Jump to content



Recommended Posts

Είναι λογικό μια εταιρεία να θέλει τον έλεγχο του release των προϊόντων της.

Για κάποιο λόγο (δεν τον ξέρω, οι υποθέσεις πολλες) δεν βγάζει την RX VEGA τον Ιούλιο και με τον μη optimized gaming driver, προφυλάσσει την επιλογή της.

Τώρα, αφού ο άλλος περίμενε τοσους μηνες την VEGA μέχρι σημερα και δεν πήγε στην 1080 Ti, τώρα που θα αναγκαστεί να περιμένει ολόκληρο τον Ιούλιο, δεν θα μπορέσει να κρατηθεί άλλο και θα τρέξει στην Ti.

Λογικό ακούγεται.

Επίσης το τι θεωρεί κάνεις επιτυχία και αποτυχία είναι πολύ σχετικό.

Οι επιδόσεις της Frontier με unoptimized driver είναι λίγο πάνω από 1080 και σαφέστατα κάτω από 1080 Ti.

Ακόμα και έτσι να παραμείνει με την RX VEGA, που δεν θα παραμείνει γιατί η RX VEGA θα είναι σίγουρα ταχύτερη, θα είναι αποτυχία ;

Είναι αποτυχία η RX VEGA να είναι "απλώς" ταχύτερη από την 1080 ;

Προσωπικά την περιμένω ευδιάκριτα ταχύτερη από την 1080 και κοντά στην Ti (μπορεί και λίγο παραπάνω σε ορισμένα games)

Link to comment
Share on other sites

εγώ απλά θα πω περιμέντε να βγει το τελικό προϊόν επίσης μην τις δοκιμάζετε πάνω σε intel συστήματα :p

επίσης ο raja το έχει πει "η RX vega θα είναι ποιο γρήγορη στο gaming !"

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, env0y said:

Μικραίνει το καλάθι λέμε!!!!

Το καλάθι μεγάλωσε από τους fans της AMD που προμοτάρανε το Vega με οπαδική λογική. Και εγώ fan της AMD είμαι, αλλά προσπαθώ να πατάω κάτω στο έδαφος, σε ένα βαθμό έστω. Όλοι ελπίζουμε να εκπλαγούμε θετικά. Αλλά όχι να το έχουμε και σίγουρο. Δηλαδή η ΑΕΚ θα πάρει το Champions League ρίχνοντας 5άρα στην Real; Με τι λεφτά; Μην τρελαθούμε.

 

Η AMD χρειάστηκε να ρίξει μερικές δεκάδες εκατομμύρια μετοχές στην αγορά πριν μερικούς μήνες, σε έναν βαθμό για να μειώσει τα χρέη της που υπερβαίνανε τα 2,4 δις, αλλά και σε έναν βαθμό για να έχει χρήματα να χρηματοδοτήσει την διαθεσιμότητα των Ryzen στην αγορά. Τα έχουμε ξαναπεί. Η AMD είναι τρελά στριμωγμένη οικονομικά για να ελπίζουμε να είναι και άμεσα ανταγωνιστική σε Nvidia και Intel ταυτόχρονα. Η εταιρία έβγαλε έναν ανέλπιστα καλό επεξεργαστή, ε εντάξει, δεν μπορούσε να κάνει ανάλογο θαύμα και στις κάρτες γραφικών. Εδώ οι άνθρωποι έχουν παγιδευτεί με την HBM, την ίδια στιγμή που η Nvidia έχει το μαρούλι να το παίξει δίπορτο, βγάζοντας μοντέλα και με GDDR5X και με HBM.

 

Εγώ έχω πει για 2019. Άντε έναν χρόνο πριν να έλεγα και για 2018, πριν η AMD γίνει ξανά ουσιαστικός ανταγωνιστής της Nvidia. Αλλά χωρίς λεφτά τι περιμένουν κάποιοι; Το Vega άργησε πολύ, αλλά το ότι άργησε δεν πάει να πει ότι ξαφνικά θα εκτοξευτούν οι επιδόσεις του στα επίπεδα της 1080 Ti. Μακάρι, μακάρι να πλησιάζει την 1080Ti όπως στο γράφημα που είχα κάνει με τα υποθετικά 1700MHz συχνότητας. Αλλά θα είναι δύσκολο. Να το πάρουμε λίγο αλλιώς; Αν η AMD με άδειες τσέπες έφτιαχνε μια 1080 Ti, που στο διάολο έχει πετάξει τα δις της η Nvidia; Σε φραπέδες για τους τεχνικούς της;

 

