Jump to content



Recommended Posts

IMG_1451.thumb.JPG.d6a7956d327290a0c2d9dd74ef3702e0.JPG

Μου δωσανε τις διαστασεις της εξωτερικης μοναδας,οποτε κοπηκε το κομματι που θα καθησει πανω της:) κ 2 χερια danish oil κ ετοιμο να τοποθετηθει!

IMG_1450.thumb.JPG.f34ad2dd80263b3d7979dbdf019ca647.JPGIMG_1452.thumb.JPG.da4a87437e8ced1a99609c2774175be8.JPG

Αναμεσα στο πατημα κ στη μοναδα θα μπει ταινια διπλης οψης των 3 χιλιοστων...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι. Ένα νέο Finger Spinner με πάχος 7 mm κ καβίλια οξυάς 8 φ στο κέντρο του ρουλεμάν για καλύτερο πιάσιμο.

Ξυλεία: Οξυά κ Μαόνι (υπόλοιπο ρετάλι από κάποια άλλη λίγο μεγαλύτερη κατασκευή).

 

 

IMG_20170712_154133.jpg

IMG_20170712_154214.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Πως έκανες την τρύπα στο γυαλί;

Με αυτό:
https://www.toolstore.gr/wolfcraft-7...l#.WWn4msvl7MI
με χαμηλές στροφές στο κολωνάτο δράπανο κ με χρήση νερού. Δεν ήταν καθόλου δύσκολο.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ασταμάτητε παππού εύγε!! :T: 

Ωραίος ο Ευκάλυπτος και ωραία η επιλογή στη φάτσα να ειναι το end grain του ξύλου.

 

To flocking το πήρες τελικά από amazon η το βρήκες από Ελλάδα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ασταμάτητε παππού εύγε!! :T: 

Ωραίος ο Ευκάλυπτος και ωραία η επιλογή στη φάτσα να ειναι το end grain του ξύλου.

 

To flocking το πήρες τελικά από amazon η το βρήκες από Ελλάδα; 

Από το Αγγλικό Amazon αλλά μόνο το χνούδι (ίνες) αξίζει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει πρόσφατα από Αγγλία το κιτ για το flockάρισμα των κουτιών που φτιάχνω με την πριονοκορδέλα.
https://www.amazon.co.uk/gp/product/...?ie=UTF8&psc=1

Σκέτη αποτυχία η "μπογιά" τους. Ένα υδρόχρωμα της κακιά ώρας που δεν κάλυπτε & δεν έκαναν πρόσφυση οι ίνες του "flock" με τίποτα !
Βλέπε την πρώτη φωτο με την χάλια επικάλυψη του flocking.

Πριν να τα πετάξω όλα μαζί σκέφτηκα & δοκίμασα αντί για το χρώμα που είχε μέσα το κιτ, να βάλω λίγη ταπεινή μαύρη σατινέ λαδομπογιά που είχα στο Εργαστήριο.
Πέρασα τα κουτάκια ΈΝΑ χέρι παχιά στρώση μαύρη λαδομπογιά & μετά του έριξα το χνούδι με ένα σουρωτήρι από το Jubo & το ...θαύμα έγινε. 
Ήρθε & κόλλησε όμορφα το χνούδι σε όλη την έκταση στο εσωτερικό των κουτιών, έκανε όμορφη επιφάνεια σαν γυαλιστερή τσόχα, αφήνοντας μου άριστες εντυπώσεις. 

Οπότε όταν με το καλό μου τελειώσει το σακουλάκι με το "φλόκο" θα παραγγείλω ξανά μόνο το σακουλάκι με τι ίνες.
https://www.amazon.co.uk/FK100-BLACK...s=DIY+FLOCKING
Attached Images

01.JPG

02.JPG

03.JPG

04.JPG

05.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Λόγω καταιγίδας χτες το βράδυ στην Πάτρα ανέβηκα στο Εργαστήριο για τακτοποίηση αλλά από ένα ρετάλι μεράντι & μια φωτο στο Pinterest μου προέκυψε ένα ρολογάκι.

Διαστάσεις: Πλάτος στο μέγιστο σημείο: 20 cm, Ύψος: 14 cm & Πάχος: 5 cm.

Ξυλεία: Από μεράντι το σώμα & από μαόνι οι τέσσερις σκούρες καβίλιες (10 φ).

 

 

01.JPG

02.JPG

03.JPG

04.JPG

05.JPG

06.JPG

07.JPG

08.jpg

09.jpg

10.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα σε όλους.

Το σκαρίφημα που φαίνεται στην πρώτη φωτο έχει όλες τις διαστάσεις της κατασκευής για το βάζο με τον γυάλινο σωλήνα.
Είναι by Pappous Costas & όποιος το θέλει το αντιγράφει ή του το στέλνω σε pdf.

Χρόνος κατασκευής 50΄.

Οι ακμές του βάζου περάστηκαν για στρογγύλεμα μια μικρή βόλτα από το επιτραπέζιο ρούτερ.

Τρίψιμο μέχρι 400 grid. Είναι περασμένο (& σκουπισμένο) 2 χέρια βρασμένο λινέλαιο της Aurο.

 

 

01.JPG

02.JPG

03.JPG

04.JPG

05.JPG

06.JPG

07.JPG

08.JPG

09.JPG

10.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στην κόκκινη θα έδειχνε καλύτερα πιστεύω με μικρή βάση, 2-3cm.

Όμορφες κατασκευές! Μπορείς να βάλεις μια φωτό σε σκοτάδι αλλά σε ανοιχτό χώρο,όχι κοντά σε τοίχο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rory έγραψε:

Στην κόκκινη θα έδειχνε καλύτερα πιστεύω με μικρή βάση, 2-3cm.

Όμορφες κατασκευές! Μπορείς να βάλεις μια φωτό σε σκοτάδι αλλά σε ανοιχτό χώρο,όχι κοντά σε τοίχο;

Σε ευχαριστώ.

Οι δύο βάσεις έχουν διαστάσεις 12 χ 12 χ 10 cm ύψος. Η τρίτη έχει διαστάσεις 10 χ 10 χ 10 cm.

Φωτό τώρα είναι λίγο δύσκολο να βγάλω εδώ που είμαι τώρα.

 

Για κατασκευή βάσης 2 - 3 cm, θα μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο να στηρίξω τις λάμπες, να τρυπήσω & να περάσω τα καλώδια & να έχω 3 στρώσεις ξυλεία.

Εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά λόγω ζέστης & ηλικίας !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Μια χαρά κατάλαβες. Το μονό δύσκολο πιστεύω είναι η κοπή της λάμπας. Για τα άλλα βρίσκονται λύσεις.

Θα το επιχειρήσω το επόμενο ΣΚ. :)

Περιμένοντας νέα σου (φωτο !!!).

πριν 5 λεπτά, το μέλος costas1965 έγραψε:

Περιμένοντας νέα σου (φωτο !!!).

 

 

https://www.amazon.com/Clear-Glass-Ball-Ornaments-100mm/dp/B00ENLCTNI/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&qid=1481839741&sr=8-4&keywords=glass+christmas+ornament+balls0&linkCode=sl1&tag=darbi07-20&linkId=fc11fda234f471ef07f35611218bd45f

 

https://www.amazon.com/gp/product/B01DOWWX00/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&psc=1&linkCode=sl1&tag=darbi07-20&linkId=c71ee6295d81494c563130ab4cca515c

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.