Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Just now, iseeklife said:

εγώ μιλάω μόνο για gaming . τα περίσσοτερα benchmarks αυτό δείχνουν . 

οι RAM στα benchmarks που βλέπεις στα πόσο είναι χρονισμένες ?

αν το παρακολουθείς από την αρχή θα δεις ότι όσο ποιο γρήγορες οι RAM τόσο ποιο πολύ ξεμπουκώνουν οι Ryzen

και με ένα ελαφρύ overclocking στα 3,8 (όλοι οι Ryzen πάνε 3,8 για πλάκα (πας βάζεις 1,350v τάση kai χ38 τον πολλαπλασιαστή και έτοιμο το χτήνος) καλό μετά είναι να δεις που είναι σταθερός στα 3,8 με λιγότερη τάση και για κατανάλωση και για θερμοκρασίες)

 

 

επίσης μην ξεχνάμε ότι όλα τα Games είναι super optimized για τους intel επεξεργαστές ! και ειδηκά για την τελευταία σειρά ! τώρα που πήγε και η intel με mesh κτλ χάνει παταγοδός από τους ίδιους της τους επεξεργαστές !

 

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά μιλάμε.
Για καθαρά gaming ( no streaming, no audio/video encoding, no rendering, ONLY GAMING ) οι 4c8t & κυριότερα 6c12t της Intel, one way or another είναι γρηγορότεροι στα 1080p & 1440p ( επιφυλάσσομαι για λίγα games και στα 4k, μάλλον όμως όχι, γιατί είναι με τις τωρινές κάρτες αρκετά χαμηλά εκεί τα fps ώστε να σαμποτάρει και το CPU ).

Προφανώς αν οι τωρινοί Skylake & Kaby Lake είναι γρηγόροτεροι στο gaming από τους νέους KL-X, SL-X ( περισσότερο λόγω της αλλαγής στην λειτουργία της L3 Cache ) αυτός που θέλει καθαρά και μόνο gaming θα χτυπήσει έναν 7700K ή καλύτερα έναν 5820Κ και φινίτο.

Στις άλλες περιπτώσεις δεν είναι ξεκάθαρη λύση η Intel ( π.χ. gaming WITH streaming θες 8c16t, οπότε φθηνότερη λύση η AMD )

Link to comment
Share on other sites

Για καθαρό gaming πρώτα παίζει ρόλο η ανάλυση με την κάρτα γραφικών και μετά το CPU. Δεν στήνεις gaming PC ξεκινώντας από τον επεξεργαστή.

Ξεκάθαρα πράγματα. Ο καθένας μετά ιεραρχεί τις ανάγκες του και καταλήγει να διαλέξει επεξεργαστή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Efialtis said:

Για καθαρό gaming πρώτα παίζει ρόλο η ανάλυση με την κάρτα γραφικών και μετά το CPU. Δεν στήνεις gaming PC ξεκινώντας από τον επεξεργαστή.

Ξεκάθαρα πράγματα. Ο καθένας μετά ιεραρχεί τις ανάγκες του και καταλήγει να διαλέξει επεξεργαστή.

<4k αφήνεις να παίξει ρόλο η CPU, και σε συγκεκριμένα games μπορεί να παίξει και ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ρόλο.

Έχω τρέξει μερικά εκατομμύρια τεστς στην ζωή μου, πιστεύω έχω μια καλή και σφαιρική άποψη επί του θέματος έπειτα από τεράστια reviews με 30+ games έκαστο και πόσα διαφορετικά CPU και GPU δεν θαρρείς ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, billpeppas said:

<4k αφήνεις να παίξει ρόλο η CPU, και σε συγκεκριμένα games μπορεί να παίξει και ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ρόλο.

Έχω τρέξει μερικά εκατομμύρια τεστς στην ζωή μου, πιστεύω έχω μια καλή και σφαιρική άποψη επί του θέματος έπειτα από τεράστια reviews με 30+ games έκαστο και πόσα διαφορετικά CPU και GPU δεν θαρρείς ?