Για αυτό και εγώ κοιτάω να είμαι μετριοπαθής στις προβλέψεις μου. Διότι ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΕΙ Η AMD ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ HYPE TRAIN ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ. Αυτοί δημιουργούν υπερβολικές απαιτήσεις, αυτοί φταίνε που αύριο το Vega, ενώ θα είναι μια super GPU, θα αντιμετωπίζεται ως αποτυχία. Ήδη διαβάζω στα σχόλια στο εξωτερικό ότι οι επιδόσεις της Frontier θα πρέπει να είναι κάποιο κακόγουστο αστείο. Ενώ δεν θα έπρεπε. Με τις δυνατότητες που έχει η AMD και με βάση το ότι μάχεται ταυτόχρονα απέναντι σε δύο μεγαλύτερες και οικονομικά ισχυρότερες εταιρίες, είναι θαύμα το ότι είναι ανταγωνιστική ακόμα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη μεριά, τα ίδια λέγανε οι υποστηρικτές της Intel και κάποιοι "υποστηρικτές" της AMD για τους RyZen.

 

Εδώ η AMD δεν έχει βρακί να βάλει, θα χτυπήσει τους Intel επεξεργαστές ;

Με τι λεφτά στο R&D ;

Και η Intel τόσα χρόνια τι κάνει, μπρίκια κολλάει ;

 

Όποιος διαβάσει - ειδικά τα πρώτα σχόλια μετά το RyZen release - θα πει εντάξει ΟΚ, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Θέλει πολλά ψωμιά ακόμα να πιάσει η AMD την Intel στις CPUs.

 

Τώρα, όλος ο πλανήτης έχει παραδεχθεί/αποδεχθεί τις επιδόσεις της Zen αρχιτεκτονικής στο mainstream desktop που κυκλοφόρησε πρώτο.

Κανένα σοβαρό site στον πλανήτη (εκτός από τα χρηματοδοτούμενα από Intel που είναι πολλά) δεν μπορεί να συγκρατήσει τα γέλια του στην σύγκριση RyZen vs οποιοδήποτε desktop Intel.

 

Μέχρι που αναγκάζονται να συγκρίνουν RyZen με Intel HEDT για να έρθει λίγο στα ίσα του.

 

Κάποιοι "υποστηρικτές" της AMD, επίσης βιάστηκαν να χαρακτηρίσουν τους Threadripper vs Intel HEDT "μια από τα ίδια" και "τίποτα ιδιαίτερο"

 

Τα ίδια διάβαζα εδώ και για τις Polaris.

Ζεσταίνονται, έχουν μεγάλη κατανάλωση, το ένα το άλλο.

 

Η περίπτωση της VEGA vs Pascal είναι διαφορετική.

 

Και πάλι όμως κάποιοι "υποστηρικτές" της AMD, μόλις είδαν ότι σηκώνει κεφάλι και μπορεί να είναι ταχύτερη από Pascal, έσπευσαν να αναζητήσουν πληροφορίες για την ταχύτερη Volta, μήπως και σωθεί η παρτίδα από εκεί.

 

Αυτοί οι "υποστηρικτές" της AMD είναι που κάνουν την ζημιά στην εταιρεία, σε μια διάθεση μόνιμης μιζέριας και κλαψούρας ότι η AMD "δεν μπορεί περισσότερα" και είναι απαγορευτικό να ξεπεράσει τους ανταγωνιστές της.

 

Αν δε τολμήσει να το κάνει, ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει λες και έγινε κάτι κακό.

 

Η RX VEGA όποιες επιδόσεις και να έχει στα παιχνίδια, από την στιγμή που θα ξεπεράσει την 1080 είναι ήδη επιτυχία.

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

τώρα που θα αναγκαστεί να περιμένει ολόκληρο τον Ιούλιο

Ποιος τον ανάγκασε; Μήπως αναγκάζεται τελικά να κοιτάξει αλλού; Μέχρι να βγει RX Vega θα ρίξει και καμιά τιμή η πράσινη και την αποτελείωσε. (δεν θα το κάνει , αλλά δε μπορεί αν θέλει; )

 

πριν 47 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Είναι αποτυχία η RX VEGA να είναι "απλώς" ταχύτερη από την 1080 ;

Μα δε βγαίνατε και λέγατε θα φτάνει την 1080 ti ή θα είναι ελάχιστα/λίγο πιο πίσω με τιμή σορπράιζ? Δε το έλεγα εγώ. Τώρα είναι επιτυχία να είναι "απλώς ταχύτερη" από 1080 ; 

πριν 23 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

εγώ απλά θα πω περιμέντε να βγει το τελικό προϊόν επίσης μην τις δοκιμάζετε πάνω σε intel συστήματα :p

 

Δηλαδή αν μεθαύριο έχω intel σύστημα αλλά θέλω μια RX VEGA να οδηγήσει τα γραφικά μου , να μη το σκέφτομαι καν, ε; Ωραία λογική. Έτσι θα κερδίσει πελάτες η εταιρεία; Αν τα πάει καλά μόνο σε AMD συστήματα;

πριν 11 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Από την άλλη μεριά, τα ίδια λέγανε οι υποστηρικτές της Intel και κάποιοι υποστηρικτές για τους RyZen.

