Jump to content



x86_64 bug (X86_BUG_CPU_INSECURE)


Jaco

Recommended Posts

-43 ευρώ κάτω στην τιμή ο i7 8700k στα amazon (italy-espana-france) μέσα σε 2-3 μέρες, απο την στιγμή που έσκασε η είδηση. Απο 413 στα 370 και αναμένεται πραγματική κατρακύλα άν δέν δωθεί σύντομα οριστική λύση στο κενό ασφαλείας πρωτίστως και στις επιδόσεις (πλήρης, στο 100%) που φαίνεται πολύ δύσκολο την δεδομένη στιγμή.

 

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα update (είχε γίνει αυτόματα, αλλά το έκανα και χειροκίνητα για σιγουριά) το antivirus+mozilla+κατέβασα χθες το patch της MS. Το noscript ήταν εγκατεστημένο έτσι κι αλλιώς (βέβαια, στον Λάμπη και σε κανά αθλητικό site που διαβάζω, το έχω βάλει trusted, στα υπόλοιπα, ανάλογα με το τι βλέπω). Bios update της μητρικής δεν πιστεύω ότι θα βγει, αλλά ας περιμένω (όπως είπε και ο @idonthave). Κάτι περισσότερο, προς το παρόν, δεν μπορώ να κάνω. Για ubuntu κ.τ.λ. που ανέφερε ο @idonthave, πρέπει να διαβάσω, καθώς είμαι άσχετος και δεν ξέρω πώς να τα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Jaco said:

Δυσκολεύομαι να κάνω update το αρχικό ποστ από το κινητό καθώς δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή. Αν μπορεί κάποιος mod αλλιώς θα το κάνω μεθαύριο.

 

Κάτι το οποίο δεν έχει αναφερθεί και θα έχει αντίκτυπο σε εκατομμύρια χρήστες είναι τα laptops. Άντε κάνε αναβάθμιση bios σε laptop και άντε βρες κατασκευαστή που θα υποστηρίξει laptop 2 ετιας και πίσω.

 

Αυτο τον καιρό έχω μένει μόνο με ένα Lenovo laptop με έναν i5 4 ετιας και ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάρει ποτέ firmware update. Doomed.

 

Και όσοι ξέρω συνήθως έχουν laptop 3ετιας που απλά σε κάποια φάση έκαναν upgrade με έναν SSD.

 

Τέλος πάντων, περιμένω ακόμα να αποκαλυφθεί η πραγματική εικόνα γιατί ακόμα δεν τα έχουμε μάθει όλα και το κουβάρι θα πάρει μήνες να ξετυλιχθει. Πάντως αν ισχύει αυτό που έχω στο μυαλό μου η ζημιά είναι μεγαλύτερη από αυτή που φαντάζεται κανείς αυτή τη στιγμή. Δεν έχω λόγια να περιγράψω το μέγεθος της ζημιάς. Αλλά περιμένω μπας και δεν είναι έτσι τα πράγματα

 

Για την ώρα υπομονή και μακριά από πορνο-site, torrents και γενικά οτιδήποτε site δεν έχει καλό reputation. Τσόντες μόνο από backup :hehe:

1) Το αρχικό ποστ δεν μπορείς να το κάνεις update :-(

2) Συμφωνώ απόλυτα για το μέγεθος του προβλήματος που είναι τεράστιο. Η πλειονότητα του hardware δεν θα μπορέσει να πάρει firmware updates. Και εγώ με laptop 5ετίας είμαι, το οποίο με ssd+μνήμη με καλύπτει απόλυτα (ή έτσι νόμιζα....). Προφανώς για bios update δεν συζητάμε. Κάποιος πρέπει να βγει και με υπεύθυνο τρόπο να ενημερώσει σε ποιο βαθμό είναι ο χρήστης προστατευμένος μόνο με software updates ή με software + firmware updates κτλ. Αυτό που δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι είναι ότι vs Spectre απόλυτη κάλυψη δεν υπάρχει, παρά μόνο όταν αγοράσεις νέο cpu που δεν έχει το εν λόγω ελάττωμα. 

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα που προτείνεις (μακριά από τσοντο-sites κτλ ) λίγη σημασία έχουν αν π.χ. έχει χτυπηθεί ο πάροχος σου. 

 

Θα χρειαστούν μήνες μέχρι να ξετυλιχτεί πλήρως το κουβάρι. Ας ελπίσουμε με κάποιον θαυματουργό τρόπο να μπορέσουν να υλοποιηθούν σε επίπεδο λογισμικού patches που παρέχουν προστασία διότι διαφορετικά πρόκειται να προκληθούν δονήσεις βιβλικών διαστάσεων στον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Noscript βαζετε οποιο ναναι? Σε firefox μου βγαζει διαφορα. Εχει κανεις προτιμηση?

