Jump to content



x86_64 bug (X86_BUG_CPU_INSECURE)


Jaco

Recommended Posts

Παιδια μηπως υπερβαλουμε λιγο??? Οκ αυτο με τη μειωση επιδοσης ειναι απαραδεκτο αλλα οντως το χρειαζομαστε αυτο το Patch?

Απο οτι διαβαζω υπαρχει εδω και καμια 5-6 ετια το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Παιδια μηπως υπερβαλουμε λιγο??? Οκ αυτο με τη μειωση επιδοσης ειναι απαραδεκτο αλλα οντως το χρειαζομαστε αυτο το Patch?

Απο οτι διαβαζω υπαρχει εδω και καμια 5-6 ετια το προβλημα.

Ηλία, ο καθένας αποφασίζει με βάση τα θέλω του.

Η άποψή σου είναι η μία πλευρά, η οποία υποστηρίζει ότι "εντάξει, δεν θα τρελαθούμε κιόλας, εμένα θα ξετινάξουν;".

Προσωπικά, μ' ενοχλεί το γεγονός ότι έχω αμφιβολίες πλέον και για τις πιο απλές διεργασίες στο σύστημά μου. Αυτό το "βρε, λες;", είναι εξόχως βασανιστικό. Μόνο που μπαίνεις στη διαδικασία να κατεβάζεις updates+patches και πάλι να μην είσαι σίγουρος, αρκεί.

Και δεν μιλάμε για κενά που υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Μιλάμε για θύρες ορθάνοιχτες και ηθελημένη αγνόηση αυτών από την intel.

Link to comment
Share on other sites

@fatalara Μπορεί να υπάρχει καιρό το πρόβλημα, αλλά τώρα πλέον έγινε ευρέως γνωστό και σίγουρα θα επιχειρήσουν να το εκμεταλλευτούν από δω και πέρα στο έπακρο.

 

Όσον αφορά τα μέτρα προστασίας, πέρα από το noscript, να μη  ξεχνάμε και 2 factor authentication σε όποιο λογαριασμό μας δίνει τη δυνατότητα και τον θεωρούμε σημαντικό.

 

40 minutes ago, minast said:

Από το Spectre πρακτικά δεν υπάρχει σύστημα που να μην επηρεάζεται...

Στη λίστα που δίνει η Arm δεν αναφέρει ότι οι Cortex A7 & A53 επηρεάζονται από τα CVE-2017-5753 και CVE-2017-5715 τα οποία αποτελούν το Spectre όμως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ηλία, ο καθένας αποφασίζει με βάση τα θέλω του.

Η άποψή σου είναι η μία πλευρά, η οποία υποστηρίζει ότι "εντάξει, δεν θα τρελαθούμε κιόλας, εμένα θα ξετινάξουν;".

Προσωπικά, μ' ενοχλεί το γεγονός ότι έχω αμφιβολίες πλέον και για τις πιο απλές διεργασίες στο σύστημά μου. Αυτό το "βρε, λες;", είναι εξόχως βασανιστικό. Μόνο που μπαίνεις στη διαδικασία να κατεβάζεις updates+patches και πάλι να μην είσαι σίγουρος, αρκεί.

Και δεν μιλάμε για κενά που υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Μιλάμε για θύρες ορθάνοιχτες και ηθελημένη αγνόηση αυτών από την intel.

Το οτι θελουν ξυλο απο ηθικης πλευρας συμφωνω.

 

Θεωρεις οτι τοσα χρονια που υπαρχει αυτο το bug δεν το γνωριζαν αυτοι που ασχολουνται με τις επιθεσεις? Δεν το νομιζω...

Αν δεν εισαι corporate φαση να μπουν να σε κλεψουν δεν νομιζω οτι εχεις να φοβηθεις κατι, τι ακριβως να φοβηθεις? μην σου κλεψουν τα save απο το παιχνιδι τα dikpic η τις τσοντες?

Οι τραπεζες αν ειναι καλες σε ενα πραγμα ειναι στο να σου δινουν τα λεφτα σου πισω μετα απο συναλλαγη που δεν εκανες εσυ.

 

Για τον avarange joe χρηστη το προβλημα ειναι η μειωση της αποδοσης του συστηματος παρα ολα τα αλλα. 