 

Εδώ η AMD δεν έχει βρακί να βάλει, θα χτυπήσει τους Intel επεξεργαστές ;

Με τι λεφτά στο R&D ;

Και η Intel τόσα χρόνια τι κάνει, μπρίκια κολλάει ;

 

Όποιος διαβάσει - ειδικά τα πρώτα σχόλια μετά το RyZen release - θα πει εντάξει ΟΚ, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Θέλει πολλά ψωμιά ακόμα να πιάσει η AMD την Intel στις CPUs.

 

Τώρα, όλος ο πλανήτης έχει παραδεχθεί/αποδεχθεί τις επιδόσεις της Zen αρχιτεκτονικής στο mainstream desktop που κυκλοφόρησε πρώτο.

Κανένα σοβαρό site 

Για VEGA μιλάμε εδώ. Ή μήπως όχι; 

πριν 18 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:
Spoiler

 

Το καλάθι μεγάλωσε από τους fans της AMD που προμοτάρανε το Vega με οπαδική λογική. Και εγώ fan της AMD είμαι, αλλά προσπαθώ να πατάω κάτω στο έδαφος, σε ένα βαθμό έστω. Όλοι ελπίζουμε να εκπλαγούμε θετικά. Αλλά όχι να το έχουμε και σίγουρο. Δηλαδή η ΑΕΚ θα πάρει το Champions League ρίχνοντας 5άρα στην Real; Με τι λεφτά; Μην τρελαθούμε.

 

Η AMD χρειάστηκε να ρίξει μερικές δεκάδες εκατομμύρια μετοχές στην αγορά πριν μερικούς μήνες, σε έναν βαθμό για να μειώσει τα χρέη της που υπερβαίνανε τα 2,4 δις, αλλά και σε έναν βαθμό για να έχει χρήματα να χρηματοδοτήσει την διαθεσιμότητα των Ryzen στην αγορά. Τα έχουμε ξαναπεί. Η AMD είναι τρελά στριμωγμένη οικονομικά για να ελπίζουμε να είναι και άμεσα ανταγωνιστική σε Nvidia και Intel ταυτόχρονα. Η εταιρία έβγαλε έναν ανέλπιστα καλό επεξεργαστή, ε εντάξει, δεν μπορούσε να κάνει ανάλογο θαύμα και στις κάρτες γραφικών. Εδώ οι άνθρωποι έχουν παγιδευτεί με την HBM, την ίδια στιγμή που η Nvidia έχει το μαρούλι να το παίξει δίπορτο, βγάζοντας μοντέλα και με GDDR5X και με HBM.

 

Εγώ έχω πει για 2019. Άντε έναν χρόνο πριν να έλεγα και για 2018, πριν η AMD γίνει ξανά ουσιαστικός ανταγωνιστής της Nvidia. Αλλά χωρίς λεφτά τι περιμένουν κάποιοι; Το Vega άργησε πολύ, αλλά το ότι άργησε δεν πάει να πει ότι ξαφνικά θα εκτοξευτούν οι επιδόσεις του στα επίπεδα της 1080 Ti. Μακάρι, μακάρι να πλησιάζει την 1080Ti όπως στο γράφημα που είχα κάνει με τα υποθετικά 1700MHz συχνότητας. Αλλά θα είναι δύσκολο. Να το πάρουμε λίγο αλλιώς; Αν η AMD με άδειες τσέπες έφτιαχνε μια 1080 Ti, που στο διάολο έχει πετάξει τα δις της η Nvidia; Σε φραπέδες για τους τεχνικούς της;

 

Για αυτό και εγώ κοιτάω να είμαι μετριοπαθής στις προβλέψεις μου. Διότι ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΕΙ Η AMD ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ HYPE TRAIN ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ. Αυτοί δημιουργούν υπερβολικές απαιτήσεις, αυτοί φταίνε που αύριο το Vega, ενώ θα είναι μια super GPU, θα αντιμετωπίζεται ως αποτυχία. Ήδη διαβάζω στα σχόλια στο εξωτερικό ότι οι επιδόσεις της Frontier θα πρέπει να είναι κάποιο κακόγουστο αστείο. Ενώ δεν θα έπρεπε. Με τις δυνατότητες που έχει η AMD και με βάση το ότι μάχεται ταυτόχρονα απέναντι σε δύο μεγαλύτερες και οικονομικά ισχυρότερες εταιρίες, είναι θαύμα το ότι είναι ανταγωνιστική ακόμα.

