Jump to content



TangoX2 Race#2 - Spa 14/5/17


Recommended Posts

Χρειάζεται εξωτερική κάμερα. Η αλλαγή κίνησης προβλέπεται εφόσον γίνει έγκαιρα. Αλλά από το incar και ειδικά με αυτό το fov, προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, liakjim said:

HTC Vive είναι το setup. Το video είναι γραμμένο από το preview που παράγει από μόνο του το Assetto. 

 

Το video είναι από το 1:11:00 στο replay του αγώνα, αν θέλεις να δεις διαφορετικές κάμερες.

 

 

12 minutes ago, aKosmas said:

@Anthemius γεια σου Πατριώτη....Δράμα μένεις?

Προσωπικά ουτε οι θέσεις με ενδιαφέρουν ουτε οι βαθμοί...με ενδιαφέρει απλα να μαχομαι σεβομενος το αντιπαλο και να βελτιώνομαι. Μπορει να έχεις και δίκιο , και στο δεύτερη επαφή να φέρω και εγω ευθύνη..... αλλά όταν ο άλλος σε χτυπαει απο  πίσω ...χάνω κώλο και φόρα και προσπαθώ να το κρατήσω ίσια δεν νομίζω ότι πρεπει να ανοιξω και την πόρτα να τον διευκολινω κιολας....εκει περιμενω αυτο που ειπα...fair play....ασε να φυγω μπροστα και ξαναδοκιμασε μετα....όπως σωστα νομιζω εκανε ο @4WNikos στην πρωτη επαφη που είχαμε.

@liakjim το "divebomp" φυσικά και ειναι ξεκάθαρο, ουτε κάν υπόνεια....απλα το αναφέρω σε αντιπαραβολή αυτων που προηγήθηκαν και αυτού που επακολούθησε στην eau rouge... τo γεγονός οτι επανελημενα χτυπηθηκα και παρολα αυτα εκει προτιμησα να τον αφήσω να περάσει ελευθερα για να μην έχουμε χειρότερα....και αντιθετα στην eau rouge o αντιπαλος @4WNikos οχι μονο δεν με διευκόλυνε ενω εβλεπε ότι ερχομουν απο πίσω με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα , έκανε και μια μικρη κινηση δεξιά ( αυτό φαίνεται απο το incar όπου το τιμόνι κάνει ενα κλικ δεξια μερικά κλασματα πριν τον χτυπησω)

Στα φρένα για το S δε περίμενα να φρενάρεις νωρίς, παρόλα αυτά σε απέφυγα και μπήκα στο S σωστά, αν ήταν dive bomb θα είχα χάσει την είσοδο. Είναι γεγονός ότι με δυσκολεύει πολύ το ότι δεν φαίνονται τα φρένα του προπορευόμενου στο VR. Όσες φορές είμαι με έμπειρο οδηγό στην πίστα που δεν αλλάζει τα σημεία που φρενάρει δεν έχω θέμα, αλλά σε απρόοπτα φρεναρίσματα, απλά μαντεύω ότι ο μπροστά μου κόβει ταχύτητα. Κάπως έτσι την πάτησα και στο σημείο αυτό, ευτυχώς χωρίς συνέπειες. Αν δεις τις κινήσεις του τιμονιού κατά το φρενάρισμα, φαίνεται ο πανικός που μου προκλήθηκε.

 

Στο σημείο που σε χτύπησα εγώ, είναι καθαρά λάθος μου, έχασα τα φρένα, σε ακολούθησα λανθασμένα και δεν είχα σωστή είσοδο στην στροφή. Το αποτέλεσμα να σε χτυπήσω και να σε βγάλω εκτός. Σου έδωσα χώρο να περάσεις για να κάνω fair play μιας και το λάθος ήταν δικό μου.

 

Είμαι ξεκάθαρος, δεν σου έδωσα χώρο για να περάσεις από δεξιά. Ήρθες χωρίς αύριο από πίσω και δεν είχες την δυνατότητα να ελέγξεις την κατεύθυνση του αυτοκινήτου σου(υποθέτω ότι δεν είχες και ορατότητα μιας και η eau rouze είναι κάπως τυφλή όταν ανοίγεσαι στην έξοδο), αν είχες τον έλεγχο θα έκοβες από αριστερά και θα με περνούσες κανονικά. Στον προηγούμενο γύρω σου έδωσα χώρο για να είσαι δίπλα μου στην eau rouge και αντί αυτού,έκοψες ταχύτητα πριν την ανηφόρα και μετά βρέθηκες να είσαι από πίσω μου και να με χτυπάς, παρόλο που είχες χώρο(από αριστερά σου έδωσα χώρο μιας και αριστερά μου σε είχα στην είσοδο. Έχεις κάνει το ίδιο λάθος δυο φορές απανωτά. Για το fair play. Είμαστε στον δεύτερο και τρίτο γύρο του αγώνα, πιστεύω είναι πολύ νωρίς για να σκεφτώ ότι τελείωσαν όλα και να παραχωρώ θέσεις χωρίς να αμύνομαι. Σύμφωνα με τους χρόνους μας στους τελευταίους αγώνες θα είμαστε πολύ συχνά δίπλα, δίπλα. Πιστεύω ότι είναι ευκαιρία να μάθουμε να κρατάμε ρυθμό ο ένας κοντά στον άλλο, κρατώντας τους κανόνες συμπεριφοράς στην πίστα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, βλέπω κακή οδήγηση και από τα 3 παιδιά.

