Jump to content



Recommended Posts

Βλέπω ότι επανέρχεστε στο θέμα του TDP (κακώς) και δεν είστε διατεθιμένοι να καταλάβετε ότι έχει ακόμα περισσότερη παραφιλολογία και από το SPEC 2006 που συζητάγαμε στο άλλο thread του Zen.

 

Διαβάστε τους ορισμούς και την πραγματικότητα από την AMD και την Intel:

 

TDP or Thermal Design Power is defined by AMD as (from AMD Family 10h Server and Workstation Processor Power and Thermal Data Sheet, Rev 3.04 - June 2009):

"The maximum power a processor draws for a thermally significant period while running commercially useful software. The constraining conditions for TDP are specified in the notes in the thermal and power tables."

 

That seems very similar to Intel's TDP, but in practice AMD's TDP is (almost) equal to the maximum electrical power a CPU can draw (current times voltage)

 

Στην πράξη:

  • AMD's TDP is close to the electrical maximum a CPU can draw (when it is operating at its maximum voltage).
  • Intel's TDP is a "round up" average of power measurements of processor intensive benchmarks.

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το "κακώς" μπορεί να πηγαίνει και σε σένα, το έχεις σκεφτεί καθόλου αυτό; Ή το "κακώς" το έχεις ως αποκλειστικότητα για τους άλλους;

Ο τύπος από την MSI είπε ότι το Vega θέλει πολύ ενέργεια, δεν είπε ότι θέλει λίγη ενέργεια, παρόλο που έχει υψηλό TDP.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να μιλάμε για το TDP μιας κάρτας γραφικών του 2017, βασιζόμενοι στο τι περιέγραφε η AMD το 2009 για τους επεξεργαστές της.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εσύ δεν το αφήνεις.

Εγώ λαμβάνω υπόψιν τα λεγόμενα του τύπου της MSI, χωρίς να μιλάω για TDP. Εσύ μας έχεις πρήξει με το TDP και μετά μας πετάς και ένα "Άστο να πάει, άστο...Άστο πονάει άστο..." . Κάποια στιγμή θα πρέπει να τσεκάρεις αυτά που γράφεις και να δεις κατά πόσο οι κατά καιρούς κριτική σου προς τους άλλους, θα έπρεπε να είναι κομμάτι αυτοκριτικής.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος NikosD έγραψε:

Επιβεβαιώνει η MSI ότι η VEGA θα είναι μια πολύ δυνατή κάρτα.

Σε αυτή την κατηγορία επιδόσεων, δεν κοιτάς τα 50W παραπάνω στο TDP

Οπως και να εχει απο τα 250w της 1080 TI τα 350 W δεν ειναι πολλα;; Αντε να δουμε ποσο θα περιμενουμε ακομα για ανακοινωσεις για την gaming σειρα...

Έγινε επεξεργασία από soctap
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω 300W για aircooling και για αυτό έγραψα από την αρχή ότι 50W επάνω σε τέτοιες επιδόσεις δεν είναι πρόβλημα.

Επειδή όμως αναφερόμαστε σε παρόμοια αλλά όχι την ίδια κάρτα VEGA (pro vs gaming) εγώ προτείνω για πολλοστή φορά να κάνουμε λίγο υπομονή να δούμε τα τελικά gaming προϊόντα και να κρίνουμε.

Και εμένα μου έχουν σπάσει τα νεύρα με αυτή την VEGA που όλο βγαίνει και πότε δεν βγαίνει, αλλά και τι άλλο να κάνουμε εκτός από υπομονή ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Εγώ διαβάζω 300W για aircooling και για αυτό έγραψα από την αρχή ότι 50W επάνω σε τέτοιες επιδόσεις δεν είναι πρόβλημα.

Επειδή όμως αναφερόμαστε σε παρόμοια αλλά όχι την ίδια κάρτα VEGA (pro vs gaming) εγώ προτείνω για πολλοστή φορά να κάνουμε λίγο υπομονή να δούμε τα τελικά gaming προϊόντα και να κρίνουμε.

Και εμένα μου έχουν σπάσει τα νεύρα με αυτή την VEGA που όλο βγαίνει και πότε δεν βγαίνει, αλλά και τι άλλο να κάνουμε εκτός από υπομονή ;

Ασ οψεται που εχω οθονη freesynch αλλιως θα ειχα παει σε nvidia

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος soctap έγραψε:

Ασ οψεται που εχω οθονη freesynch αλλιως θα ειχα παει σε nvidia

 

Δεν έχει τεράστια διαφορά αδερφέ το sync (έχω gsync και στο λέω) απο την σταθερή ανανέωση. Αν θες να παίξεις games πάρε κάρτα και παίξε τώρα που γουστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος HellhammeR έγραψε:

 

Δεν έχει τεράστια διαφορά αδερφέ το sync (έχω gsync και στο λέω) απο την σταθερή ανανέωση. Αν θες να παίξεις games πάρε κάρτα και παίξε τώρα που γουστάρεις.

