Jump to content



Recommended Posts

15 minutes ago, env0y said:

Λοιπόν να κόψουμε στοιχηματάκι ότι η RX reference θα είναι σαν την GTX 1080 αλλά 200 ευρά φθηνότερη? :p 

Στα 300$ δε παίζει να έρθει imo. Στα 400$ ίσως αν και προσωπικά, αν καταφέρει τελικά να πιάσει επιδόσεις 1080, τη περιμένω στα 500$ (ποιος θα τη πάρει με τέτοια κατανάλωση είναι άλλο θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούσα και θεωρώ ακόμα πως η RX VEGA ήταν να βγει πολύ νωρίτερα, πριν την 1080 Ti.

Καθυστέρησε αρχικα για να πάρει ξεκάθαρο κεφάλι από την 1080 και από την στιγμή που βγήκε η Ti, καθυστερεί για να πιάσει αυτήν.

Από την απλή 1080, θα έπρεπε ήδη να απέχει.

Αν δεν πιάσει την Ti ή δεν την πλησιάσει πολύ κοντά, ποιος ο λόγος καθυστέρησης τόσους μήνες ;

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ξεκίνησε στα επίπεδα της 1070 και τόσο καιρό παλεύει απλά να πιάσει την 1080.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, sir Impecable said:

Στα 300$ δε παίζει να έρθει imo. Στα 400$ ίσως αν και προσωπικά, αν καταφέρει τελικά να πιάσει επιδόσεις 1080, τη περιμένω στα 500$ (ποιος θα τη πάρει με τέτοια κατανάλωση είναι άλλο θέμα).

https://www.overclock3d.net/news/gpu_displays/alleged_amd_rx_vega_benchmarks_have_surfaced_online/1
comes with benchmark results that offer similar performance to factory overclocked GTX 1080 models

 

Λες να το κέρδισα το στοίχημα?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, env0y said:

https://www.overclock3d.net/news/gpu_displays/alleged_amd_rx_vega_benchmarks_have_surfaced_online/1
comes with benchmark results that offer similar performance to factory overclocked GTX 1080 models

 

Λες να το κέρδισα το στοίχημα?

Γιατί ανακοίνωσαν msrp στα 300$? :p

Έγινε επεξεργασία από sir Impecable
Link to comment
Share on other sites

Καλά, ότι θα έχει επιδόσεις κοντά στην 1080 είναι γνωστό από τα πρώτα reviews της FE. Το δεύτερο μέρος του στοιχήματος είναι που το κάνει δύσκολο να το κερδίσεις ;).

 

Γενικά τα 300$ μου ακούγονται υπερβολικά αισιόδοξα για full die με 8gb HBM. Συν ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα στις 570,580 που έβγαλε πριν λίγους μήνες. Anyway υπομονή ένα μήνα ακόμα να δούμε τιμές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια υπεραισιόδοξη πρόβλεψη; (περισσότερο ευσεβής πόθος :p )

 

349$ rx VEGA (660), κοντά/ίσα/λίγο καλύτερα από 1070.

479$,rx VEGA (670), ίση/λίγο κάτω με/από GTX1080.

599$,rx VEGA (680), κοντά σε 1080ti . <---- Αυτό και αν είναι υπεραισιόδοξο, αλλά αν θέλει να πουλήσει και με τέτοια καθυστέρηση στις RX VEGA, πρέπει οι τιμές να είναι δελεαστικές.

 

 

Δηλαδή λέω ότι μπορεί να υπάρχει άσσος στο μανίκι, όμως αμφιβάλλω. Μακάρι though, κέρδος για όλους θα είναι! Μακάρι να έχει όντως πάνω από ένα μοντέλο!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πω το εξής βλέποντας το παρακάτω :

 

05061706861l.jpg

 

πρώτο run χωρίς optimazation 27890 πόντοι

τελευταίο run με οπτιμαζατιον + oc 31873

μια αύξηση του 14%

 

τώρα μένει να δούμε αν είναι το μεγάλο όπλο και έχει ενεργοποιημένο το tile based rendering ή είναι απενεργοποιημένο αν είναι απενεργοποιημένο απλά βλέπουμε ένα δείγμα της ωμής δύναμης της κάρτας . πιστεύω ότι είναι απενεργοποιημένο το tile based rendering  λόγο των score το οποίο είναι σαν να βλέπω μια fury στα 1600MHz

Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν βγάλει φράγκα η AMD από τα RYZEN , να τα ρίξει στην ανάπτυξη και των GPU , δεν βλέπω μέλλον στον ορίζοντα.

 

Και καλό προιόν να σχεδιάζεις, πρέπει να μπορείς να το διαθέτεις την σωστή στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστά Πάνο ...

