Jump to content



Κατσαβίδια για PC/laptop. Υπάρχει η απόλυτη λύση ?


Recommended Posts

αυτό του eshop πρέπει να είναι φασόν με αυτό που είχα δείξει μερικά ποστ πιο πίσω

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/katsavidia-gia-pc-yparxei-i-apolyti-lysi-118772.html#post1063424138

Τώρα αμα σου πω ότι το έχω ακόμα και τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα θα το πιστέψεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε το συνηθίζω τελευταία να παίρνω φθηνά εργαλεία βρέθηκα στο lidl και πέτυχα αυτά με 10ευρά.

Δεν είναι άσχημο, μιας και τίποτα να μη λέει πήρα τη θηκούλα

attachment.php?attachmentid=61319&stc=1&d=1395938189

attachment.php?attachmentid=61320&stc=1&d=1395938194

[attach]61319[/attach]

[attach]61320[/attach]

post-20975-1416078263,6596_thumb.jpg

post-20975-1416078263,7105_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές! ! !

Άμα δε ζορίζεις πολύ, μια χαρά θα πάνε!

και πολυ να τα ζορισει δεν υπαρχει μεγαλο θεμα... εχω συναδελφο που -ο γυφτος:rofl:- εχει παρει το ιδιο σετ για επαγγελματικη χρηση (τα εχει στην τσαντα του μαζι με πολυμετρο mastech του 50ρικου, κι ενα σωρω αλλες αηδιες:laughing:)

Το θεμα ειναι πως δεν τον βλεπω να πολυχαλαει εργαλεια (βεβαια παιζει να χρησιμοποιει περισσοτερο των αλλωνων :rofl:)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION]

Πολλές φορές τα πράγματα είναι απρόσμενα, περίεργα!

Μπορεί το πρόβλημα να βρίσκεται στο ότι ένα εργαλείο είναι πολύ σκληρό!

Βέβαια δεν είναι για την περίπτωση που συζητάμε τώρα, αλλά έχει τύχει να σπάσει η μύτη κατσαβιδιού και να εκτοξευτεί κατά μάτια μεριά ! ! !

Και άλλα πολλά ανάλογα με άλλα εργαλεία π.χ. με κοφτάκια που σπάνε επειδή είναι πολύ σκληρά! ! !

Αλλά στο θέμα των κατσαβιδόλαμων κάποια συγκριτικά test και μάλιστα μεταξύ επώνυμων bits, είναι εντυπωσιακά:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Ccnv_ZGullo]Wiha MaxxTor Impact Bits - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=bxM2VYkpP1c]Wiha Terminator Power Impact Bit Sets - AWESOME PRODUCT DEMO - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cB2-RoeCI4w]Wiha Terminator Impact Bits - YouTube[/ame]

Γι΄αυτό και οι προτιμήσεις δεν είναι αναίτιες! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τα πράγματα είναι απρόσμενα, περίεργα!

Μπορεί το πρόβλημα να βρίσκεται στο ότι ένα εργαλείο είναι πολύ σκληρό!

Βέβαια δεν είναι για την περίπτωση που συζητάμε τώρα, αλλά έχει τύχει να σπάσει η μύτη κατσαβιδιού και να εκτοξευτεί κατά μάτια μεριά ! ! !

Και άλλα πολλά ανάλογα με άλλα εργαλεία π.χ. με κοφτάκια που σπάνε επειδή είναι πολύ σκληρά! !

Ο καλος κοφτης μετα απο πολυ ζορισμα πρεπει να σπαει κι οχι να κανει σημαδια.

Αν κανει δοντια σημαινει πως ειναι αχρηστος στο να κανει τη δουλεια του, τουλαχιστο οσον αφορα σοβαρη επαγγελματικη χρηση.

Στο θεμα των κατσαβιδιων τα κριτηρια ειναι λιγο διαφορετικα, αφου το πρωτο πραγμα που μας ενδιαφερει ειναι η σωστη εφαρμογη με τις βιδες, και σχετικα με αυτο η χειροτερη σειρα που εχει περασει απο τα χερια μου ειναι αυτη της facom! (αλλο να συναρμολογει καποιος ενα καινουργιο pc κι αλλο να ανοιγει συσκευες που μπορει να εχουν 20 χρονια να ανοιχτουν, να εχουν υποστει τις απειρες συστολες/διαστολες σε βιομηχανικα περιβαλλοντα και να εχουν φαει κι ενα τονο μπογια που εχει περασει στα σπειρωματα). Με τα facom δεν υπαρχει περιπτωση να μη χαλασει καποιος τις pgilips γιατι απλα δεν εχουν την τελεια εφαρμογη που απαιτειται, οποτε για μενα οσο καλο μεταλο κι αν εχουν -μιλαω αποκλειστικα για τα κατσαβιδια philips που βγαζει, οχι για κατι αλλο- ειναι εντελως αχρηστα.