Καρτα εχω R9 380 αλλα οριακα παιζω Battlefield1 σχεδον ολα low

Link to comment
Share on other sites

Με μια RX 470 σε 1080p παίζω όλα στο ultra κοντά στα 60fps (όχι πάντα παίζει ρόλο η μάχη)

Αν παίζεις σε 1080p με μια RX 580 είσαι καλυμμένος, μόνο που λόγω mining Ethereum δεν υπάρχει καμία στην αγορά (!)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Με μια RX 470 σε 1080p παίζω όλα στο ultra κοντά στα 60fps (όχι πάντα παίζει ρόλο η μάχη)

Αν παίζεις σε 1080p με μια RX 580 είσαι καλυμμένος, μόνο που λόγω mining Ethereum δεν υπάρχει καμία στην αγορά (!)

Η οθονη μου ειναι 2K και αυτο πρεπει να δω

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, env0y said:

μήπως και αρχίζω να βλέπω σπασίματα

Πλακα κανεις ετσι; :hehe:

 

Εντούτοις σου εγγυωμαι οτι δεν θα εχεις σπασιματα :)

 

Σορρυ για τη σφηνα

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Και εγώ είμαι κάτοχος 2κ freesync και φοβάμαι να κάνω την κίνηση σε 1080ti μήπως και αρχίζω να βλέπω σπασίματα στην οθόνη και ξενερώσω

Σπασιματα γιατι;; Σε καμμια περιπτωση. Το θεμα ειναι οτι χανεις το free sync αν πας σε Nvidia. Λεω να περιμενουμε λιγο την Vega....

Link to comment
Share on other sites

@env0y Εσύ πρέπει να δυσκολεύεσαι να παίξεις στις 4'' :p

(μικρό λαθάκι στην υπογραφή σου :) )

 

Όταν λέτε 2Κ αναλύσεις για τι αναλύσεις μιλάμε; Και εφόσον μιλάμε για πάνω από 1080p, γιατί δεν ρίχνετε την ανάλυση στα 1080p στα δύσκολα παιχνίδια; Το ξέρω ότι αυτό θα αναιρούσε σε έναν βαθμό τον λόγο αγοράς της οθόνης, αλλά χαμηλότερη ανάλυση με υψηλότερα settings και υψηλότερο ρυθμό frames ίσως να είναι καλύτερα από native ανάλυση, low settings και χαμηλό frame rate.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος yanni έγραψε:

@env0y Εσύ πρέπει να δυσκολεύεσαι να παίξεις στις 4'' :p

(μικρό λαθάκι στην υπογραφή σου :) )

 

Όταν λέτε 2Κ αναλύσεις για τι αναλύσεις μιλάμε; Και εφόσον μιλάμε για πάνω από 1080p, γιατί δεν ρίχνετε την ανάλυση στα 1080p στα δύσκολα παιχνίδια; Το ξέρω ότι αυτό θα αναιρούσε σε έναν βαθμό τον λόγο αγοράς της οθόνης, αλλά χαμηλότερη ανάλυση με υψηλότερα settings και υψηλότερο ρυθμό ανανέωσης ίσως να είναι καλύτερα από native ανάλυση, low settings και χαμηλό refresh rate.

Εγω αυτο κανω. Με την R9 380 δεν μπορω 2κ σε καμμια περιπτωση

Έγινε επεξεργασία από soctap
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Όταν λέτε 2Κ αναλύσεις για τι αναλύσεις μιλάμε; Και εφόσον μιλάμε για πάνω από 1080p, γιατί δεν ρίχνετε την ανάλυση στα 1080p στα δύσκολα παιχνίδια; Το ξέρω ότι αυτό θα αναιρούσε σε έναν βαθμό τον λόγο αγοράς της οθόνης, αλλά χαμηλότερη ανάλυση με υψηλότερα settings και υψηλότερο ρυθμό frames ίσως να είναι καλύτερα από native ανάλυση, low settings και χαμηλό frame rate.

 

2560x1440. Αμα παίξεις κάτω απο την native σε 27" ειναι απογοητευτικό το αποτέλεσμα.. Μόνο στο CS:GO την κατεβάζω την ανάλυση, και αυτό γιατί το game δεν έχει το ίδιο "feeling" με όλα max out και ας το τερματίζει cpu-gpu. Αν δεν μπορείς να πάρεις top of the line κάρτα για οθόνη 2k,144hz τότε τσάμπα λεφτά πέταξες στην οθόνη, that is the hard truth.

πριν 3 ώρες, το μέλος soctap έγραψε:

Σπασιματα γιατι;; Σε καμμια περιπτωση. Το θεμα ειναι οτι χανεις το free sync αν πας σε Nvidia. Λεω να περιμενουμε λιγο την Vega....

 

ούτε καν. Είχα παίξει για δοκιμή 1 ώρα DOOM με gsync on και καπάκι αλλη 1 με απενεργοποιημένο δεν κατάλαβα τίποτα. αλλά με πάντα 80+ frames. Αν πέφτω στα 60 και κάτω ρίχνω ρυθμίσεις να ανέβουν.. δεν γουστάρω να παίζω στο όριο των 60, με χαλάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.