 

 

 

Το ζουμί της υπόθεσης. Παραδέχεσαι ότι κλίνεις προς τους κόκκινους, ωστόσο πατάς στο έδαφος. 

 

Εγώ ελπίζω και εύχομαι να τα πάει καλά η RX VEGA και να μας εκπλήξει όλους. Όμως το hype δεν αφήνει να δούμε καθαρά... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις βρε Νίκο εδώ οι reviewer δεν είχαν καταλαλάβει ότι όσο ποιο γρήγορες ram τόσο μεγαλύτερο είναι το gain της αρχιτεκτονικής Zen , και για αυτό από review σε review είχαμε έως και 50% διάφορες !

Τέλος είχαμε το drama των reviewer , όπου τους έβγαζα και εγώ όλους ως άσχετους γιατί πολύ απλά είναι όντως άσχετοι η ότι τους πει η Intel κάνουν .

 

Tommy

Η εταιρεία θα κάνει τα πάντα για να πουλήσει τα δικά τις πράματα .

Ο χρόνος θα δείξει προς το παρών υπάρχει όραμα . Και δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να πας σε Intel πλέον .πεταχτεί τα μπρίκια της intel

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, NikosD said:

Είναι αποτυχία η RX VEGA να είναι "απλώς" ταχύτερη από την 1080 ;

Δεν ξέρω, εσύ δεν με έκραζες που έλεγα ότι την περιμένω κάπου σε αυτά τα επίπεδα; Δεν έκανα προσπάθειες να ανακόψω την πορεία του Vega? Τι έγινε; Δεν θα μας κάνεις quote κάποιο παλαιότερο post σου να μας πεις πως τα είχες γράψει/προβλέψει όλα;

 

Anyway, μακάρι να έχεις δίκιο και να προκύψει 1080 Ti. Θα είναι η δεύτερη ευχάριστη έκπληξη μετά τους Ryzen. Μακάρι και να μας λες "σας τα έλεγα".

 

11 minutes ago, NikosD said:

Από την άλλη μεριά, τα ίδια λέγανε οι υποστηρικτές της Intel και κάποιοι υποστηρικτές για τους RyZen.

 

Εδώ η AMD δεν έχει βρακί να βάλει, θα χτυπήσει τους Intel επεξεργαστές ;

Με τι λεφτά στο R&D ;

Και η Intel τόσα χρόνια τι κάνει, μπρίκια κολλάει ;

 

Όποιος διαβάσει - ειδικά τα πρώτα σχόλια μετά το RyZen release - θα πει εντάξει ΟΚ, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Θέλει πολλά ψωμιά ακόμα να πιάσει η AMD την Intel στις CPUs.

 

Τώρα, όλος ο πλανήτης έχει παραδεχθεί/αποδεχθεί τις επιδόσεις της Zen αρχιτεκτονικής στο mainstream desktop που κυκλοφόρησε πρώτο.

Κανένα σοβαρό site 

 

Ειδικά για τους Ryzen, που αναφέρεις, η AMD ακόμα είναι πίσω σε σχέση με την Intel στο IPC, αν και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Ο Zen τώρα ξεκινάει, όπως ο Core πριν 10-12 χρόνια. Αλλά έχουμε μεγάλο αριθμό πυρήνων, με ικανοποιητικό IPC - όχι κορυφαίο - σε τιμή χώμα. Για αυτό και ο 1600 πουλάει καλύτερα από όλους. Και ναι, η Intel τόσα χρόνια μπρίκια κόλλαγε. Προσπαθούσε να αντιμετωπίσει τις κάρτες γραφικών με τα Xeon Phi, να χρυσώσει τους κατασκευαστές tablets για να χρησιμοποιήσουν τα chip της, να παραφουσκώσει τους επεξεργαστές της με ήμι-άχρηστες κάρτες γραφικών, να ξεζουμίσει τους χρήστες όσο μπορεί πουλώντας τους quads για μια πενταετία και βάλε. Ειλικρινά πρέπει να έχουν περισσότερα μπρίκια στις αποθήκες τους από ότι επεξεργαστές. Χαρακτηριστικό της νοοτροπίας της το ότι για παράδειγμα στην HEDT πλατφόρμα χρησιμοποιεί την προηγούμενη αρχιτεκτονική της. Ξεζούμισμα του χρήστη με παράλληλο πασάρισμα last year tech. Αστέρια λέμε.

