Jump to content



Recommended Posts

Το infinity fabric... είναι απλά μια μοδάτη ονομασία για ένα interconnect.

Όπως ακριβώς είναι το QPI, το DMI, το HyperTransport, κλπ.

 

Όπως και το PCI-Express είναι ένας δίαυλος που ενώνει διάφορα nodes ( τσιπ, συστήματα, κλπ ).

 

ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ Η VGA με την CPU μέσω infinity fabric.

 

Ούτε μπορεί ένα interconnect να κάνει 2 GPU σαν 1.

 

 

Έγινε επεξεργασία από acct
abusive behavior
Link to comment
Share on other sites

Οι χαρακτηρισμοί να λείπουν παρακαλώ .

 

Να σε ρωτήσω ο ryzen τελικά πως τον βλέπει το σύστημα ως ένα CPU η δύο CPU ?

Επίσης ξαναδιάβασε τι έγραψα ποιο πριν , ποιο αργά !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Just now, ARMAGEDDON said:

Οι χαρακτηρισμοί να λείπουν παρακαλώ .

 

Να σε ρωτήσω ο ryzen τελικά πως τον βλέπει το σύστημα ως ένα CPU η δύο CPU ?

Επίσης ξαναδιάβασε τι έγραψα ποιο πριν , ποιο αργά !

 

2 CPU τα βλέπει, και NUMA enabled μάλιστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Infinity Fabric, ας το πούμε εν συντομία IF, είναι ένα νέο interconnect της AMD με low-latency και high bandwidth που όπως ξέρουμε υπάρχει ήδη στους RyZen, στους EPYC και στην VEGA.

Με βάση τις δηλώσεις της ίδιας της AMD, θα μπαίνει από εδώ και στο εξής σε όλα τα ASIC της εταιρείας.

 

Ο βασικότερος λόγος δημιουργίας του IF, είναι ότι μπορείς να φτιάχνεις τεράστια die ενώνοντας πολλά μικρότερα κάνοντας scaling, χωρίς να χάνεις σε επιδόσεις αποφεύγοντας έτσι το κόστος και την πολυπλοκότητα ενός μονολιθικού die.

 

Το IF είναι ένα interconnect, μια "κόλλα" που παίζει σε πολλά επίπεδα π.χ

Παίρνουμε ένα dual socket EPYC σύστημα με 2 EPYC CPUs των 32C/64T

 

Έχουμε το IF να συνδέει τα δύο 4-Core modules των RyZen cores για να φτιάξει το 8C/16T και στην συνέχεια έχουμε πάλι το IF για να ενώσει 4χ8C/16T modules ώστε να φτιάξει ένα EPYC CPU με 32C/64T = 4x8C/16T=4x2x4C/8T

 

Με αυτό τον τρόπο μπορείς να φτιάξεις πολύ εύκολα τεράστια multi-die/ multi-core CPUs χωρίς να χάνεις πολύ σε επιδόσεις, λόγω IF

 

Κι επειδή έχουμε Dual socket EPYC, βάζουμε πάλι το IF να ενώσει την μια EPYC CPU με 32C/64T με την άλλη EPYC CPU με 32C/64T .

 

Δηλαδή το IF ενώνει modules και σε επίπεδο silicon (2x4core modules για να φτιάξουμε τον RyZen 7) και σε επίπεδο multi-die (4x8core modules για να φτιάξουμε τον EPYC MCM 32C) και σε επίπεδο platform για να φτιάξουμε το Dual socket 2x32Cores EPYC.

 

Παρόλο που δεν έχει επισήμως ανακοινωθεί, θα μπορούσε κάποια μελλοντική GPU (δεν εννοώ το Navi) να πάρει πολλά GPU modules και να τα ενώσει μέσω IF ώστε να φτιάξει ένα multi-die GPU όπως είναι το EPYC στις CPU.

 

Για το Navi συγκεκριμένα δεν έχω διαβάσει ότι θα είναι multi-die GPU.

 

Τραβώντας το λίγο παραπάνω, από την στιγμή που το IF είναι μια "κόλλα" που κολλάει τα πάντα σε όλα τα επίπεδα, θα μπορούσε (;) να κολλήσει ένα ετερογενές multi-die από CPU και GPU modules, σαν μια άλλη μορφή APU.

 

Δεν έχω δει λεπτομέρειες αλλά οι APUs που έχουν ήδη ανακοινωθεί ότι χρησιμοποιούν RyZen CPU cores και VEGA GPU cores, αφού όλα αυτά τα ASICs ενώνονται με IF, μένει να δούμε το τελικό die πως θα φαίνεται μέσω drivers στο λειτουργικό και πόσο ταχύτερο θα είναι στο Interconnect CPU+GPU σε σχέση με προηγούμενες APUs

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Bill,

15 hours ago, billpeppas said:

Το infinity fabric... είναι απλά μια μοδάτη ονομασία για ένα interconnect.

