Jump to content



TangoX2 Race#2 - Spa 14/5/17


Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος aKosmas έγραψε:

Εδω δηλαδή θες να μου πεις ότι δεν κάνει δεξια..

Όσο θα έκανε και χωρίς να είσαι εκεί. Το κουράσαμε και θα μας βρίσουν. Η 1 μοίρα δεξιά είναι τίποτα για εμένα ειδικά εκεί. Νομίζω ότι σε "βίδωσε" το σπρωξίδι πιο πριν (με το δίκιο σου). Εγώ πάω παρακάτω γιατί θα νομίζεις ότι έχω κάτι μαζί σου σε λίγο. (το αντίθετο θα έλεγα  ;)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fatalara said:

 

Το κλικ που κανει ο Νικος δεν ειναι τιποτα... δεν υπαρχει αλλαγη γραμμης.

το κλικ που κανει ο νικος ειναι τα 50εκ που ήθελα για να μην πέσω στον τοιχο...

Επειδή βγήκα εκτος....χανω το δικαίωμα στην επόμενη φάση ? Και ήξερε ο Νικος ότι εγω βγήκα έξω? Εκεινη την ώρα δεν ήξερα αν ειμαι τελειως έξω, προσπαθησα να παώ απο αριστερα.....δεν ειχα χωρο και βγήκα εξω....αν ειχα χωρο δεν θα εβγαινα. Απο τη μια μου λέτε γιατι δεν πέρασα απο αριστερά....και τωρα εσυ μου λές γιατι βγήκα εκτος επειδή προσπάθησα να πάω απο αριστερα....?

Quote

Καλα κανει και κανει δεξια αν θεωρεις οτι κανει.

CR-1: Για να εξασφαλίσετε δικαίωμα κατοχής της εσωτερικής μιας στροφής, απαιτώντας να σας αφήσουν χώρο, πρέπει στην είσοδο της στροφής το όχημά σας να κινείται δίπλα στο προπορευόμενο, με τον μπροστινό σας προφυλακτήρα στο ύψος του οδηγού του προπορευόμενου οχήματος ή ακόμα πιο μπροστά. Σε αντίθετη περίπτωση ο προπορευόμενος έχει το δικαίωμα να ακολουθήσει την γραμμή της αρεσκείας του χωρίς καμιά μεταβολή.

ποια στροφή και ποια είσοδο? μετα την έξοδο της στροφής ειμαστε σε ευθεία...δεν βλέπω κανένα kerb

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

 οι ενστασεις σας μετα τις ποινες..Μεχρι τοτε δε ξανα γραφω αποψη δημοσια :p

 

Καλά, οι αγωνοδίκες μπορεί να φοράνε γυαλιά..

Τι να λέει αυτό?

:amen:

πριν 1 ώρα, το μέλος aKosmas έγραψε:

δικαιωμα έχει στην εισοδο να αλλαξει γραμμη....οχι μετα την έξοδο και ενω φαινεται ( και στις φωτο επανω ) ότι έχω επιλέξει απο πια μερια θα τον περάσω.....δηλαδή όπως ειπε και ο @liakjim και παραλίγο να κάνει και Schumacher.....καλύτερα να τον πεταξει στον τοιχο παρα να τον αφήσει να προσπερασει.

Οπου αγαπάει, απο την έξοδο της στροφής μέχρι την είσοδο της επόμενης μπορεί να αλλάξει γραμμή..

Απο εκεί και πέρα, μπορεί να αλλάξει 1.000.00000 φορές τη γραμμή του όπως γουστάρει, όπου γουστάρει και όσο απότομα θέλει αρκεί να αφήνει ΠΑΝΤΑ στην άκρη χώρο για 1 τουλάχιστο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, rapid_fast said:

Καλά, οι αγωνοδίκες μπορεί να φοράνε γυαλιά..

Τι να λέει αυτό?

:amen:

Οπου αγαπάει, απο την έξοδο της στροφής μέχρι την είσοδο της επόμενης μπορεί να αλλάξει γραμμή..

Απο εκεί και πέρα, μπορεί να αλλάξει 1.000.00000 φορές τη γραμμή του όπως γουστάρει, όπου γουστάρει και όσο απότομα θέλει αρκεί να αφήνει ΠΑΝΤΑ στην άκρη χώρο για 1 τουλάχιστο αυτοκίνητο.

που ηταν αυτός ο χώρος απο δεξιά?αφησε 1 αυτοκίνητο χώρο? αυτο ακριβως ήθελα να πω.... το ειπες καλύτερα απο μένα...πως αυτό ειναι υπερ του @4Wnikos και οχι υπερ εμού δεν το καταλαβάινω......

