Jump to content



Recommended Posts

Μια ωραία (αλλά μερακλίδικη και χρονοβόρα) στήριξη θα ήταν να χωνευτούν μασίφ χοντρές (φ40 πχ.) βέργες στο μπετό, και να φορεθεί η περίφραξη μέσα τους. Να υπάρχει και σπείρωμα στη βέργα, ώστε να μπει βίδα στη ξύλινη δοκό και να σφίξει στο σίδερο.

Αλλά αυτά είναι για ανθρώπους που έχουν τόρνο και υπομονή.:p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως, άμα είχαμε τα χρήματα, το χρόνο και το τοιχείο ήταν 20 πόντους αντί δέκα, θα μπορούσε να γίνει και αυτό που έχει γίνει στη μάντρα

(60 χ 60 χ 4 κοιλοδοκός φυτεμένος στο μπετό ! :) )

Αλλά αυτά δεν γίνονται μέσα σε δυο μέρες και όχι με 50 € !  :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

να κάνω γυροβολιές τη πρώτη φορά που από αφηρημάδα δεν κοίταξα τη ροπή στην οποία είχα βάλει το κατσαβίδι!  :wall:

Ελα πες αλήθεια... Τα είχατε τσούξει λίγο και τυχαία στο ραδιόφωνο έπαιζε αυτό :p 

 

Ωραία πάει η δουλειά και είμαι και 100% σίγουρη ότι θα γίνει πολύ καλύτερο κατά την ολοκλήρωση. Αντε αναμένουμε τελικές φώτο και κοστολόγιο παρακαλώ. (πρέπει να αρχίζω να συνηθίζω στα μεγάλα έργα και μεγάλα ποσά σιγα-σιγά  :hehe: )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ελα πες αλήθεια... Τα είχατε τσούξει λίγο και τυχαία στο ραδιόφωνο έπαιζε αυτό :p 

LOL ! ! !

Να σου πω αν ήταν απόγευμα όλο και κάτι θα έπαιζε ! ;)

Αλλά αυτή τη προεργασία την έκανα μόνος το πρωί, οπότε . . . μετράει ο καφές ?

Απλά το είχα σε μια άκρη και ούτε τη ρύθμιση κοίταξα, ούτε το ότι του έχω αλλάξει μπαταρίες υπολόγισα !

Ευτυχώς που δούλευα στη στενή μεριά του τραπεζιού /πάγκου και υπήρχε χώρος για την ζεμπεκιά που έκοψε τη δουλειά του . . . ορθοπεδικού !

 

πριν 46 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

πρέπει να αρχίζω να συνηθίζω στα μεγάλα έργα και μεγάλα ποσά σιγα-σιγά

 

Αυτό ξαναπές το !  :T::D

 

 

Κοστολόγιο θα είναι λίγο χοντρικό .

ας γράψω εδώ αυτά που θυμάμαι τώρα:

1. Βίδες διάφορες και ούπα και γωνιές (μικρές και μεγάλες ) -μιλάμε για κάνα δυο κιλά πράμα = 40€

2. Κοιλοδοκός 30χ30χ2 γαλβανισμένη, έξη μέτρα μήκος κομένη σε 14 κομμάτια = 15 € η δικός και 5€ τα κοψίματα (τον γδάρτη ! ! )

3. Κολώνες φράχτη = (δεν τις πήρα εγώ οπότε θα ρωτήσω . . .)

4. Πλαίσια φράχτη =  (  >>      >>   >> )

5. Πόρτα φράχτη =  ( >>  >>  >>  )

και θα επανέλθω ! ;)

 

Σε σχέση με τη ποιότητα του φράχτη .

Είναι σανιδάκια πεύκου καρφωμένα μεταξύ τους με μικρά προκάκια. Αυτό που σώνει τη κατάσταση είναι ότι τα προκάκια είναι special (έχουν ραβδώσεις περιμετρικά κάτι σαν σπείρωμα με μηδενικό βήμα ) και δαγκώνουν στο ξύλο πολύ καλά σε βαθμό που όταν χρειάστηκε να ξεκαρφώσω μερικά , αντιστάθηκαν πολύ σθεναρά !

Τα σόκορά τους είναι κακοκομένα και δεν έχουν υποστεί καμιά λείανση. Οπότε έχουν μικροσκοπικές και επικίνδυνες σκλήθρες που θέλουν γυαλοχάρτισμα !

Και δεν είναι περασμένα με κάποιο λάδι συντήρησης (ίσως κάτι έχουν αλλά δε ξέρω τι ) πρέπει να περαστούν με κάποιο λαδάκι να δείξει και το χρώμα τους .