Όπως ακριβώς είναι το QPI, το DMI, το HyperTransport, κλπ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά απλουστευτική και μη τεχνική απάντηση του στυλ:

Οι Kabylake και οι RyZen είναι CPUs ή

οι Bulldozer και οι RyZen είναι CPUs από την AMD και οι RyZen είναι πιο μοδάτη εκδοχή των bulldozer

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η απάντηση σου φαίνεται απλουστευμένη δεν την καθιστά λάθος, ούτε σου δίνει το δικαίωμα να την απαξιώσεις με τον τρόπο που το κάνεις, αγγίζοντας τα όρια της ειρωνείας. Επειδή δεν αγόρασα τον πρώτο μου υπολογιστή εχτές, θα σου έλεγα να περιμένεις πριν απαξιώσεις την άποψη του άλλου - έχοντας προαποφασίσει για το τι μπορεί να κάνει το Infinity Fabric.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμιά απαξίωση και καμιά ειρωνεία σε αντίθεση με τον billpeppas.

Απορώ που τα βρήκες αυτά στην απάντηση μου.

Σου έδωσα με μεγάλη ακρίβεια την αναλογία της άποψης που διαβασα περί του IF, σε CPUs.

Θα σε παρακαλεσω να είσαι πιο προσεκτικός στις επικρίσεις σου απέναντι μου.

Επίσης ο billpeppas χαρακτήρισε "μπετοβεργα" τον armageddon αλλά δεν σε είδα να αντιδράς.

Και τώρα βλέπω γράφει κάτι για ντουβαρια.

Ας αφήσουμε τους χαρακτηρισμούς - εγώ δεν έκανα κανέναν - και ας επικεντρωθουμε στο thread.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω όρεξη ειλικρινά.

Αν δεν σου αρέσει να κριτικάρουν τον τρόπο γραφής σου, να κοιτάξεις να τον βελτιώσεις.

Και δεν είναι δική μου δουλειά να ασχολούμαι με τους χαρακτηρισμούς που ανταλλάσσουν άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ έχω όρεξη και για αυτό σου είπα να το λήξουμε το θέμα.

Ως προς τους χαρακτηρισμους, εγώ δεν βλέπω να ανταλλασονται.

Ένας βρίζει σε αυτό το forum, χωρίς να παίρνει τις ανάλογες απαντήσεις (και σωστά δεν του απαντούν με βρισιές)

Μόνο που και που παίρνει κάνα like (κι από εσένα) και από αυτούς που βρίζει (!)

Οπότε εκτός από like, παίρνει και θάρρος με την ανοχή της ΔΟ.

Επαναλαμβάνω:

Ας επικεντρωθούμε στο thread και ας αφήσουμε τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2017 at 8:21 PM, billpeppas said:

Πω πω, είσαι μπετόβεργα τελείως ρε φίλε.

 

 

 

 Χαρακτηρισμοί τέτοιου είδους ΔΕΝ είναι αποδεκτοί στην κοινότητά μας. Ο χρήστης θα μας επισκευτέι ξανά σε 2 μέρες.

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για καθυστερήσεις στο release του consumer (gamer) VEGA, πιθανότατα λόγω της πανάκριβης και δυσεύρετης HBM2 μνήμης.

 

Τέλος Ιουνίου (σε ένα μήνα δηλαδή) βγαίνει το Professional VEGA με την Frontier Edition για Machine Learning, Computing και AI (Data Center edition) και μετά από "κανα-δυό μήνες" - με βάση τις επίσημες δηλώσεις - θα βγει το RX VEGA για gamers.

 

Με βάση τον Raja Koduri, το Frontier Edition με τα 16GB HBM2 memory μπορεί να παίξει και παιχνίδια - θα κοστίσει λίγο παραπάνω βέβαια (!) - ενώ το RX VEGA (Gaming edition) θα έχει παραλλαγές του VEGA που θα είναι ταυτόχρονα φθηνότερες και ταχύτερες στα παιχνίδια από το Professional VEAG - Frontier Edition.

 

Για να δούμε τι θα βγει και με αυτό το VEGA...

 

http://wccftech.com/amd-ceo-gaming-rx-vega-launching-soon-frontier-edition/

Link to comment
Share on other sites

Η AMD παίζει με περιορισμένο budget, εν αντιθέσει με την NVidia, οπότε δεν μπορεί να παίζει με πολλαπλούς memory controller πάνω στην GPU. Το κακό είναι ότι η HBM αποδεικνύεται προβληματικός παράγοντας. Ναι μεν η Fiji ήταν μια χαρά κάρτα, αλλά η πρώτη έκδοση της HBM την περιόριζε στα 4GB, σε μεγάλο βαθμό απαγορεύοντας και στο chip να πωληθεί στην επαγγελματική αγορά. Τώρα η AMD περιμένει την HBM2 και χάνει χρόνο. Θα έχει ήδη βγει καμιά Volta μέχρι τότε. Αρχίζουν και μου έρχονται αναμνήσεις Barcelona στο μυαλό μου και δεν μου αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Και εν τω μεταξύ τουλάχιστον κάποιες εκδόσεις της hbm2 δείχνουν στα διάφορα πινακάκια που κυκλοφορούν στο internet να έχουν λιγότερα GB/s mem bandwidth σε σχέση με την HBM1 της Fury, ή κάτι δεν έχω καταλάβει εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.