Δεν αναφέρομαι σε corner cases. Ακόμα και σε ΜΜΟ μπορείς να ρίξεις την ποιότητα για να κερδίσεις επιδόσεις γι'αυτό όλα ξεκινάνε από ανάλυση/κάρτα.

Αν έχεις κάνει αποτυχημένη επιλογή κάρτας για τα δεδομένα σου είσαι ήδη χαμένος. Άλλο τα bench για να δεις ποιοί συνδυασμοί πάνε καλύτερα, άλλο το gaming που και αυτό έχει τις κατηγορίες του όπως όλοι ξέρουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

 

H συζήτηση για το τι CPU , πλατφόρμα θα επιλέξει κανείς, χωρίς να βάζει μέσα το Budget για το σύνολο του στησίματος ενός συστήματος με ξεπερνά ....

 

Εδώ έχουμε φτάσει στο εξής παράδοξο .

 

Να παίζει R5 1600, που ακόμα και σε μητρικές των 60€ δίνει και το πολυπόθητο Μ2 NVME PCI-E X4 που θέλουμε όλοι μας στις πλατφόρμες μας πλέον , μαζί με ψύκτρα στα 210€ ...

Σύνολο πλατφόρμας 270€ δηλαδή.

 

Να κοτάζει ο άλλος το πως θα πάρει  καλή gaming εμπειρία.

 

Και αντί να πάρει το R5 1600 + VALUE MOBO + 16GB RAM + GTX 1080 + 1440P monitor,

 

να ριχνει ένα σκασμό χρήματα για I7 7700K + Z270 + ΨΎΚΤΡΑ ,  να αγοράζει φτηνότερη κάρτα πχ GTX 1070 και οθόνη 1080P ....

 

Sorry κύριοι, αλλά στην τιμή που έρχεται η πλατφόρμα του R5 1600 , ΤΟΝΙΖΩ την τιμή CPU/MOBO/COOLER  σου δίνει το δικαίωμα με τα ίδια χρήματα να ξεφύγεις από το 1080 gaming και να πας την gaming, οπτική εμπειρία σου σε άλλο επίπεδο , χωρίς να χάνεις ισχύ σε κανένα άλλο τομέα.

 

Σκοτώνει δηλαδή ΟΛΕΣ τις άλλες λύσεις , όσο καλές και αν φαίνονται αυτές κοιτώντας αποσμασματικά νούμερα επιδόσεων σε 1080p gaming .

 

Αν αγόραζα σήμερα σύστημα, κάλλιστα R5 1600 θα έβαζα, ρίχνοντας το χρήμα σε κάρτα γραφικών και οθόνη. Ετσι θα είχα και δυνατό pc για το οτιδήποτε και την gaming εμπειρία χωρίς παραχωρήσεις , στην σωστή κιόλας τιμη ! :D

 

Δεν είναι τυχαίο που ο R5 1600X ψηφίστηκε CPU της χρονιάς .... αν και πραγματικά ο R5 1600 είναι αυτό που ξεχωρίζει για εμάς που "πειράζουμε" και λίγο τα συστήματά μας .

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τέλει monitor freesync 2 144hz 1440p σε λογική τιμή  ips ! κλπ κλπ

Θα ανοίξω θέμα 

Πάντως είναι Overkill αυτή την στιγμή ο ryzen pano που αναφέρεις και το σετακι !

 

Θέλω να δω λάπτοπ με ryzen !!!!! Έχω βαρεθεί την σαβουρα της Intel που κυκλοφορεί !

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, iseeklife said:

εγώ μιλάω μόνο για gaming . τα περίσσοτερα benchmarks αυτό δείχνουν . 

