Jump to content



Κατασκευή Moxon vise, κοινώς μέγγενη μαραγκού


Recommended Posts

πριν 55 λεπτά, το μέλος Asxetius έγραψε:

Δεν μας έδειξες πως στερεώθηκε η ντίζα με τα Τ :)  

Βιδωτά, δεν ταιριάζουν επ επακριβώς τα σπειρώματα αλλά πιάνουν καλά και με ένα παραπάνω σφίξιμο κρατάνε γερά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάζω και δύο ακόμα φωτογραφίες της μέγγενης, η πίσω όψη

IMG_20170219_103422.jpg

και εδώ ανοιγμένη στα 15cm, το συνολικό άνοιγμα είναι 35-37cm κάτι βέβαια περιττό.

 

IMG_20170219_103631.jpg

να σημειώσω πως αν το τεμάχιο είναι πιο μακρύ από το κενό μεταξύ των δύο ντιζών θέλει προσοχή να μην τις ακουμπάει γιατί θα "τραυματιστεί" εκεί που ακουμπάει από

τα σπειρώματα τους.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πρακτική και οικονομική λύση Παναγιώτη μπράβο!

Αλλά όσο μου άρεσε η ιδέα να βάλεις σκουπόξυλο αντι καβίλια, για να μειώσεις το κόστος δε λέγεται :D

Αμα στροφάρει το μυαλό πολλά μπορούν να γίνουν :) 

 

Πρέπει και εγώ να πάρω τέτοια ταφ όταν με το καλό αποφασίσω να στήσω τη δικιά μου. Αν κατάλαβα καλά είναι Τ υδραυλικού που το σπείρωμα πλησιάζει αυτό μιας Μ20 ντίζας. Σωστά;

 

tip: Αν ποτέ βάλεις κομμάτι που παρόλο που το σφίγγεις ψιλογλυστράει κατά το ροκάνισμα, ψέκασε λίγο νερό στα σαγόνια της μέγγενης :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πρέπει και εγώ να πάρω τέτοια ταφ όταν με το καλό αποφασίσω να στήσω τη δικιά μου. Αν κατάλαβα καλά είναι Τ υδραυλικού που το σπείρωμα πλησιάζει αυτό μιας Μ20 ντίζας. Σωστά;

 

tip: Αν ποτέ βάλεις κομμάτι που παρόλο που το σφίγγεις ψιλογλυστράει κατά το ροκάνισμα, ψέκασε λίγο νερό στα σαγόνια της μέγγενης :) 

 

Σωστά! Ευχαριστώ για το tip.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κ αυτή η κατασκευή σου Παναγιώτη (κ τα στρογγυλά πόμολα) ! :p

πριν 8 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πρακτική και οικονομική λύση Παναγιώτη μπράβο!

Αλλά όσο μου άρεσε η ιδέα να βάλεις σκουπόξυλο αντι καβίλια, για να μειώσεις το κόστος δε λέγεται :D

Αμα στροφάρει το μυαλό πολλά μπορούν να γίνουν :) 

 

Πρέπει και εγώ να πάρω τέτοια ταφ όταν με το καλό αποφασίσω να στήσω τη δικιά μου. Αν κατάλαβα καλά είναι Τ υδραυλικού που το σπείρωμα πλησιάζει αυτό μιας Μ20 ντίζας. Σωστά;

 

tip: Αν ποτέ βάλεις κομμάτι που παρόλο που το σφίγγεις ψιλογλυστράει κατά το ροκάνισμα, ψέκασε λίγο νερό στα σαγόνια της μέγγενης :) 

 

Κ με δύο κομμάτια σμυριδόπανο ανάμεσα, δεν πάει πουθενά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον, τον παππού! :)

 

Και με το σμυριδόπανο θα κάνει δουλειά αλλά πέρα από το κόλλημα ξεκόλλημα καμια φορα θα τον περιορίσει αν θέλει να πιάσει στη μέγγενη ένα λουστραρισμένο ξύλο ή ένα ευαίσθητο γυαλιστερό υλικό πχ plexiglass :)

 

Προσωπικά θεωρώ ότι πιο απλό και φθηνό, μια ψεκασιά νερό που είναι και ότι πιο φυσιολογικό για το ξύλο.