 

Τώρα ακριβώς επειδή ο Ryzen βγήκε πολύ καλός και ακριβώς επειδή οι δυνατότητες της AMD είναι περιορισμένες, ένα δεύτερο θαύμα μέσα στην ίδια χρονιά θα είναι too good to be true.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη μεριά, τα ίδια λέγανε οι υποστηρικτές της Intel και κάποιοι "υποστηρικτές" της AMD για τους RyZen.

 

Εδώ η AMD δεν έχει βρακί να βάλει, θα χτυπήσει τους Intel επεξεργαστές ;

Με τι λεφτά στο R&D ;

Και η Intel τόσα χρόνια τι κάνει, μπρίκια κολλάει ;

 

Όποιος διαβάσει - ειδικά τα πρώτα σχόλια μετά το RyZen release - θα πει εντάξει ΟΚ, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Θέλει πολλά ψωμιά ακόμα να πιάσει η AMD την Intel στις CPUs.

 

Τώρα, όλος ο πλανήτης έχει παραδεχθεί/αποδεχθεί τις επιδόσεις της Zen αρχιτεκτονικής στο mainstream desktop που κυκλοφόρησε πρώτο.

Κανένα σοβαρό site στον πλανήτη (εκτός από τα χρηματοδοτούμενα από Intel που είναι πολλά) δεν μπορεί να συγκρατήσει τα γέλια του στην σύγκριση RyZen vs οποιοδήποτε desktop Intel.

 

Μέχρι που αναγκάζονται να συγκρίνουν RyZen με Intel HEDT για να έρθει λίγο στα ίσα του.

 

Κάποιοι "υποστηρικτές" της AMD, επίσης βιάστηκαν να χαρακτηρίσουν τους Threadripper vs Intel HEDT "μια από τα ίδια" και "τίποτα ιδιαίτερο"

 

Τα ίδια διάβαζα εδώ και για τις Polaris.

Ζεσταίνονται, έχουν μεγάλη κατανάλωση, το ένα το άλλο.

 

Η περίπτωση της VEGA vs Pascal είναι διαφορετική.

 

Και πάλι όμως κάποιοι "υποστηρικτές" της AMD, μόλις είδαν ότι σηκώνει κεφάλι και μπορεί να είναι ταχύτερη από Pascal, έσπευσαν να αναζητήσουν πληροφορίες για την ταχύτερη Volta, μήπως και σωθεί η παρτίδα από εκεί.

 

Αυτοί οι "υποστηρικτές" της AMD είναι που κάνουν την ζημιά στην εταιρεία, σε μια διάθεση μόνιμης μιζέριας και κλαψούρας ότι η AMD "δεν μπορεί περισσότερα" και είναι απαγορευτικό να ξεπεράσει τους ανταγωνιστές της.

 

Αν μάλιστα τολμήσει να το κάνει, να αμφισβητήσει την Nvidia και την Intel, ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει λες και έγινε κάτι κακό.

 

Η RX VEGA όποιες επιδόσεις και να έχει στα παιχνίδια, από την στιγμή που θα ξεπεράσει την 1080 είναι ήδη επιτυχία.

 

Όλη η κουβέντα γίνεται για το μέγεθος της επιτυχίας.

Σόρρυ για το διπλό post, αλλά πατάω κάποια "μαγικά" κουμπιά την ώρα που γράφω και κάνει "υποβολή απάντησης" στην μέση της φράσης.

 

Θα είμαι πιο προσεκτικός και θα φροντίσω να μην ξαναγίνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Δηλαδή η ΑΕΚ θα πάρει το Champions League ρίχνοντας 5άρα στην Real; Με τι λεφτά; Μην τρελαθούμε.

Παντως μια φορα, 5αρα της ριξαμε (3+2). 3-1 πισω στο ημιχρονο ηταν στη νεα φιλαδελφεια και καναμε το 2-0 2-2 μεσα σαυτο το πως το λενε, το μπερναμπεου! Και τα 2 με πολυ χαμηλοτερο μπατζετ!!!!!

Οποτε σιγα το δυσκολο να της τα ριξουμε και μαζεμενα ρε συ

πριν 19 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Διότι ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΕΙ Η AMD ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ HYPE TRAIN ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ

Πολλες φορες οντας υποκινουμενοι και παρασυρμενοι απο την ιδια την AMD, το τμημα marketing συγκεκριμενα. Τα χουμε ξανασυζητησει αυτα.

