Jump to content



Recommended Posts

32 minutes ago, billpeppas said:

Power Consumption tests με NI instruments απευθείας στην κάρτα τώρα στο pc per live που έβαλε ο @yanni

Έως 300W τραβάει μέχρι τώρα, αλλά με default έλεγχο ανεμιστήρα ανεβοκατεβαίνει μεταξύ 200-300. Με τον ανεμιστήρα στο φουλ μένει στα 300W.

FPS έδειξαν καθόλου νωρίτερα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι... δεν θες να τα δείς.

coLara Croft αν θυμάμαι καλά σε φάση 75fps average vs 120fps average ( Titan Xp )

Dirt Rally 90fps average vs 125-135fps average

 

Τράξενα κάμποσα games, για live review, The Witcher 3, ROTR, GTA V, Fallout, Dirt Rally, Hitman

 

300 βατάκια δίχως temp limit, όσα το TDP λοιπόν για αυτούς που είπαν να μου την πούνε προηγουμένως :D ( @NikosD - @adpanos ) [ αν και τυπικά δεν είναι καθαρά TDP αλλά TBP στις γραφικών aka Typical Board Power ]

Λέτε να το είπα έτσι τυχαία ? Στα CPU είπα πρίν ημέρες ότι το TDP με το τρόπο που το μετράνε δεν αντιστοιχεί σε κατανάλωση.
Τυπικά ούτε στις γραφικών θα έπρεπε να είναι 1:1 το TDP, αλλά οι εταιρίες δίνουν το TBP αντί του TDP και αυτό είναι για πάντα πολύ κοντά αν όχι spot on στην κατανάλωση ( @ stock clocks πάντα )

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει@billpeppas

Εγώ πουθενά δεν ξεχωρίζω TDP από power consumption και ήταν ο λόγος αντιπαράθεσης με όλους εδώ στο thelab και ειδικά εσένα.

Μην μου τα αντιστρέφεις τώρα.

Από την αρχή σας παράθεσα τους ορισμούς, ότι το TDP με το power consumption παρόλο που δεν είναι ακριβώς το ίδιο, μπορούμε για χάριν συντομίας να το γράφουμε ίδιο.

Εγώ λοιπόν για την VEGA δεν σου την είπα για το power consumption vs TDP (που για εμένα είναι περιπου το ίδιο) αλλά για το ότι γράφεις 375W ενώ σου έλεγα ότι είναι 300W

Και διόρθωσα και κάποιον άλλον που έγραφε 350W

Το λέω για τελευταία φορά.

Για εμένα είτε είναι CPU είτε είναι GPU μπορούμε να αναφερόμαστε στο TDP και το power consumption εννοώντας περίπου το ίδιο πράγμα (δηλαδή αυτό που είναι στην πράξη - περίπου το ίδιο πράγμα)

Από εκεί και πέρα, το θέμα είναι να λέμε τα νούμερα σωστά.

300W για το air cooling και 375W για το liquid cooling.

Όσο για το "review" του pcper.com και του Ryan έχω ξαναγράψει ότι είναι ο μεγαλύτερος Nvidia/ Intel supporter και AMD hater.

Με τεράστια χαρά σκέφτηκε να δείξει σε live μετάδοση την Frontier να χάνει από Titan Xp, ενώ ξέρει ότι τρέχει benchmarks σε non-gaming card.

Είναι να απορεί κανείς πως οι "υποστηρικτές" της AMD ποσταρουν τέτοια links.

Ξαναγράφω για 3η φορά ότι οι drivers της Frontier δεν είναι ακόμα optimized για παιχνίδια.

Την διαφορά με την RX VEGA (gaming card) θα την μάθουμε στην Siggraph σε ένα μήνα.

