Jump to content



Recommended Posts

Τέλη Ιουλίου, αρχές Αυγούστου.

 

 

AMD Radeon Vega Frontier Edition preview | VideoCardz.com

μπόλικες φωτογραφίες και μερικά βίντεο

 

 

 

Quote

PCWorld. They were allowed to test it in few synthetic benchmarks like SPECviewperf or Cinebench OpenGL, however pure gaming benchmarks were out of the question.

Quote

The cards appears to be faster than Nvidia’s GTX 1080 and close to that of a GTX 1080 Ti card.

Quote

In the given time we had to run the tests, we saw the Frontier Edition outscore the Titan Xp by 28 percent in Catia and Creo to 50 percent in SolidWorks. We also ran Maxon’s Cinebench, a popular OpenGL benchmark, in which the Frontier Edition was about 14 percent faster.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου καλά δεν τις βλέπω τις FE κόντρα στις Quadro ( GeForce & Titan είναι επίτηδες πετσοκομένες από την nVIDIA, βεβαίως αν είσαι μαγκίτης και μερακλής με 4 κολλήσεις τις μετατρέπεις σε Quadro και παίρνεις Quadro επιδόσεις λόγω του Quadro driver ).

Link to comment
Share on other sites

Οι VEGA Frontier Edition συγκρίνονται με την Titan Xp γιατί πωλούνται σε παρόμοιο τιμή.

 

Οι Nvidia Quadro είναι μερικές χιλιάδες € ακριβότερες, άρα είναι άλλη κατηγορία.

 

Το ποιες κάρτες θα βάλει απέναντι στις Quadro, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Καθόλου καλά δεν τις βλέπω τις FE κόντρα στις Quadro ( GeForce & Titan είναι επίτηδες πετσοκομένες από την nVIDIA, βεβαίως αν είσαι μαγκίτης και μερακλής με 4 κολλήσεις τις μετατρέπεις σε Quadro και παίρνεις Quadro επιδόσεις λόγω του Quadro driver ).

 

Και αυτή κομμένη είναι. Ετσι εξηγούνται οι μικρές διαφορές .

Δεν πρέπει να ανήκει στην σειρά pro ...... Είναι κάτι ενδιάμεσο.

 

Παράθεση

Vega FE ( £1200 )
Catia = 135.75
CREO = 83.94
SolidWorks = 114.88
Cinebench OpenGL = 183.28

 

Radeon Pro WX 7100 ( £660) (μια rx 480 στην ουσία με διαφορετικούς οδηγούς)
Catia = 104.34
CREO = 82.08
SolidWorks = 111.55
Cinebench OpenGL = 197.11

 

Titan Xp ( £1200 )
Catia = 107.29
CREO = 65.2
SolidWorks = 67.75
Cinebench OpenGL =169.72

 

Και κάτι που διαβάζω και σωστά αναφέρεται, είναι γιατί να μην πάρει κανείς μια WX 7100 και μια RX VEGA όταν βγει, στα ίδια λεφτά. Θα έχει καλύτερα ή περίπου ίδια αποτελεσματα και στους 2 "κόσμους" ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι η καλύτερη σε αυτά της AMD.

Αν θα υπάρξει και καλύτερη μένει να το δούμε.
Πρός το παρών δεν θυμάμαι κάποια σειρά που να ανακοινώθηκε για αυτούς τους σκοπούς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Βασικά είναι η καλύτερη σε αυτά της AMD.

Αν θα υπάρξει και καλύτερη μένει να το δούμε.
Πρός το παρών δεν θυμάμαι κάποια σειρά που να ανακοινώθηκε για αυτούς τους σκοπούς.

 

 

Για τις μικρές διαφορές λέω σε σχέση με την WX7100. Θα έπρεπε να ήταν τραγικά καλύτερη με βάση τα χαρακτηριστικά της .

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, adpanos said:

 

 

Για τις μικρές διαφορές λέω σε σχέση με την WX7100. Θα έπρεπε να ήταν τραγικά καλύτερη με βάση τα χαρακτηριστικά της .