Απο κατσαβιδια αυτα που προσωπικα μου εχουν κατσει καλα στο χερι -και δεν ειμαι ο μονος- ειναι τα -θεωρητικα λιγο κατωτερα οσον αφορα ποιοτητα μεταλου- Unior και τα -ψιλοπανακριβα- Haupa, τα -all time classic- Stanley καθως και τα Wiha

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρέλαβα και εγώ αυτό το σετ 45 PCS Precision Torx Screwdriver Set + Tweezers For Mobile Phones & Laptops | eBay

Το θέμα είναι ότι έφτασε στα χέρια μου ΅κουδουνίστρα΅,τα περισσότερα εξαρτήματα είχαν βγεί από τις θήκες και ήταν χύμα.Αν και οι βάσεις γράφουν κωδικούς τα κατσαβίδια όχι και καθότι ψείρας γνωρίζει κανείς πως θα τα βάλω στις σωστές θέσεις ?

YΓ: Karmen μου φαίνεται πιό ποιοτικό το δικό σου σετάκι και με περισσότερα εξαρτήματα 95 μύτες μέτρησα.Μάλλον θα κάνω και εγώ μια βόλτα από τους Γερμανούς.

Έγινε επεξεργασία από Vasilis 07
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο eBay και δες τις φωτογραφίες που εχει και κάνε αντιστοίχιση με τα κομματια που εχεις χύμα. Δε θα είναι δύσκολο να τα βάλεις όλα σωστα.

Λές να μην το προσπάθησα ? Αλλά επειδή είναι ψιλοδουλειά από τις φωτό δεν φαίνονται καλά τα εξαρτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως wiha δεν αγοράζω ξανά. Πήρα για δοκιμή ένα (σταυρό) κατσαβίδι (με δήθεν εγγύηση ότι ότι και να πάθει μου το αλλάζουν) και με την πρώτη χρήση έσπασε η μύτη. Το ήθελα για σκληρή χρήση π.χ. βίδες που από τα άλατα έχουν κολλήσει αλλά με απογοήτευσε.

Το θέμα είναι ότι ο καταστηματάρχης μου έλεγε διάφορες δικαιολογίες και δεν μου το άλλαξε (μου έλεγε ότι το λέρωσα, ότι το έπιασα με σκύλα και άλλα τέτοια).

Οι απλές μύτες που έχω καλές έχουν βγει αλλά δεν ξέρω αν αντέχουν περισσότερο (σίγουρα από το κανονικό κατσαβίδι).

Link to comment
Share on other sites

Λές να μην το προσπάθησα ? Αλλά επειδή είναι ψιλοδουλειά από τις φωτό δεν φαίνονται καλά τα εξαρτήματα.

Εγώ χύμα τα έχω και κάθε φορά δοκιμάζω την βίδα για να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION]

"Ο καλος κοφτης μετα απο πολυ ζορισμα πρεπει να σπαει κι οχι να κανει σημαδια.

Αν κανει δοντια σημαινει πως ειναι αχρηστος στο να κανει τη δουλεια του, τουλαχιστο οσον αφορα σοβαρη επαγγελματικη χρηση."

Όσο ανεπιφύλακτα θα συμφωνήσω με την δεύτερη πρότασή σου, άλλο τόσο τόσο κάθετα θα διαφωνήσω με την πρώτη! :)

Διότι ναι, αν η κοπτική επιφάνεια κάνει δόντια είναι απλά για πέταμα! :tongue:

Αλλά ο κόφτης δεν επιτρέπεται να σπάσει σε καμία περίπτωση, (μιλάμε για εργαλείο χεριού βαριάς χρήσης και όχι για ηλεκτρονικά), απλά πρέπει να αντέχει περισσότερο από ότι μπορείς -λογικά :) - να το ζορίσεις εσύ, δεν μπορεί να σπάσει η μία του μύτη και απλά μετά να μακαρίζεις τον εαυτό σου που προνόησες να φορέσεις γυαλιά προστασίας! ! !

Θα μου πεις πως γίνεται το μέταλλο του κόφτη να είναι αρκετά "μαλακό" και να έχει ελαστικότητα τέτοια που να ξεπερνάει τις κακοτοπιές, και από την άλλη η κόψη του να είναι αρκετά σκληρή για να κόβει αυτό που έχει προδιαγραφεί να κόβει!

Γίνεται, η μέθοδος λέγεται induction hardening, (επαγωγική θέρμανση και σκλήρυνση)

Αφού ολόκληρο το εργαλείο υποστεί "βαφή*", μετά οδηγείται στην διαδικασία της ανόπτησης (το ξαναζεσταίνουν και το αφήνουν να κρυώσει χωρίς βαφή), έτσι αποκτά την απαραίτητη ελαστικότητα.

