω για Ολλανδια, οχι Ελλαδα, με οτι συνεπαγεται για τον καιρο/υγρασια/κλπ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Χωρις γυαλια ας πουμε οτι εχεις ενα δικιο μιας και ποτε δε ξερεις, αν κ δυσκολο. Αν με το συγκεκριμενο τυχει η στραβη, απο οσο ειδα, δε σε σωζει ουτε κρανος για motocross. Ομως, γαντια οπως εχω ξαναπει στα πολυστροφα εργαλεια δεν εχουν νοημα και ειναι εναντιον ακομα και οι κατασκευαστες. Αν ηταν γωνιακος για μονο σιδερα, λογικο για να μη καεις απο τις σπιθες αλλα μεχρι εκει. Επισης η συγκεκριμενη κοπη δε βγαζει καπνους, δε βγαζει δυσοσμία. Τρεχει νερο και δεν σε ενοχλει τπτ περα απο το κοκκινιστό της γειτόνισσας. 

 

Ο "δισκος" αν και δεν πρεπει να τον λεω δισκο αλλα δακτυλίδι, καθως αν προσεξεις τις φωτο  και το βιντεο, περιστρεφεται μονο η Περιφέρεια και τη κρατανε ρουλεμαν και ραουλα. Το εσωτερικο ειναι μονο για να παρεχει νερο. Το νερο παιζει το ρολο και του ψυκτικου υγρου αλλα ταυτοχρονα και του φιλτρου. Αν δεν εκανε τοση φασαρια δε θα καταλάβαινες τπτ ακομα και αν ησουν διπλα.

 

Οπως και να εχεις ομως εχεις ενα δικιο στο γενικο του πραγματος. Οι μαστοροι το θεμα ΜΑΠ (μεσα ατομικης προστασιας) το εχουν στριμωξει σε μια γωνια. Εχω ελαχιστους στην οικοδομη που χρησιμοποιουν εστω τα απαραίτητα. Ολοι οι αλλοι ειναι χυμα στο κυμα. Χαρακτηριστικο παραφειγμα οταν δανεισα τα ακουστικά μου σε μαστορα και δε μου τα γυρισε παρα μια εβδομαδα μετα :p

 

Αντε καληνυχτα σας και καλες παραλιες μιας και βλεπω ρακετες :hehe:

 

 

 

Εδώ Μαστόρισσα είναι πολλά λάθος. Σε μεγάλη εταιρεία δεν θα στεκόταν έτσι ούτε για 5 λεπτά .........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος costas1965 έγραψε:

Εδώ Μαστόρισσα είναι πολλά λάθος. Σε μεγάλη εταιρεία δεν θα στεκόταν έτσι ούτε για 5 λεπτά .........

 

Δυστυχώς στις μεγάλες εταιρίες πάνε οι δεύτεροι και αναγκαστικά υπακούουν… ο καλός μάστορας επιβιώνει με περισσότερα από τον βασικό που δίνουν οι εταιρίες και κάνει ότι γουστάρει ; )

Δύσκολα αλλάζεις συνήθειες. Αναγκάσθηκα να δουλεύω με γάντια όταν μολύνθηκε ο αντίχειρας μου και τραβιόμουνα 2 μήνες. Τώρα τα συνήθισα και απλά αντιμετωπίζω το δούλεμα από τους γύρω…

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Δυστυχώς στις μεγάλες εταιρίες πάνε οι δεύτεροι και αναγκαστικά υπακούουν… ο καλός μάστορας επιβιώνει με περισσότερα από τον βασικό που δίνουν οι εταιρίες και κάνει ότι γουστάρει ; )

Δύσκολα αλλάζεις συνήθειες. Αναγκάσθηκα να δουλεύω με γάντια όταν μολύνθηκε ο αντίχειρας μου και τραβιόμουνα 2 μήνες. Τώρα τα συνήθισα και απλά αντιμετωπίζω το δούλεμα από τους γύρω…

ΔΕΝ συμφωνώ ΓιαγκΤ. 

Οι σοβαρές μεγάλες εταιρίες που σέβονται το όνομα τους έχουν & σοβαρούς & καλούς μαστόρες κατηγορίας Champions League.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Adpanos, υποκλινομαι!

δεν ξερω με τι ασχολεισαι αλλα αν τα εκανες ολα αυτα μονος σου...εισαι σουπερ!

οπως και η ...Μαρικα που εχει τον ελεγχο στην ανακαινιση της μεχρι τη τελευταια βιδα! 

ΥΣ και νομιζα οι εκανα εγω ανακαινιση...

 

Ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι . 

