Jump to content



Recommended Posts

Mπορείς να βάλεις αυτό για επιλογή χρώματος, ταχύτητας, mode λειτουργίας... με κόστος 0.65€ :) 

 

593af0d3cc384_miniRGB.thumb.jpg.62f22d5febbd01f6d9cde0cf36970bc8.jpg

ή κάποιο με τηλεκοντρόλ ,,,,   1.80€

 

s-l500.thumb.jpg.7cc0274151f567c70be6264f028cd402.jpg

 

αρκετές επιλογές εδώ...

 

http://www.ebay.com/itm/3-10-24-44-Key-Mini-Remote-Controller-For-3528-5050-RGB-LED-Strip-Light-12V-SP-/182171410853?var=&hash=item2a6a4321a5:m:mgMYn2zIu4YVizJsGOMaoYw

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παππού Κώστα, τα σέβη μου ! :T:

Πολύ ωραίο το φώς στο κύβο!

Μιας και βγαίνει το ηλεκτρολογικό μέρος, θα σου πρότεινα να περιβάλλεις  τα λεντάκια με ένα κυλινδρικό defuser (ένα γαλακτερό ημιδιαφανές σωληνάκι, φτιαγμένο από πρόχειρα υλικά όπως ακόμα ακόμα λεπτό ρυζόχαρτο, η χοντρή ζελατίνα, που θα την έχεις αγριέψει με κάνα 800ρι ντουκόχαρτο.

Θα δώσει πολύ γλυκό φωτισμό και -δουλειά δεν έχει ο Διάολος . . .  - μπορείς βάφοντάς το, ή καλύπτοντάς το με έγχρωμη ζελατίνα κατά περιοχές να έχει άλλη ένταση ή και απόχρωση φωτισμού από κάθε πλευρά ! ;)

Επίσης ρόλο defuser μπορεί να παίξει και το απλό αγρίεμα του εσωτερικού σόκορου τον οπών στο πλέξι, και εκεί μπορείς να παίξεις με το ντουκόχαρτο, για να πετύχεις το ποσοστό διαφάνειας που θέλεις !

Εγώ το "καθήκο" μου, έκανά το, εσύ . . . ξά σου ! ! ! :D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Asxetius έγραψε:

Για να πάει καλά η βδομάδα είπες να κάνεις μια κατασκευή? :)

Ωραίο το νέο σου avatar.

 

Όπως τα λες.

Καιρό είχα να μαστορέψω κάτι............................

Link to comment
Share on other sites

Μαστόρεμα Σαββατοκύριακων του μήνα είναι περισσότερο, παρά μαστόρεμα μέρας, αλλά είπα να το μοιραστώ εδώ.

 

Είναι η πρώτη μου προσπάθεια κατασκευής επίπλου (καναπές-κρεβάτι)

IMG_20170611_192623.thumb.jpg.f96cf262d8544893ab210211f9068bdf.jpg

Σχεδίασα και 3d εκτύπωσα μερικά πλαστικά αντικείμενα για βοήθεια με την κατασκευή και συναρμολόγηση.

Μάλλον θα εκτυπώσω και γωνίες για να βιδώσω εσωτερικά τα μπροστινά πάνελ για τα συρτάρια. (ώστε να μην φαίνονται από μπροστά βίδες)

3dprintedhelper.thumb.jpg.cccbb6adb0385f8eba7d5e88f5d8cb82.jpg

Το ξύλο είναι κόντρα πλακέ 15mm σημύδα και το στρώμα αφρού είναι αφρολέξ 10cm.

Το στρώμα το πήρα από κέντρο από το afrolex.gr, σαν αφρός (μέτριος σε σκληρότητα) είναι εντάξει, αλλά το φερμουάρ στο πλάι είναι ένα κομμάτι και όχι 3 και στα σημεία που διπλώνει δεν είμαι ευχαριστημένος από το ράψιμο του υφάσματος. Μάλλον θα ράψω νέο κάλλυμα δικό μου, αλλά έχω αρκετό ψάξιμο να κάνω γιατί από υφάσματα και ράψιμο δεν έχω ιδέα.

