Jump to content



Recommended Posts

@billpeppas

Εσύ που είσαι πιο μέσα στα πράγματα. Έλεγες για Volta από Νοέμβριο, σίγουρα θα το καθυστερήσει τόσο η Nvidia? Απλά σκεφτόμουν ότι ακόμα και αν φάμε και όλο τον Ιούλιο περιμένοντας το Vega, θα είναι παράξενο η Nvidia να αφήσει τόσους μήνες περιθώριο στην AMD να παίξει μπάλα στην αγορά ως ισάξια ίσως (αν μας ξαφνιάσει ευχάριστα).

 

Επίσης αναρωτιέμαι πόσους CUDA cores θα έχουν οι κάρτες της σειράς 2000. Φαντάζομαι μια GV102 θα έχει κάπου 4096 CUDA cores για να μην ξεφεύγει και από τα 600 mm2 και με το Pascal να χτυπάει ήδη 2GHz και το Volta να φαίνεται περισσότερο να επικεντρώνει στην τεχνική νοημοσύνη, φαντάζομαι η Nvidia να αυξήσει τους CUDA cores στα νέα gaming μοντέλα ώστε να έχουν ουσιαστικές διαφορές από τα υπάρχονται. Υπάρχει περίπτωση να δούμε καμιά 2070 με π.χ. 3072 CUDA cores και άρα σημαντικά ταχύτερη από 1080?

 

Ρωτάω διότι καλά περιμένουμε το Vega και το πως θα δέρνει τις υπάρχουσες Nvidia, αλλά θα υπάρξει και απάντηση και καλό θα ήταν να υποπτευόμαστε λιγάκι το τι μορφή θα έχει αυτή.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς πραγματικά ότι στο thread του VEGA που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, μας ενδιαφέρει το Volta που είναι για το 2018 ;

Μόνο σαν προσπάθεια να κοπεί η φορά του VEGA το βλέπω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος NikosD έγραψε:

Το μεγάλο VEGA στα 1600MHz θα πάει πολύ πάνω από 1080 και θα ακουμπήσει ή θα ξεπεράσει την 1080 Ti και την Titan Xp.

Αισιοδοξη προβλεψη οτι θα ξεπερναει την ti. Για μενα μακαρι να ξαναεχουμε ανταγωνισμο στο high end κομματι.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν οι επίσημες ημερομηνίες για VEGA.

 

Στις 27/6 κυκλοφορεί η VEGA Frontier Edition για Data Center.

 

Στις 20/6 θα δοθούν οι λεπτομέρειες για την Radeon VEGA Instinct MI25.

 

Στις 30/7 - 2/8 - κατά την διάρκεια της SIGGRAPH - θα γίνει release η Radeon RX VEGA για gamers/ consumers

 

http://www.anandtech.com/show/11481/amd-vega-updates-vega-frontier-edition-available-june-27th-vega-rx-to-be-launched-at-siggraph-at-end-of-july

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν οι επιδόσεις είναι κοντά με 1080, τότε ναι άργησαν.

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ, λέμε σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Αν όμως είναι κοντά σε 1080 Ti/Titan Xp (όπως πιστεύω ότι θα είναι), τότε δεν άργησαν καθόλου γιατί κι αυτές οι κάρτες με Pascal βγήκαν "χθες".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα για το Vega.

 

Η Siggraph επιλέχθηκε προφανώς λόγο της χρονικής στιγμής που διεξάγεται. Τα "ταίριαζε καλύτερα στο Vega" της Σου, τα αγνοώ εντελώς. Θέλανε και άλλο χρόνο διότι φαντάζομαι βλέπουν ότι η επιλογή HBM2 δεν τους έκατσε καλά. Αργεί και κοστίζει. Πάλι η Nvidia θα τσεπώνει 60% profit margins και η AMD θα πληρώνει το κόστος της HBM2 και θα αρκείται σε κανένα 15% profit margin.

 

Δεύτερον, το να δείχνεις demo με ΔΥΟ Vega σε CrossFire είναι το μέγιστο fail. Θυμίζει RX 480 σε CrossFire vs GTX 1080.