Μπορεί να είναι κοντά σε αυτό που βλέπουμε από την Frontier, μπορεί να είναι και μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Κωλοτουμπέξ βλέπω. Α ναι και άκυρες σπόντες. :D

 

Όσον αφορά το PCPer, είναι site το οποίο έχει στρώσει το τελευταίο διάστημα. Και όχι μόνο αυτό. Αν δει κάποιος πως αντιμετώπισε πριν 2 χρόνια το coil wine σε μικρή παρτίδα καρτών Fury X και πως αντιμετώπισε το θέμα με την κατανάλωση των πρώτων Polaris από το PCIe πριν έναν χρόνο, θα διαπιστώσει μια ξεκάθαρη αλλαγή στην νοοτροπία. Δεν θα κράξει την Nvidia - μην πάθει και κανένα καρδιακό ο Άλιν - αλλά δεν θα στήσει και στα 5 μέτρα την AMD. Είναι σαφέστατα πιο αντικειμενικό σε σχέση με το παρελθόν και στην τελική αν θέλεις να θάψεις ένα προϊόν δεν το κάνεις με live παρουσίαση. Επίσης είναι site το οποίο στηρίζει την επιβίωσή του στα επαγγελματικού επιπέδου reviews που ανεβάζει. Δεν είναι portal, ούτε ανεβάζει 30 νέα την ημέρα. Άλλος ένας λόγος για να μην κάνουν βλακείες σε live.

 

Το video δεν το είδα. Αν εξαιρέσω τα πρώτα τεστ στο 3DMark και 5-10 λεπτά στο σημείο που τέσταραν με το GTA5, το υπόλοιπο δεν το είδα. Τι να δεις; Το σκορ ήταν ήδη 0-2 στο δεκάλεπτο. Από αυτό το λίγο που είδα 2-3 παρατηρήσεις.

 

Την κάρτα την έχουν αγοράσει, η υδρόψυκτη είχε ημερομηνία αποστολής 15 Ιουλίου. Το live το κάνανε με την ελπίδα να μαζέψουν κίνηση και viewers. Λογικό μου φαίνεται.

 

Νομίζω κάποια στιγμή αναφέρθηκε ότι η κάρτα έπαιζε χοντρικά και κατά μέσο όρο γύρω από τα 1400MHz? Δεν είναι παράλογο να υποθέσουμε ότι το IPC είναι χαμηλότερο από αυτό του Fiji σε μια προσπάθεια να αυξηθεί σημαντικά η συχνότητα. Σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς οι επιδόσεις της RX ίσως να κινούνται κάπου στην μέση μεταξύ 1080 και 1080 Ti. Η AMD επιστρέφει στο hi end, αλλά είναι στο έλεος της Nvidia. Αν η Nvidia ρίξει την τιμή της 1080Ti(δεν θα το κάνει) η RX θα μπορούσε να βγει εντελώς DOA ως προϊόν για τον τελικό καταναλωτή. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει τίποτα για τις Google, Allibaba, Microsoft κ.τ.λ. οι οποίες κοιτάνε το compute και δεν τις νοιάζει το Crysis.

 

Ειδικά στο σημείο του GTA5 και σε ερώτηση που του έθεσαν για τους οδηγούς, πολύ απλά ο άνθρωπος είπε ότι το GTA5 είναι παλιό παιχνίδι. Είναι δυνατόν οι διαθέσιμοι οδηγοί να μην είναι ήδη optimized για αυτό; Δεν βλέπω κάτι λάθος σε αυτό εδώ.

 

Η κάρτα ήταν δεδομένο ότι θα είναι πιο αργή από Titan Xp. Ακόμα και οι πλέον φανατικοί που έχουν ανοίξει το λεξικό και έχουν καλύψει με μπλάνκο την λέξη "αντικειμενικότητα", το περίμεναν ότι θα είναι πιο αργή από Titan Xp. Οπότε ποιος ο λόγος να κλαίγονται που η κάρτα συγκρίθηκε με την Titan Xp; Κάτι ήδη γνωστό δεν μπορεί να βλάψει την κάρτα. Το άσχημο εδώ είναι να βλέπεις την FE να μένει πίσω από την 1080. Αυτό δεν καταπίνεται, όσο κράξιμο και αν ρίξουμε στον Ράιν και το PCPer, όσο και αν μας φταίνε οι οδηγοί ή το PSU του άλλου ή οι υψηλές θερμοκρασίες στην Αθήνα που επηρέασαν τις επιδόσεις της κάρτας στην Αμερική.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι και εσύ ο "υποστηρικτής" της AMD και το "αντικειμενικο" site pcper.com εξακολουθείτε να κάνετε το ίδιο λάθος.

