Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Έχω μια τεχνολογική απορία και θέλω τα φώτα σας   

 

Ελπίζω να μην σας κουράσει το μεγάλο ποστ.

 

Θέλω να κάνω μια κατασκευή στο αυτοκίνητο. Να βάλω ένα υπολογιστή σαν και αυτόν

 http://www.ebay.com/itm/Maxesla-Mini-PC-Windows-10-Dual-Frequency-Display-Fanless-Mini-PC-and-Linux-Syst-/222544954703?hash=item33d0b6854f:g:bWcAAOSwCmZZQBr4 

ίσως όχι ακριβώς αυτόν αλλά σίγουρα να υποστηρίζει 2 Displays και πάνω του θέλω να συνδέσω 2 μόνιτορ,

το πλάνο προς το παρόν λέει ότι θα τρέχει windows 10

 

το ένα μόνιτορ θα είναι κάτι σαν και αυτό  

 http://www.ebay.com/itm/10-1-HD-1024-600-Ultra-Thin-TFT-LCD-Color-2-CH-DVD-VCR-Car-Rear-View-Monitor-/252420977822?hash=item3ac576749e:g:fmwAAOSwmtJXW32i&vxp=mtr 

και το δεύτερο μόνιτορ θα είναι και αφής , κάτι σαν αυτό

 

 http://www.ebay.com/itm/7-1024-600-HDMI-VGA-2AV-Touch-LCD-Module-Display-Monitor-Panel-w-Controller-/201043433788?hash=item2ecf1f593c:g:k~oAAOSwGvhT-MDI  

 

η μια οθόνη η 7αρα που θα είναι και αφής θα είναι σε σημείο κοντά μου  ενώ η 10αρα θα είναι σε απόσταση που δεν θα μπορώ να ακουμπήσω και γι αυτο δεν είναι και αφής.

 

Tο πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να μπορώ να κάνω  εναλλαγή τον οθονών μεταξύ του και όταν γίνεται η εναλλαγή από την οθόνη αφής να μπορώ να χειρίζομαι την υπάρχουσα εικόνα

 

Tο ζητούμενο είναι να γίνει  το παραπάνω και να μην υπάρχει mouse και να μπορεί να γίνεται η εναλλαγή εύκολα και όχι … δεξί κλικ >ρυθμίσεις οθόνης> κύρια οθόνη …> κλπ > κλπ, αλλά με μια κίνηση.

 

Είτε  με κάποιο software είτε με κάποιο hardware η συνδυασμό αυτόν

 

Το ιδανικό θα ήταν με το πάτημα κάποιου push button να γίνεται εναλλαγή της εικόνας από την 7αρα στην 10αρα και από την 7αρα που θα έχει touch να μπορώ να χειρίζομαι τα πάντα

 

Οποιαδήποτε ιδέα είναι καλοδεχούμενη και πιστεύω θα μπορούσε να βοηθήσει.:)

 

Έγινε επεξεργασία από futurized
Link to comment
Share on other sites

Μια εύκολη λύση που είναι σε επίπεδο hardware είναι να παρεμβάλλεις ένα KVM switch και να κάνεις την εναλλαγή με αυτό. Αφήνοντας ασύνδετες τις ενώσεις keyboard/mouse θα συνεχίσουν να ρυθμίζονται από την οθόνη αφής χωρίς να έχεις εικόνα εκεί. Βέβαια "ξεχνάς" το να έχεις εικόνα και στις 2 οθόνες, οπότε αυτό ισχύει μόνο αν πας για εναλλαγή. Υπάρχουν KVM switches που είναι πολύ μικρά σε μέγεθος οπότε με μια αναζήτηση κάτι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία , δεν γνώριζα για το KMV

Συγκεκριμένα με δυο KMV θα κάνω εναλλαγή οθονών.

Αλλα το πρόβλημα μου υπάρχει ακόμα καθώς το touch screen  ορίζει  συγκεκριμένα σημεία στην επιφάνεια εργασίας

έτσι η οθόνες θα αλλάζουν με kmv, αλλά  το touch  θα αποκρίνεται στην μια από της 2 οθόνες οπότε δεν  εξυπηρετεί .

Μάλλον θα πρέπει να βρω κάποιο software που να μπορεί να ρυθμίζει το touch και να ορίζει διαφορετικά σημεία αναφοράς στην κάθε περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.