Οταν ειχε βγει ο ξεκλειδωτος pentium, θεωρουταν ο ιδανικος φτηνος επεξεργαστης για gaming μιας και μπορουσε να υπερχρονιστει στα 4.3-4.5ghz. Δεν ξερω αν προλαβε να περασει χρονος μεχρι να αποδειχθει bottleneck το γεγονος οτι ειχε μονο δυο πυρηνες, ασχετως του χρονισμου τους και του ipc τους. Οι i5 θα φαινονται για αρκετους μηνες ακομα ως ιδανικοι για gaming, αλλα οι περιπτωσεις παιχνιδιων οπου οι τεσσερις πυρηνες θα αρχισουν να δειχνουν ως bottleneck θα αρχισουν να πληθαινουν, ιδιως με την εμφανιση των coffee lake, οποτε και η intel θα εχει κινητρο να προτρεπει τους δημιουργους παιχνιδιων να αξιοποιουν τουλαχιστον εξι πυρηνες. Οι i5 ειναι ιδανικη επιλογη για αυτον που αλλαζει επεξεργαστη καθρ 9-12 μηνες και εχει το pc ως κονσολα για παιχνιδια.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

<4k αφήνεις να παίξει ρόλο η CPU, και σε συγκεκριμένα games μπορεί να παίξει και ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ρόλο.

Έχω τρέξει μερικά εκατομμύρια τεστς στην ζωή μου, πιστεύω έχω μια καλή και σφαιρική άποψη επί του θέματος έπειτα από τεράστια reviews με 30+ games έκαστο και πόσα διαφορετικά CPU και GPU δεν θαρρείς ?

επειδη εχεις τρεξει μερικα εκατομυρια τεστ, πρεπει να βλεπεις/εχεις δει ολους τους παραγοντες που επηρεαζουν.  οπως σωστα λες, σε συγκεκριμενα games μπορει να παιξει καθοριστικο ρολο ο επεξεργαστης.

αλλα θα σε ρωτησω κι εγω αντιστοιχα, επειδη αναρωτιεμαι,  γιατι να ειναι θεμα του επεξεργαστη αυτο, και οχι της μηχανης γραφικων του συγκεκριμενου παιχνιδιου?   

 

γιατι μονο σε συγκεκριμενα παιχνιδια παιζει τοσο ρολο, ΠΟΙΟΝ επεξεργαστη εχεις?  μηπως επειδη ειναι γραμμενα πανω στην αρχιτεκτονικη συγκεκριμενων επεξεργαστων?  

 

ανω των 4Κ, ακομα......,    δεν τραβανε καλα-καλα ουτε οι δυνατοτερες καρτες γραφικων.  τι να σου κανει ο επεξεργαστης, αν κανει Bottleneck η καρτα....???  οσο δυνατο επεξεργαστη και να βαλεις..... τα ιδια θα ειναι....!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Θα στα πω στα πολύ γρήγορα γιατί χρόνος για μεγάλες αναλύσεις δεν παίζει.

 

Α) Ο επεξεργαστής είναι η βρύση που γεμίζει την δεξαμενή ( γραφικών ).

Αν η βρύση δεν έχει επαρκή ροή η δεξαμενή αργεί να γεμίσει.

 

Β) Αν νομίζεις ότι το optimization δίνει ας πούμε 30% σε μια CPU πέραν από ακραίες περιπτώσεις ( δηλαδή ΚΑΚΙΣΤΑ γραμμένος κώδικας vs ΤΕΛΕΙΑ OPTIMIZED κώδικας ) πλανάσαι οικτρά.
Το Rainbow Six 3 π.χ. είναι γραμμένο πρίν την εποχή των Core 2 Duo. Γιατί όμως παίζει καλύτερα σε Skylake που διαφέρουν κατά πολύ από τους Core 2 Duo ?
Δεν αλλάζει το optimization ή η ποιότητα του κώδικα ενός game την εξάρτηση από το CPU στο 0 και εναλλάξ.