το παρακάτω https://noscript.net/ πρέπει να στο εμφανίζει πρώτο στα πρόσθετα,

(απ'όσο κοίταξα χρησιμοποιούν)

 

πριν 8 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Για ubuntu κ.τ.λ. που ανέφερε ο @idonthave, πρέπει να διαβάσω, καθώς είμαι άσχετος και δεν ξέρω πώς να τα κάνω.

Αν ασχοληθείς δεν είναι κάτι "δύσκολο" μπορεί να σου φανούν κάποια πράγματα παράξενα, αλλά με ψάξιμο, βοήθεια

από τον Λάμπη και διάθεση από μεριάς σου θα τα καταφέρεις. Άνοιξε θέμα αν θες για τα περί πιγκουίνου.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο @idonthave (να δω πόσες φορές θα σε κάνω mention σε μια σελίδα:hehe:). Version 10.1.6.2. by Giorgio Maone.

Απλά, επειδή κόβει τα πάντα, παραμετροποίησέ το.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι πραγματι κοβει τα παντα... Αλλα να πρεπει να κανω καθε φορα trust απο σελιδα σε σελιδα δεν ειναι λιγο ακυρο?

Είναι ένα μωρό που το μαθαίνεις από το μηδέν και εξελίσσεται (αυτό κατάλαβα).

Σαν χρήση αν χρειαστεί θα χρησιμοποιήσω σε αγορές, σe email κλπ. όποτε χρειάζεται θα το ενεργοποιώ.

Αλλά περίμενε να σου πουν και όσοι το χρησιμοποιούν συχνά, όπως έγραψα είμαι noobas με το scriptακι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι πραγματι κοβει τα παντα... Αλλα να πρεπει να κανω καθε φορα trust απο σελιδα σε σελιδα δεν ειναι λιγο ακυρο?

Κοίτα, τα site που επισκέπτεσαι και τα "εμπιστεύεσαι", τα κάνεις trusted (κάνοντας refresh όσες φορές χρειαστεί μέχρι να έχεις την ένδειξη s του noscript καθαρή πάνω-πανω στον firefox και μετά δεν χρειάζεται ν' ασχοληθείς ξανά), εκτός εάν θες να κόψεις κάτι που δεν σου γεμίζει το μάτι. π.χ. στον Λάμπη, αν το έχεις ενεργό, θα σου κόψει τις υπογραφές των μελών (το κάνεις trusted και τελειώνει το θέμα).

Σε διπλανό forum, έχω δει να μου κόβει εικόνες/info για τα μέλη. Υπερβολικό. Οπότε καταλαβαίνεις πού το πάω.

Εννοείται ότι σε site που δεν εμπιστεύομαι/μπαίνω μία στο τόσο, το έχω ενεργοποιημένο. Σίγουρα, σ' αυτήν την περίπτωση, δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς πλήρως τη browsing εμπειρία, αλλά νιώθεις προστατευμένος.

@idonthave (4/4:hehe:), νομίζω αυτόματα κόβει και μετά πας εσύ και κάνεις trusted. Απ' ότι είδα έχει επιλογές για scripts globally allowed (εννοείται πως δεν το ενεργοποιείς), sanitize cross site suspicious requests (το έχω on) και temporarily set top level sites to trusted (αυτό διευκολύνει να μην μπαίνεις στη διαδικασία που ανέφερε ο @icy20, αλλά πού ξέρεις ότι δεν θ' αλλάξει κάτι στο μέλλον;). Την τελευταία επιλογή μπορείς να τη βάλεις για λόγους ευκολίας, αλλά θα πρέπει να ελέγχεις κάθε τόσο ότι δεν υπάρχουν "ύποπτα" requests.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, GriGaS said:

Ισχύει ότι οι Cortex A7 & A53 δεν επηρεάζονται; Κάπου διάβασα πως ναι... Αν είναι έτσι είμαι τυχερός όσον αφορά τα tablet και smartphone του σπιτιού.

Αν μιλάμε για Meltdown, ναι. Από το Spectre πρακτικά δεν υπάρχει σύστημα που να μην επηρεάζεται...

Η πιο εκτενής λίστα από ARM που φαίνεται να επηρεάζονται είναι:

Cortex-A75, Cortex-A73, Cortex-A72, Cortex-A57-, Cortex-A17, and Cortex-A9

 

Ότι έχει Out-of-Order execution επηρεάζεται από το meltdown.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε AMD, μην βιάζεστε να περάσετε το patch της Int....Microsoft.

