Jump to content



Recommended Posts

Το στοίχημα είναι ξεκάθαρο από εμένα για την VEGA από την αρχή:

Πάνω από την 1080 το top μοντέλο VEGA και κοντά στην Ti (μπορεί και σε κάποιο game και πάνω από Ti)

Αν βγει κάτω από 1080, έχασα.

Ο Yanni είπε στην αρχή οριακα κάτω από 1080, μετά ο billpeppas είπε θα είναι πάνω από 1080, οπότε το αλλάζει κι ο Yanni και λέει λίγο πάνω από 1080, μετά τον παρασέρνω λίγο κι εγώ το πάει παραπάνω ακόμα και στο τέλος φτιάχνει και κάτι διαγράμματα περίεργα και την βγάζει λίγο κάτω από Ti.

Τώρα βγαίνει η Frontier και το ξαναλλαζει σε κάτω από 1080 για την VEGA.

Πιάστο αβγό και κουρευτο.

Τον billpeppas τον θυμάμαι να κάνει το φοβερό και τρομερό review του Ryzen που τον έχει στα χέρια του και τον τεστάρει και καταφέρνει ο θεομπαιχτης και τον βγάζει πιο αργό από τον Kabylake (!)

Ο μοναδικός άνθρωπος στον πλανήτη που κατάφερε να βγάλει τον RyZen πιο αργό από Kabylake και μας έλεγε οτι έχει τραβήξει και video το review του Ryzen και θα το ανέβαζε στο YouTube.

Χάχαχα

Άλλος Ryan μας βρήκε, τουλάχιστον ο άλλος είναι πιο ικανός και σας κοροϊδεύει και σε live σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να σταματήσει κανένας να ασχολείται με το thread.

Λίγο υπομονή χρειάζεται μέχρι το πραγματικό release των gaming καρτών RX VEGA.

Μέχρι τότε αυτοσυγκρατηση από όλους μας και δεν χρειάζεται από τα "gaming reviews" της Frontier να βγάζουμε βεβαιότητες για τις gaming cards RX VEGA.

Link to comment
Share on other sites

Ο @yanni έχει αποσυρθεί από το θέμα. @NikosD, @billpeppas, ο επόμενος που θα αναφερθεί εδώ μέσα σε άλλο μέλος του φόρουμ για οποιονδήποτε λόγο κερδίζει μια εβδομάδα διακοπές. Το αυτό ισχύει και για επίδοξους μιμητές.

 

Χαλαρώσαμε λίγο αφότου σφίξαν οι ζέστες, αλλά το κακό παράγινε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... δηλαδή ήταν τόσο δύσκολο να βάλουμε τους εγωισμούς μας στην άκρη και ΝΑ ΜΗΝ ασχολούμαστε με το τι είπε ο ένας, τι πρόβλεψη έκανε ο άλλος και αν θα γίνει ή όχι η ΧΥ πρόβλεψη του και στο τέλος να καταφέρουμε να του την πούμε και να χαρούμε που φάνηκε ανίδεος. Χάσαμε μέσα από αυτό δηλαδή, όλη την ουσία για αυτές τις χαζομάρες.

Εγώ θέλω να κλείσω λέγοντας ότι εκεί που δεν ασχολούμουν με αυτά τα τεχνολογικά νέα, άρχισα να διαβάζω καθημερινά το thelab διότι έβλεπα το πόσες καλές γνώσεις έχει το κάθε μέλος εδώ, και πόσο τρομερά φιλτραρισμένη και χρήσιμη πληροφορία υπήρχε συγκεντρωμένη για θέματα που με ενδιέφεραν. Πραγματικά το χαιρόμουν διότι ήταν τρομερής αξίας αυτή η ενημέρωση. Προσωπικά ξεκίνησα να ασχολούμαι πέρσι το καλοκαίρι λίγο πριν βγει το Polaris και μετά με την αγορά της rx470 που μάλιστα ήμουν από τους πρώτους που την αγόρασα από Γερμανία αρχές Αυγούστου, ένιωθα την υποχρέωση να δώσω πίσω σε αυτή την κοινότητα ανεβάζοντας κάποια νούμερα,θερμοκρασίες κλπ. για να δουν όλοι οι χρήστες από 1ο χέρι πως ήταν η εμπειρία της αγοράς μου με στόχο την ενημέρωση τους. Κάποιοι από εσάς το έχετε πάει στο επόμενο level αυτό, διαβάζοντας ξένα sites και ξένα forums και μεταφέροντας τα νέα εδώ με σκοπό την ενημέρωση των μελών και αυτό νομίζω όλοι το εκτιμούμε πάρα πολύ άλλα με θλίβει που δίνεται τόσο μεγάλη σημασία  σε όλα τα παραπάνω σχόλια με την αντίστοιχη αρνητική ατμόσφαιρα που μεταφέρουν και που δεν εξυπηρετούν κανένα σκοπό παρά μόνο να ανατροφοδοτήσουν τον εγωισμό κάποιου.