 

κάτι δεν μου κολλάει με το benchmark

εγώ αν κλοκάρω κατά 50 hz την fury μου έχω αύξηση 4% {http://www.3dmark.com/compare/3dm11/12257850/3dm11/12257799 }

απομένουν άλλα 500Hz μέχρι να φτάσει στα 1600 αν υποθέσουμε ότι γίνετε γραμμική αύξηση ότι για κάθε 50hz θα παίρνω και 4%+ επιδόσεις

550/50 =11

11*4 %=44%

21760 stock * 44% =9574

9574+21760=31334 (οπότε βλέπουμε μια fury χ στα 1600Hz ) χωρίς να έχει ενεργοποιημένο κανένα χαρακτηριστικό της σειράς Vega

 

αυτή την στιγμή υπάρχουν πάρα πολλά ερωτηματικά λόγο απενεργοποιημένων features για κάποιο λόγο , θέλω να πιστεύω

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν υπάρχουν ερωτηματικά πλέον.

 

Η μπίλια φαίνεται να κάθεται ανάμεσα σε 1080 και 1080TI .

 

Τιμές να δούμε. Εκεί είναι το ζουμί και από εκεί θα φανεί αν είναι αποτυχημένη ή επιτυχημένη. Γιατί αν σκάσει στα 550$ η φουλ έκδοση, πάταγο θα κάνει ... Αν σκάσει στα 900$ δεν θα υπάρχει ούτε στα ράφια ...

 

Εδώ που έφτασε η κατάσταση με το VEGA πρέπει να παιχτεί τιμολόγηση αλλά R5 1600/χ .....  Δεν χρειάζεται να είναι η καλύτερη κάρτα. Αλλά να είναι πολύ δυνατό VFM που να τραβήξει κόσμο και καλά θα κάνει η AMD να ετοιμάζει το NAVI  όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Raja είχε πει, σαν ένα κάποιο είδος απολογίας, ότι την VEGA την παρέλαβε αυτός.

Δεν ήταν δική του έμπνευση και σχεδίαση.

Η NAVI όμως είναι δική του από την αρχή.

Και η NAVI θα είναι η πρώτη κάρτα βασισμένη σε MCM αρχιτεκτονική για το chip με infinity fabric τύπου EPYC.

Όλως τυχαίως διάβαζα ένα PDF της Nvidia ότι ψάχνει το ίδιο πράγμα.

Τα μονολιθικα chip βαδίζουν προς το τέλος και στις CPU και στις GPU, το μέλλον είναι στις "κόλλες"


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν να θέλω να φανεί ότι ευλογω τα γένια μου για πολλοστή φορά στα threads της AMD, δεν θα κάνω quote τον εαυτό μου από προηγούμενο post.

Δεν μπορώ να μην αναφέρω όμως ότι λίγο πιο πάνω στην σελίδα, γράφω ότι ο driver της FE που κυκλοφορεί είναι generic της Fiji και δεν έχει κανένα optimization για VEGA ενεργοποιημένο.

Ευχαριστώ για το video επιβεβαίωσης [emoji106]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, NikosD said:

Επειδη δεν να θέλω να φανεί ότι ευλογω τα γένια μου για πολλοστή φορά στα threads της AMD, δεν θα κάνω quote τον εαυτό μου από προηγούμενο post.

Δεν μπορώ να μην αναφέρω όμως ότι λίγο πιο πάνω στην σελίδα, γράφω ότι ο driver της FE που κυκλοφορεί είναι generic της Fiji και δεν έχει κανένα optimization για VEGA ενεργοποιημένο.

Ευχαριστώ για το video επιβεβαίωσης emoji106.png

τι ευλογείς τα γένια σου και εγώ το ίδιο λέω !

έκανα μέχρι και benchmark , clockara και κατα 50hz , και όντως έχουν βάσει αυτά που γράφονται από εδώ και από εκεί .

Τile based rendering είναι απενεργοποιημένο όπως δείχνουν τα πράγματα !!!

και θα ενεργοποιηθεί στο release ! (στην RX VEGA)

η frontier δεν το χρειάζεται !

 

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε όμως φίλε μου ΑΡΜΑΓΕΔΩΝΑ - όνομα και πράμα - και το TBR και τα υπόλοιπα optimizations και το αυξημένο ρολόι, πόσο τελικά θα δώσουν παραπάνω στο worst case scenario που είναι από ότι φαίνεται η Frontier.

Εντάξει την 1080 και την overclocked έκδοση θα την δαγκώσει το top water-cooled μοντέλο.

Την 1080 Ti θα την κοιτάξει στα μάτια ή θα την φτάσει λίγο πιο χαμηλά στα "κανόνια" της ;

Link to comment
Share on other sites

αν λέω αν το TBR το έχουν δουλέψει σωστά δεν είναι πολύ απίθανο να δούμε jumb επιδόσεων πάρα πολύ μεγάλο (όπως και με τις nvidia όπου όταν το γύρισε η nvidia tile based rendering υπήρχε έως +30~50% σε επιδόσεις)

δεν γνωρίζουμε τι ποσοστό απόδοσης έχει το TBR που έφτιαξε η amd

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.