Το λάθος είναι η σύγκριση μιας κάρτας χωρίς optimized gaming drivers με μια κάρτα για gaming.

Όταν έκανε το ίδιο η AMD συγκρίνοντας την Frontier με την Titan Xp σε workstation εφαρμογές, είπατε με μια φωνή ότι η Titan δεν έχει τους κατάλληλους drivers για αυτό.

Κατά μια λογική λοιπόν η Frontier είναι 170% ταχύτερη από την Titan Xp στο Maya 2017.

Έτσι θα το πάμε ;

Και κάτι ακόμα.

Ο "αντικειμενικος" Ryan κατάφερε - γιατί μιλάμε για κατόρθωμα - να εμφανίσει την Frontier πιο αργή και από τον σχολιαστή του wccftech.com που έδωσε τα πρώτα benchmarks.

Για τέτοια αντικειμενικοτητα μιλάμε.

Ως προς τις κωλοτουμπες νομίζω έχεις μια ειδίκευση.

Για τις επιδοσεις της VEGA εχεις ξεκινήσει λίγο πιο κάτω από 1080 για να φτάσεις λίγο πιο κάτω από 1080 Ti.

Μόνο που αυτό είναι 35% διαφορά, δηλαδή άλλη κατηγορία κάρτας.

Αν ο Ryan κατάφερε να την βγάλει λίγο πιο αργή από 1080 με ρολόι 1400 MHz, τότε μια κάρτα με ρολόι 1600 MHz και optimized drivers θα ξεπεράσει 1080 και θα χτυπήσει 1080 Ti.

Το ρολόι της RX VEGA και τα optimizations των drivers για games δεν τα ξέρουμε.

Μην βιάζεστε τόσο πολύ να θάψετε την RX VEGA κάτω κι από 1080.

Δεν μπορείτε να κάνετε ένα μήνα υπομονή ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα μέρος από το βίντεο, την ίδια ώρα που σχολίαζα. Προσωπικά δεν έχω σχηματισμένη γνώμη ή προσδοκία για τις Vega, οπότε νομίζω περνάω για αντικειμενικός :)

Η εικόνα που αποκόμισα είναι αφενός ότι είναι καλό να κρατάμε μικρό καλάθι, αλλά και η Live δοκιμή δεν ήταν επαρκώς προετοιμασμένη ώστε να θεωρηθεί benchmark τελικού προϊόντος.

Τόσο από την πλευρά της AMD, όσο και από την πλευρά των δοκιμαστών χρειάζεται να γίνουν βελτιώσεις, πριν πούμε ότι έχουμε ακριβή εικόνα για την κάρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, NikosD said:

Εγώ βλέπω ότι και εσύ ο "υποστηρικτής" της AMD και το "αντικειμενικο" site pcper.com εξακολουθείτε να κάνετε το ίδιο λάθος.

Το λάθος είναι η σύγκριση μιας κάρτας χωρίς optimized gaming drivers με μια κάρτα για gaming.

Τι είχες Γιάννη; Τι είχα πάντα.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι θαύματα περιμένεις από τους drivers. Εγώ προσωπικά ελπίζω σε κάποιου τύπου διαφοροποίηση σε επίπεδο hardware μεταξύ RX και Frontier. Εσύ εκεί με τους drivers. Δεν είσαι και ο πρώτος άλλωστε. Ποιος πρώτος; 10 και βάλε χρόνια διαβάζω αυτή τη φράση. Βασικά κάποτε την έγραφα και εγώ.

Όποτε κάποια πρώτα αποτελέσματα ενός νέου κομματιού hardware δεν ικανοποιούν τις προσδοκίες των φανατικών υποστηρικτών τους, θα είναι θέμα BIOS, driver, firmware κ.τ.λ. Δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσες φορές έχει αποδειχτεί αυτό φρούδες ελπίδες. Μακάρι με την RX να επιβεβαιωθείς. Καλύτερα να μας πρήζεις για μήνες και να κάνεις quote τον εαυτό σου επειδή επιβεβαιώθηκες, σε κάθε 10ο νέο ποστ, από το να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση απουσίας ανταγωνισμού στο hi end gaming κομμάτι της αγοράς.