 

Γ) To πόσο εξαρτάται από την CPU ένα παιχνίδι έχει να κάνει με τις ιδιαιτερότητές του.
Έντονα physics = CPU
Πολλοί παίχτες ταυτόχρονα στο multiplayer = CPU
Το BattleField 1 π.χ. στο Single Player campaign τραβάει 20% CPU usage στον 7600Κ, ενώ σε 16p TDM τραβάει 40% και σε 64p Large Conquest τραβάει 100%.

Δ) Στα 4k αν υποθέσουμε πως έχεις κάρτα που μπορεί να παίξει το BF1 στα 100fps, αν ο CPU σου είναι κάτω από 6c12t @ 4.2GHz, θα είσαι 20fps κάτω στο average και καμμιά 15αριά στο minimum σε 64αρη conquest.

 

36 minutes ago, cabdik said:

επειδη εχεις τρεξει μερικα εκατομυρια τεστ, πρεπει να βλεπεις/εχεις δει ολους τους παραγοντες που επηρεαζουν.  οπως σωστα λες, σε συγκεκριμενα games μπορει να παιξει καθοριστικο ρολο ο επεξεργαστης.

αλλα θα σε ρωτησω κι εγω αντιστοιχα, επειδη αναρωτιεμαι,  γιατι να ειναι θεμα του επεξεργαστη αυτο, και οχι της μηχανης γραφικων του συγκεκριμενου παιχνιδιου?   

 

γιατι μονο σε συγκεκριμενα παιχνιδια παιζει τοσο ρολο, ΠΟΙΟΝ επεξεργαστη εχεις?  μηπως επειδη ειναι γραμμενα πανω στην αρχιτεκτονικη συγκεκριμενων επεξεργαστων?  

 

ανω των 4Κ, ακομα......,    δεν τραβανε καλα-καλα ουτε οι δυνατοτερες καρτες γραφικων.  τι να σου κανει ο επεξεργαστης, αν κανει Bottleneck η καρτα....???  οσο δυνατο επεξεργαστη και να βαλεις..... τα ιδια θα ειναι....!! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος NikosD έγραψε:

Καμία τύχη ο Intel Core i9 7920X 12C απέναντι στον Threadripper 1920X.

 

Είναι 2.9GHz (Intel) vs 3.5GHz (AMD) και 1189 $ (Intel) vs 799 $ (AMD)

 

https://videocardz.com/newz/intels-12-core-i9-7920x-features-2-9-ghz-base-clock

 

Με το performance / watt που έχει πετύχει η AMD σε αυτά τα RYZEN chip, όσο ανεβαίνει ο αριθμός των πυρήνων στις λύσεις που δίνουν οι δυο εταιρίες, τόσο θα βγαίνει μπροστά η AMD. 

Το τρελό που έχει συμβεί στην AMD, είναι πως μπορεί να χρονίσει όλα τα CPU της από τα 3.0 έως τα 3,8Ghz  ανεξάρτητα του αριθμού των πυρήνων που φέρουν.

Λογικά θα έπρεπε τα ολιγοπύρηνα να πηγαίνουν παραπάνω, αλλά όπως είναι φτιαγμένο το chip , δεν .... Αυτό της δίνει ένα μειονέκτημα στα ολιγοπύρηνα, αλλά το κερδίζει αλλού όπως φαίνεται.

 

Αναμένω να δω και τον I9 18/36 στα 2,5Ghz .... να τρώει σφαλιάρες από τον TR 16/32 της AMD με το κιλό ...

 

Sweet spot για την Ιντελ είναι ο I9 7900X αλλά και αυτός με υποβοήθηση σε ψύκτρες , καλές μητρικές κ.λ.π. Μετά από εκεί φαίνεται πως για να προσθέσει πυρήνες πρέπει να ρίχνει υπέρμετρα τα ρολόγια με αποτέλεσμα το προιόν να γίνεται χειρότερο αντί για καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με τους προηγούμενους , όμως πιστεύω ότι στους R5 ειδικά θα μπορούσε η AMD να παρουσιάσει υψηλότερα ρολόγια. Αν αυτά τα τσιπάκια είχαν 4Ghz stock-4.3 turbo, Intel σήμερα δε θα έπαιρνε ούτε ο Krzanich :) Θα σταματούσε και αυτή η καραμέλα με τα 10 παράπανω fps σε 1080p...  Βέβαια σε ότι παιχνίδι έχει βγεί patch(βλ ROTR) η διαφορά εξανεμίζεται.