 

Αφηστε τις υστεριες, παρτε pop corn να δουμε τι θα γινει και ποσο θα ανεβει το ipc των RYZEN 2 και οταν ειναι παμε ολοι απο εκει.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

1)Το οτι θελουν ξυλο απο ηθικης πλευρας συμφωνω.

2)Θεωρεις οτι τοσα χρονια που υπαρχει αυτο το bug δεν το γνωριζαν αυτοι που ασχολουνται με τις επιθεσεις? Δεν το νομιζω...

Αν δεν εισαι corporate φαση να μπουν να σε κλεψουν δεν νομιζω οτι εχεις να φοβηθεις κατι, τι ακριβως να φοβηθεις? μην σου κλεψουν τα save απο το παιχνιδι τα dikpic η τις τσοντες?

Οι τραπεζες αν ειναι καλες σε ενα πραγμα ειναι στο να σου δινουν τα λεφτα σου πισω μετα απο συναλλαγη που δεν εκανες εσυ.

3)Για τον avarange  average joe χρηστη το προβλημα ειναι η μειωση της αποδοσης του συστηματος παρα ολα τα αλλα. 

4)Αφηστε τις υστεριες, παρτε pop corn να δουμε τι θα γινει και ποσο θα ανεβει το ipc των RYZEN 2 και οταν ειναι παμε ολοι απο εκει.

1) Συμφωνώ απόλυτα.

2) Δεν ξέρω αν το γνώριζαν και αν το γνώριζαν αν μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν. Τώρα, όμως, σίγουρα το ξέρουν. Λογικά, ο μέσος χρήστης δεν θα έχει θέμα. Αλλά είσαι εκτεθειμένος ακόμα και στις απλές συναλλαγές σου. Γιατί να μπεις σε διαδικασία με την τράπεζα, αν σου τύχει η στραβή; Και βέβαια, ακόμη και αν δεν έχεις πτώση επιδόσεων, ποιος σου εγγυάται για την ασφάλεια του συστήματός σου; Μη γινόμαστε βέβαια υπερβολικοί. Κενά υπήρχαν και θα υπάρχουν. Αλλά κάπου πρέπει να μπει ένα όριο.

3) Μήπως ήθελες να πεις για τον avenger joe:p:hehe: (έτσι μας βλέπω, αν μας κάτσει η στραβή. Θα κυνηγάμε με τα όπλα τους hackers); Το υπόλοιπο ασχολίαστο. Εδώ δεν μιλάμε για amd vs intel, αλλά για πρόβλημα ασφαλείας με απροσδιόριστες συνέπειες.

4) Αυτό περιμένω. Αν πάει στα 4.3-4.5 και σε καλή τιμή, χαιρετώ τη μπλε και πάω στην κόκκινη.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Για τον avarange joe χρηστη το προβλημα ειναι η μειωση της αποδοσης του συστηματος παρα ολα τα αλλα. 

Νομίζω πως πλέον ο average Joe κάνει και οικονομικές συναλλαγές από τον προσωπικό του υπολογιστή. Αλλά και χωρίς αυτές, η ιδέα του να χάσω πρόσβαση σε site που τόσο καιρό κάνω log in, αλλά και στα mail μου π.χ. δεν φαίνεται πολύ ωραία. 

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος konstantinakis έγραψε:

Νομίζω πως πλέον ο average Joe κάνει και οικονομικές συναλλαγές από τον προσωπικό του υπολογιστή. Αλλά και χωρίς αυτές, η ιδέα του να χάσω πρόσβαση σε site που τόσο καιρό κάνω log in, αλλά και στα mail μου π.χ. δεν φαίνεται πολύ ωραία. 

 

Ακριβως αυτο. Συμφωνω 100%. Στο pc κυριως παιζω αλλα μεταχειριζομαι και 2 ebanking τα οποια βεβαια στελνουν και sms με κωδικο επιβεβαιωσης στο κινητο πριν απο καθε συνναλαγη. Δηλαδη και να μου παρει καποιος τους κωδικους παλι δεν εχει αμεση προσβαση σε κλεψιμο. Φυσικα και δε θελω κανεις να μου τους παρει κιολας, ετσι; Μην τρελαινομαστε. 