Τέλος το οφτοπικ και ελπίζω να μην αποσυρθήκατε για τους παραπάνω λόγους γιατί όπως είπα χάθηκε η ουσία του θέματος και είναι κρίμα να χαλιέται κάποιος και να χάνει το ενδιαφέρον του για τόσο ασήμαντα πράματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο λες εσύ ?
Γιατί δεν έχει κάνει update το detection system η FutureMark.
Δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το score.

12 minutes ago, adpanos said:

 

 

AMD Vega Frontier Edition Unboxed and Benchmark (updated)

 

Παίδες, το 3dmark γιατί δεν αναγνωρίζει την κάρτα ? Generic VGA  λέει ....  :huh:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωσαν το πρόγραμμα του event τους για την Siggraph 2017 όπου υποτίθεται θα δούμε την RX Vega να κάνει launch.

Τώρα ελπίζω να είναι τυπογραφικό η παράλλειψη της παραμικρής λέξης για την RX Vega στο πρόγραμμα και να μην είμαστε καθ' οδόν για περισσότερη καθυστέρηση...

 

https://videocardz.com/70655/amd-announces-capsaicin-siggraph-with-no-word-about-rx-vega

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τα έχετε δει κάτι νουμεράκια που ήρθανε στο φως χτες, σε 1440p και 4Κ.
Στο σκουπίδι της Bethesda (aka FO4) καλά τα πάει, στα υπόλοιπα... ας πούμε όχι και τόσο.

Για όποιον ενδιαφέρεται:
https://www.techpowerup.com/234775/new-performance-benchmarks-of-amds-vega-frontier-edition-surface

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, virus777 said:

Δεν ξέρω αν τα έχετε δει κάτι νουμεράκια που ήρθανε στο φως χτες, σε 1440p και 4Κ.
Στο σκουπίδι της Bethesda (aka FO4) καλά τα πάει, στα υπόλοιπα... ας πούμε όχι και τόσο.

Για όποιον ενδιαφέρεται:
https://www.techpowerup.com/234775/new-performance-benchmarks-of-amds-vega-frontier-edition-surface

Από το review του PC Perspective είναι.

Αναλυτικότερα όλα εδώ:

https://www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/Radeon-Vega-Frontier-Edition-16GB-Air-Cooled-Review/Fallout-4

 

32% & 39% κάτω από την 1080 Τι σε 1440p & 2160p αντίστοιχα στο average FPS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Από το review του PC Perspective είναι.

Αναλυτικότερα όλα εδώ:

https://www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/Radeon-Vega-Frontier-Edition-16GB-Air-Cooled-Review/Fallout-4

 

32% & 39% κάτω από την 1080 Τι σε 1440p & 2160p αντίστοιχα στο average FPS.

Πολυ κατατοπιστικα τα παραπανω και μεγαλες διαφορες στα Fps. Απλως εχω μια ελπιδα οτι οι gaming εκδοσεις θα πλησιασουν την TI . Αλλιως τζαμπα περιμενουμε ολοι μας.....

Έγινε επεξεργασία από soctap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ο Ryan Shrout ο πιο πληρωμένος "δημοσιογράφος" στην tech community ;

 

Κοιτάξτε πως τελειώνει το "review" του:

 

"In general, our game benchmarks put the Vega FE somewhere between the GeForce GTX 1070 and the GTX 1080.

 

If the RX Vega product ships with similar performance levels then it would compete in the $400-500 price market, lower than I think many of us had predicted performance to fall.

 

There is still potential that AMD will be able to find some additional performance in the product before the consumer launch, either in drivers and efficiency improvements, higher clocks, or maybe better binning.

 

At most, I could see AMD adding another 10% to the results we see with an odd case of a significantly under-developed part of the driver stack going beyond that."

 

Ο ίδιος δηλώνει δημοσίως ότι έτρεξε την κάρτα "out of the box" χωρίς κανένα tuning.

 

Από πότε professional tech sites τρέχουν χωρίς αναλυτικές και υποχρεωτικές οδηγίες από Nvidia και Intel τα προϊόντα τους ;

 

Αφού η AMD τον αγνόησε, εκείνος γιατί επέμενε να τρέξει gaming benchmarks σε non-gaming optimized card ;

 

ΔΕΝ ΑΥΞΗΣΕ το power slider, ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΣΕ το GPU fan, στα αποτελέσματα που δημοσίευσε, ενώ για λόγους testing και μόνο έπαιξε λίγο με +20% power και τέρμα το fan και έπιασε 1682MHz

 

Κατά την διάρκεια του live του είπαν να τρέξει το test του David Kanter για τον renderer και διαπιστώθηκε ότι στους συγκεκριμένους drivers δεν είναι ενεργοποιημένο το tile based rendering.

