Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

κατανοω πληρως το ποστ σου και τον λογο που εγινε αυτο. Εχω περασει απο την θεση του mod. απλα κατανοησε και την θεση την δικη μου που μου αρεσουν τα νεα, μου αρεσει να κανω ενημερωτικα ποστς και καποια πραγματα με εκαναν να σταματησω να αχολουμαι ιδιαιτερα με threads την amd παρολο που ειμαι φαν αυτης. Ξερεις τι ειναι να εισαι newsposter στο lab 3 χρονια αλλα να προτιμας να ποσταρεις σε ξενα φορα; καθε νομισμα εχει δυο οψεις. Αυτο μονο. ολα καλα :)

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω απλά να προσθέσω το αυτονόητο.

Τα ποσταρίσματα μου δεν τυγχάνουν ασυλίας, ούτε είναι υπεράνω κριτικής.

Το αντίθετο μάλιστα συμβαίνει.

Και σαφώς είμαι ανοικτός στον διάλογο, με όποιον θέλει και μπορεί να αντιπαρατεθεί με επιχειρήματα.

Αλλά όπως και να το κάνουμε, το αντικείμενο που συζητάμε αν το προχωρήσουμε σε κάποιο βάθος θέλει και γνώσεις.

Και ο διάλογος θέλει και τρόπους.

Μα πάνω από όλα πρέπει να χωνέψουμε όλοι μας, ότι η συγκυρία ευνοεί την AMD στις CPU τουλάχιστον και όσο να 'ναι αυτό κάποιους οπαδούς της Intel είτε από συναίσθημα είτε από συμφέρον, τους πικραίνει σε βαθμό που δεν μπορούν να συγκρατηθούν.

Δεν φταίω όμως εγώ για αυτό, εγώ απλά αναδεικνύω κάποια πράγματα που τα θεωρώ περίπου αυτονόητα.

Έτσι κι αλλιώς όλοι εκτιθέμεθα δημόσια και λέμε απόψεις.

Κάνεις δεν κουβαλάει τις 10 εντολές, γραμμένες στην πέτρα.

Κλείνω το off-topic που άνοιξε για εμένα χωρίς εμένα και προχωράμε σε καθαρά τεχνικά posts.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω τον 5960χ να τον μετακομίζω στο 2ο συστημα.

Και στο κύριο μα φυσικά 1950χ

Α ρε amd το κανες το θαυμα σου κατάφερες hi-end cpu intel να μας κανεις να τα βαζουμε σε 2η μοιρα.:hehe:

 

Γουσταρουμε λεμε τις τιμες αυτες!!!

Λιγο σπρώξιμο θελει στις gpu με αναλογες τιμες-επιδόσεις και θα κλεισει σπιτια!

 

ΕΥΓΕ κοκκινουλα!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16/32 στα 1000 ευρώ δεν θα βλέπαμε ποτέ αν δεν ήταν η AMD. Ποτέ των ποτών. 

Όπως επίσης και 8/16 300 ευρώ

Η Intel για χρόνια δυστυχώς έπαιζε μπάλα μόνη της(φταίει και η AMD για αυτό)

Εγώ αποχωρίστηκα με πολύ χαρά 2 PC με Intel (3770k-6800k) και πήγα σε Ryzen.

Δεν το μετάνιωσα στιγμή... 

Μόνο μπράβο αξίζουν στην AMD για τον ανταγωνισμό που επιτέλους έφερε... 

Έγινε επεξεργασία από petranGRE
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οταν υπαρχει ανταγωνισμος, υπαρχει και πτωση τιμων..Η ιντελ δε τη βλεπω να χαμπαριαζει...
Ισως το καταλαβει, οταν θα αρχισει να μειωνεται το κερδος..Αντε μακαρι να κανει καλο βημα και στις καρτες, οπως εκανε με τους επεξεργαστες της..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Οταν υπαρχει ανταγωνισμος, υπαρχει και πτωση τιμων..Η ιντελ δε τη βλεπω να χαμπαριαζει...
Ισως το καταλαβει, οταν θα αρχισει να μειωνεται το κερδος..Αντε μακαρι να κανει καλο βημα και στις καρτες, οπως εκανε με τους επεξεργαστες της..