 

Εγώ πάντως την περιμένω λίγο πάνω από GTX 1080 σε gaming και δυστυχώς με όλες αυτές τις υπερβολές που γράφονται από κάποιους, όπου την βάζουν απέναντι σε Titan Xp, θα οδηγήσει πάλι σε καταστάσεις όπου πολλοί θα κατηγορούν την AMD ότι καλλιέργησε υψηλές προσδοκίες που δεν θα καταφέρει τελικά να υλοποιήσει. Βέβαια η AMD ξεκίνησε να φτιάξει τον ανταγωνιστή της GTX 1080 και να βελτιώσει το hardware της στο compute κομμάτι που είναι απαραίτητο για το AI, όπως έκανε και η Nvidia με το Volta, δεν ξεκίνησε να φτιάξει Nvidia Titan Xp ή Nvidia Volta killer ένα χρόνο πριν. Λεφτά δεν έχει, ούτε για να σχεδιάζει πολλαπλούς memory controllers(HBM2 και GDDR5X), ούτε προφανώς για νέο chip με περισσότερα stream processors, ROPs κ.τ.λ. Οπότε θα πάρουμε στο τέλος ένα Fiji στο 1,5-1,6GHz και 8GB μνήμης σε gaming και οι ίδιοι που καλλιέργησαν τις υψηλές προσδοκίες θα κλαίγονται και θα κατηγορούν την AMD. Βέβαια θα είναι θεαματικά καλύτερο σε επαγγελματικές εφαρμογές, κυρίως AI σε σχέση με το Fiji και αυτό είναι που απασχολεί την AMD αυτή τη στιγμή. Δεν την ενδιαφέρει να δει το Vega στο PC του Μάκη να τρέχει benchmarks. Την ενδιαφέρει να εξασφαλίσει και άλλα συμβόλαια με την Google την Microsoft και οποιονδήποτε άλλον επαγγελματία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που ανέβηκες και πάνω από το 1080, γιατί στο παρελθόν είχες γράψει πολλές φορές ότι θα είναι κάτω από 1080.

 

Μάλλον σε παρέσυρα εγώ.

 

Εγώ επιμένω ότι το υδρόψυκτο VEGA θα πλησιάσει την 1080 Ti/ Titan Xp και πάντως σίγουρα θα είναι με άνεση πάνω από 1080.

Link to comment
Share on other sites

Just now, NikosD said:

Πάλι καλά που ανέβηκες και πάνω από το 1080, γιατί στο παρελθόν είχες γράψει πολλές φορές ότι θα είναι κάτω από 1080.

 

Μάλλον σε παρέσυρα εγώ.

 

Εγώ επιμένω ότι το υδρόψυκτο VEGA θα πλησιάσει την 1080 Ti/ Titan Xp και πάντως σίγουρα θα είναι με άνεση πάνω από 1080.

Το ότι προσπαθώ να πατάω στην γη, αντί να ανεβάζω κάθε φορά τις επιδόσεις τους Vega ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ, από GTX 1080 killer σε GTX 1080 Ti killer σε GTX Titan Xp killer, σε GTX 2080 Killer και πάει λέγοντας, δεν το βλέπω και τόσο αρνητικό, όσο ίσως το βλέπεις εσύ. Ξέρεις, λογικές του στυλ "η ομάδα μου θα φέρει αυτόν τον παίκτη και θα πάρει champions league" τις έχω αφήσει πίσω κάτι δεκαετίες.

 

Η άποψή μου ήταν πάντα λίγο πάνω, λίγο κάτω από GTX 1080. Το τι έχω γράψει στο παρελθόν προφανώς και ΔΕΝ το γνωρίζεις/θυμάσαι, αλλά πετάς κάτι έτσι για να έχεις να λες.

Τώρα, με τα φημολογούμενα ρολόγια να παίζουν πλέον στα 1,6GHz, αντί για κανένα 1,2 GHz, - 1,3 GHz, αλλά και δεδομένου ότι είμαστε πλέον στα μέσα του 2017, όπου τα sites έχουν σε έναν βαθμό αποβάλλει παλαιότερους DX11 Nvidia friendly τίτλους από τα benchmarks suites τους, λογικό είναι η εικόνα του Vega να θεωρώ ότι θα είναι καλύτερη από αυτή που θα περίμενε ο καθένας πριν 6 μήνες. Αλλά όχι τόσο καλύτερη ώστε να μιλάμε για Titan Xp επιδόσεις.

 

Επίσης λυπάμαι που θα σου χαλάσω και αυτό το όνειρο, αλλά η άποψή σου είναι η τελευταία που θα με παρέσυρε εδώ μέσα. Μακάρι πάντως να βγεις αληθινός. Τόσες προβλέψεις κάνεις, αν βγει αυτή του Vega έστω, καλά θα είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Το ότι προσπαθώ να πατάω στην γη, αντί να ανεβάζω κάθε φορά τις επιδόσεις τους Vega ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ, από GTX 1080 killer σε GTX 1080 Ti killer σε GTX Titan Xp killer, σε GTX 2080 Killer και πάει λέγοντας, δεν το βλέπω και τόσο αρνητικό, όσο ίσως το βλέπεις εσύ. Ξέρεις, λογικές του στυλ "η ομάδα μου θα φέρει αυτόν τον παίκτη και θα πάρει champions league" τις έχω αφήσει πίσω κάτι δεκαετίες.