DSCN0849.thumb.JPG.15de43bf6f21bc723ab7a69a399138a2.JPG

 

Το concept σχέδιο και για το πως θα είναι η τελική κατασκευή. Ήταν απαραίτητο για τις διαστάσεις για τα κοψίματα του κόντρα πλακέ. 2 φύλλα 250x125 με ελάχιστο περίσσευμα χρειάζονται για όλη την κατασκευή και τα πήρα κομμένα από Νέο Κόσμο από το κατάστημα που αναφέρθηκε στο thread Που θα βρώ.

 

Sofa.thumb.png.31501610f4d7b827e96df42ebf299425.png

 

Έμπνευση για το σχέδιο και την κατασκευή ήταν αυτό το video. Βέβαια έχω κάνει αρκετές αλλαγές.

Έχει αρκετή δουλειά μπροστά και ίσως φτιάξω δεύτερο για δίπλα δίπλα.

 

Προς το παρόν δεν κολλάω τίποτα και είναι όλα μόνο με βίδες, γιατί αργότερα θα κόψω ανοίγματα (λογικά σε cnc) τα μεγάλα κομμάτια ώστε να ελαφρύνει η κατασκευή και φυσικά τα μικρά κομμάτια που θα αφαιρεθούν θα χρησιμοποιηθούν σε άλλες κατασκευές.

 

Τι προτείνετε να χρησιμοποιήσω για φινίρισμα του ξύλου; Θέλω να περάσω τα μπροστινά πάνελ των συρταριών με κάτι που θα χρωματίσει το ξύλο σε μπορντό χρώμα, αλλά τα νερά του ξύλου θέλω να φαίνονται. Τι είναι κατάλληλο σε αυτή την περίπτωση;

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτά είναι βερνίκια εμποτισμού βγάζουν όλες οι γνωστές εταιρίες.

Αν πήρες από τον Βασίλη στην Σπινθάρου το κόντρα πλακέ και αν κρίνω από τις φωτογραφίες πρέπει να ειναι Σημύδα.

Μπορείς να το περάσεις απευθείας με το εμποτισμού στο χρώμα που θα επιλέξεις, αλλά για να έχεις ομοιόμορφο χρώμα καλό είναι να περάσεις ένα conditioner ξύλου πριν το εμποτισμού.

 

Θα τα βρεις σε οποιοδήποτε χρωματοπωλείο ακόμα και στη γειτονιά σου, όπου θα υπάρχει και το αντίστοιχο χρωματολόγιο 

ΥΓ εννοείται θα κάνεις ένα γυαλοχάρτισμα με τη φορά που έχει τα νερά το ξύλο και όπως έχω πει και στο παρελθόν καλό είναι να το ψεκάσεις και με νεράκι να πετάξει ότι σκλήθρα έχει και να επαναλάβεις το τρίψιμο.

Πρόσεχε μόνο με το κόντρα πλακέ μη το παρακάνεις με το τρίψιμο και σπάσεις το λεπτό στρώμα καπλαμά που έχει στην επιφάνεια

ΥΓ2 πόσο στοίχισε το αφρολεξ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι από Σπινθάρου 15mm Σημύδα είναι το κόντρα πλακέ. Έκανα ήδη το πρώτο πέρασμα με γυαλόχαρτο 220, θα κάνω και το βήμα με το νερό που είπες.

Conditioner ξύλου; Θα ξέρουν στο χρωματοπωλείο και να το ζητήσω μαζί με το βερνίκι εμποτισμού; Το βερνίκι το περνάμε με πινέλο, ρολό ή πατσαβούρι/ύφασμα; Πέρα από τα συρτάρια το υπόλοιπο θα το αφήσω Σημύδα, για εκεί να χρησιμοποιήσω πάλι βερνίκι εμποτισμού χωρίς το χρώμα ή κάτι άλλο όπως λινέλαιο που είδα σε άλλα thread;

 