Οσο και να θελει η ιντελα να κρατησει την σταση του "εγω και κανενας αλλος"

Θα φαει τέτοιο  χαστουκι(μειωση αγοραστικου κοινου) που θα θυμηθεί παλιές καλες εποχες και θα αναγκαστεί να ριξει τιμες για να κλείσει λιγο την ψαλίδα  γιατι σε αποδοση την εφαγε καλα και την χωνεψε κιολας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι να ειχε ριξει τιμες η ιντελ τοτε με τον athlon64. Τοτε βεβαια ηξερε οτι εχει τους ΟΕΜ στο τσεπακι της. Τωρα δεν τους εχει (οχι εντελως), αλλα θα πρεπει να βαλει τιμες που δεν θα βλαψουν πολυ τα περιθωρια κερδους της. Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο για μια εταιρια η οποια σκεφτεται τους μετοχους της. Λιγοτερες πωλησεις με μεγαλα περιθωρια κερδους, ή ιδιο ογκο πωλησεων με σαφεστατα χαμηλωτερα περιθωρια κερδους; Νομιζω οποιος εχει τις σχετικες γνωσεις να απαντησει στο ερωτημα αυτο, θα μπορεσει να προβλεψει και τις τιμες των coffee lake.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ευκολο ν απαντηθει αυτο πιστευω. Ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που θα καθορισουν την τιμη, παραγοντες που εμεις ισως δεν μπορουμε να φανταστουμε και να κατανοησουμε. Εφω σαν προβλεψη μπορω μονο να κανω την εξης: η διαφορα τιμης (και οχι η τιμη αυτη καθ' αυτη) δεν θα αντικατοπτριζει τη διαφορα επιδοσεων με τους αντιστοιχους amd. Ισως οχι τοσο πολυ οπως τωρα, ισως λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικο για μια εταιρια ειναι η εικονα της. Οποτε πρεπει να φερθει στρατηγικα. Αν ξαφνικα βλεπαμε αποτομη πτωση τιμων, θα εδειχνε φοβο και θα εχανε περισσοτερη πελατεια απο οτι πριν.
Πιστευω η σταδιακη πτωση τιμων ειναι και η πιο ιδανικη περιπτωση.
Βεβαια δεν ειμαι αναλυτης ουτε οικονομολογος, αλλα η απειρια μου αυτο λεει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 ιουλιου θα βγουν τα οικονομικα αποτελεσματα την ιντελ. Πιθανολογω οτι αν η εταιρια στις προβλεψεις της μιλησει για εστω και λιγο χαμηλοτερα περιθωρια κερδους για το επομενο εξαμηνο, τοτε θα πρεπει να περιμενουμε λιγο πιο συμπαθητικες τιμες. Ο g4560 ισως να εχει επηρεασει τα περιθωρια κερδους αυτου του εξαμηνου, οποτε οτιδηποτε χαμηλοτερο για το επομενο, ισως να ειναι καλη ειδηση.

 

Απο εκει και περα μπορει να μην δουμε μειωσεις αμεσα, αλλα να θελησει η ιντελ να δει αν ο 6core coffee θα ειναι αρκετος να αποπροσανατολισει το αγοραστικο κοινο απο οποιες προσφορες της amd πριν υποχρεωθει σε μειωσεις. Επιπλεον ο κοσμος τα τελευταια χρονια εχει μαθει οτι λιγοι intel πυρηνες ειναι καλυτεροι απο πολλους amd πυρηνες, οποτε ισως η intel να θελει πρωτα να δει κατα ποσο ειναι ακομα ισχυρη αυτη η εικονα στο μυαλο των καταναλωτων.

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή εδώ δεν είναι το thread της Intel όπως έχουμε ξαναπεί, οι ειδήσεις επιμένουν για δύο κι όχι τρία μοντέλα Threadripper με 12C και 16C.

 

Προπαραγγελίες στις 27 Ιουλίου και διαθεσιμότητα στις 10 Αυγούστου μαζί με Χ399 motherboards.

 

Θα έρχονται με υδρόψυξη ή και καθόλου ψύκτρες (διπλά μοντέλα ; )

 