Οι κολώνες (διαλεγμένες βέβαια ) δεν είχαν πολλούς ρόζους και κάποιες καθόλου, αλλά όπως και να το κάνεις πεύκο είναι !

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Η τελευταία κατασκευή (και με αυτόματο κλείσιμο :hehe: )

ezgif-2-417951076f.gif

 

 

Τι εκανες εκει βρε; :p

 

@Seafalco καλά το πας :T: 

Αυτή η μικρή σου έχει πάρει και τα μυαλά και όλα τα κόκκαλα :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πρώτες κατασκευές με ξύλα νομίζω μας βγήκαν αρκετά καλά (ο πάγκος και η πόρτα).

 

Έχουν τα μυστικά τους και αυτά για καλύτερες ενώσεις, κοπές κλπ αλλά θέλουν νομίζω και εδώ η εμπειρία / πείρα μετράει αρκετά σε κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! :)

@UltraB Σωστό αυτό που λες και μιας και το είπες, καλό είναι να κάνεις μια προσθήκη στην πόρτα.

Όσο ελαφριά και να είναι προοδευτικά θα κρεμάσει, γι' αυτό πρέπει να βάλεις ένα διαγώνιο πηχάκι από την επάνω αριστερή γωνία στην κάτω δεξιά και να το καρφώσεις σε όλα τα σανίδια που έρχεται σε επαφή.

Με αυτό το τρόπο θα παραλάβει όλα τα φορτία που τείνουν να δώσουν σχήμα ρόμβου στην πόρτα και αυτή θα παραμείνει όπως είναι τώρα! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Για πρώτες κατασκευές με ξύλα νομίζω μας βγήκαν αρκετά καλά (ο πάγκος και η πόρτα).

 

Έχουν τα μυστικά τους και αυτά για καλύτερες ενώσεις, κοπές κλπ αλλά θέλουν νομίζω και εδώ η εμπειρία / πείρα μετράει αρκετά σε κάποια πράγματα.

Το τι εκανες εκει δεν πηγαινε στο πως βγηκε, αλλα τι έφτιαξες κ τι εννοουσες με το αυτόματο  κλεισιμο που εκεινη τη στιγμη δε το επιασα :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το τι εκανες εκει δεν πηγαινε στο πως βγηκε, αλλα τι έφτιαξες κ τι εννοουσες με το αυτόματο  κλεισιμο που εκεινη τη στιγμη δε το επιασα :)

Απλά τυχαίνει και κλείνει μόνη της (χωρίς σπρώξιμο εννοείτε) αν της αφήσεις που στην προκείμενη περίπτωση είναι θετικό ;)

 

@Seafalco Η αλήθεια είναι ότι επειδή είναι αρκετά βαριά, μάλλον (σίγουρα δλδ) θα χρειαστεί παραπάνω υποστήριξη.

Προς το παρόν έχει 4 γωνίες που πιάνουν τα ξύλα μεταξύ τους και σε κάθε ένωση υπάρχουν δύο βίδες από κάθε πλευρά που πάνε στα οριζόντια ξύλα.

Επίσης το σχέδιο (το είχα φτιάξει αρκετό καιρό πριν) ήταν αρκετά διαφορετικό όπως θα δεις.

Spoiler

db8b91b151484099888e4d7e9af56bc8.jpeg

Απλά μας είχαν μείνει κάποια ξύλα και είπαμε να τα αξιοποιήσουμε στην πόρτα και έτσι βάλαμε ότι είχαμε.

 

Γενικά είμαστε ακόμα αρκετά αρχάριοι σε τέτοιες κατασκευές. Ελπίζω στο μέλλον να εξελιχθούν τόσο σε εμφάνιση όσο και σε πιο σύνθετες και στιβαρές κατασκευές.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Απλά τυχαίνει και κλείνει μόνη της (χωρίς σπρώξιμο εννοείτε) αν της αφήσεις

Είναι η κολόνα της πόρτα που έχει τους μεντεσέδες που γέρνει ελαφρά (ή και αρκετά) .,

Δες στο σκαρίφημα . . .

 

UltraB_01_Aυτόματη πόρτα.png

 

Δεν είναι κακό και ίσα ίσα που επιβεβαιώνει το ρητό:

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού! "  :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι; Δεν έχω καμιά πρόχειρη τώρα, πρέπει να βγάλω.

 

Γενικά είναι πρόχειρη κατασκευή γιατί όλος ο κήπος θέλει λίγο - πολύ συμμάζεμα. 

Να φανταστείτε από εκεί ότι περνούσαν ντιλιβεράδες (!) και λείπουν τα αυτοκίνητα στα δεξιά όταν τραβήχτηκε η φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.