Οσο περνανε οι μερες καταλαβαινω οτι εχουμε ενα προβλημα γνωστο εδω και χρονια, τουλαχιστον μεσα στους κυκλους που ενδιαφερονται αμεσα. Intel, amd, microsoft κλπ απο τη μια, hackers απο την αλλη. Εχουμε την απαραδεκτη σταση της intel να το αποσιωπα σκοπιμως απο τη μια, εχουμε την γραφικη σταση αυτων που για καποιο λογο θα συνεισφερουν στην καταστροφη ολου του κοσμου προκειμενου να κλεισει η ιντελ απο την αλλη. 

Νομιζω η σωστοτερη αντιμετωπιση ειναι η ψυχραιμια και η τεταμενη προσοχη απο εδω και περα.

Απο μενα παντως, θα γινει σημερα το βραδυ update στα παντα, θα εχω το νου μου για οποια αλλη ενημερωση κυκλοφορησει απο εδω και περα, και τελος, αν πιασω καλη τιμη στα μτχ λιγο πριν το καλοκαιρι αναβαθμιζω ευχαριστως σε ryzen+ η οπως αλλιως λεγεται. 

 

 

Ενα λινκ παντως με τις διευθυνσεις ολων των parch updates που πρεπει να κατεβασουμε θα βοηθουσε πολυ! Οποτε, οποιος εχει την ευχαριστηση ας μας τιμησει ρε παιδια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Να το πάω ένα βήμα παραπέρα, χεστηκανε με το συμπάθειο για όλους εμάς όταν μπορούν να έχουν πρόσβαση στα μπρίκια των τραπεζών που έχουν intel 

End of message

Αυτο ακριβως.

Για να δεχτεις επιθεση πρεπει να βαλεις τον εαυτον σου ως στοχο, εισαι κατι? οχι, γιατι να ασχοληθω μαζι σου τι κερδος εχω?

Το hack που ειχε γινει στην apple πριν κατι χρονια το θυμαστε? Τι πηραν? Φωτογραφιες διασημων και τις εωγαλαν στη φορα ετσι για το τζερτζελο.

 

@DEADLAZARUS Δεν χρειαζετε καμια διαδικασια, μολις σου ερθει το mail της συναλλαγης παιρνεις τηλεφωνο και ακυρωνεις.

 

@konstantinakis Γιατι να χασεις την προσβαση? reset pswd και την ξαναπηρες.

 

Μερικοι κανετε λες και δεν ξερετε πως γινεται η δουλεια ρε παιδια. Ψυχολογικο ειναι, παρτε μια βαθια ανασα και συνεχιστε τις δουλειες σας, δεν θα παθετε τιποτα.

Υπηρχαν ενα σωρο τροποι να τα παθουμε αυτα τωρα εχουμε αλλους δυο εξτρα, ας βγαλουν αλλα 100 so what? αυτοι που τα δουλευουν εχουν αλλους στοχους.

 

Βεβαια εδω που τα λεμε... ειναι μια γκομενα που με ενδιαφερει και θελω να δω τι παιζει... λες να ασχοληθω? :hehe:

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, fatalara said:

Αυτο ακριβως.

Για να δεχτεις επιθεση πρεπει να βαλεις τον εαυτον σου ως στοχο, εισαι κατι? οχι, γιατι να ασχοληθω μαζι σου τι κερδος εχω?

Το hack που ειχε γινει στην apple πριν κατι χρονια το θυμαστε? Τι πηραν? Φωτογραφιες διασημων και τις εωγαλαν στη φορα ετσι για το τζερτζελο.

 

@DEADLAZARUS Δεν χρειαζετε καμια διαδικασια, μολις σου ερθει το mail της συναλλαγης παιρνεις τηλεφωνο και ακυρωνεις.

 

@konstantinakis Γιατι να χασεις την προσβαση? reset pswd και την ξαναπηρες.

 

Μερικοι κανετε λες και δεν ξερετε πως γινεται η δουλεια ρε παιδια. Ψυχολογικο ειναι, παρτε μια βαθια ανασα και συνεχιστε τις δουλειες σας, δεν θα παθετε τιποτα.