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Και η Intel τόσα χρόνια τι κάνει, μπρίκια κολλάει ;

Φανηκε-αποδειχθηκε πως ναι. Το 5-10% απο γενια σε γενια στα mainstream desktop τελικα δεν ηταν τσιγγουνια και αρμεγμα αλλα μαλλον.... μεχρι τοσο μπορουσε. Η nvidia ομως δε δινει τοσο. Απο γενια σε γενια, το ιδιο μοντελο ειναι γυρω στο 30% εως και 50% ταχυτερο. Γι αυτο και επιμενω να μη συγκρινουμε rx vega με nvidia. Γιατι αντε και το θαυμα το εκανε και επιασε την 1080ti. Αν ομως η 2080 φυγει ενα 25% πανω και η 2080ti αλλο ενα 35% (νουμερα συνηθισμενα στις συγχρονες nvidia) τοτε εκει τι θα λεμε; Οτι παλι απετυχε; Η οτι πετυχε μεχρι να ξανααποτυχει; Γι αυτο λεω πως ειναι αδικο να μας ενδιαφερει το τι θα κανει η vega ΜΟΝΟ απεναντι σε 1080/1080ti

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tommybertsen said:

Το ζουμί της υπόθεσης. Παραδέχεσαι ότι κλίνεις προς τους κόκκινους, ωστόσο πατάς στο έδαφος.

Βεβαίως και πατάω στο έδαφος

 

Spoiler

flying_castle_by_asganafer-d6ufj92.png

 

Εκεί που είναι η σημαία είμαι. :hehe:

 

Just now, giorgos2187 said:

και καναμε το 2-0 2-2 μεσα σαυτο το πως το λενε, το μπερναμπεου!

Ας είναι καλά οι αλλαγές του Ντούσκο σε εκείνο το ματς. Πρέπει να είμαστε η μόνη ομάδα στην ιστορία του CL που αποκλείστηκε αήττητη. 6 ισοπαλίες. :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο:

 

Για τον υπόλοιπο μήνα που απομένει (και κάτι μέρες) μέχρι το release της RX VEGA, έτσι θα το πηγαίνουμε ;

 

Δηλαδή, μόλις βλέπουμε ένα "review" της Frontier που δείχνει επιδόσεις λίγο πάνω λίγο κάτω από 1080, θα λέμε αποτυχία η VEGA και φταίνε οι "οπαδοί" που μας είχαν προετοιμάσει ψυχολογικά ότι ακουμπάει Ti ;

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Ασε με μωρε τωρα.... Μη μου τα θυμιζεις να σαι καλα... Γυρω στα 30 πιεση πρεπει να ειχα ανεβασει ατο τελευταιο ματας με τη ρομα που υην παιξαμε 60 λεπτα μονοτερμα και η μπαλα δεν εμπαινε μεσα με ΤΙΠΟΤΑ. Ενα γκολ και θα χαμε περασει. Α σηχτηρ, ανατριχιασα παλι.

 

Και της Ρεαλ το φοβητρο εγινε τ ονομα σου ρεεεεεεεεεεεεεε.

Οφτοπικ τελος!!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω να διαβάζω εδώ για τα σχόλια του @ARMAGEDDON

 

300W @ stock και επιδόσεις μεταξύ 1080 & 1080 Ti ( από ότι φαίνεται σε κάποια game θα χάνει και από overclocked 1080 ).

Να δούμε και κανά $500 price tag και να κλείσει το θέμα...

Ήδη κάνανε ματσακονιά και η FE από το τότε ανακοινωθέν $1199 MSRP πήγε στα $999 MSRP.
Αν ρίξουνε κάτω από τα 500 την RX Vega θα είναι σαν να πουλάνε με χασούρα.
Τόσο μικρό κέρδος, την στιγμή που η εταιρία θέλει έσοδα και από το GPU τμήμα.

 

Παρουσιάσανε το Prey τέλη Μαΐου... και η παρουσίαση εμπεριέχει το "our driver is not fully ready for Prey"... τότε γιατί δείχνεις το Prey και όχι κάποιο άλλο που έχεις πολύ καλό driver ήδη έτοιμο ?
Πέραν του αστείου της υπόθεσης ( παπάρια μέντολες, όσο έβγαζε τότε στο Prey τόσο θα βγάζει και στο launch και στους επόμενους drivers ), τόσο καιρό τι κάνανε στο driver team ? μπρίκια κολλάγανε ? Μέσα σε 1μιση μήνα θα κάνουνε δηλαδή μαγικά ένα άλμα που δεν κάνανε 1 χρόνο τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος billpeppas έγραψε:

Γουστάρω να διαβάζω εδώ για τα σχόλια του @ARMAGEDDON

 

300W @ stock και επιδόσεις μεταξύ 1080 & 1080 Ti ( από ότι φαίνεται σε κάποια game θα χάνει και από overclocked 1080 ).