Αλλά μπορούν να μπουν και άλλες λύσεις όπως φυσικά λες, για παράδειγμα δέρμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλώς τον, τον παππού! :)

 

Και με το σμυριδόπανο θα κάνει δουλειά αλλά πέρα από το κόλλημα ξεκόλλημα καμια φορα θα τον περιορίσει αν θέλει να πιάσει στη μέγγενη ένα λουστραρισμένο ξύλο ή ένα ευαίσθητο γυαλιστερό υλικό πχ plexiglass :)

 

Προσωπικά θεωρώ ότι πιο απλό και φθηνό, μια ψεκασιά νερό που είναι και ότι πιο φυσιολογικό για το ξύλο.

Αλλά μπορούν να μπουν και άλλες λύσεις όπως φυσικά λες, για παράδειγμα δέρμα.

Καλημέρα αγαπητή Αγάπη.

Δεν χρειάζεται το σμυριδόπανο να είναι σε μόνιμη βάση.

Βάλε - βγάλε μπορεί να το χρησιμοποιεί κάποιος παρεούλα με το υπό κατεργασία ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος costas1965 έγραψε:

Καλημέρα αγαπητή Αγάπη.

Δεν χρειάζεται το σμυριδόπανο να είναι σε μόνιμη βάση.

Βάλε - βγάλε μπορεί να το χρησιμοποιεί κάποιος παρεούλα με το υπό κατεργασία ξύλο.

 

Βάρβαροι :):) 

Σαμπρέλα από ποδήλατο? 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να πω κι εγώ ένα μπράβο στο Παναγιώτη για την απλή αλλά αποτελεσματική κατασκευή του !

Και να συνεχίσω απολογούμενος που δεν έγραψα κάτι μέχρι τώρα εδώ!

Τα λέγαμε με pm με το Παναγιώτη και το θέμα έκλεινε και το έπαιρνε ο αέρας (είναι αυτό που λέμε τρικυμία εν κρανίω! :hehe: )

Σήμερα λοιπόν κοίταζα το θέμα και έψαχνα να βρώ το δικό μου post . . . . .  αμ δε !  :blush:

 

Σχωράτε μου λοιπόν γιατί δεν έρχεται μόνο του ! ;)

 

Παναγιώτη ωραία η ιδέα με το σταθεροποιημένο παξιμάδι πάνω στη ντίζα, εμένα δυστυχώς δεν είχα τόσο πάχος και το έκανα χαράζοντας ένα λούκι στη ντίζα και περνώντας μια ασφάλεια αξόνων επάνω. Μια χαρά δουλεύει και έτσι, απλά αυτό που έφτιαξες εσύ είναι πιο στιβαρό !

Edit: (Δεν έρχεται μόνο του λέμεεε! :hehe: )

Πάρα πολύ ωραία η ιδέα με τα υδραυλικά "Τ", ήρθανε ταμάμ και με τις ξύλινες λαβές!  Πολύ λειτουργικό και -γιατί όχι- vindage ! :T: 

 

Να ρωτήσω μερικά πράγματα τώρα: 

1. Μέσα από το παξιμάδι αυτό (μεταξύ παξιμαδιού και κόντρα πλακέ του κινητού μάγουλου, έβαλες και κάποια ροδέλα για να μην τρώγεται το ξύλο ?

Η χρήση βέβαια δεν είναι ούτε τόσο εντατική ούτε και έχει φορτία στο άνοιγμα, οπότε η ροδέλα είναι μάλλον fine tuning ! :)

 

2. Στο κινητό μάγουλο φαντάζομαι ο τζόγος της βίδας ότι είναι ο ελάχιστος δυνατός καθώς η ντίζα θα στρέφεται εφαρμοστά μέσα στη τρύπα και επιπλέον δεν έχει στρεπτικά φορτία.

Δηλαδή η ντίζα δεν έχει τη τάση να σχηματίζει γωνία με το μάγουλο.

Στην πλευρά όμως του σταθερού μάγουλου όταν η ντιζα ανοίγει αρκετά , το βάρος του κινητού μάγουλου θα τείνει να την σπρώχνει προ τα κάτω με αποτέλεσμα να τρίβεται περισσότερο στο κατώτερο τόξο της τρύπας στο μάγουλο αυτό, με αποτέλεσμα με το καιρό η ντίζα να αρχίσει να κρεμάει ελαφρά προς τα κάτω.

Το πρόβλημα δεν είναι σημαντικό αλλά λύνεται εύκολα περνώντας ένα λεπτό σωληνάκι (ή γυρισμένο λεπτό φύλο από μπρούτζο ή χαλκό .