Σημειωτέον ότι το "είναι gaming κάρτα", "δεν είναι gaming κάρτα" ήταν το αγαπημένο επιχείρημα των fans της Nvidia όταν βγήκε η πρώτη Titan. Όποτε η Titan ήταν στην κορυφή "Α ναι είναι η υπέρτατη gaming κάρτα", όποτε τα έβρισκε σκούρα από κάρτα της AMD που πουλιόταν μισοτιμής "Α ναι, δεν είναι gaming κάρτα, είναι ήμιεπαγγελματική κάρτα". Όποτε κέρδιζε "Να η Nvidia στο site της την ονομάζει απόλυτη gaming κάρτα". Όποτε δεν δικαιολογούσε τα λεφτά της "Ρε, δεν είναι GeForce κάρτα λέμε, είναι κάτι το διαφορετικό".

 

Quote

Όταν έκανε το ίδιο η AMD συγκρίνοντας την Frontier με την Titan Xp σε workstation εφαρμογές, είπατε με μια φωνή ότι η Titan δεν έχει τους κατάλληλους drivers για αυτό.

Κατά μια λογική λοιπόν η Frontier είναι 170% ταχύτερη από την Titan Xp στο Maya 2017.

 

Δείξε μου λιγάκι σε πιο ποστ σύγκρινα Frontier με Titan Xp σε workstation εφαρμογές. Link please, μην το προσπεράσεις.

 

Quote

Έτσι θα το πάμε ;

Έλα μου ντε. Έτσι θα το πάμε; Θα μας βάζεις λόγια στο στόμα; Ε;

 

Quote

Και κάτι ακόμα.

Ο "αντικειμενικος" Ryan κατάφερε - γιατί μιλάμε για κατόρθωμα - να εμφανίσει την Frontier πιο αργή και από τον σχολιαστή του wccftech.com που έδωσε τα πρώτα benchmarks.

Για τέτοια αντικειμενικοτητα μιλάμε.

Κάθε φορά που βγάζανε κάποιο αποτέλεσμα το συνέκριναν με του τύπου - ξέρεις αυτού που το Platinum 550άρι τροφοδοτικό έκοβε την κάρτα - και σε LIVE μετάδοση επιβεβαίωναν ότι έβγαζαν χαμηλότερο σκορ. Δεν ξέρω κατά πόσο τεχνολογικό site που δεν έχει αυτοκτονικές διαθέσεις θα κάτσει να θάψει LIVE μια κάρτα γραφικών. Από εκεί και πέρα φαντάζομαι η λέξη "αντικειμενικότητα" για κάποιους ταυτίζεται με το "θα βγει το συμπέρασμα που θέλω εγώ".

 

Quote

Ως προς τις κωλοτουμπες νομίζω έχεις μια ειδίκευση.

Για τις επιδοσεις της VEGA εχεις ξεκινήσει λίγο πιο κάτω από 1080 για να φτάσεις λίγο πιο κάτω από 1080 Ti.

Καμία κ@λοτούμπα. Κάθε πρόβλεψη βασιζόταν στα δεδομένα εκείνης της χρονικής στιγμής. Κάθε πρόβλεψη βασιζόταν σε απλή λογική σκέψη. Όχι σε υπερβολές του τύπου "θα είναι το υπέρτατο ultrawow που θα έχει βγει σε gaming, compute και θα διαλύσει τον ανταγωνισμό". Νομίζω κάπου το διάβασα αυτό. Όπως έχω γράψει τα πάντα θα εξαρτηθούν από την συχνότητα που θα μπορεί να κρατήσει η κάρτα. Πλέον από τα τελευταία στοιχεία ίσως θα πρέπει να αρχίσουμε να κοιτάμε και την παράμετρο IPC. Όταν περίμενα την κάρτα στα 1300MHz, μίλαγα για 1080. Όταν βγήκε προς τα έξω ότι η συχνότητα της Frontier θα είναι 1600MHz, με την AMD να αναφέρεται στην RX ως ταχύτερη, έκανα έναν υπολογισμό με υποτιθέμενη συχνότητα στα 1700MHz φέρνοντάς την RX λίγο κάτω από 1080 Ti. Πλέον αν πρέπει να λογαριάζουμε και χαμηλότερο IPC έναντι της Fiji, τα πράγματα δείχνουν λιγότερο αισιόδοξο, τοποθετώντας την κάρτα κάπου στην μέση μεταξύ 1080 και 1080 Ti. Αν τα περί ταχύτερης RX έναντι της Frontier αποδειχτούν υπερβολές, για να μην πω ψέματα, τότε η κάρτα θα παίξει πάνω μεν από 1080, μακριά όμως από 1080 Ti.