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος aKosmas έγραψε:

Να υποθέσω @rapid_fast ότι και εδώ φταίω εγω?

Δεν το έκανα αναφορά το συγκεκριμένο, και ούτε πρόκειται, γιατί θεωρώ οτι είναι αποτέλεσμα κακής εκτίμησης..

Αν με ρωτούσες όμως στα ίσια, θα σου έλεγα οτι τώρα ήμασταν τυχεροί, και σε κάποιον άλλο αγώνα θα έπρεπε να παραμείνεις πιστά στην εξωτερική γραμμή σου.

 

Link to comment
Share on other sites

@rapid_fast. δεν μου απάντησες για το video που σε αφορά? φταίω και εκει εγω?

 και εδω φταιω εγω ??? δηλαδη εσυ κρατησες την γραμμη σου , και εγω όχι? εγω βλεπω να χανεις να μουτρα και να κλεινεις τη δική μου γραμμη. Αυτό φαινεται και απο την κατευθυνση που έχουν ολοι οι υπόλοιποι......:amen:μαλλον πρεπει να παω σε κανα παπα να με διαβάσει 

Έγινε επεξεργασία από aKosmas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος aKosmas έγραψε:

που ηταν αυτός ο χώρος απο δεξιά?αφησε 1 αυτοκίνητο χώρο? αυτο ακριβως ήθελα να πω.... το ειπες καλύτερα απο μένα...πως αυτό ειναι υπερ του @4Wnikos και οχι υπερ εμού δεν το καταλαβάινω......

Ναι καλέ μου, αλλά δεν άλλαξε γραμμή, ούτε καν πρώτη φορά..

Αν, λεω ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ είχε βγεί απο τη στροφή, είχε κολλήσει αριστερά, και μετά εκανε δεξιά για να σε κλείσει, θα έπρεπε να σου αφήσει 1 όχημα χώρο..

Το παιδί δεν έχει κάνει κάν την πρώτη αλλαγή πορείας που δικαιούται, άλλωστε πατάει συνέχεια πάνω στην αγωνιστική γραμμή..

Το κατάλαβες αυτό που εξηγώ??

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος aKosmas έγραψε:

@rapid_fast. δεν μου απάντησες για το video που σε αφορά? φταίω και εκει εγω?

Μπορούμε να το συζητήσουμε αν θές...

Εγώ απο τον προηγούμενο αγώνα ήθελα να συζητήσω πάρα πολλά τέτοια θέματα..

Μόνο βελτίωση θα υπάρχει αν τα συζητάμε...

(και κατανάλωση ποπ κορν)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rapid_fast έγραψε:

Αν, λεω ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ είχε βγεί απο τη στροφή, είχε κολλήσει αριστερά, και μετά εκανε δεξιά για να σε κλείσει, θα έπρεπε να σου αφήσει 1 όχημα χώρο..

Δεν μπορείς δηλαδή όταν κάνεις αλλαγή γραμμής, να πας τέρμα δεξιά καλύπτοντας όλο το πλάτος, από τη στιγμή που δεν είχε "μπει" ο άλλος δίπλα σου?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου βιβλίο, το κλείσιμο αυτό , γιατί κλείσιμο είναι όπως και να το πείτε, είναι αντικανονικο και εδώ και επικίνδυνο.
Στην πραγματικότητα θα είχαμε νεκρούς.
ΔΕΝ υπήρχε χώρος δεξιά. Θα μπορούσε να πάει τέρμα δεξιά αλλά πιο πριν, πριν βρεθεί έστω κι λίγο στο over lap.
Τεσπα αυτή είναι η άποψή μου, είμαι περίεργος να δω την ετυμηγορία των παιδιών .



Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος liakjim έγραψε:

Τέτοιο κλείσιμο τελευταίας στιγμής μου έκανε και ο@panosdimp. Το μόνο αποτέλεσμα που έχει είναι να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο ο οποίος απλά θα κάνει κίνηση αποφυγής ατυχήματος
 

 


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Θανάση δεν προλαβαίνεις να σηκώσεις, εκεί απλά πας να αποφύγεις. Για μένα είναι αντικανονική κίνηση άμυνας.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

 

Αντε να πω και εγώ... και ποιός τον ακούει μετά...

Η συγκεκριμένη κίνηση για εμένα είναι βρώμικο παιγνίδι..

Αν ήμουν αγωνοδίκης, θα έριχνα καμπάνα.

(Π@στια ακόμα δεν σας έχω πει ποιός φταίει)

Αυτό που έκανε ο @panosdimp είναι ακριβώς αυτό που θα έκανα και εγώ για να σε κόψω..

