Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

2 minutes ago, Trexx said:

Ποιο fake πεθαίνεις. Άλλα ρολόγια η κάρτα, πιθανώς και εντελώς άλλη κάρτα αυτή με τον 1800Χ που δεν τερματίζει καν σε μερικά. Αν ίσχυαν αυτά, τα fanboys που πήραν ryzen σε γειτονικό φόρουμ θα είχαν ρίξει τώρα το ιντερνετ. Αντιθέτως ανεβάζουυν κανα cinebench και περιμένουν το ουίσκι να ωριμάσει.

me μια λεξη nvidia ρολογια (βοοστ 1 ,2,4,6,,8.,,κ9,09,856μ3 κλπ)

τωρα αυτος πανηγηρηζει γιατι ειδε διαφορα
τι περιμενεις οσοι εχοθν 6700κ 7700κ να πανηγυρισουν ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

me μια λεξη nvidia ρολογια

τωρα αυτος πανηγηρηζει γιατι ειδε διαφορα
τι περιμενεις οσοι εχοθν 6700κ 7700κ να πανηγυρισουν ?

 

Κι εγώ σου λέω ότι στον 1800 έχει φορέσει 1080 και στον i5 1060.  Αλλιώς δεν εξηγείται το αποτέλεσμα. Ούτε με pentium δεν έχει τόση διαφορά ο 1800. Μην τσιμπάτε σε ότι βλέπετε. Ειδικά από random users οι οποίοι είναι δήθεν πιο αξιοπιστοι απ τα μεγάλα site επειδή δήθεν δεν τα παίρνουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Trexx said:

 

Κι εγώ σου λέω ότι στον 1800 έχει φορέσει 1080 και στον i5 1060.  Αλλιώς δεν εξηγείται το αποτέλεσμα. Ούτε με pentium δεν έχει τόση διαφορά ο 1800. Μην τσιμπάτε σε ότι βλέπετε. Ειδικά από random users οι οποίοι είναι δήθεν πιο αξιοπιστοι απ τα μεγάλα site επειδή δήθεν δεν τα παίρνουν.

On 3/20/2017 at 10:03 PM, Trexx said:

Ok κι εγώ διαβάζω ότι με όλα στοκ, μητρικές των 300 ευρώ δίνουν 1.7 (!!!) ρεύμα και καίνει τα τσιπ. Το χειρότερο απ όλα είναι ότι όλα αυτά παρουσιάζονται ως φυσιολογικά λες και σε κάθε launch κάθε σειράς επεξεργαστή συμβαίνουν αυτά. Διαβάστε για τα mobo σχόλια στο Newegg από verified αγοραστές. Το ποιός φταίει, δεν αφορά τον αγοραστή νομίζω.

 

Το πρόβλημα είναι ότι εκεί που διαπρέπουν λογο επιδόσεων (επαγγελματική δουλειά) εκεί είναι που χωλαίνουν λογω αυτών των προβλημάτων. Δε νομίζω εταιρεία, έστω και μικρομεσαία, να επενδύσει σε ryzen και να κάθεται να ασχολείται με το πότε θα βγει bios και πότε θα θυμηθεί να μπουτάρει.

 

Ένα ακόμα χαρκτηριστικό είναι ότι σε γειτονικό forum πήραν 2-3 μέλη ryzen και δεν ποστάρουν τίποτε άλλο πέρα από cinebench.... Περιμένουν τα ...bios λένε για να βγει δίκαιη εικόνα...

Με κατι τετοια ομως εσυ μια χαρα τσιμπας.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το οφτοπικ αλλά τι προγραμματάκι είναι αυτό στα screenshots που δείχνει τα stats?
Δεν μοιάζει με afterburner γι'αυτό ρωτάω και γενικά ψάχνω εναλλακτικές του afterburner ( riva statistics εννοώ)

Έγινε επεξεργασία από devaggos
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, devaggos said:

Sorry για το οφτοπικ αλλά τι προγραμματάκι είναι αυτό στα screenshots που δείχνει τα stats?
Δεν μοιάζει με afterburner γι'αυτό ρωτάω και γενικά ψάχνω εναλλακτικές του afterburner ( riva statistics εννοώ)

Το RTSS εγώ έτσι το έχω φτιάξει! ;) 

Όλα παραμετροποιούνται. Για μένα είναι Νο1.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος jesus έγραψε:

 

Με κατι τετοια ομως εσυ μια χαρα τσιμπας.