Υπηρχαν ενα σωρο τροποι να τα παθουμε αυτα τωρα εχουμε αλλους δυο εξτρα, ας βγαλουν αλλα 100 so what? αυτοι που τα δουλευουν εχουν αλλους στοχους.

 

Βεβαια εδω που τα λεμε... ειναι μια γκομενα που με ενδιαφερει και θελω να δω τι παιζει... λες να ασχοληθω? :hehe:

 

 

Καλη? Για πες μηπως ασχοληθουμε και εμεις :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, fatalara said:

Για να δεχτεις επιθεση πρεπει να βαλεις τον εαυτον σου ως στοχο, εισαι κατι? οχι, γιατι να ασχοληθω μαζι σου τι κερδος εχω?

Μικρο η ανυπαρκτο κερδος για hacker με οικονομικο κινητρο. Δεν υπαρχουν μονο αυτοι ομως

https://wccftech.com/germany-tech-legally-forced-backdoor-access/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμμερίζομαι την αγανάκτηση όλων, ειδικά για το γεγονός ότι (με προεξάρχουσα την Intel) πουλάν τρέλα για ένα θέμα που το γνωρίζουν τουλάχιστον έξι μήνες. Αλλά ας επαναφέρουμε το ζήτημα στη σωστή προοπτική. Ως ιδιώτες, μας επηρεάζει μεν όλους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ξαφνικά βρεθήκαμε σε άμεσο κίνδυνο να πέσουμε θύματα απάτης ή υποκλοπής.

 

Το μεγάλο πρόβλημα είναι στις υποδομές μεγάλης κλίμακας και σε datacenters, που εν μια νυκτί θα δουν την απόδοσή τους να υποβαθμίζεται δραματικά. Εκεί, δικαιολογημένα υπάρχει γκρίνια, η οποία όμως σταδιακά θα κοπάσει, όπως συμβαίνει πάντοτε μετά την αποκάλυψη κάποιου μείζονος προβλήματος ασφάλειας.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fatalara said:

Το οτι θελουν ξυλο απο ηθικης πλευρας συμφωνω.

 

Θεωρεις οτι τοσα χρονια που υπαρχει αυτο το bug δεν το γνωριζαν αυτοι που ασχολουνται με τις επιθεσεις? Δεν το νομιζω...

Αν δεν εισαι corporate φαση να μπουν να σε κλεψουν δεν νομιζω οτι εχεις να φοβηθεις κατι, τι ακριβως να φοβηθεις? μην σου κλεψουν τα save απο το παιχνιδι τα dikpic η τις τσοντες?

Οι τραπεζες αν ειναι καλες σε ενα πραγμα ειναι στο να σου δινουν τα λεφτα σου πισω μετα απο συναλλαγη που δεν εκανες εσυ.

 

Για τον avarange joe χρηστη το προβλημα ειναι η μειωση της αποδοσης του συστηματος παρα ολα τα αλλα. 

 

Αφηστε τις υστεριες, παρτε pop corn να δουμε τι θα γινει και ποσο θα ανεβει το ipc των RYZEN 2 και οταν ειναι παμε ολοι απο εκει.

 

"Δεν έχεις να φοβηθείς κάτι" είναι προέκταση του "δεν έχω τίποτα να κρύψω, τι με νοιάζει το privacy" κτλ. Όλα αυτά αποτελούν το τέλειο άλλοθι για να επικρατήσει ο ωχαδερφισμός και τα έσοδα της intel να παραμείνουν σταθερά, παρά το γεγονός ότι έχει προκαλέσει σοβαρότατο θέμα ασφαλείας.  Δεν τρέχει τίποτα διότι "οι τράπεζες αν ειναι καλες σε ενα πραγμα ειναι στο να σου δινουν τα λεφτα σου πισω μετα απο συναλλαγη που δεν εκανες εσυ". Μιλάει ο γνώστης. Λες και το θέμα είναι αν θα χακάρουν κάποιο δικό μας account ή όχι. Ναι, συμφωνώ ότι δεν θα επενδύσει κάποιος πόρους για να χακάρει τον κάθε κακομοίρη ιδιώτη Έλληνα, αλλά σε ευρύτερες κλίμακες άνετα ο υπολογιστής του κακομοίρη μπορεί να συμμετέχει σε 5-10 botnets εν αγνοία του και τα προσωπικά του δεδομένα να είναι στη διάθεση του καθενός. Δεν τρέχει τίποτα μωρέ, ε και τι έγινε... Ας συνεχίσω να τα σκάω στην intel και στα troll που έχουν ίδιον συμφέρον από αυτή τη συναλλαγή για ευνόητους λόγους.  Ας συνεχίσω να "είμαι μαλάκας".