Τη στιγμή που οι αγωνοδίκες δεν το καταδικάζουν, αλλά το επιβραβεύουν, αυτό θα έκανα.

(Είναι θέμα πόσο σωστοί είναι οι αγωνοδίκες..) 

και θα σου έλεγα.. πίσω είσαι, δεν με νοιάζει φταίς ξεκάθαρα...

Και όποτε παίζουμε όλοι μαζί ανεπίσημο αγώνα, ξέρεις καλά @panosdimp και εσύ  @liakjim οτι αυτά είναι βούτυρο στο ψωμί μου...

Οπως πρέπει να έχεις αντιληφθεί μέχρι τώρα, πως στο πρόσφατο παρελθόν δεν έχω δημιουργήσει ιδιαίτερα θεματάκια...

Πάντως για εμένα, η κίνηση του @panosdimp ήταν φανερή, καθότι αν δείς δεν ξάκρισε δεξιά, παρέμεινε στο κέντρο για να σε κρατήσει κομμένο..

Ηταν προγραμματισμένη πρίν τη στροφή 100% η μανούβρα του..

 

 

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος jumaru99 έγραψε:

Δεν μπορείς δηλαδή όταν κάνεις αλλαγή γραμμής, να πας τέρμα δεξιά καλύπτοντας όλο το πλάτος, από τη στιγμή που δεν είχε "μπει" ο άλλος δίπλα σου?

Στην πρώτη αλλαγή μπορείς..

Στην δεύτερη δεν μπορείς... μπεί δεν μπεί ο άλλος δίπλα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, aKosmas said:

 

 

 

 

Δε διάβασα τα κείμενα σας γιατί βαρέθηκα. Θα γράψω ποιος πιστεύω ότι φταίει σε κάθε φάση.

0:06 φταίει ο Νίκος

0:35 φταίει ο Θέμης

0:42 φταίει ο Κοσμάς

1:55 φταίει ο Κοσμάς

Έγινε επεξεργασία από Oxide Burnedbrain
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rapid_fast έγραψε:

Μόνο έγω έχω άλλες απόψεις για μερικά θέματα έ?

0:04 δευτερο βίντεο : Λοιπόν το πρώτο χτύπημα (αυτό που δείχνει και το δευτερο βίντεο) είναι ΚΑΘΟΛΟΥ λαθος του απο πίσω...

Ο εμπρός μπήκε γρήγορα, έχει υποστροφή και κόβει για να αποφύγει την έξοδο.. κάνει Overbraking

Ο πίσω, μιας και είναι κολλημένος, και εκεί ρολάρουμε και δεν φρενάρουμε, απλά αιφνιδιάστηκε..

Μάλιστα ο εμπρός, δεν κρατάει ούτε ανοικτή γραμμή, ούτε κολλάει στο άπεξ, άρα ανοίγει το χώρο διάπλατα..

Κακώς το συζητάτε αυτό, είναι καθαρά αγωνιστικό ατύχημα απο 2 οδηγούς που χρειάζονται λίγο περισσότερη εμπειρία για να μην επαναλαμβάνουν τα ίδια και χαλάνε και μέσα στον αγώνα την ψυχολογία τους..

Μετά το περιστατικό μάλιστα, ο πίσω οδηγός νομίζοντας πως φταίει, αφήνει το γκάζι και περιμένει τον εμπρός να ξαναπιάσει θέση στην πίστα.

 

0:30 Στην επόμενη στροφή..

Φταίει 100% ο εμπρός οδηγός..

Βγαίνει απο την προηγούμενη στροφή δεξιά, και σιγά σιγά πηγαίνει αριστερά.

Και ενώ συνεχίζει να κινείται προς τα αριστερά, φρενάρει..

ΟΧΙ, είναι λάθος να μπείς στη ζώνη φρεναρίσματος του άλλου κλείνοντας ταυτόχρονα την πορεία σου.

αν ήθελε να φρενάρει έπρεπε να αφήσει χώρο ενός μονοθεσίου αριστερά του πριν φρενάρει. Δεν κάνει κίνηση να πάρει την αγωνιστική γραμμή τέρμα αριστερά, ποτέ δεν θα την έπαιρνε, η γραμμή που έχει επιλέξει να πάρει τη στροφή ξεκάθαρα δεν είναι η αγωνιστική..