 

Απλά μου αρέσει να ασχολούμαι.

 

Έχω ένα μεγάλο θέμα με ανισόπεδο μωσαϊκό στην κουζίνα και είμαι σε ώρα μελέτης και σκέψης. 

Η κουζίνα έχει κλίση γύρω στα 2cm με πτυχές στο σημείο ένωσης με το καθιστικό. 

Είχα κάνει μια εξομάλυνση του δαπέδου σε βάθος 1m αλλά βάζοντας το laminate προς τα εκεί είδα πως δεν κάθεται καλά. 

Τώρα είμαι στην φάση είτε να σπάσω το μωσαϊκό και να κάνω γέμισμα εκ νέου, είτε να δημιουργήσω σκαλί και να γεμίσω το μωσαϊκό της κουζίνας ώστε να το φέρω επίπεδο.

 

Και επειδή δεν είναι να καθόμαστε, ήρθαν τα ξύλα για το έπιπλο - ράφια της tv. 

 

Έκανα τις βασικές κοπές για να μην κάθομαι. 

 

IMG_20180201_151124.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Συγχαρητήρια σε όλους. Τα είδα όλα διαγώνια και κρατάω τα ζήτω και τα μπράβο για την στιγμή που θα βρω λίγο χρόνο να τα διαβάσω όπως τους αξίζει.

Κάτι που πρόλαβα και είδα είναι τα σπασίματα του adpanos και το πρόβλημα με τα διαφορετικά επίπεδα που δε το γλιτώνεις όταν πέφτει τοίχος ή πατάρι. @adpanos στο πάτωμα θα ρίξεις αυτοεπιπεδούμενο; 

 

 

 

 

 

Το σπίτι έχει πάτωμα και τρία διαφορετικά μωσαϊκά.

 

Οπότε αυτοεπιπεδουμενο δεν μπορώ να βάλω τουλάχιστον στο πάτωμα. Και αφού δεν μπορώ να βάλω στο πάτωμα (ψαροκόκαλο) δεν γίνεται να βάλω και πουθενά αλλού αν θέλω ίδια επιφάνεια.

 

Τωρα βέβαια θα δεις πως παραπάνω γράφω για πρόβλημα με το μωσαϊκό της κουζίνας που είναι άστα .... Έχω 2cm σταδιακή υπερύψωση σε βάθος 2 μέτρων. 

 

Αν λοιπόν πάω να βάλω αυτοεπιπεδουμενο σε αυτό το σημείο θα πρέπει να πληρώσω μια περιουσία με αμφίβολο αποτέλεσμα μιας και το αυτοεπιπεδουμενο είναι για έως 1cm .

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

@adpanos μια ερώτηση για μία λεπτομέρια...πώς βάζεις το τελευταίο laminate? πολύ σφινωτά?

 

 

Κρατάς απόσταση γύρω από τον τοίχο γύρο στο 1cm. 

Καλό θα είναι για μεγάλες επιφάνειες να αφήνεις γύρω στα 1,3-1.4cm.

 

Όλα τα laminate σφινονονται μεταξύ τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Ωραίο! Από που;

Από τα Τiger Store στην Πάτρα με μόλις 2 €. Δεν έχει ή δεν μπορώ να βρω ένα ενεργό link για να το βάλω.

 

 

 

Ένα που βρίσκω δεν ανοίγει !!!

https://gr.pinterest.com/pin/293578469437313407/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια κατασκευή "Woodturning an off-centre tealight holder" όπως την λένε & στο χωριό μου !

Το τορνάκι δέθηκε με δύο σφιγκτήρες στο τραπέζι γιατί λόγω της εκκεντρότητας του κομματιού ήθελε να απογειωθεί ! ! !

Ξύλο: Ελιά.
Φινίρισμα: Τρίψιμο με 120, 180, 240, 320, 400 γυαλόχαρτα,yorkshire grit, παραφινέλαιο.
Τέλος χάιδεμα με το χέρι με 3-4 σταγόνες αιθ. έλαια (μείγμα από αμυγδαλέλαιο, κεχριμπάρι & λιβάνι).

01.thumb.jpg.d01e062e54a3728cc08b109d43e7cc89.jpg02.thumb.jpg.3e460bff38f8cd389d15424ae752d53e.jpg03.thumb.jpg.26818523f5aba2ab1934960c51e93c01.jpg04.thumb.jpg.526da7e14b722c3b95e5ec9ebcac7884.jpg05.thumb.jpg.009147acd2bde551c6b78a0e22a16ccd.jpg06.thumb.jpg.4a6d401ef6fd0655c998dedee92032ba.jpg

 

  • Like 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.