 

Ο Νίκος στον Κοσμά , ξεκάθαρα λάθος του πίσω.

Ανθεμιους στον Κοσμά, ξεκάθαρα λάθος του πίσω. 

Νίκος στον Κοσμά, νομίζω λάθος του Κοσμά γιατί ο Νίκος είχε ήδη χωθεί και δικαιούταν χώρο. 

Το φρενάρισμα το κατάλαβα πλέον γιατί τον άφησες. 

Τ1 λάθος του Κοσμά στον Νίκο. 

 

Στην eau rouge τώρα, νομίζω ότι ο Κοσμάς δικαιούταν χώρο παρόλο που ήρθε αντικανονικα από έξω. Στην πραγματική ζωή κανείς δεν θα ήθελε να σκοτώσει τον αντίπαλο. 

 

Γενικά πάντως από τα 3 video είδα οδήγηση όχι αντάξια ενός cup . Συγγνώμη που ακούγομαι κάπως, αλλά όλοι μας μπορούμε καλύτερα από αυτό. 

 

Θα τα δουν κ τα παιδιά που έχουν όλες τις κάμερες. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Στην eau rouge τώρα, νομίζω ότι ο Κοσμάς δικαιούταν χώρο παρόλο που ήρθε αντικανονικα από έξω. Στην πραγματική ζωή κανείς δεν θα ήθελε να σκοτώσει τον αντίπαλο. 

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το παραπάνω.

Ούτε στην πραγματικότητα θα έδινε χώρο γιατί απλά δεν θα είχε προλάβει να καταλάβει αν θα κάτσει εκεί ή θα πάει αριστερά αν υποθέσουμε ότι ήταν σε θέση να καταλάβει την διαφορά ταχύτητας. Στην φάση της επιτάχυνσης είναι ευθύνη του πίσω όσο βρίσκεται πίσω. Μην το μπλέκουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το παραπάνω.
Ούτε στην πραγματικότητα θα έδινε χώρο γιατί απλά δεν θα είχε προλάβει να καταλάβει αν θα κάτσει εκεί ή θα πάει αριστερά αν υποθέσουμε ότι ήταν σε θέση να καταλάβει την διαφορά ταχύτητας. Στην φάση της επιτάχυνσης είναι ευθύνη του πίσω όσο βρίσκεται πίσω. Μην το μπλέκουμε.


Θανάση το πίσω αυτοκίνητο είχε ήδη έρθει σε θέση που είχε δικαίωμα χώρου. Ο προφυλακτήρα ήταν στις πίσω ρόδες όταν κλείστηκε.

ΥΓ είμαι με κινητό μπορεί να τα βλέπω λάθος.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Θανάση το πίσω αυτοκίνητο είχε ήδη έρθει σε θέση που είχε δικαίωμα χώρου. Ο προφυλακτήρα ήταν στις πίσω ρόδες όταν κλείστηκε.

Δες το 2ο βίντεο.Με τίποτα δεν είχε έρθει.Άσε που δεν αλλάζει πορεία ούτε  1/2 μοίρα ο μπροστά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το πρωτο βιντεο(εχοντας δει και τα αλλα βεβαια) :

 

0:06 ξεκαθαρα λαθος του πισω
0:35 ξεκαθαρα λαθος του πισω

0:43 Μεγα λαθος του πισω σαν αποφαση και ρισκο.90-10% λαθος του πισω.Που πας να χωθεις ; Να κανεις προσπεραση πως ;

1:15 Καθαρη προσπεραση με ισως ελαχιστο divebomb μεσα.Βρηκε χωρο και τον εκμεταλλευτηκε..Ουτε σε εκλεισε ουτε δημιουργησε συμφορηση..

1:33 ξεκαθαρα  λαθος του πισω (Του κοσμα δλδ)

1:55 ξεκαθαρα λαθος του πισω. (Του κοσμα δλδ) Κοβεις, μπαινεις με παραπανω ταχυτητα.Σταθερος ο μπροστα και πας να περασεις  απο που ;; με αποτελεσμα να τον χτυπησεις.Οφειλες να αφησεις ελαχιστα το γκαζι και να τον περασεις απο τα αριστερα.