 

 

Είναι αληθινά τα screenshots? Kαι γιατί σε κάθε ποστ σου σε αυτό το θέμα κάνει πάντα like κάποιος amdnikos? :)

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Jaco έγραψε:

Εγώ πάντως την έκανα την ατασθαλία μου για να μην με τρώει πια η τσέπη μου με τον ryzen. Πήρα ένα πολύμετρο και ένα δεύτερο παλμογράφο, οπότε το ξόδεψα το budget. Έτσι αναγκαστικά θα περιμένω το καλοκαίρι να πάρω μια σταθερή ryzen πλατφόρμα.

Θα παρακολουθώ το thread για νεότερα και να ρίχνω κανένα γέλιο :p

Και εγώ το σκεφτόμουν, αλλά με αυτά που είδα, έκανα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω συνολικά, γιατί έχω κρατηθεί αρκετή ώρα και δεν κάνει καλό αυτό (να κρατιέσαι)

 

Πάντα κόσμια και μετρημένα.

 

Αρχικά να παραθέσω ένα post μου από το thread του Polaris το οποίο έγραψα 05/12/2016 σχετικά με την αρχιτεκτονική Zen, δηλαδή 3 μήνες πριν κυκλοφορήσει ο RyZen.

 

Έτσι για να γνωριζόμαστε λίγο καλύτερα, να ξέρουμε τι πετάει ο καθένας εδώ μέσα (εκτός από αετό) και ποιοι λένε την αποψάρα τους απλά για να την πούνε, ποιοι μιλάνε τεκμηριωμένα, ποιοι πέφτουν μέσα στις εκτιμήσεις τους κτλ

 

On 12/5/2016 at 8:35 ΜΜ, το μέλος NikosD έγραψε:

Βλέπω ότι το θέμα γενικευτηκε όμορφα, άνοιξε με προσθήκη τους Zen και το Vega, λογικό.

Θεωρώ ότι οι Zen δεν έχουν ΚΑΜΊΑ σχέση με bulldozer.
Κάθε σύγκριση με αυτήν την αρχιτεκτονικη είναι εντελώς λανθασμένη.

Έχει γίνει πολύ δουλειά και στο front-end και στο Back-end του επεξεργαστή, έχει βελτιώσει κατακόρυφα όλες τις αδυναμίες του bulldozer και στις caches και με τον σωστό τύπο του hyperthreading κι όχι το CMT που υποστήριζε ο bulldozer, η AMD για πρώτη φορά μετά από 10 ολόκληρα χρόνια θα ξεπεράσει σε επιδόσεις την Intel σε εφαρμογές που απαιτούν multi-core.

Σε αυτές τις εφαρμογές ο 8c/16t Zen θα ρίχνει καθαρά στον top Kabylake Core i7-7700K.

Στο single thread έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε που θα κάτσουν οι επιδόσεις του.

Νομίζω θα είναι πανω από τον Sandybridge και θα πλησιάζει Haswell clock for clock.

Ο Zen είναι από τώρα winner.

 

Έχει αναφερθεί το όνομά μου πολλές φορές σε αυτό το thread, είτε με quote είτε με αναφορά και αφού σας ευχαριστήσω για αυτό, θέλω να απαντήσω ενδεικτικά σε κάποιες αναφορές για τους λόγους που εξήγησα πιο πάνω, παρόλο που δεν το είχα κάνει μέχρι τώρα

 

πριν 23 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Εσυ εχεις σοβαρο θεμα με την intel.

Το ποιος έχει σοβαρό θέμα με την Intel, θα πρέπει να το ξαναδείς και εσύ και όσοι εκφράζουν αυτή την άποψη.

 

Όταν κάποιος χτυπάει σαν χταπόδι την Intel για να ανοίξει, να απλώσει και να μαλακώσει το κρέας της για να είναι πιο νόστιμο, πάντα τεκμηριωμένα και με στοιχεία, θα πρέπει αυτός που ενοχλείται να ψαχτεί λιγάκι μέσα του.