Δεν έχει μικρές διαφορές σε όλα τα tests που έχω δεί.

Το τι μπορεί να ευθύνεται για την μικρή ή μηδενική διαφορά κάπου πολλά μπορεί να είναι, από CPU limitation, software limitation, hardware bottleneck ( από τον scheduler π.χ. ).

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φαίνεται σαν μια προσπάθεια αντιγραφής της Titan. Ήμι-επαγγελματική και καλά κάρτα. Δεν έχει αναφερθεί ήδη κάπου ότι δεν έχει επαγγελματικούς/πιστοποιημένους drivers?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Στην ουσία περιμένουμε μία φτηνότερη και χαμηλότερη 1080Ti  που θα υποστηρίζει Free sync.

Ακριβως αυτο περιμενω. Εχω οθονη freesync 2K αλλα με τιποτα δεν παω Nvidia 1000e για την  ΤΙ  . Η καινουργια Rx θα ειναι κατωτερη σε επιδοσεις απο την TI αραγε;

Έγινε επεξεργασία από soctap
Link to comment
Share on other sites

Λιγάκι υπομονή φίλε μου τότε, enjoy the summer και μετά πάρε το ανάλογο κομμάτι για να περάσεις έναν ζεστό χειμώνα.

 

 

Και εγώ τρελαίνομαι που καίγομαι στο Division με 2k σε low graphics

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, soctap said:

Ακριβως αυτο περιμενω. Εχω οθονη freesync 2K αλλα με τιποτα δεν παω Nvidia 1000e για την  ΤΙ  . Η καινουργια Rx θα ειναι κατωτερη σε επιδοσεις απο την TI αραγε;

Πιθανόν κατώτερη, ίσως σε κανένα Doom με Vulkan να φτάνει ή να ξεπερνάει την Ti. Θα καίει πιθανόν και σημαντικά περισσότερο, ενώ θα έχει λογικά και χαμηλότερα περιθώρια υπερχρονισμού. Η τιμή της υποθέτω θα είναι χαμηλότερη από αυτή της Ti, αλλά δεν ξέρω πόσο κάτω μπορεί να την πάει η AMD, δεδομένου του κόστους της HBM2. Οπότε δεν θα περίμενα ξεκάθαρο VFM. Ίσως παρόμοιο με αυτό της Ti, ίσως λίγο καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος yanni έγραψε:

Πιθανόν κατώτερη, ίσως σε κανένα Doom με Vulkan να φτάνει ή να ξεπερνάει την Ti. Θα καίει πιθανόν και σημαντικά περισσότερο, ενώ θα έχει λογικά και χαμηλότερα περιθώρια υπερχρονισμού. Η τιμή της υποθέτω θα είναι χαμηλότερη από αυτή της Ti, αλλά δεν ξέρω πόσο κάτω μπορεί να την πάει η AMD, δεδομένου του κόστους της HBM2. Οπότε δεν θα περίμενα ξεκάθαρο VFM. Ίσως παρόμοιο με αυτό της Ti, ίσως λίγο καλύτερο.

Αμα ειναι ετσι ελπιζω να ριξει τιμες η NVIDIA γιατι απο οτι φαινεται δυσκολα την πιανει η AMD και εγω βαρεθηκα να περνω μεσαιες καρτες και μετα απο λιγο να κρινονται ανεπαρκεις. Τωρα λεω να τα σκασω μια και καλη γιατι ετσι τα δινω διπλα. Τωρα αν παω σε Nvidia η οθονη μου βραστα.....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα @soctap αυτήν την φορά πραγματικά αξίζει να τα σκάσεις χοντρά σε κάρτα γαιτί πρώτη φορά οι τελευταίες GPU κοντράρονται για τα fps σε 4K.

Εμείς που είμαστε ευχαριστημένοι με 2K αναλύσεις, αυτόματα θα δώσουμε ζωή στην κάρτα τουλάχιστον για 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.