Το αφρολέξ ήταν 70 ευρώ μόνο για τον αφρό 200x120x10cm (κομμένο σε 3 κομμάτια). Νομίζω είναι το λίγο καλύτερο αφρολέξ από το φθηνότερο-βασικό που κυκλοφορεί. Για το ύφασμα και το ράψιμο-δουλειά ήταν άλλα 50 ευρώ. Τσιμπημένα, αλλά νομίζω όχι εξωπραγματικό ποσό. Σκέφτομαι να δοκιμάσω για το δεύτερο να παραγγείλω το Ν350 από εδώ και να βρώ ύφασμα και φερμουάρ, ώστε να κάνω το δικό μου ράψιμο που έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2017 at 3:51 ΜΜ, το μέλος GregEl έγραψε:

Θα ξέρουν στο χρωματοπωλείο και να το ζητήσω μαζί με το βερνίκι εμποτισμού;

Ναι είναι προϊόν που κινείται. Πέρα από την καλύτερη πρόσφυση του βερνικιού εμποτισμού μιας και εμποδίζει την ανομοιόμορφη διαπότιση, παρέχει και προστασία από ζιζάνια

Ενδεικτικά

https://www.durostick.gr/proioda/s/xuloprostasia-vernikia-petras-diakosmitika/duroxyl-wood-protectionconditioner-/

Σου αφήνω και το φυλλάδιο από την εταιρία για επιπλέον διάβασμα αν θες

https://www.durostick.gr/Content/Files/TDS-GR/DUROXYL_Wood_Protection-Conditioner2.pdf

 

Φυσικά βγάζουν και άλλες εταιρίες (με τον όρο ασταρι)

http://www.smirniopoulos.gr/el/products/astari-ksyloy-empotismoy-titanxyl-lasur-fondo-titan

 

On 12/6/2017 at 3:51 ΜΜ, το μέλος GregEl έγραψε:

Το βερνίκι το περνάμε με πινέλο, ρολό ή πατσαβούρι/ύφασμα;

Οπως θες το περνάς και απλά ακολουθείς τις οδηγίες στη συσκευασία. Αν χρησιμοποιήσεις πανί φρόντισε να μην αφήνει χνούδι, όπως και το πανί που θα το σκουπίσεις για να πάρεις τα περισσεύματα

On 12/6/2017 at 3:51 ΜΜ, το μέλος GregEl έγραψε:

Σημύδα, για εκεί να χρησιμοποιήσω πάλι βερνίκι εμποτισμού χωρίς το χρώμα ή κάτι άλλο όπως λινέλαιο που είδα σε άλλα thread;

Πάλι εμποτισμού βάλε. Διάλεξε κάποο άχρωμο

Γνώμη μου επειδή η συμήδα κάνει βαθουλώματα εύκολα πέρασε και κάνα βερνίκι από πάνω να κάνει μία κρούστα.

Αν δεν σε νοιάζει η πολύ αντοχή πέρασε ακόμα και σπρέι

Αν θες να το βαράς και να μην καταλαβαίνει υπάρχουν από απλά πολυουρεθάνης μέχρι δύο συστατικών.

 

Γενικά σου μιλάω για ένα μεγάλο φάσμα βερνικιών αυτή τη στιγμή πολύ γενικά για να πάρεις μια ιδέα τι κάενι το κάθε ένα από αισθητικής αλλά και από πρακτικής άποψης.

 

Αν θες επιπλέον πληροφορίες καλύτερα στο θέμα με τα βαψίματα να το συνεχίσουμε για να είμαστε και Ontopic :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GregEl έγραψε:

Όχι μόνο το αφρολέξ είναι.

Αν υπάρχει βάτα κάθεται καλύτερα το ύφασμα και δεν κάνει ζάρες-πτυχές-τσαλακώματα.

Οταν κάποια στιγμή θα βγάλεις το ύφασμα για πλύσιμο, και μετά θα είναι η ώρα να το ξαναβάλεις... θα μπει πιο εύκολα χωρίς να κολλάει στο αφρολέξ.
Αυτά ισχύουν 100% στα μαξιλάρια που είναι στα 60-65εκ φάρδος.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2017 at 10:28 ΠΜ, το μέλος Asxetius έγραψε:

Για να πάει καλά η βδομάδα είπες να κάνεις μια κατασκευή? :)

Ωραίο το νέο σου avatar.

 

Avatar και για το μάστορας και για το παππούς.:lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.