 

"Για τον avarange (sic) joe χρηστη το προβλημα ειναι η μειωση της αποδοσης του συστηματος παρα ολα τα αλλα", Εμπρός λοιπόν average joe στο δρόμο του φωτός που σου υποδεικνύει ο fatalara. Αγοράστε cpu με κενό ασφαλείας, με απροσδιόριστη πτώση επιδόσεων σε βάθος χρόνου για να αντιμετωπιστεί το κενό ασφαλείας -εν μέρει!!!!- . Συνέχισε να είσαι κορόιδο average joe γιατί δεν τρέχει και τίποτα, δεν κινδυνεύεις, Και να σου πω average joe, επειδή δεν κινδυνεύεις, μην βάζεις antivirus, μην κάνεις ενημερώσεις και γενικά μην ανησυχείς για τίποτα.

 

 

 

"Αφηστε τις υστεριες, παρτε pop corn να δουμε τι θα γινει και ποσο θα ανεβει το ipc των RYZEN 2 και οταν ειναι παμε ολοι απο εκει."

Κανείς δεν είπε να πιάσουμε τις υστερίες. Καλό είναι όμως να είμαστε ενημερωμένοι, ενεργοί και μακριά από ωχαδερφισμούς.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Κάνετε αναφορές αλλά δε περιμένετε και λίγο...

 

Λοιπόν, κάνω edit οτι δε μου αρέσει και όποιος θα πρέπει να πάρει το μνμ θα το πάρει. Last chance που  λένε και στο χωριό μου...

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 7 - Νόμος 2251/1994 - Υγεία και ασφάλεια των καταναλωτών

 

1. Οι προμηθευτές υποχρεούνται να διαθέτουν στην αγορά μόνο ασφαλή προϊόντα. Για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου, προμηθευτής είναι και ο παραγωγός καταναλωτικού προϊόντος κατά την έννοια της παραγράφου 2 του άρθρου 6, ο αντιπρόσωπός του, ο εισαγωγέας καταναλωτικού προϊόντος σε κράτος μέλος της Ε.Ε. και κάθε επαγγελματίας που συμμετέχει στην αλυσίδα εφοδιασμού της αγοράς καταναλωτικού προϊόντος και μπορεί να επηρεάσει τα χαρακτηριστικά της ασφάλειάς του, καθώς και ο διανομέας.

2. Για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου, προϊόν είναι κάθε προϊόν που προορίζεται για τους καταναλωτές ή ενδέχεται, υπό ευλόγως προβλέψιμες συνθήκες, να χρησιμοποιηθεί από τους καταναλωτές, ακόμη και αν δεν προορίζεται για αυτούς, και το οποίο παρέχεται ή διατίθεται στο πλαίσιο εμπορικής δραστηριότητας, έναντι τιμήματος ή δωρεάν, είτε είναι καινουργές είτε μεταχειρισμένο ή ανασκευασμένο. Δεν αποτελούν προϊόντα κατά την έννοια του προηγούμενου εδαφίου τα μεταχειρισμένα προϊόντα που διατίθενται ως αντίκες ή ως προϊόντα που πρέπει να επισκευαστούν ή να ανασκευαστούν πριν από τη χρήση τους, εφόσον ο προμηθευτής ενημερώνει σχετικώς το πρόσωπο στο οποίο προμηθεύει το προϊόν.