 

Η άποψή μου ήταν πάντα λίγο πάνω, λίγο κάτω από GTX 1080. Το τι έχω γράψει στο παρελθόν προφανώς και ΔΕΝ το γνωρίζεις/θυμάσαι, αλλά πετάς κάτι έτσι για να έχεις να λες.

Τώρα, με τα φημολογούμενα ρολόγια να παίζουν πλέον στα 1,6GHz, αντί για κανένα 1,2 GHz, - 1,3 GHz, αλλά και δεδομένου ότι είμαστε πλέον στα μέσα του 2017, όπου τα sites έχουν σε έναν βαθμό αποβάλλει παλαιότερους DX11 Nvidia friendly τίτλους από τα benchmarks suites τους, λογικό είναι η εικόνα του Vega να θεωρώ ότι θα είναι καλύτερη από αυτή που θα περίμενε ο καθένας πριν 6 μήνες. Αλλά όχι τόσο καλύτερη ώστε να μιλάμε για Titan Xp επιδόσεις.

 

Επίσης λυπάμαι που θα σου χαλάσω και αυτό το όνειρο, αλλά η άποψή σου είναι η τελευταία που θα με παρέσυρε εδώ μέσα. Μακάρι πάντως να βγεις αληθινός. Τόσες προβλέψεις κάνεις, αν βγει αυτή του Vega έστω, καλά θα είναι.

 

Εγώ κι αν έχω αφήσει δεκαετίες πίσω αυτές τις νοοτροπίες.

 

Δυστυχώς θυμάμαι πολύ καλά τι γράφεις εδώ μέσα και δεν πετάω τίποτα για να έχω να λέω σε κανέναν.

 

Δικό σου δεν είναι αυτό ;

Yanni:

"Αν ισχύουν το ότι θα βγάλει μοντέλα με 4 και 8GB μνήμη μόνο, τότε ξεχνάμε οτιδήποτε πάνω από 1080... Η Vega θα είναι απλά μια Fury με καλύτερο efficiency και 20-25% πάνω σε επιδόσεις."

 

Δεν καίγομαι να παρασύρω κανέναν σε οτιδήποτε και τα όνειρα μου εμπεριέχουν πιο σημαντικά πράγματα από το να πείσω εσένα για την VEGA, έλεος κάπου.

 

Βλέπω μια μεταστροφή στον λόγο σου, αφού και στο παραπάνω σχόλιο που έκανες στο thread του Zen, εγώ επέμεινα ότι είναι ήδη πάνω από 1080.

 

Από εκείνο το σημείο και μετά, είδα ότι ανέβασες την VEGA πάνω από 1080. Συγχαρητήρια.

 

Και αφού με προκαλείς, ναι οι προβλέψεις μου συνήθως πέφτουν μέσα και τα γραπτά μένουν...Ευτυχώς.

 

Για να το κλείσουμε εδώ.

 

Η γρήγορη VEGA θα είναι καθαρά πάνω από 1080 και θα κινείται στην περιοχή του 1080 Ti/ Titan Xp.

 

Πρόβλεψη κάνω, δεν δουλεύω στην AMD.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, NikosD said:

 

Εγώ κι αν έχω αφήσει δεκαετίες πίσω αυτές τις νοοτροπίες.

 

Δυστυχώς θυμάμαι πολύ καλά τι γράφεις εδώ μέσα και δεν πετάω τίποτα για να έχω να λέω σε κανέναν.

 

Δικό σου δεν είναι αυτό ;

Yanni:

"Αν ισχύουν το ότι θα βγάλει μοντέλα με 4 και 8GB μνήμη μόνο, τότε ξεχνάμε οτιδήποτε πάνω από 1080... Η Vega θα είναι απλά μια Fury με καλύτερο efficiency και 20-25% πάνω σε επιδόσεις."

 

Δεν καίγομαι να παρασύρω κανέναν σε οτιδήποτε και τα όνειρα μου εμπεριέχουν πιο σημαντικά πράγματα από το να πείσω εσένα για την VEGA, έλεος κάπου.

 

Βλέπω μια μεταστροφή στον λόγο σου, αφού και στο παραπάνω σχόλιο που έκανες στο thread του Zen, εγώ επέμεινα ότι είναι ήδη πάνω από 1080.

 

Από εκείνο το σημείο και μετά, είδα ότι ανέβασες την VEGA πάνω από 1080. Συγχαρητήρια.

