Jump to content



Τι ψύξη έχετε στο κύριο PC σας;


Chosen

Πως τον δροσίζετε;  

1.043 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από GeorgeMan [18-02-2007 11:19]

Zalman 7000CNPS-AL/CU led στις 2500στροφές ο 9αρης του... αθορυβοτατο!

2x8cm ανεμιστηρια πισω να φυσάνε (το ενα μονιμο και το άλλο από 100 εως 3000στροφές)

1x8cm στο πλάι να ρουφαει αερα προς τα μεσα (100-2500στροφες)

1x8cm εμπρος να φυσαει προς τους δισκους (προς τα μεσα λοιπον) (100-2500 στροφες)

1x4cm στερεωμενο πανω από την παθητικη του Northbridge (5800συνεχεια)

1x8cm πανω από τον δισκο να φυσάει το voltage regulator της vga. (100-2500 στροφες)

2x4cm κατω από τον 160αρη IDE wd (3500στροφες το καθενα μονιμα)

Υδροψυξη στον πυρηνα της VGA

Χαλκινες ψυκτρες παθητικες στις μνημες (και τις DDR ram, και της vga, GDDR3 ram)

Αλουμινένια ψυκτρα στο Southbridge

Αναφερω θερμοκρασιες:

AMD A64 3500+ (@2,7GHz) στοκ ψυξη: 41/55- Zalman:29/44

Ati X1800XT CORE (700MHz από 625) στοκ ψυκτρα:52/86!!!- watercooling:39/67

Ati X1800XT ambient: με τη στοκ ψυκτρα 42/70, watercooling+passive @rams: 34/43

Ati X1800XT voltage regulator: στοκ ψυκτρούλι: 42/75, στοκ ψυκτρουλι με το φαν να το φυσαει: 40/62

Σκληρος 160IDE wd χωρις τα φανς: 35/55, με τα φανς:26/32

Σκληρός 250SATA2 wd 16mb (δεν εχει φανς):38/50

Καλά ειμαι, μονο που κανουν θορυβο όλα αυτα!!!

(Οσα φανς λενε 100-xxxx στροφες ειναι ρυθμιζομενα από μπριστινό πανελ)

Από ολα αυτα εχω 1 παραπονο μονο...

Οι 2x1GB ddr400 ram που εχω καποτε λειτουργουσαν στα 460MHz dual channel με 2,5/3/3/5

Τωρα (εδω και καιρο, πριν ακομα βαλω ψυκτρες) δεν ακουμπάνε καν τα 400... (max:380 2,5/3/3/5) και δεν ξερω γιατι... :S :S :(

ρε αγόρι μου αυτό δν είναι PC!!! Συνθήκες εργαστηρίου για την μελέτη των τιφώνων είναι!!!!!!! :jump: :jump: :jump: :jump: :p:jump: :jump: :jump: Σε τί δωμάτιο το έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Xεχε κι ομως..:p

1 12αρι κατω μπροστα βαζει

1 12αρι πισω πανω βγαζει

1 12αρι στην οροφη βγαζει

3 9αρια δεξια κατω μπροστα πισω απο τους δισκους βαζουν

1 9αρι αριστερα κατω βαζει

1 9αρι αριστερα πανω βγαζει

2 8αρια δεξια πανω μεση βγαζουν

Gigabyte 3D cooler στη cpu

1 7αρι με τη ψυκτρα της thremalright nf4-sli στο chipset

2 4αρια σε γεφυρα πανω απο τις μνημες

Και αν υπολογισουμε το stock της vga και του psu βγαζουμε 16 fans συνολο στο κουτι. :p

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα άρθρο στο Xtreme Systems για τις καλύτερες θερμοκρασίες που πιάνει η Infinity σε push> <push διάταξη ανεμιστήρων,

σκέφτηκα να αντιστρέψω το airflow, γιατί το Stacker είναι ούτως ή άλλως τεράστιο,

και μάλλον δεν είχε και την καλύτερη ροή αέρα στο εσωτερικό (μάλλον θέλει περισσότερα cfm...)

img0961sg1.th.jpg

έτσι γύρισα τον exhaust (120mm Scythe) να βάζει αέρα, κι έβαλα τον Papst (120mm) να φυσάει προς το εσωτερικό του κουτιού.

Έτσι κατάφερα να βάλω κι ένα 8άρι να φυσάει λίγο στις μνήμες,

έβαλα τον ανεμιστήρα από το cage τον σκληρών να τραβάει αέρα, κι ένα ακόμη 12άρη να βγάζει προς τα έξω.

Αποτέλεσμα:

-3 βαθμούς idle, -5 σε load. (cpu πάντα)

μάλλον έχει ανέβει η θερμοκρασία στο chipset όμως (πως θα την κοιτάξω;)

Συνολικά->

Scythe Infinity με έναν 120mm Papst

Intake: 120mm Scythe

Ram: 80mm Y.S. Tech στα 7volt

Exhaust: 2 x Thermaltake Blue στα 7volt, ο ένας στο cage.

GPU: Arctic NV5

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Dr.Gonzo

Καλά μόνο και μόνο με την αλλαγή φοράς του αέρα τόσο μεγάλη διαφορά? Πολύ super....