3. Ασφαλές θεωρείται το προϊόν το οποίο, υπό συνήθεις ή ευλόγως προβλέψιμες συνθήκες χρήσης, συμπεριλαμβανομένης της διάρκειάς της και της θέσης αυτού σε λειτουργία, της εγκατάστασής του και των αναγκών συντήρησής του, ή δεν παρουσιάζει κανένα κίνδυνο ή παρουσιάζει κινδύνους ήσσονος σημασίας, που είναι συνυφασμένοι με τη χρήση του προϊόντος και οι οποίοι θεωρούνται αποδεκτοί στο πλαίσιο ενός υψηλού βαθμού προστασίας της υγείας και της ασφάλειας των προσώπων, λαμβανομένων υπόψιν, ιδίως, των ακόλουθων στοιχείων:

α) των χαρακτηριστικών του προϊόντος και ιδίως της σύνθεσης, της συσκευασίας, των οδηγιών συναρμολόγησης, της εγκατάστασης και της συντήρησής του.

β) των επιπτώσεων που έχει το προϊόν σε άλλα προϊόντα, εφόσον, ευλόγως, μπορεί να προβλεφθεί ότι το προϊόν αυτό θα χρησιμοποιηθεί μαζί με άλλα προϊόντα.

γ) της παρουσίασης του προϊόντος, της επισήμανσής του, των προειδοποιήσεων κινδύνου και των οδηγιών χρήσης και διάθεσής του, καθώς και κάθε άλλης οδηγίας ή πληροφορίας σχετικής με το προϊόν.

δ) των κατηγοριών καταναλωτών που εκτίθενται σε κίνδυνο λόγω της χρησιμοποίησης του προϊόντος, ιδίως των ανηλίκων και των ηλικιωμένων.

4. Η δυνατότητα επίτευξης υψηλότερου βαθμού ασφάλειας ή προμήθειας άλλων προϊόντων, χαμηλότερης επικινδυνότητας, δεν συνιστά επαρκή λόγο για το χαρακτηρισμό ενός προϊόντος ως μη ασφαλούς ή επικίνδυνου.

5. Οι προμηθευτές οφείλουν, όταν διαθέτουν τα προϊόντα τους, να συμμορφώνονται με τους κανόνες του κοινοτικού και ελληνικού δικαίου, τα πρότυπα που έχουν θεσπισθεί για την υγεία και την ασφάλεια των προσώπων, τις συστάσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την αξιολόγηση της ασφάλειας προϊόντος, τους κώδικες ορθής πρακτικής και δεοντολογίας που ισχύουν σε ένα συγκεκριμένο τομέα και τις υφιστάμενες γνώσεις και τεχνικές για την ασφάλεια, την οποία δικαιούνται ευλόγως να προσδοκούν οι καταναλωτές.

Με απόφαση του Υπουργού Ανάπτυξης ή κοινή απόφαση αυτού και του κατά περίπτωση αρμόδιου Υπουργού, καθορίζονται τα στοιχεία αναφοράς των προτύπων που ισχύουν στην Ελλάδα ανά κατηγορία προϊόντων και κάθε ειδικότερο θέμα και σχετική λεπτομέρεια για την τήρηση της γενικής επιταγής ασφάλειας των προϊόντων, κατά τις σχετικές διατάξεις της κοινής υπουργικής απόφασης υπ' αριθμ. Ζ3-2810/2004 (ΦΕΚ 1885 Β'). Με όμοια απόφαση καθορίζονται οι διαδικασίες ελέγχου, δειγματοληψίας, εργαστηριακών εξετάσεων των προϊόντων και τα περιοριστικά μέτρα σχετικά με τη διάθεση αυτών, καταρτίζεται κατάλογος εργαστηρίων εξέτασης δειγμάτων και φορέων πιστοποίησης προϊόντων και ρυθμίζεται κάθε ειδικότερο θέμα και σχετική λεπτομέρεια.

6. Προϊόντα τα οποία, όταν χρησιμοποιούνται σε συνθήκες κανονικές ή δυνάμενες να προβλεφθούν, παρουσιάζουν ή ενδέχεται να παρουσιάσουν σοβαρούς κινδύνους για την ασφάλεια και την υγεία των καταναλωτών, ανακαλούνται, αποσύρονται ή δεσμεύονται προληπτικώς από την, κατά περίπτωση, αρμόδια αρχή. Η διαδικασία, οι όροι και οι προϋποθέσεις ανάκλησης, απόσυρσης, διάθεσης υπό όρους, αποδέσμευσης, καταστροφής, και γενικά η τύχη των προϊόντων αυτών και κάθε ειδικότερο θέμα και σχετική λεπτομέρεια, ρυθμίζονται με απόφαση του Υπουργού Ανάπτυξης ή κοινή απόφαση αυτού και του κατά περίπτωση αρμόδιου Υπουργού.