 

Που ακριβώς θίγεται ;

Του θίξαμε την οικογένεια, την φίλη του, την θρησκεία, την πολιτική του ιδεολογία, την ομάδα του ή την όποια άλλη π@π@ρια πιστεύει ;

 

Γιατί όλα αυτά που αναφέρω παραπάνω (εκτός από το 1 και το 2) τα θεωρώ π@π@ριές, αλλά αυτό κι αν είναι τελείως off-topic οπότε το σταματώ εδώ.

 

πριν 18 ώρες, το μέλος cna έγραψε:

Εκείνη την εποχή δεν υπήρχε σύγκριση μεταξύ των δύο επεξεργαστών. Εσύ ο ίδιος έτσι θα τους αποκαλούσες τότε, όπως σήμερα αποκαλείς σαπάκια τους Zen που έχουν μόλις 20-30% διαφορά. Εκείνη την εποχή μιλούσαμε για διαφορές πάνω από 50%.

 

Δεν σε πιάνω εδώ.

 

Από ποιον έχει 20-30% διαφορά ο RyZen και σε ποιο workload ;

 

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

προκαλείτε * :p 

 

Το θρεντ εγινε, Panosxidis vs NikosD. Σορρυ γκαιζ. Το λενε τα γραφομενα, οχι εγω :hehe: 

 

Ο  -δεν ειμαι ιντελακιας και παιρνω το καλυτερο και αφου το πηρα εγω δεν εχει σημασια το ποσο ισαξιες σχεδον επιδοσεις εχει να μου προσφερει η αντιπαλη εταιρεια και επειδη δε το παιρνεις και εσυ σημαινει οτι δε μπορεις να το παρεις γιατι εισαι φτωχαδακι (οταν ομως ειχε το τριπλο CF με τις 280Χ , ηταν εξαιρετικη η AMD ).

Vs 

AMD RE NIAMU , ιντελουλα τρεχα τωρα, τωρα θα δειτε την πλατη της ειεμνταρας ( ο οποιος εχει ιντελ επεξεργαστη στην υπογραφη του και καταριεται την ωρα και τη στιγμη που τον αγορασε 6 χρονια πριν).

Μπλαμπλαμπλαμπλα.

 

Περασε ωραια το μεσημερακι :p 

 

 

Ευτυχως υπαρχουν και οι υποστηρικτες της ΑMD που εχουν λογικη σκεψη.

CNA , kudos που καταφερες να απαντας χωρις να εκραγεις :hehe: 

Πωπω ενας πονοκεφαλος :rofl: 

 

 

 

Χωρίς ίχνος υπερβολής ή προσβολής αυτό το post το έγραψες τελείως νηφάλιος ;

 

Ο χρήστης PanosXidis δεν διασταυρώθηκε ποτέ μαζί μου, δεν του απάντησα σε κανένα post από το χθεσινοβραδυνό του - δεν ξέρω πως να το πω - και οι μόνοι που συμμετείχαν στην κουβέντα μαζί του (πολύ κακώς κατά την γνώμη μου) ήταν ο cna και AlexanderK.

 

Τι σχέση έχω εγώ με τον PanosXidis στις τελευταίες 4-5 σελίδες ;

 

Επίσης, που έχω μιλήσει εγώ για AMDάρα και για ποια υπογραφή Intel μιλάς ;

 

Σοβαρά τώρα, μπορείς να διαβάσεις λίγο την δική μου υπογραφή ;

Έχω να αγοράσω AMD CPU από τον AthlonXP (Palomino και Barton ήταν οι τελευταίοι που αγόρασα)

 

Σίγουρα έχεις διαβάσει αυτά που έχω γράψει για τον RyZen εδώ μέσα ;

 

Δεν μπορώ να φανταστώ τι κάνεις παράλληλα όταν διαβάζεις το thread - δικαίωμά σου - αλλά σε παρακαλώ δώσε λίγο περισσότερη προσοχή στα post μου, ειδικά όταν πρόκειται να αναφερθείς σε εμένα.

 

Ευχαριστώ!

Για το τέλος μια θερμή παράκληση προς διαχειριστές και moderators.