{*Βαφή : Διαδικασία με την οποία το μέταλλο που έχει υποστεί κάποια επεξεργασία (π.χ. εξέλαση , σφυρηλάτηση για να αναπτύξει υψηλές αντοχές) ζεσταίνεται μέχρι σημείου ερυθροπύρωσης και κατόπιν ψύχεται απότομα με την εμβάπτισή του στο κατάλληλο υγρό (συνήθως λάδι), έτσι η κρυσταλλική δομή του παρουσιάζει πλέον μεγάλη σκληρότητα}

Στις ακμές του τώρα που το μέταλλο δεν έχει πλέον την απαραίτητα σκληρότητα, εφαρμόζουν τοπικά ένα εναλλασσόμενο μαγνητικό πεδίο που συγκεντρώνεται μόνο σε ένα μικρό βάθος της ακμής, αυτό το τμήμα της λοιπόν ζεσταίνεται τοπικά από τα δινορεύματα και ξαναφτάνει σε θερμοκρασία βαφής.

Υφίσταται τότε την κατάλληλη βαφή και η ακμή σκληραίνει και πάλι στον κατάλληλο βαθμό που χρειάζεται για την δουλειά που προορίζεται!

Και η πίτα ολόκληρη δηλαδή και ο σκύλος χορτάτος!!! :D

Τώρα για τα πιο μικρά εργαλεία, αυτό που πρέπει να "υποχωρήσει" δίνοντας μας το σημάδι ότι το παρακάνουμε, είναι οι λαβές τους, που πρέπει να έχουν αρκετή ελαστικότητα , έτσι ώστε να κάνουν κάτω από πίεση μια κάποια προειδοποιητική διαδρομή!

Και φυσικά, πέρα από όλα αυτά, ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για το τι μπορεί να κόψει ακόμα και ένα σωστά κατασκευασμένο κοπτικό εργαλείο , είναι το τρόχισμά του.

Οι γωνίες που έχουν δοθεί στις κοπτικές ακμές και ο τρόπος που αυτές "συναντιούνται" είναι κρίσιμα!

Αυτό θα καθορίσει το πως, και το τι μπορεί να κόψει.

Τώρα τι από όλα αυτά κάνει ο κάθε κατασκευαστής, αυτό είναι μια άλλη -πονεμένη συνήθως- ιστορία! :fie:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Λές να μην το προσπάθησα ? Αλλά επειδή είναι ψιλοδουλειά από τις φωτό δεν φαίνονται καλά τα εξαρτήματα.

Για κοίτα εδώ στους καταλόγους να δεις τα νούμερα:

http://www.apexpowertools.com/catalog/pdffiles/TC-100_EN.pdf

http://qualtool.com/uploads/qualtoolcatalog.PDF

Και εδώ έχει αναλυτικά τα "Ευρωπαϊκά".

Products: Wera

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρέλαβα και εγώ αυτό το σετ 45 PCS Precision Torx Screwdriver Set + Tweezers For Mobile Phones & Laptops | eBay

Το θέμα είναι ότι έφτασε στα χέρια μου ΅κουδουνίστρα΅,τα περισσότερα εξαρτήματα είχαν βγεί από τις θήκες και ήταν χύμα.Αν και οι βάσεις γράφουν κωδικούς τα κατσαβίδια όχι και καθότι ψείρας γνωρίζει κανείς πως θα τα βάλω στις σωστές θέσεις ?

YΓ: Karmen μου φαίνεται πιό ποιοτικό το δικό σου σετάκι και με περισσότερα εξαρτήματα 95 μύτες μέτρησα.Μάλλον θα κάνω και εγώ μια βόλτα από τους Γερμανούς.

Και εμένα κουδουνιστρα ήρθε. Απ ότι είδα δε γίνεται να βγουν από τη θέση τους με κλειστό καπάκι, άρα τα έστειλαν χύμα από εκεί.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

YΓ: Karmen μου φαίνεται πιό ποιοτικό το δικό σου σετάκι και με περισσότερα εξαρτήματα 95 μύτες μέτρησα.Μάλλον θα κάνω και εγώ μια βόλτα από τους Γερμανούς.

101 έχει με το κατσαβίδι καστάνια και 81 με καστάνια

Σετ καστάνιας με bit - Πέμπτη, 27.03. - Lidl Hellas

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα έχει αλλαγή στο πάγκο της κουζίνας οπότε έβγαλα το βαρύ πυροβολικό και είπα να βγάλω και 2 φωτογραφίες για το καλό. Η μακρο είναι χάλια αλλά βαριόμουνα για το κάτι παραπάνω :p

img-8325-11524.jpg

img-8332-11525.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλά βιδώματα!!! :T:

Μου ήρθε η ιδέα να κάνουμε ένα μικρό "κουίζ"..... παρατοιρειτηκώτυττας:

Ποία από τις τρεις μύτες έχει φωτογραφηθεί σε μάκρο? οεο?

:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.