Συμφωνώ 100%! Μπράβο Παναγιώτη! Πρώτα είδα το βίντεο και μετά διάβασα αυτά που έγραψες. Τα ειπές καλύτερα απ' ό,τι τα είδα στο βίντεο! (η συγκεκριμένη φάση αφορά τον teammate μου και όχι εμένα)

 

πριν 2 ώρες, το μέλος rapid_fast έγραψε:

0:40 δεύτερο βίντεο Στην επόμενη στροφή, πάλι ο μπροστινός έχει κάνει λάθος, κινείται προς τα δεξιά, αγνοώντας απολύτως οτι υπάρχει όχημα δίπλα του.

Δεν δικαιούται  να κλείσει την πόρτα εκεί με αυτόν τον τρόπο, ακόμα και αν πιστεύει οτι ο πίσω του τον χτύπησε πρίν άδικα..

Εδώ είμαι εγώ ο εμπλεκόμενος. Είναι η φάση που ανέφερα, όπου κατά την άποψή μου με κλείνει αντικανονικά. Από αυτό το βίντεο που ξαναείδα, δεν έχω καμία αμφιβολία. Όπως είπα, δεν κάνω report, γιατί είμαι καλός άνθρωπος :-D. Μου φτάνει που το συζητάμε εδώ για να τα βλέπουν οι άπειροι (και γρήγοροι άπειροι :-)) οδηγοί και να μαθαίνουν :-)

 

πριν 2 ώρες, το μέλος rapid_fast έγραψε:

1:11 Καμία βόμβα.. ένα εξαιρετικό φρενάρισμα, και η προσπέραση ολοκληρώθηκε πρίν καν την είσοδο της στροφής.. Βίντεο για σεμινάριο απλά..

Συγχαρητήρια στον @4WNikos !! Προσέξτε επίσης πόσο τέλεια παίρνει τις στροφές και σε ποια σημεία πατάει τα kerbs, εκμεταλλευόμενος όλο το πλάτος του δρόμου! 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος rapid_fast έγραψε:

1:24 Καθαρό αγωνιστικό ατύχημα, το πράσινο αυτοκινητάκι πάτησε γρασίδι στα φρένα.. Εκεί όμως ξεκινάει το λάθος συμπεριφοράς. Θα έπρεπε να εκτονώσει το αυτοκίνητο

προς την έξοδο της στροφής, ακόμα και αν αυτό σήμαινε έξοδο και εγκατάλειψη και όχι να δοκιμάσει να πάρει τη στροφή.

Είναι τόσο μικρό το συμβάν, που ούτε που το πρόσεξα. Δε νομίζω πως αξίζει να ασχοληθεί κανείς παραπάνω γι αυτό. Συμφωνώ κι εδώ μαζί σου!

 

πριν 2 ώρες, το μέλος rapid_fast έγραψε:

1:37.. Ο εμπρός είναι δεξιά στην πίστα σταθερά.. Εχει μισό αυτοκίνητο ελεύθερο δρόμο δεξιά του και 2 αυτοκίνητα ελεύθερο δρόμο αριστερά του..

Εκεί που έχει δηλώσει θέση, δεν περνάει αυτοκίνητο απο τα δεξιά, είτε κινηθεί, είτε όχι..  Δεν με νοιάζει ακόμα και εάν ο εμπρός θα έκανε κίνηση προς τα δεξιά. Χώρος δεν υπάρχει,

ο πίσω ήρθε έξω από την πίστα.

(Και φυσικά ο πίσω δεν θα μπορούσε να πάει αριστερά εκεί, θα έχανε απλα τον έλεγχο)

 

Αυτά απο εμένα...

Αν υπάρχει έστω και ένας εδώ μέσα που για αυτήν τη φάση πιστεύει πως φταίει ο μπλε (και δε με νοιάζει πόσο γρήγορος είναι), καλά θα κάνει να αποσυρθεί από αυτό το CUP! Δεν είναι CUP για amateurs! Ή μήπως είναι; :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Anthemius said:

Συγχαρητήρια στον @4WNikos !! Προσέξτε επίσης πόσο τέλεια παίρνει τις στροφές και σε ποια σημεία πατάει τα kerbs, εκμεταλλευόμενος όλο το πλάτος του δρόμου! 

Με τα lap times που έχω, δικαιολογημένα κρατάω καλές γραμμές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα σχολιάσω τα περιστατικά αλλά θα πώ 2 πραγματάκια μόνο.