 

Θα ήταν εύκολο να σβήνονται τα off-topic σχόλια (ακόμα και τα δικά μου) από το thread, με την επισήμανση ότι όταν κάποιος τρολάρει/ προκαλεί συστηματικά θα κινδυνεύει να "σβηστεί" κι ο ίδιος ;

 

Είναι λίγο δύσκολη η θέση κάποιου όταν θα πρέπει να περιορίσει πρόσωπα και καταστάσεις, αλλά για να μην ξαναξεφύγουμε θα πρέπει κάποιος να μας περιορίσει, αφού το φρένο δεν μπαίνει μόνο του.

 

Καταλαβαίνω ότι οι ηλικίες είναι μικρές, η ανωριμότητα στο ταβάνι, οι τεχνικές γνώσεις λίγες από τους περισσότερους που ποστάρουν και κυρίως υπάρχει οικειότητα και ένα είδος χαβαλέ που προκύπτει από την οικειότητα των χρηστών, αλλά αν μπορούμε να το μαζέψουμε αυτό μένοντας on-topic και γράφοντας όλοι όταν είμαστε ψυχολογικά καλά, για να είμαστε και περισσότερο εγκρατείς.

 

Έχουν πάθει μεγάλο τραλαλα οι Intelοπληκτοι, αλλά μπορούν να ζητήσουν βοήθεια και εκτός του forum νομίζω.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το off-topic

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Και εγώ το σκεφτόμουν, αλλά με αυτά που είδα, έκανα πίσω.

Τι είδες;Για τις μητρικές,κλπ κλπ...

πριν 2 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Τι είδες;Για τις μητρικές,κλπ κλπ...

http://www.guru3d.com/news-story/first-full-review-of-amd-ryzen-5-1600.html

Ένα πρώτο review.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Έχουν πάθει μεγάλο τραλαλα οι Intelοπληκτοι, αλλά μπορούν να ζητήσουν βοήθεια και εκτός του forum νομίζω.

 

Το quote μου προς απαντηση στο σεντονακι. Δε χρειαζεται να κατεβασω δικο μου σεντονι γιατι θα εχουν δικιο να μας διωξουν.

Το ποιος χρειαζεται βοηθεια εκτος φορουμ, νομιζω ειναι  στην κριση του καθε ουδετερου παρατηρητη του φορουμ.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Καταλαβαίνω ότι οι ηλικίες είναι μικρές, η ανωριμότητα στο ταβάνι, οι τεχνικές γνώσεις λίγες από τους περισσότερους που ποστάρουν και κυρίως υπάρχει οικειότητα και ένα είδος χαβαλέ που προκύπτει από την οικειότητα των χρηστών, αλλά αν μπορούμε να το μαζέψουμε αυτό μένοντας on-topic και γράφοντας όλοι όταν είμαστε ψυχολογικά καλά, για να είμαστε και περισσότερο εγκρατείς.

και μετα ->

πριν 21 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Έχουν πάθει μεγάλο τραλαλα οι Intelοπληκτοι, αλλά μπορούν να ζητήσουν βοήθεια και εκτός του forum νομίζω.

Ευγε ! respekt, και ολα τα συναφη. :):T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen@panoc

Σας ευχαριστώ θερμώς και ειλικρινως για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Μου επιβεβαιώσατε πλήρως, 100% και κατηγορηματικά το προηγούμενο post μου.

Ευχαριστώ θερμά και καλή δύναμη !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα:

-forum κατ εξοχήν enthusiasts

-H ΑΜD βγάζει το καλύτερο προϊον της μετά από μια 10ετια (!)

-Tουλάχιστον 200 ενεργοί καθημερινά εκ των οποίων τουλάχιστον 10-15 amd fanboys.

-Ένα μήνα μετά το launch δεν υπάρχει ένας κάτοχος ryzen.

 

Το συμπέρασμα:

-οι ιντελόπληκτοι πάθαν τραλαλα.

 

Κι όσο για το οφτοπικ, συνδέεται άμεσα με αυτό: -Ένα μήνα μετά το launch δεν υπάρχει ένας κάτοχος ryzen. Τι είδαμε για τους ryzen? cinebench, ξανα cinebench και προβλήματα με τις μνήμες, τις μητρικές, τα bios, τις τιμές, τη διαθεσιμότητα, τον ανάδρομο τον Ερμή κτλ. Παρτε ένας επιτέλους γιατί θα με αναγκάσετε να πάρω εγώ και μετά θα λέτε ότι τον πήρα για να τον θάψω :)