http://wccftech.com/amd-ryzen-threadripper-cpu-liquid-coolers-10-august-launch/

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε και το εξής: αδιάφορο για τον μέσο καταναλωτή αν οι νέοι επεξεργαστές της intel αποδίδουν 15 frames παραπάνω σε παιχνίδια σε σχέση με τους ryzen (και είναι πολύ πίσω σε productivity). Όταν παίρνεις εξαπύρηνο στα 200 και οκταπύρηνο στα 300 η λογική λέει ότι πρέπει να τιμολογήσεις σε αυτά τα επίπεδα (εκτός αν μιλάμε για επεξεργαστές τέρατα, οι οποίοι αφήνουν έτη φωτός πίσω τους ryzen σε όλα τα επίπεδα). Άρα λοιπόν εάν η intel θέλει ένα νεφρό και δυο σπάλες για 15 frames παραπάνω, guess what, έχασε. Αυτά εφόσον  βέβαια ο καταναλωτής αγοράζει σκεπτόμενος πραγματικά την τσέπη του και τις ανάγκες του και όχι καθοδηγούμενος από απόψεις του στυλ "έλα μωρέ τώρα, ποιο παιχνίδι θέλει 6 πυρήνες/intel και τα μυαλά στα κάγκελα/γουάου, έχω 110 frames, πόσα έχεις, 100, ε, την έχω μεγαλύτερη κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί που δίνουν για ΣΠΙΤΙΚΟ PC τέτοια λεφτά ( τα λεφτά εννοώ επιπέδου Ryzen 7 & Core i7 ) είναι ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΟΜΩΣ GAMERS.
Και αυτός που το PC το έχει μόνο για GAMING & BROWSING ακόμα έχει κίνητρο να πάει σε Intel ακόμα και εν γνώσει κατωτέρων επιδόσεων σε άλλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικο λαθος πλεον να προτιμησει καποιος μια cpu 4c/4t-4c/8t ενω με τα ιδια λεφτα πας σε 6c/12t-8c/16t,εστω και αν το pc χρησιμοποιείτε μονο για gaming/browsing.

Εκτος και αν καποιος θελει ΤΩΡΑ τις απολυτες gaming επιδοσεις και δεν τον ενδιαφερει το μελλον γιατι αλλαζει τις cpu σαν τα πουκαμισα.

Ειλικρινα οταν  βλεπω πλεον κοσμο να αγοραζει i5s κλαιω μεσα μου.

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχει δείξει η AMD ότι στα παιχνίδια που ασχολήθηκε με optimizations κατάφερε σημαντική βελτίωση στην ταχύτητα και κάλυψε την διαφορά.

Με δεδομένο ότι οι RyZen είναι πια αδιαμφισβήτητα ταχύτατοι και πολύ επιτυχημένοι επεξεργαστές, οι game developers θεωρώ ότι είναι αδύνατο να τους αγνοήσουμε, οπότε από εδώ και στο εξής τα παιχνίδια θα βγαίνουν και RyZen optimized.

Η μικρή ψαλίδα λοιπόν που υπάρχει αποκλειστικά στα 1080p και εξαφανίζεται στα 1440p και 4Κ, θα εξαφανιστεί λίαν συντόμως και στα 1080p στα καινούργια παιχνίδια.

Όποιος δε, κάνει και streaming την ώρα του gaming, είναι αδύνατο να μην πάει σε τουλάχιστον 6C ή και όποιος ασχολείται με video encoding.

Γενικά, δεν υπάρχει άλλος δρόμος για επιδόσεις εκτός του multicore.

Είμαστε στο 2017.

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος jesus έγραψε:

Τραγικο λαθος πλεον να προτιμησει καποιος μια cpu 4c/4t-4c/8t ενω με τα ιδια λεφτα πας σε 6c/12t-8c/16t,εστω και αν το pc χρησιμοποιείτε μονο για gaming/browsing.

Εκτος και αν καποιος θελει ΤΩΡΑ τις απολυτες gaming επιδοσεις και δεν τον ενδιαφερει το μελλον γιατι αλλαζει τις cpu σαν τα πουκαμισα.

Ειλικρινα οταν  βλεπω πλεον κοσμο να αγοραζει i5s κλαιω μεσα μου.

οι ι5 είναι οι καλύτεροι επεξεργαστές για gaming και είναι 100 με 200 ευρώ πιο φτηνοί από τους ρύζεν . εαν είσαι μόνο για παιχνίδια είναι ο καλύτερος επεξεργαστής αυτή τη στιγμή . 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, iseeklife said:

οι ι5 είναι οι καλύτεροι επεξεργαστές για gaming και είναι 100 με 200 ευρώ πιο φτηνοί από τους ρύζεν . εαν είσαι μόνο για παιχνίδια είναι ο καλύτερος επεξεργαστής αυτή τη στιγμή . 

με απλά λόγια (τιμολογιακά ο i5 7600 συγκρίνετε με τον r5 1600)

https://www.skroutz.gr/s/10787279/Intel-Core-i5-7600-Box.html

vs

https://www.skroutz.gr/s/11139197/AMD-Ryzen-5-1600.html

 

Ένας που γνωρίζει θα πάει στον 1600 μιας και 6cores/12threads vs 4cores/4threads , μάντεψε ποιος νικάει 12threads>4threads, + ότι η πλατφόρμα θα πάρει και τους επόμενους επίσης σε βάθος χρόνου θα είναι ποιο αποτελεσματικός

Μόνο συμβατές RAM στα 3200 και είναι έτοιμος !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.