Να δούμε και κανά $500 price tag και να κλείσει το θέμα...

Ήδη κάνανε ματσακονιά και η FE από το τότε ανακοινωθέν $1199 MSRP πήγε στα $999 MSRP.
Αν ρίξουνε κάτω από τα 500 την RX Vega θα είναι σαν να πουλάνε με χασούρα.
Τόσο μικρό κέρδος, την στιγμή που η εταιρία θέλει έσοδα και από το GPU τμήμα.

 

Κοίτα να δεις που θυμάμαι εποχές 2009-2010 που τα κριτήρια ήταν διαφορετικά.....

 

Θυμάμαι τότε, κάτι HD5870/5850 να καταναλώνουν τα μισά, να έχουν χαμηλότερη τιμή και παρόμοιες επιδόσεις με τις καθυστερημένες Gtx 480/470.

 

Τότε το ρίχναμε στο compute και το "ολοκληρωμένο chip" για να μην σκιστεί κανενα καλτσον της Nvidia. Για να δικαιολογηθεί η κατανάλωση, να δικαιολογηθεί και η τιμή ....

 

Τωρα, γιατί δεν κάνουμε το ίδιο και για το VEGA? 

Τι άλλαξε?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μην κρίνεις κάποιον που δεν κάνει αυτό που λες.

Δεύτερον... αυτή την στιγμή και στο Compute η FE είναι fail.
 

Αν σε στόκ η FE AIO είναι 375W με OC τι θα γίνεται ?
Θα έχουμε πάλι τρέλλα με το draw από το PCI-e slot όπως έγινε και με τις Polaris αν θυμάμαι καλά ?
Δύο φορές συνεχόμενες το ίδιο λάθος ?

 

Την GTX 480 αν θυμάσαι την είχα κράξει και εγω χύμα για temps & κατανάλωση ( που δεν ήταν καν κοντά στα επίπεδα κατανάλωσης που τώρα πάμε... και τότε δεν είχαν μπεί κιόλας οι "περιορισμοί" που ήρθαν τα τελευταία χρόνια από τον PCI-Sig ).
Τουλάχιστον, παρότι ήταν... θερμάστρα και έκαιγε ρεύμα σαν θερμοσίφωνας, είχε όμως επιδόσεις.

Εδώ πρός το παρών έχουμε μια κάρτα 375W που υστερεί σημαντικά από μια 250W.

Σε πιο ουσιαστικά πράγματα τώρα, το Navi το καλό που τους θέλω να είναι όντως αρκετά διαφοροποιημένη αρχιτεκτονική, για το καλό τους.
Το GCN το παραξεχειλώσανε, δεν πάει άλλο. Για αυτό και βλέπουμε αυτά που βλέπουμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

10 φορές τα ίδια και τα ίδια.

Το TDP είναι 300W για air.

Και από ποτέ κοιτάμε ως κριτήριο το TDP στο extreme performance segment ;

Και κάτι άλλο...

Ο μόνος λόγος που βγήκε με τέτοιες επιδόσεις η Ti είναι για να είναι σίγουρη η Nvidia ότι θα είναι από πάνω.

Ποτέ καμιά Ti στο παρελθόν δεν είχε 35% διαφορά από την flagship.

Μέχρι και 2η Titan Pascal έβγαλε η Nvidia εξαιτίας της VEGA, αλλά κατά τα άλλα δεν έχει επιδόσεις.

Συνολικά είναι καμιά 10ρια κάρτες Pascal (μαζί με τα small revisions) που περιμένουν την σειρά VEGA.

Η VEGA έρχεται σε ένα μήνα και θα σαρώσει ως gaming/workstation/compute card

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NikosD said:


Ο μόνος λόγος που βγήκε με τέτοιες επιδόσεις η Ti είναι για να είναι σίγουρη η Nvidia ότι θα είναι από πάνω.
Ποτέ καμιά Ti στο παρελθόν δεν είχε 35% διαφορά από την flagship.

 

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα!