 

Και αφού με προκαλείς, ναι οι προβλέψεις μου συνήθως πέφτουν μέσα και τα γραπτά μένουν...Ευτυχώς.

 

Για να το κλείσουμε εδώ.

 

Η γρήγορη VEGA θα είναι καθαρά πάνω από 1080 και θα κινείται στην περιοχή του 1080 Ti/ Titan Xp.

 

Πρόβλεψη κάνω, δεν δουλεύω στην AMD.

Ναι, για τι συχνότητες λειτουργίας μιλάγαμε τότε; ΓΙΑΤΙ ΕΚΟΨΕΣ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ? Ε? 

Άσε, απαντάω εγώ για σένα "Επειδή έτσι με βολεύει".

 

Αν το Vega ερχόταν στα 1.3GHz πόσο πιθανό θεωρείς να ισχύσει αυτό που έγραφα τότε;

 

Πάμε στην μνήμη. Πόσο διαφέρει σε σχέση με σήμερα, η εκτίμησή μου με βάση την ποσότητα μνήμης του Vega? Με 8GB μνήμης, δείχνει η AMD να στοχεύει σε Titan Xp? Τι πιστεύεις ΕΣΥ όσον αφορά αυτό; Αν η gaming Vega έρθει με 8GB μνήμης θεωρείς ότι θα στοχεύει την Titan Xp ή έστω 1080 Ti?

 

Αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφω ή αν απλά αρέσκεσαι στο να το ερμηνεύσεις όπως σε βολεύει μέσω κοπτοραπτικής, δεν φταίω εγώ.

Αυτά. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως την υπολογιζω στο +50% εναντι της fury x.  Η συγκριση με nvidia καλο ειναι να αποφευγεται κυριως για την ιδια την amd. Αν η nvidia εχει μεταπηδησει σε επομενη γενια η αν το κανει συντομα μετα την κυκλοφορια του vega, τοτε δεν θα παυει να ειναι μια συγκριση με κατι "παλιο" οσον αφορα τη συγκριση με pascal. Η συνταγη που πετυχαινει ειναι η συνταγη των ryzen, αποδεδειγμενα πλεον. Φευγω πολυ μπροστα απο τον παλιο κακο μου εαυτο και τιμολογω επιθετικα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ανάγκη να κάνω καμία κοπτοραπτική, ενώ εσύ βλέπω ότι γράφεις κεφαλαία και bold, προφανώς γιατί νιώθεις εκτεθειμένος και σε άμυνα.

Και η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση, κατά την γνώμη σου.

 

Εγώ έβαλα πριν το link για το post ολοκληρωμένο και σε περίπτωση που δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι έγραφες σαν απάντηση σε εμένα, θα σε διευκολύνω.

 

Παράθεση
  On 4/2/2017 at 11:17 ΜΜ, το μέλος NikosD έγραψε:

Η VEGA θα βγει κατά τον Μάιο.

Μέχρι τώρα με χαμηλό ακόμα ρολόι - 1200 MHZ - είναι μεταξύ 1080 και 1080 ti.

Αν καταφέρει και πιάσει το ρολόι που είχε διαφημίσει η AMD ότι θα πιάσει - 1500 MHz - μπορεί να δαγκώσει και 1080 ti.

Φαντάζομαι ότι με αυτές τις επιδόσεις βέβαια, θα έχει και την ανάλογη (αλλά παντως πιο φθηνή) τιμή.

Αν ισχύουν το ότι θα βγάλει μοντέλα με 4 και 8GB μνήμη μόνο, τότε ξεχνάμε οτιδήποτε πάνω από 1080. Αυτή τη στιγμή η AMD φαίνεται να έχει καλή τεχνολογία και σε κάρτες γραφικών και σε επεξεργαστές, αλλά δεν μπορεί να ανεβάσει ρολόγια λόγω της τεχνολογίας κατασκευής που χρησιμοποιείται από την GlobalFoundries. Και οι 570/580 που δείχνουν για rebrands, ελάχιστα ανεβασμένα ρολόγια έχουν, πιο πολύ για τα μάτια του κόσμου, οπότε δεν θα πρέπει να περιμένουμε τίποτα από εκεί. Η Vega θα είναι απλά μια Fury με καλύτερο efficiency και 20-25% πάνω σε επιδόσεις.

 

Τώρα τελευταία οι απαντήσεις σου μου θυμίζουν τις απαντήσεις του ATIMAN (που είναι αυτός; ) όταν στριμωχνόταν.

 

Ακολουθείς το μότο "Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω"

 

Να το προσέξεις...