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@NikosD Άσκηση υπομονής υπ' αριθμόν 26: «Εάν νιώθετε ότι έχετε ξεπεράσει το σημείο χωρίς επιστροφή ανοίξτε το word. Γράψτε αυτό που θέλετε διακαώς. Περιμένετε 10 sec. Σβήστε το. Γράψτε αυτό που θέλετε διακαώς πάλι. Περιμένετε 10 sec. Σβήστε το. Επαναλάβατε την διαδικασία 30 φορές. Την τελευταία φορά γράψτε αυτό που θέλετε σκεπτόμενοι ότι οι παραλήπτες είσαστε εσείς». Με λίγα λόγια: ήρεμα, σεμνά κι ευγενικά. Έτσι όπως κλείνεις το σχόλιό σου με κάνεις να σκέπτομαι ότι σε λίγο θα προτείνεις να αποδεικνύουμε τις όποιες γνώσεις μας περί υπολογιστών για να μας επιτρέπεται να σχολιάσουμε σε κάποιο θέμα. 

Όσο για το 20-30% πίσω είναι το worst case scenario σε κάποια παιχνίδια ή και σε εφαρμογές που ευνοούν συγκεκριμένα instruction sets/quad memory channels κλπ. Τί διάλο; Άλλα benchmark διαβάζουμε;

Anyway, ας χαλαρώσουμε λιγάκι. Η AMD έκανε άλμα μπροστά (και αυτό είναι πολύ καλό για όλους μας) αλλά δεν έκανε τον τύπο του άλματος που είχε κάνει με τον AthlonXP (σε σύγκριση με την Intel. Σε σχέση με την προηγούμενη γενιά επεξεργαστών της είναι άλμα μεγαλύτερο και από τους AthlonXP, δεδομένου ότι ξεκόλλησε επιτέλους από την βλαμμένη λογική που είχε).


@Trexx Μετά τον κάζο της MS με τα Windows 10 είναι πολύ λίγοι αυτοί που θέλουν να γίνουν beta testers. Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν κάθε φορά που εμφανίζεται κάτι καινούργιο είμαστε beta testers, είτε εσκεμμένα είτε άθελά μας. Απλώς δεν ευνοούν και οι συνθήκες για να πούμε «δεν πάει και το παλιάμπελο»...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Είναι αληθινά τα screenshots? Kαι γιατί σε κάθε ποστ σου σε αυτό το θέμα κάνει πάντα like κάποιος amdnikos? :)

Είναι το δεύτερο account μου. Problem και με αυτό? :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:


@Trexx Μετά τον κάζο της MS με τα Windows 10 είναι πολύ λίγοι αυτοί που θέλουν να γίνουν beta testers. Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν κάθε φορά που εμφανίζεται κάτι καινούργια είμαστε beta testers, είτε εσκεμμένα είτε άθελά μας. Απλώς δεν ευνοούν και οι συνθήκες για να πούμε «δεν πάει και το παλιάμπελο»...

 

Όχι. Ούτε με τους sandy, ivy κτλ ήταν κανείς beta tester, ούτε με τις κάρτες γραφικών amd/nvidia τα τελευταία χρόνια, ούτε με τους FX. Πρώτη φορά τουλάχιστον την τελευταία εξαετία είναι που συμβαίνει αυτό και πάει από ορισμένους να περάσει ότι έτσι είναι με οποιοδήποτε προϊόν. Οχι, δεν είναι έτσι, όπως δεν ηταν και για τα άλλα προϊόντα της amd. Όταν κάτι βγαίνει στο ράφι πρέπει να δουλεύει "as is" και "out of the box". Οκ, βελτιώσεις πάντα θα γίνονται, αλλά εδώ δε μιλάμε για βελτιώσεις μιλάμε ES vs τελικό προϊόν. Σαν τελικό αγοραστή δεν με ενδιαφέρει ποιός έχει την ευθύνη εν τέλει.