 

Η VEGA έρχεται σε ένα μήνα και θα σαρώσει ως gaming/workstation/compute card

 

Εδώ χμμμμμ εεεεεε δεν ξέρω

Έγινε επεξεργασία από env0y
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος billpeppas έγραψε:

Για αρχή μην κρίνεις κάποιον που δεν κάνει αυτό που λες.

Δεύτερον... αυτή την στιγμή και στο Compute η FE είναι fail.
 

Αν σε στόκ η FE AIO είναι 375W με OC τι θα γίνεται ?
Θα έχουμε πάλι τρέλλα με το draw από το PCI-e slot όπως έγινε και με τις Polaris αν θυμάμαι καλά ?
Δύο φορές συνεχόμενες το ίδιο λάθος ?

 

Την GTX 480 αν θυμάσαι την είχα κράξει και εγω χύμα για temps & κατανάλωση ( που δεν ήταν καν κοντά στα επίπεδα κατανάλωσης που τώρα πάμε... και τότε δεν είχαν μπεί κιόλας οι "περιορισμοί" που ήρθαν τα τελευταία χρόνια από τον PCI-Sig ).
Τουλάχιστον, παρότι ήταν... θερμάστρα και έκαιγε ρεύμα σαν θερμοσίφωνας, είχε όμως επιδόσεις.

Εδώ πρός το παρών έχουμε μια κάρτα 375W που υστερεί σημαντικά από μια 250W.

Σε πιο ουσιαστικά πράγματα τώρα, το Navi το καλό που τους θέλω να είναι όντως αρκετά διαφοροποιημένη αρχιτεκτονική, για το καλό τους.
Το GCN το παραξεχειλώσανε, δεν πάει άλλο. Για αυτό και βλέπουμε αυτά που βλέπουμε τώρα.

Είμαι από κινητό, δεν ήθελα να σε κάνω παράθεση.

 

Από εκεί και πέρα μια παρατήρηση.

 

To TDP δεν είναι κατανάλωση.  Το είπαμε πιο πριν νομίζω.

Εδώ γιατί το θεωρείς κατανάλωση ?

 

Εγώ την FE θα την χαρακτηριζα μια πιο ολοκληρωμένη κάρτα. Δεν υστερεί από την 1080TI αν την δεις επί του συνόλου (όχι μόνο gaming).

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, adpanos said:

Είμαι από κινητό, δεν ήθελα να σε κάνω παράθεση.

 

Από εκεί και πέρα μια παρατήρηση.

 

To TDP δεν είναι κατανάλωση.  Το είπαμε πιο πριν νομίζω.

Εδώ γιατί το θεωρείς κατανάλωση ?

 

Εγώ την FE θα την χαρακτηριζα μια πιο ολοκληρωμένη κάρτα. Δεν υστερεί από την 1080TI αν την δεις επί του συνόλου (όχι μόνο gaming).

 

Δεν είπα ότι 375W TDP = 375W κατανάλωση ( αν και δεν αποκλείεται αυτό, στις κάρτες γραφικών είναι πιο κοντά τα "TDP" των AMD & nVIDIA ).
Θερμομηχανικά πάντως 250W vs 375W TDP σημαίνει σίγουρα μεγαλύτερη κατανάλωση για την 2η, το πόσο παίζουν πολλά ρόλο.
Από αυτά που έμαθα προσφάτως πάντως δεν μου αρέσουν καθόλου ( συνδυασμός κατανάλωσης + επιδόσεων συν η δυσκολία στην ψύξη αυτής ) [ που για έναν gamer που την πουσάρει κι όλας έχει σημασία γιατί Asus ROG Strix 1080 Ti vs Asus ROG Strix Vega πέραν ότι η Ti θα έχει παραπάνω επιδόσεις, θα είναι και πιο ήσυχη όντας πιο "κρύο" τσίπ ].

 

Για τον gamer αν δεν είναι 100€ έστω ( για να μην πω παραπάνω ) από την 1080 Ti υστερεί ξεκάθαρα ( μιλώντας πάντα για τον high end gamer, με οθόνες πολλών Hz ή 4K, κλπ, δεν λέμε για τον τύπο που μόλις έφυγε από FX-6300 + GTX 760 ).

 

Όσον αφορά την ολοκληρωμένη κάρτα ( gaming + CAD/CAM ) δεν είναι και πάλι σίγουρα, γιατί εκεί παίζει δυνατά μπάλα και η P4000 στα 850€-900€ με πολύ καλές επαγγελματικές επιδόσεις, και παραπάνω από επαρκείς επιδόσεις για 1080p & 1440p.

Η P5000 είναι πιο σωστή σύγκριση, αλλά η nVIDIA τσιμπάει στα 1900€ με αυτή :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.