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, NikosD said:

Δεν έχω ανάγκη να κάνω καμία κοπτοραπτική, ενώ εσύ βλέπω ότι γράφεις κεφαλαία και bold, προφανώς γιατί νιώθεις εκτεθειμένος και σε άμυνα.

Και η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση, κατά την γνώμη σου.

 

Εγώ έβαλα πριν το link για το post ολοκληρωμένο και σε περίπτωση που δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι έγραφες σαν απάντηση σε εμένα, θα σε διευκολύνω.

 

 

Τώρα τελευταία οι απαντήσεις σου μου θυμίζουν τις απαντήσεις του ATIMAN (που είναι αυτός; ) όταν στριμωχνόταν.

 

Ακολουθείς το μότο "Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω"

 

Να το προσέξεις...

Για να δούμε τι γράφεις.

 

Δεν έχεις ανάγκη για κοπτοραπτική, απλά κόβεις και πετάς το μισό μου ποστ στα σκουπίδια και σχολιάζεις μόνο το υπόλοιπο. Σχολιάζεις μάλιστα λες και το κομμάτι που πέταξες στα σκουπίδια, δεν υπήρξε ποτέ. Μάλιστα....

 

Τα bold είναι προφανώς, όπως λες, δείγμα του ότι κάποιος είναι εκτεθειμένος και σε άμυνα. Ναι μόνο που εσύ χρησιμοποίησες bold πρώτος. Και μάλιστα όχι στα επιχειρήματά σου, αλλά στην κοπτοραπτική σου. Στο προηγούμενό σου ποστ το βασικό σου επιχείρημα ήταν η κοπτοραπτική σου την οποία την σημείωσες με bold, όχι κάποια δική σου σκέψη. Ωραίος.  τα δικά μου τα bold ήταν απλά απάντηση στα δικά σου. Βάζεις bold, βάζω bold. Αν στο επόμενό σου ποστ βάλεις καρδούλες, μπορεί να βάλω και εγώ. Πιο πολύ για το μαμώτο, να δω πως θα ερμηνεύεις τις καρδούλες ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ(ουπς κεφαλαία), όχι τις δικές σου. Οι δικές σου είναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ(πάλι κεφαλαία, αχ... μας έφαγε η ανασφάλεια). Όμορφα.

 

Μετά με ενημερώνεις για την γνώμη μου. Καλό αυτό.

 

Και μετά αρχίζεις και πετάς τις έμμεσες υποτιμητικές σπόντες προς τον @atiman και προς εμένα. Αλλά αν στα έγραφε κάποιος άλλος αυτά προς εσένα, θα μίλαγες για την ΔΟ του lab που δεν κάνει την δουλειά της, για αυτούς που βάζουν και likes από πάνω και άλλα τέτοια ωραία.

 

Ή τρολάρεις ή έχεις θέμα ή και τα δύο. Δεν ξέρω ειλικρινά.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, NikosD said:

Έχω την εντύπωση ότι υποτιμάς πολύ τον κόσμο που μας διαβάζει...

 

 

Τώρα είναι σαν να μιλάς στον εαυτό σου.

Είπαμε. Δεν κάνεις κοπτοραπτική, αλλά το βασικό σου επιχείρημα είναι η κοπτοραπτική σε bold. Γράφεις με bold, αλλά τα δικά μου bold είναι δείγμα του ότι βρίσκομαι σε άμυνα. Τα υπόλοιπα σου "επιχειρήματα" ασχολούνται με τον άλλον. Πάντα με έμμεσο τρόπο, με πλάγιο τρόπο, αλλά και πάντα με στόχο την υποτίμησή του. Την μία αυτός γράφει όπως κάποιος άλλος που στριμωχνόταν, κάνει τον Ρίζο, υποτιμάει τους αναγνώστες και πάει λέγοντας. Αυτά και τίποτα άλλο. Πολύ το ζαλίσαμε

Link to comment
Share on other sites

εγω θα κανω quote αυτο και για τους δυο σας :D

 

On 5/25/2017 at 1:07 PM, NikosD said:

Θεωρείς πραγματικά ότι στο thread του VEGA που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, μας ενδιαφέρει το Volta που είναι για το 2018 ;

Μόνο σαν προσπάθεια να κοπεί η φορά του VEGA το βλέπω αυτό.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας το κρατήσουμε "καθαρό" το θέμα παίδες

Spoiler

 

offtopic

azazil1190 μην το κάνεις αυτό!! Θα ξεχειλώσει κι αυτό το θέμα (όπως το zen) και μετά θα χρειαζόμαστε Official Vega club :gyro::hehe:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.