 

Ανάλογα με τους κανονισμούς που ισχύουν σε κάθε οργάνωση (F1 πχ), επιτρέπεται ο μπροστά να διαλέξει ότι γραμμή θέλει αν δεν υπάρχει "σημαντική επικάλυψη". Δηλαδή ακόμα και να υπάρχει μια κάποια επικάλυψη (προφυλακτήρες πχ) ο μπροστά στις ευθείες κάνει ότι θέλει αρκεί να κάνει μόνο μια κίνηση. Μπορεί δηλαδή να μπλοκάρει νόμιμα τον επιτιθέμενο αν ο 2ος φέρει τον εαυτό του στη δύσκολη θέση του να μη μπορεί να ξαναβγεί από την άλλη είτε επείδη ήθελε slipstream μέχρι τελευταία στιγμή, είτε σε φάσεις όπως αυτή. Ο επιτιθέμενος φταίει που έδωσε στον άλλο το δικαίωμα να τον μπλοκάρει, και εκεί πρέπει να πατήσει και φρένο για να μη πέσει πάνω του.

 

Επίσης σε εξόδους στροφών πολλοί κανονισμοί είναι έτσι ώστε επιτρέπουν στον οδηγό από την εσωτερική να μην αφήσει καθόλου χώρο σε αυτόν από έξω εκτός αν είναι μπροστά του. Δηλαδή μισό προφυλακτήρα πίσω να είσαι ο άλλος μπορεί να χρησιμοποιήσει όλη τη πίστα στην έξοδο και να σε βγάλει έξω (F1 το βλέπουμε συνέχεια, προχθές ο Hamilton κλαιγόταν για λίγο γιατί του το έκανε ο Fetel στην Κ1 ενώ ήταν αυτός ελάχιστα μπροστά).

 

Τέλος ακούω για divebombs όλη την ώρα. Divebomb, από τη στιγμή που ο επιτιθέμενος στη κορυφή περίπου της στροφής έχει φτάσει στο μισό αμάξι του αμυνόμενου, και από εκεί και πέρα δεν κάνει overshoot και δεν φεύγει στην εξωτερική πριν καταφέρει να στρίψει, δεν υφίσταται για εμένα. Αλλιώς οι αμυνόμενοι δε θα άλλαζαν ποτέ γραμμή αν δεν υπήρχε επικάλυψη πριν τη στροφή, αλλά το κάνουν, συνέχεια.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι έκανε ο @4WNICK divebomb σε εμένα και ότι πρέπει να τιμωρηθεί....Το ειπα πιο πάνω το λέω και τώρα...ότι ηταν καθαρό, παρολα αυτά συνεχίζετε ασκοπα πολύ να το αναφέρεται χωρις να υπάρχει λόγος , λες και αντιδικουμε..... το ανέφερα σε εισαγωγικα ως "divebomb" ...ως ενδειξη fair play απο μερος μου που παρολο που γιναν όσα γιναν πιο πριν , του αφησα απλετο χωρο και δεν προσπαθησα να αμυνθώ για αυτο και μόνο το λογο...

Quote

Αν υπάρχει έστω και ένας εδώ μέσα που για αυτήν τη φάση πιστεύει πως φταίει ο μπλε (και δε με νοιάζει πόσο γρήγορος είναι), καλά θα κάνει να αποσυρθεί από αυτό το CUP! Δεν είναι CUP για amateurs! Ή μήπως είναι; :hehe:

@Anthemius εγω σίγουρα δεν ειμαι γρήγορος.......αλλα ότι και να μου πεις..... με τα screenshot , τα slow motion klp που ειδα και έβαλα και εδω εξακολουθω να πιστευω ότι με έκλεισε...αν πρεπει να παραιτηθω να το κάνω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος aKosmas έγραψε:

πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι έκανε ο @4WNICK divebomb σε εμένα και ότι πρέπει να τιμωρηθεί....Το ειπα πιο πάνω το λέω και τώρα...ότι ηταν καθαρό, παρολα αυτά συνεχίζετε ασκοπα πολύ να το αναφέρεται χωρις να υπάρχει λόγος , λες και αντιδικουμε..... το ανέφερα σε εισαγωγικα ως "divebomb" ...ως ενδειξη fair play απο μερος μου που παρολο που γιναν όσα γιναν πιο πριν , του αφησα απλετο χωρο και δεν προσπαθησα να αμυνθώ για αυτο και μόνο το λογο...

@Anthemius εγω σίγουρα δεν ειμαι γρήγορος.......αλλα ότι και να μου πεις..... με τα screenshot , τα slow motion klp που ειδα και έβαλα και εδω εξακολουθω να πιστευω ότι με έκλεισε...αν πρεπει να παραιτηθω να το κάνω 

Ποίος να παραιτηθεί και για ποίο λόγο??

Εγώ σχολιάζω γιατί σε όλα τα ατυχήματα υπάρχει μια αιτία που συμβαίνουν.. Και μπορείτε να την εξαλείψετε..

Και όταν την εξαλείψετε θα είσαστε πιο γρήγοροι και θα έχετε και καλύτερα αποτελέσματα..

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.