Quote

Μόνο που αυτό είναι 35% διαφορά, δηλαδή άλλη κατηγορία κάρτας.

Ναι αλλά οι νέοι optimized drivers; Ε; Θα μας δώσουν άλλη κάρτα. Ε; A la carte επιχειρήματα. Και έτσι και γιουβέτσι.

 

Quote

Αν ο Ryan κατάφερε να την βγάλει λίγο πιο αργή από 1080 με ρολόι 1400 MHz, τότε μια κάρτα με ρολόι 1600 MHz και optimized drivers θα ξεπεράσει 1080 και θα χτυπήσει 1080 Ti.

 

Το ρολόι της RX VEGA και τα optimizations των drivers για games δεν τα ξέρουμε.

Ναι χαίρω πολύ. Πρώτα με κράζεις, μετά επαναλαμβάνεις αυτά που λέω για την συχνότητα. Τι ωραία. Και δεν είναι η πρώτη φορά που αντιγράφεις αυτά που λέω, αφού πρώτα με κράξεις για αυτά που λέω. Απλά εσύ τώρα βάζεις και τους drivers μέσα, λες και αυτοί που είναι διαθέσιμοι για την Frontier τώρα, είναι γραμμένοι σε Turbo Pascal.

Δεν μας είπες όμως. Τι νέα optimizations περιμένεις να βγουν για τα ΠΑΛΙΑ παιχνίδια που δεν υπάρχουν ήδη; Ειλικρινά πιστεύεις ότι στην AMD δουλεύουν για τόσο μεγάλο διάστημα ένα υλικό το οποίο πιστεύουν ότι ίσως το βελτιώσουν μέσω οδηγών σε ποσοστό π.χ. 20%; Ειλικρινά πιστεύεις ότι εταιρίες σαν την AMD παίζουν το μέλλον τους στα χαρτιά αναπτύσσοντας hardware το οποίο θα τρώει τα μούτρα του και μετά θα ελπίζουν να το βελτιώσουν μέσω οδηγών; Θα μου πεις "Μόλις μου περιέγραψες τον Bulldozer", αλλά εδώ έχουμε GCN αρχιτεκτονική. Από την πρώτη στιγμή ήξεραν τι να περιμένουν, από την πρώτη στιγμή έχουν κάνει optimization για το ήδη διαθέσιμο software.

 

Quote

Μην βιάζεστε τόσο πολύ να θάψετε την RX VEGA κάτω κι από 1080.

Πάλι βάζεις λόγια στο στόμα του άλλου. Η Frontier βγήκε κάτω από 1080, προσωπικά ανέφερα ήδη ότι κάπου άκουσα στο video για συχνότητα κάπου στα 1400 - όταν βγει το άρθρο θα δούμε αν κατάλαβα καλά. Με βάση αυτά τα δεδομένα, η RX θα είναι ταχύτερη από 1080, ΕΦΟΣΟΝ μπορεί και διατηρεί σημαντικά υψηλότερους χρονισμούς.

 

Quote

Δεν μπορείτε να κάνετε ένα μήνα υπομονή ;

Όχι ρε φίλε δεν μπορούμε. Αν ήμασταν Nvidiaδες θα μπορούσαμε. Τώρα δεν μπορούμε. Το Vega έπρεπε να έχει βγει εδώ και 6 μήνες.