Δεν το γράφει πουθενά στο review του ότι αυτοί οι drivers δεν έχουν ενεργοποιημένο το tile based rendering.

 

Επίσης, διαβάζω ότι και το geometry culling δεν είναι πλήρως ενεργοποιημένο σε αυτούς τους drivers.

 

Μετά από όλα αυτά επιστρέφω στην αρχική ερώτηση (και την διασκευάζω λίγο):

 

Έσπευσε ο κύριος Shrout να βγάλει τον λαγό από το καπέλο και να μας πει πρώτος από όλο το tech industry ότι η RX VEGA με δυσκολία θα πιάσει την 1080 (αν την πιάσει) ή είναι ένας κοινός απατεώνας, ένας πληρωμένος τσαρλατάνος της τεχνολογικής δημοσιογραφίας ;

 

Επαναλαμβάνω:

Ο τύπος ισχυρίζεται ότι η RX VEGA είναι το πολύ 10% ταχύτερη από τα gaming benchmarks της Frontier Edition που δημοσίευσε στο "review" του.

 

Σε ένα μήνα θα μάθουμε και δεν ξέρω που θα κρυφτεί, αν έχει πέσει τόσο έξω.

 

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό δημόσιο το PR τμήμα της AMD κανονικότατα.

Αν τώρα παίξει και νέα καθυστέρηση και δεν γίνει τελικά το launch όπως υποσχέθηκαν στις 30 Ιουλίου στην Siggraph... εντάξει, καλύτερα να ανοίξουν μόνοι τους λαγούμι σαν του Bin Laden να κρυφτούν γιατί θα τους λιθοβολήσουν και τα μεγαλύτερα fanboys τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Κοιτάξτε πως τελειώνει το "review" του:

 

"In general, our game benchmarks put the Vega FE somewhere between the GeForce GTX 1070 and the GTX 1080.

 

Δεν είχαν πει ότι η gaming vega θα είναι ανώτερη από την FE σε παιχνίδια, η οποία FE είναι φτιαγμένη για άλλους σκοπούς;

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος soctap έγραψε:

Εγω παντως εχω χαθει.... Ας πει κατι επισημο επιτελους και η AMD. Ελεος αν πεφτει τοσο παραπληροφορηση.

 

Η AMD ότι είναι να πει θα το πει στα τέλη Ιουλίου.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση κάτι .

 

1) Η κάρτα έχει 4100+ SP

2) Η κάρτα τρέχει στα 1600Mhz

3) Η κάρτα έχει τεράστιο memory dandwidth  483GB/s

4) Memory interface  2048 bit

5) Βελτιώσεις σε  αρκετούς τομείς .

 

Η RX 580  από την άλλη έ

 

1) Εχει 2300+ SP

2) Τρέχει στα  +/- 1300 Mhz

3) Εχει  memory bandwidth  256GB/s

4) Memory interface 256 bit

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Η 580 ειναι πάνω κάτω περίπου σε gaming, όσο μια GTX 1060 6gb.

 

H 1070 από την 1060 έχει 50% παραπάνω cuda cores,  33% υψηλότερο mem bandwidth,  -5% σε max ρολόγια, ίδια αρχιτεκτονική.

 

Πως στο δ@@@@λο  η VEGA είναι μόλις κάτι παραπάνω από μια GTX 1070 ?

 

Οι  80% παραπάνω SP , το  90% παραπάνω memory banwidth , τα 23% υψηλότερα ρολόγια,  που ακριβώς έχουν χαθεί και το VEGA παίζει εκεί που λέγεται πως παίζει ???? :huh:

 

Προσωπικά δεν μου βγαίνουν τα νούμερα / κουκιά.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος soctap έγραψε:

Πολυ κατατοπιστικα τα παραπανω και μεγαλες διαφορες στα Fps. Απλως εχω μια ελπιδα οτι οι gaming εκδοσεις θα πλησιασουν την TI . Αλλιως τζαμπα περιμενουμε ολοι μας.....

υπερφιλόδοξο σε βρίσκω. γενικά ειμαι μαλλον προκατειλημμένος αλλά δύσκολα εντυπωσιάζει η amd τα τελευταία χρονια. για τη σειρά 5-- δε σχολιάζω καν, γελάει ο κόσμος. Και δεν σκέφτομαι καθόλου οπαδικα. Θεωρώ υπερεκτιμημένες και πανακριβες τις nvidia, και το χειρότερο είναι οτι δε γίνεται τίποτα για να οφεληθούν οι καταναλωτές από τον ανταγωνισμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.