 

Στα win 10 είναι άλλη η ιστορία. Εκεί επί της ουσίας έχουμε phase change. product -> service.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, amdnikos said:

Είναι το δεύτερο account μου. Problem και με αυτό? :hehe:

Ε, πας γυρεύοντας!!! Ποιος μωρέ πάει και βαράει like στον εαυτό του; Μετά παραπονιέσαι που σε βάζουν στην ίδια κατηγορία με τον άλλον. Ο ένας με το σούπερ-ντούπερ-μαμεί-και-δέρνει μηχάνημα και ο άλλος με τα τόσο-σούπερ-ντούπερ-γουάου-σχόλια-που-δεν-μπορώ-από-το-να-μην-πατήσω-like-στον-εαυτό-μου. Δεν ψάχνεις να βρεις κανένα φρέσκο verified benchmark καλύτερα γιατί κάτι διαβάζω ότι με τις μνήμες στα 3200 πήρε 20% ο R7 στις επιδόσεις;

1 minute ago, Trexx said:

 

Όχι. Ούτε με τους sandy, ivy κτλ ήταν κανείς beta tester, ούτε με τις κάρτες γραφικών amd/nvidia τα τελευταία χρόνια, ούτε με τους FX. Πρώτη φορά τουλάχιστον την τελευταία εξαετία είναι που συμβαίνει αυτό και πάει από ορισμένους να περάσει ότι έτσι είναι με οποιοδήποτε προϊόν. Οχι, δεν είναι έτσι, όπως δεν ηταν και για τα άλλα προϊόντα της amd. Όταν κάτι βγαίνει στο ράφι πρέπει να δουλεύει "as is" και "out of the box". Οκ, βελτιώσεις πάντα θα γίνονται, αλλά εδώ δε μιλάμε για βελτιώσεις μιλάμε ES vs τελικό προϊόν. Σαν τελικό αγοραστή δεν με ενδιαφέρει ποιός έχει την ευθύνη εν τέλει.

Έλα μρε, με εξαίρεση τους Skylake ακόμα και οι CPU της Intel έβγαζαν εργοστασιακά bugs σε συγκεκριμένα workloads. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι κακώς οι εταιρείες δεν ραφινάρουν τα προϊόντα τους (βασικά εάν ήταν ραφιναρισμένα δεν θα υπήρχε λόγος για driver updates κάθε μήνα, έτσι δεν είναι; ) και σαφώς η AMD θα έπρεπε να βγάλει τον R7 6 μήνες αργότερα στην αγορά ώστε να είναι στρωμένα και τα bios (ό,τι και να λένε ορισμένοι όταν χρειάζεται bios update για να παίξει η μητρική τις μνήμες στα 3200 με XMP profile τότε αυτό σημαίνει ότι ο κατασκευαστής κάτι δεν έκανε εξαρχής καλά).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο κομμάτι της απάντησης θα το αφήσω ασχολίαστο.


Όσο για το 20-30% πίσω είναι το worst case scenario σε κάποια παιχνίδια ή και σε εφαρμογές που ευνοούν συγκεκριμένα instruction sets/quad memory channels κλπ. Τί διάλο; Άλλα benchmark διαβάζουμε;


Αν εξαιρέσεις τα πολύ εξειδικευμενα apps που χρησιμοποιουν εντατικά το FMA3 και έχει διαφορά μεταξύ RyZen και Intel, όπως και σε κάποια AVX2 με integers, αλλά όχι όλα π.χ στο x265 στέκεται πολύ καλά ο RyZen, δεν μπορώ να δω το 20-30% σε General purpose εφαρμογές.

Σε γενικές γραμμές ο RyZen έπιασε το IPC του Haswell και αυτό είναι πολύ σημαντικό, γιατί προσφέρεται με 8C/16T και αξιοπρεπεστατο ρολόι που πλησιάζει τα 4 GHZ στα 300 και κάτι €.

Σχεδόν θαύμα (!)

Τα παιχνίδια θα μπορούσαν να είναι η εξαίρεση, αλλά μετά την τεράστια διαφορά στο performance του Ashes με μόλις 400 developers hours ενασχόληση, σιγά τα ωά.

Επιμένω, αν έχεις κάποια άλλη εφαρμογή general purpose που ο RyZen είναι πίσω 20-30%, να το πεις χωρίς φόβο και χωρίς πάθος.
Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα και κακώς επιμένεις αφού ξεκαθάρισα ότι πρόκειται για το worst case scenario - δυσμενέστερη περίπτωση (επί το ελληνικότερον). Από όλη την στιχομυθία κράτησες το συγκεκριμένο ενώ σε άλλο σημείο γράφω ότι παίζει στα ίσα τον 6900 στα περισσότερα workloads...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.