 

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι τόσο κοντά στο να κάνω Unfollow το thread παρόλου που με ενδιαφέρει το Vega σαν θέμα.
Δεν είμαι Moderator αλλά δεν γίνεται να γράφετε τέτοια σεντόνια κάθε 3 και λίγο για προσωπικές σας κόντρες.
Τα ποστς δεν τα διαβάζουν 2-3 άτομα αλλά πάνω από 15 σε συχνό/τακτικό βαθμό.
Δείξτε λίγη κατανόηση και μειώστε λίγο τον εγωισμό σας σε αυτά που γράφετε. 

Αυτά τα λέω σαν φιλική συμβουλή γνωρίζοντας ότι είμαι οφτόπικ αλλά δηλώνοντας την ενόχληση μου για την κατάσταση που επικρατεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι να γίνεται εποικοδομητικός διάλογος με όλους με στόχο την ενημέρωση και την συζήτηση δεδομένων/γεγονότων και όχι προσωπικών κοντρών που καταλήγει κάθε φορά. Από τη μία αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορώ να επιβάλω το πως να λειτουργεί το θέμα αλλά από την άλλη έπρεπε να θυμίσω σε όλους ότι δεν είναι μόνοι τους για να μιλάνε σε αυτό το προσωπικό ύφος που δεν έχει καμία απολύτως αξία για τους υπόλοιπους.
Και τον @yanni αλλά και τον @NikosD τους εκτιμώ σαν άτομα διότι είναι ενεργοί και ενημερώνουν διαρκώς για ότι καινούριο βλέπουμε αλλά αυτό που καταλήγουν να κάνουν είναι πραγματικά κρίμα.

Προσωπικά εγώ επί του θέματος το βίντεο μου φάνηκε απογοητευτικό και πιθανότητα άχρηστο σαν πληροφορία. Υπομονή 1 μήνα ακόμα να δούμε τα πραγματικά αποτελέσματα. Και αυτό θα ίσχυε και στην ακραία περίπτωση που θα βλέπαμε απίστευτες επιδόσεις αλλά και στην μέτρια επίδοση αυτών που περιμένουμε, πολύ απλά γιατί δεν φαίνεται να έχει ΕΓΓΥΗΣΗ αυτό που βλέπουμε και κρίνουμε, διότι δεν έχει γίνει το launch ακόμα.
Τι νόημα έχει να το συζητάμε τώρα και να κοντραριζόμαστε όταν πολύ απλά μπορεί να μην ισχύει; Είναι πολύ εύκολο να διαστρεβλωθεί και προς το χειρότερο και προς το καλύτερο οτιδήποτε βλέπουμε και αυτό το ξέρουμε τόσα χρόνια και το ξαναζούμε κάθε τρεις και λίγο.... Η πραγματική εικόνα έρχεται όταν παίρνουν το προϊόν οι χρήστες στα χέρια τους ή όταν βλέπεις 100 reviews και βγάζεις ένα μέσο όρο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@yanni

Επειδή το έχεις αναφέρει αρκετές φορές, όποτε κάνω quote τον εαυτό μου είναι για να δείξω τι έγραφα πραγματικά πριν καιρό και όχι τι είχα στο μυαλό μου να γράψω.

Έχω πάρει το θάρρος και την ευθύνη των γραφτών μου και δείχνω ότι αυτά που έλεγα βγαίνουν.

Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο από αυτό.

Απλά μια έγγραφη απόδειξη των ισχυρισμών μου.

 

Εγώ φταίω που σε ότι quotaρω έχω πέσει μέσα κάτι μήνες πριν ;

 

Εγώ φταιώ που εσύ πέφτεις σε όλα έξω και προσπαθείς μάταια να κρατηθείς από τις "χαμηλές" επιδόσεις της VEGA μήπως επιτέλους πέσεις και εσύ σε κάτι μέσα ;

 

Ας το σταματήσουμε εδώ, όλοι διαβάζουν αυτά που λέμε και στο Polaris και στο Zen και στο VEGA thread.

 

Κι εσύ και ο αγαπημένος σου Ryan θα πέσετε έξω για την VEGA.