Λες και έβαλες άλλη ψύκτρα.... Πάνω στην infinity έχεις δυο ανεμιστήρια ή μόνο τον papst και έναν exaust στο κουτί?

Την θερμοκρασία του chipsetτην βλέπεις με το Everest.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τελικά έβαλα 2 ανεμιστήρια, τον Papst σε push, κι έναν Thermaltake Blue pull στα 7ν.

’λλαξα και το orientation (τελευταία φώτο) της Infinity, και παρά τα όσα διάβαζα στο internet για το σωστό orientation των heatpipes,

αυτό το setup φαίνεται (σε μένα τουλάχιστον) να έχει τα καλύτερα αποτελέσματα.

Συνολικά,

1. με το καλύτερο πάτημα της Infinty (τα δάχτυλά μου δεν την πάλευαν με τα push pins)

2. προσθήκη 2ου ανεμιστήρα σε pull κι όχι push που ακούγεται ότι έχει καλύτερα αποτελέσματα

3. αλλαγή orientation

κέρδισα γύρω στους 8C στο load στα 3400.

Βασικά όμως, μόνο στο stacker μπορεί να γίνει αυτό το orientation, (ή έστω σε όποιο κουτί δεν έχει το psu πάνω από τον επεξεργαστή, κι έχει χώρο για να παίρνει αέρα ο ανεμιστήρας.

Ψήνομαι να κάνω κι ένα lapping την Infinity (αλλά είμαι λίγο άσχετος κι ατζαμής καμιά φορά :hehe:)

και ίσως κι ένα shroud από χαρτόνι (και plexy μετά, αν έχει κανένα σοβαρό αποτέλεσμα. Δεν νομίζω, βέβαια)

Κάπου εδώ μάλλον θα είναι και τα όρια της αερόψυξης.

Μετά τα πετάω όλα πακέτο και βάζω νερό! :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έχω απλώσει μιά πετσέτα και εκεί πάνω έχω την μητρική, τον σκληρό και το τροφοδοτικό το οποίο έχω ανοίξει και αποσυνδέσει τον ανεμιστήρα του. Η κάρτα γραφικών και η μητρική είναι με παθητική ψύξη, το τροφοδοτικό είναι κρύο γιατι δίνει ελάχιστα watt και διαχέει και εύκολα τη θερμότητα στο περιβάλλον επειδή είναι και ανοιχτό και χωρίς κουτί και ο επεξεργαστής είναι και αυτός πολύ κρύος καθώς τον χειμώνα δεν έφτανε καν τους 50 βαθμούς που έχω ορίσει να γυρίζει ελαφρώς ο ανεμιστήρας του σε normal 1.4volt kai 1.8Ghz. Την άνοιξη άρχιζε να γυρίζει ο ανεμιστήρας του ελαφρώς αλλά δεν έπιανε τους 55 βαθμούς που τον έχω βάλει να γυρίζει full. Φασαρία δεν έκανε, αλλά επειδή δεν θέλω να ξοδεύω ρεύμα χωρίς λόγο τον έβαλα να δουλεύει στα 1.25volt και 1.2 Ghz.

Γενικά το σύστημα είναι εντελώς αθόρυβο καθώς η πετσέτα απορροφά πάρα πολύ ήχο του σκληρού και υπερβολικά σταθερό. Αν χρειάζομαι κάτι άλλο (dvd,floppy,overclock κτλ) απλά κάνω ένα reboot και τα συνδέω μέχρι να κάνω τη δουλειά μου.

Κάτι που θα ήθελα να βρώ είναι τροφοδοτικό που να έχει υψηλότατη απόδοση σε 50-150watt, καθώς και μητρική που να έχει επιλογές για underclocking και undervolting του bus και της μνήμης. Ξέρει κανείς καμμιά τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγώ αέρα δουλεύω.

Κουτί CMStacker STC-101.

Έναν 12άρη εισόδου μπροστά, στο κλουβί των σκληρών.

Έναν 8άρη εισόδου στο πλαϊνό στρογγυλό άνοιγμα.

Έναν 8άρη εισόδου πίσω κάτω-κάτω.

Έναν 12άρη εξόδου πίσω, στο ύψος της CPU.

Έναν 8άρη εξόδου στην ταράτσα.

Και τους 2 ανεμιστήρες εξόδου του Enermax Liberty 500.

Γενικά, πρόσεξα οι εισόδου να είναι δυνατότεροι, έτσι ώστε να δημιουργείται θετική πίεση μέσα στο κουτί, έτσι ώστε να μη ρουφάει σκόνη από τις διάφορες χαραμάδες του case, των οπτικών drives (και να κάθεται πάνω στους φακούς) κλπ. Έτσι, έχω να δω σκόνη μέσα στο PC εδώ και 5 μήνες περίπου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

αερας και εδω με την Mugen και εναν 12αρι να βγαζει εξω,οπου στην stock ειχα 50 idle καi full δεν ξερω ποσο γιατι την αλλαξα κατευθειαν,τωρα οριστε τα αποτελεσματα..full και idle :)

83376436oj2.th.jpg

65506064zo2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.