Τα παραπανω ειναι αποψη δικια μου με μια γρηγορη ματια (απο τη δουλεια τα βλεπω) χωρις να τα εχουμε συζητησει γιατι δε ξερουμε αν εχουν γινει και reports..

 

 


 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο 3 επιμένω, ρισκο ή όχι χώθηκε άρα αφήνω χώρο.
Στην eau rouge επίσης διαφωνώ αλλά οκ είπα πως τα βλέπω στο κινητό.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι Δημητρη.Δεν ισχυει παντα αυτο.
Η κινηση του πισω να παει να χωθει ειναι λαθος γιατι δεν θα ειχε κανενα αποτελεσμα.Και χωρο να αφηνε δλδ.(εκει καταλογιζω το 10% φταιξιμο του μπροστα)
Ηδη εχει ξεκινησει να παιρνει την στροφη και ερχεται εσωτερικα να χωθει ο απο πισω.Για μενα ειναι αντικανονικη οδηγηση αυτη.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν γίνει reports από εμένα και ούτε πρόκειται. Είμαι καλός άνθρωπος!
Και έτσι ξεκίνησε ο καβγάς [emoji3]

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk




Λογικό αφού την έχεις λερωμένη τη φωλιά σου [emoji39]

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οχι Δημητρη.Δεν ισχυει παντα αυτο.
Η κινηση του πισω να παει να χωθει ειναι λαθος γιατι δεν θα ειχε κανενα αποτελεσμα.Και χωρο να αφηνε δλδ.(εκει καταλογιζω το 10% φταιξιμο του μπροστα)
Ηδη εχει ξεκινησει να παιρνει την στροφη και ερχεται εσωτερικα να χωθει ο απο πισω.Για μενα ειναι αντικανονικη οδηγηση αυτη.
 


Όπως το βλέπω, το πίσω αμάξι έχει το overlap οπότε ο μπροστά οφείλει να μην μπει στο απεξ σαν να ήταν μόνος αλλά πιο ανοιχτά.

Παιδιά συγγνώμη , επειδή όπως είπα δεν είμαι στο pc κρατάω επιφυλάξεις αλλά θα επιμείνω και στα 2 συμβάντα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεμε οτι δε φταιει και ο μπροστα.Αλλα ειναι καθαρα επιθετικη οδηγηση με divebomb του πισω που οφειλε να ξερει σαν οδηγος πως στο σημειο αυτο η αποφαση του ΔΕΝ θα βγει πουθενα και ειναι ακρως επικινδυνη.

Δεν ειναι παντα θεμα οριων και κανονων.
Ναι επρεπε να αφησει χωρο αλλα το βασικο λαθος στο συμβαν δεν ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

 

Στο 3 επιμένω, ρισκο ή όχι χώθηκε άρα αφήνω χώρο.

 

Το θέμα είναι ηθικό :p  Τον χώρο που έχει τον δικαιούται αλλά τον έχει κερδίσει με το χτύπημα προηγουμένως...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ηθικό [emoji14]  Τον χώρο που έχει τον δικαιούται αλλά τον έχει κερδίσει με το χτύπημα προηγουμένως...


Όχι, το χτύπημα έχει γίνει από άλλο αμάξι ( ανθεμιους ) άρα ούτε η ηθική είναι παράγοντας.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Όχι, το χτύπημα έχει γίνει από άλλο αμάξι ( ανθεμιους ) άρα ούτε η ηθική είναι παράγοντας.

Τι λες βρε; Ο Θέμης κερνάει ο Θέμης πίνει... :D για το 0:43 του 1ου βίντεο δεν λέμε; Δες από το 2ο βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεμε οτι δε φταιει και ο μπροστα.Αλλα ειναι καθαρα επιθετικη οδηγηση με divebomb του πισω που οφειλε να ξερει σαν οδηγος πως στο σημειο αυτο η αποφαση του ΔΕΝ θα βγει πουθενα και ειναι ακρως επικινδυνη.
Δεν ειναι παντα θεμα οριων και κανονων.
Ναι επρεπε να αφησει χωρο αλλα το βασικο λαθος στο συμβαν δεν ειναι αυτο.


Ο μπροστά έχει χάσει τη φόρα του. Ξέρει ότι ο πίσω έρχεται πιο γρήγορα .
Sorry αλλά τα βλέπω αλλιώς. Στην στροφή είναι ήδη εκεί και τον κλείνει.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι λες βρε; Ο Θέμης κερνάει ο Θέμης πίνει... [emoji3] για το 0:43 του 1ου βίντεο δεν λέμε; Δες από το 2ο βίντεο


Ναι ναι τώρα το είδα.
Άρα σωστά για το ηθικό ούτε εγώ θα χωνομουν.

Αν ήταν άλλο αμάξι θα το έκανα .

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.