(στη δικιά μου έβαλα μια χαλκοσωλήνα αφού την έσκισα για να μικρύνω τη διάμετρό της ) έτσι η βίδα τρίβεται πάνω στο μαλακό μέταλλο του πάφυλα και δεν φθείρει το ξύλο του μάγουλου!

 

3. Όταν θέλεις να σφίξεις επιφανειακά ένα κομμάτι (που δεν κατεβαίνει ανάμεσα στις βίδες) π.χ. μια σανίδα οριζόντια, τότε τα μάγουλα καθώς σφίγγει η μέγγενη έχουν τη τάση να ανοίγουν στην επάνω πλευρά και να πλησιάσουν στην κάτω, με αποτέλεσμα και το κομμάτι να μην κρατιέται τόσο καλά αλλά -και κυρίως- η ντίζα να ζορίζει τα μάγουλα που τείνουν να στρίψουν και να γίνονται οι τρύπες σιγά σιγά μεγαλύτερες και να αυξάνουν οι τζόγοι.

Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνεις ?  Βάζεις κάποια κόντρα ανάμεσα στα μάγουλα χαμηλά με μέγεθος ανάλογο της σανίδας ? Και αν ναι, πως το κάνεις ?(θέλει τρίτο χέρι :)  )

 

4. Με βάση το τρόπο που την στηρίζεις στο πάγκο υποθέτω ότι οι δυνάμεις που εφαρμόζονται επάνω της είναι παράλληλες με το διαμήκη άξονα των μάγουλών της.

Αν όμως θέλεις να δουλέψεις κόντρα στα μάγουλά της τότε όλες τις δυνάμεις θα τις παραλάβει το 20mm κόντρα πλακέ  της βάσης της. Εδώ νομίζω ότι η προσθήκη δύο τριγωνικών κομματιών κ.π. στην πίσω πλευρά του σταθερού μάγουλου, που θα το υποστηρίζουν ακουμπώντας πάνω στην επιφάνεια του πάγκου, θα έλυνε ένα μέρος από το ζήτημα και αν στα τρίγωνα αυτά μπεί και μια περαστή βίδα (με την κατάλληλη πατούρα βέβαια πάνω στη λοξή πλευρά του τρίγωνου) που θα βιδώνει σε ένα φυτευτό πάσο πάνω στο πάγκο, τότε μάλλον θα έχεις μια πολύ πιο στιβαρή στήριξη της μέγγενης πάνω στο πάγκο!

Βέβαια σε αυτό υπάρχουν αρκετές παραλλαγές, όπως ας πούμε να βάλεις πίσω από το μάγουλο ένα καδρόνι (5 χ 10 ) να το βιδοκολλήσεις στο σταθερό μάγουλο και μετά αυτό το καδρόνι να το στερεώνεις πάνω στο πάγκο με περαστές βίδες σε φυτευτά (από την κάτω πλευρά του πάγκου) πάσα.

Έτσι η μέγγενη θα γίνει "βράχος" και δεν θα έχει ανάγκη να βάζεις σφιγκτήρες, απλά θα βιδώνεις δυο βίδες και θα είσαι ΟΚ ! :)

 

5. Το καλύτερο μέσο συγκράτησης κομματιών πάνω στη μέγγενη είναι ένα κομμάτι βακέτα (δέρμα) κολλημένο στο μάγουλο, δεν τραυματίζει τίποτε ακόμα και ευαίσθητο να είναι.

 

6. Έχεις δοκιμάσει μέχρι που μπορείς απροβλημάτιστα να "στραβοβιδώσεις" τα μάγουλα ( για να πιάσεις ένα κομμάτι που είναι ασύμμετρο) ?

 

Αλλά κάπου εδώ σταματάω, γιατί σε πήρα μονότερμα ! :)

Ελπίζω κάτι από τα παραπάνω να σου είναι χρήσιμο και εδώ πάρε υπόψη ότι κάποια από αυτά μπορεί να είναι ελαφρώς (λέμε τώρα ! ) υπερβολικά, καθώς,  ότι και να κάνω, δεν μπορώ να μη σκέφτομαι μια μηχανουργική μέγγενη, ακόμα και αν φτιάχνω μέγγενη για ξύλα ! :p

 

Καλή συνέχεια και καλές δουλειές με το νέο εργαλείο σου ! :D

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.