Θα είναι ευδιάκριτα πάνω από την 1080 και θα πηγαίνει για την 1080 Ti

 

Τα ίδια λέμε @devaggos ως προς την VEGA, δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που γράφεις

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος devaggos έγραψε:

Προσωπικά εγώ επί του θέματος το βίντεο μου φάνηκε απογοητευτικό και πιθανότητα άχρηστο σαν πληροφορία. Υπομονή 1 μήνα ακόμα να δούμε τα πραγματικά αποτελέσματα. Και αυτό θα ίσχυε και στην ακραία περίπτωση που θα βλέπαμε απίστευτες επιδόσεις αλλά και στην μέτρια επίδοση αυτών που περιμένουμε, πολύ απλά γιατί δεν φαίνεται να έχει ΕΓΓΥΗΣΗ αυτό που βλέπουμε και κρίνουμε, διότι δεν έχει γίνει το launch ακόμα.
Τι νόημα έχει να το συζητάμε τώρα και να κοντραριζόμαστε όταν πολύ απλά μπορεί να μην ισχύει; Είναι πολύ εύκολο να διαστρεβλωθεί και προς το χειρότερο και προς το καλύτερο οτιδήποτε βλέπουμε και αυτό το ξέρουμε τόσα χρόνια και το ξαναζούμε κάθε τρεις και λίγο.... Η πραγματική εικόνα έρχεται όταν παίρνουν το προϊόν οι χρήστες στα χέρια τους ή όταν βλέπεις 100 reviews και βγάζεις ένα μέσο όρο....

 

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των posts μου είναι ενημερωτικά με νέα και links στο παρόν θέμα. Κρίνομαι για δύο posts. ΟΚ. Είναι αυτό που λένε "η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι".

Τέλος από μένα η συζήτηση για το Vega.

 

@NikosDΝαι μια ζωή μέσα πέφτεις. Από την μία η κάρτα θα διαλύει τον ανταγωνισμό, από την άλλη δεν θα είναι αποτυχία αν ξεπερνάει την 1080. Αύριο η θερμοκρασία θα είναι από -10 βαθμούς έως +60. Να δείτε που θα πέσω μέσα.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα μου θυμίζει η τρέχουσα συζήτηση τις παλιότερες για την rx480 που ξεκίνησε από μια καλή κάρτα και κατέληξε στο ότι θα βιάζει τις GTX1070 μέσα από τα διάφορα forums και leaks; :hmm:

Ναι;

Καλώς, συνεχίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο πράγμα η υπομονή για το launch της gaming Vega.
Μόνο μην μου χαθείτε μερικοί τότε ( αν και πάντα υπάρχει η τακτική του μετακινώ τους στόχους/τέρματα και όλα καλά... στην αρχή Poor Volta [ lol ], μετά poor 1080 Ti, μετά poor 1080... όπου κάτσει η μπίλια, αφού τα έχουμε πεί όλα, αναγκαστικά θα πέσουμε μέσα ).

 

Ααα και για να μην ξεχνιόμαστε... αύριο μπορεί να έχει καθαρό ουρανό, μπορεί να έχει λίγα σύννεφα, μπορεί να έχει πολλά σύννεφα, μπορεί και να είναι γεμάτος σύννεφα... θα κάνω quote τον εαυτό μου στο μέλλον για να αποδείξω πως ήταν εύστοχη η πρόβλεψή μου :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν πω ότι σας έχει πειράξει η ζέστη τι θα μου πείτε ?

Έχουμε και λέμε θα βγουν διάφορες εκδόσεις Vega το θυμόμαστε αυτό ?

Επίσης αντικαταστάτης για την σειρά 390/χ ακόμα δεν έχουμε δει

Εκτός και αν το έφαγε το marketing και έγινε το 580

Δηλαδή πρέπει να βγουν 4 κάρτες ακομα

590 και 590χ , fury 2, furyx 2

Profit mode

Vega με επιδόσεις 980ti και 1070 στα 350€ Ελλάδα 430

Vega με επιδόσεις 1080 στα 450€ και 530 Ελλάδα

Vega με επιδόσεις μεταξύ 1080 και 1080ti 650 ευρώ 750 Ελλάδα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.