Αλλά καταλαβαίνω ότι κάτι έπρεπε να παρουσιάσει η AMD και στον Ryzen 2... 

Έγινε επεξεργασία από petranGRE
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, petranGRE said:

Συμφωνώ σε όλα με τους προηγούμενους , όμως πιστεύω ότι στους R5 ειδικά θα μπορούσε η AMD να παρουσιάσει υψηλότερα ρολόγια. Αν αυτά τα τσιπάκια είχαν 4Ghz stock-4.3 turbo, Intel σήμερα δε θα έπαιρνε ούτε ο Krzanich :) Θα σταματούσε και αυτή η καραμέλα με τα 10 παράπανω fps σε 1080p...  Βέβαια σε ότι παιχνίδι έχει βγεί patch(βλ ROTR) η διαφορά εξανεμίζεται.

Αλλά καταλαβαίνω ότι κάτι έπρεπε να παρουσιάσει η AMD και στον Ryzen 2... 

 

13fps διαφορά δεν το λες και... εξανεμίζεται.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, petranGRE said:

Ε εντάξει μιλάμε για 13fps διαφορά... Επιμένω στο εξανεμίζεται αν σκεφτούμε τον χαμηλότερο χρονισμό των Ryzen.

Clockάρεις τον Ryzen, clockάρεις και τον Intel... λες η ψαλίδα να κλείσει ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Δ) Στα 4k αν υποθέσουμε πως έχεις κάρτα που μπορεί να παίξει το BF1 στα 100fps, αν ο CPU σου είναι κάτω από 6c12t @ 4.2GHz, θα είσαι 20fps κάτω στο average και καμμιά 15αριά στο minimum σε 64αρη conquest.

Το performance της CPU στο BF1 δεν είναι resolution dependent. Όσα έχεις στα 1080p, τόσα θα έχεις και στα 4K αν σε κάνει bottleneck η CPU.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, dfk_7677 said:

Το performance της CPU στο BF1 δεν είναι resolution dependent. Όσα έχεις στα 1080p, τόσα θα έχεις και στα 4K αν σε κάνει bottleneck η CPU.

Προφανώς και δεν αλλάζει ουσιαστικά το performance της CPU ( θα μπορούσε, αλλά το BF1 είναι περισσότερο AI + netcode heavy παρά scene setup heavy ).

To παράδειγμά μου δεν έχει να κάνει με σύγκριση επιδόσεων μεταξύ αναλύσεων, αλλά σύγκριση του τι μπορεί να γίνει αν το CPU δεν είναι επαρκώς γρήγορο για να τροφοδοτήσει την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος billpeppas έγραψε:

Προφανώς και δεν αλλάζει ουσιαστικά το performance της CPU ( θα μπορούσε, αλλά το BF1 είναι περισσότερο AI + netcode heavy παρά scene setup heavy ).

To παράδειγμά μου δεν έχει να κάνει με σύγκριση επιδόσεων μεταξύ αναλύσεων, αλλά σύγκριση του τι μπορεί να γίνει αν το CPU δεν είναι επαρκώς γρήγορο για να τροφοδοτήσει την κάρτα.

Ο 6700Κ stock από ότι ξέρω, σπανίως πέφτει κάτω από 120fps σε 65άρι conquest με 3200MHz RAM. Γνώμη μου είναι ότι κάπου εκεί (ή λίγο παραπάνω) βρίσκεται το bottleneck που θα προκύπτει λόγω της RAM και όχι της CPU. Για μένα αμφίβολο αν ο 8700Κ θα είναι καλύτερος από τον 7700Κ στο BF1.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.