 

Microsoft's Spectre fix is apparently bricking some AMD PCs - Neowin

 

Quote

What makes the situation even more problematic is that the patch doesn't create a System Restore Point. In fact, some users can't even access the setting, mainly because their device freezes on the Windows logo animation during boot-up.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κύριοι ακυρώνω από amazon την αναβάθμιση με 8700Κ που περιμένω ή προχωράω στην αγορά ;  ενδέχεται να βγάλει η Intel νέους επεξεργαστές σε εύλογο χρονικό διάστημα να καλύψει τις μπούρδες της ή απλά θα μας μπλαστρώσει στα patches/bios updates και τέλος πάμε για την νέα γενιά όποτε αυτή είναι προγραμματισμένη ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, kom said:

κύριοι ακυρώνω από amazon την αναβάθμιση με 8700Κ που περιμένω ή προχωράω στην αγορά ;

Εξαρτάται από τις ανάγκες σου και πόσο απαιτητικός είσαι σε θέματα ασφάλειας. Αυτή τη στιγμή η AMD είναι κατά πολύ λιγότερο εκτεθειμένη -και κατά δηλώσεις της AMD απαιτείται μόνο ένα software patch χωρίς επιπτώσεις στην απόδοση για το spectre-. Τη στιγμή που σκέφτεσαι για ακύρωση παραγγελίας σημαίνει ότι δεν είσαι και τόσο "άνετος" με το εν λόγω ελάττωμα, οπότε ίσως να σκεφτείς την αγορά συστήματος Ryzen.

 

Quote

ενδέχεται να βγάλει η Intel νέους επεξεργαστές σε εύλογο χρονικό διάστημα να καλύψει τις μπούρδες της ή απλά θα μας μπλαστρώσει στα patches/bios updates και τέλος πάμε για την νέα γενιά όποτε αυτή είναι προγραμματισμένη ;

 

Ούτε καν. Για να κυκλοφορήσουν επεξεργαστές χωρίς το ελάττωμα, θα χρειαστεί επανασχεδιασμός από την αρχή, δηλαδή τουλάχιστον 2 χρόνια (σύμφωνα με τα όσα γνωρίζουμε atm)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για να κυκλοφορήσουν επεξεργαστές χωρίς το ελάττωμα, θα χρειαστεί επανασχεδιασμός από την αρχή, δηλαδή τουλάχιστον 2-3 χρόνια (σύμφωνα με τα όσα γνωρίζουμε atm)

 

Χμ... Είναι πιθανό να μη δουλεύουν πάνω σε αυτό όσο καιρό γνωρίζουν το πρόβλημα;

Και πόσο καιρό το γνωρίζουν άραγε;

Δεν θα εκπλαγώ αν σε αφύσικα σύντομο διάστημα εμφανιστούν οι νεοί super ultra ασφαλείς επεξεργαστές που θα μοσχοπουλήσουν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kom έγραψε:

κύριοι ακυρώνω από amazon την αναβάθμιση με 8700Κ που περιμένω ή προχωράω στην αγορά ;  ενδέχεται να βγάλει η Intel νέους επεξεργαστές σε εύλογο χρονικό διάστημα να καλύψει τις μπούρδες της ή απλά θα μας μπλαστρώσει στα patches/bios updates και τέλος πάμε για την νέα γενιά όποτε αυτή είναι προγραμματισμένη ;

 

 

4790K δεν έχεις; Θα μπορούσες να τον κρατήσεις (έχει ψωμί ακόμη).

Μάντεις δεν είμαστε, αλλά σκέψου τι είναι σημαντικό για σένα. Η ασφάλεια ή οι επιδόσεις; Τι εννοώ: πιστεύω ότι θ' ακολουθήσουν αρκετά patches, τα οποία θα έχουν σκοπό να στρώσουν κάπως την κατάσταση. Και 1 ή 2, όμως, να έρθουν, η επίπτωση στις επιδόσεις είναι άγνωστος χ αυτήν τη στιγμή. Μπορεί, επομένως, να μην έχεις καμία επίπτωση στις επιδόσεις του 8700k, μπορεί και να έχεις (μικρότερη ή μεγαλύτερη). Το ότι πρέπει να μπεις σε τέτοια διαδικασία (δηλαδή ν' αποφασίσεις εσύ, μ' ελάχιστα δεδομένα στη διάθεσή σου, για έναν κορυφαίο, μέχρι πριν λίγες ημέρες, επεξεργαστή, είναι ενδεικτικό του πώς αντιμετωπίζει η intel τους πελάτες της. Ακόμη και αν τον κρατήσεις, ακόμα και αν τον έχεις μόνο για gaming, ποιος σου εγγυάται ότι είσαι προστατευμένος; Ποιος σου εγγυάται ότι θα πάρεις τις επιδόσεις για τις οποίες πλήρωσες; Αν όλα πάνε καλά, καλορίζικος και να τον χαρείς. Αν δεν πάνε;

Όσο για τη νέα γενιά, oι επεξεργαστές που αναμένονταν (cannon lake+ice lake), πηγαίνουν ολοένα και πιο πίσω. Ακόμα και αν βγουν σύντομα, δεν αλλάζει η αρχιτεκτονική έτσι ξαφνικά. Σίγουρα η intel θ' άλλαζε αρχιτεκτονική κάποια στιγμή, αλλά μέσα σε λίγους μήνες και με τη διαμορφωθείσα κατάσταση να την έχει φέρει σε δύσκολη θέση με απροσδιόριστες συνέπειες, τα πράγματα είναι δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.