Τα μέτρα του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζονται και σε προϊόντα τα οποία, παρότι ανταποκρίνονται στα κριτήρια της γενικής επιταγής ασφαλείας κατά τις διατάξεις της κοινής υπουργικής απόφασης υπ' αριθμ. Ζ3/ 2810/2004, παρουσιάζουν σοβαρούς κινδύνους για την υγεία και ασφάλεια των καταναλωτών.

7. Οι παραγωγοί, στο πλαίσιο της υποχρέωσής τους κατά την παράγραφο 1, οφείλουν:

α) να παρέχουν στον καταναλωτή τις κατάλληλες πληροφορίες στην ελληνική γλώσσα με τις οποίες μπορεί να αξιολογήσει τους εγγενείς κινδύνους που παρουσιάζει το προϊόν κατά τη διάρκεια της συνήθους ή ευλόγως προβλέψιμης χρήσης του, εφόσον οι κίνδυνοι αυτοί δεν γίνονται αμέσως αντιληπτοί χωρίς κατάλληλη προειδοποίηση,

β) να λαμβάνουν τα κατάλληλα μέτρα, ανάλογα με τα χαρακτηριστικά των προϊόντων που προμηθεύουν, με σκοπό να ενημερώνονται οι καταναλωτές για τους κινδύνους που ενδεχομένως παρουσιάζουν τα προϊόντα τους και, εάν είναι αναγκαίο για την πρόληψη των κινδύνων, να προβαίνουν στις ενδεικνυόμενες ενέργειες, όπως στην επαρκή και αποτελεσματική προειδοποίηση των καταναλωτών, στην απόσυρση ή ανάκληση από την αγορά των προϊόντων ή στην επιστροφή τους από τους καταναλωτές. Στις ενέργειες αυτές προβαίνουν είτε αυτοβούλως είτε μετά από αίτηση των αρμόδιων αρχών.

Η ανάκληση των προϊόντων πραγματοποιείται εάν οι παραγωγοί την κρίνουν αναγκαία ή επιβάλλεται από την αρμόδια αρχή, εφόσον οι λοιπές ενέργειες δεν επαρκούν για την πρόληψη των ενδεχόμενων κινδύνων.

 

Για την ομαδική που λέγαμε οτι δεν γίνεται, μπορούμε μέσω ενώσεων καταναλωτών

Άρθρο 10 - Νόμος 2251/1994 - Ενώσεις καταναλωτών - Συλλογικά μέσα προστασίας

16. Ένωση καταναλωτών που έχει τουλάχιστον πεντακόσια (500) ενεργά μέλη και έχει εγγραφεί στο μητρώο ενώσεων καταναλωτών πριν από ένα τουλάχιστον έτος, μπορεί να ασκεί, κάθε είδους αγωγή για την προστασία των γενικότερων συμφερόντων του καταναλωτικού κοινού (συλλογική αγωγή). Η αγωγή του προηγούμενου εδαφίου μπορεί να ασκηθεί και όταν η παράνομη συμπεριφορά προσβάλλει τα συμφέροντα τριάντα (30), τουλάχιστον, καταναλωτών.

Ιδίως μπορεί να ζητήσει:

α) Την παράλειψη παράνομης συμπεριφοράς του προμηθευτή, ακόμη και πριν αυτή εκδηλωθεί, ιδίως όταν συνίσταται σε παράβαση των διατάξεων:

αα) των άρθρων 2, 3, 3α έως 3ιβ, 4, 4α εώς 4η, 4θ, 5, 6, 7, 7α, 8, 9, 9α έως 9θ του παρόντος νόμου,

 

Άρθρο 13α - Νόμος 2251/1994 - Κυρώσεις

1. Οι καταγγελίες των καταναλωτών εναντίον προμηθευτή, κατά την έννοια των επί μέρους διατάξεων του παρόντος νόμου, υποβάλλονται στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, από την οποία διαβιβάζονται στον προμηθευτή, με πρόσκληση για απάντηση, με κάθε πρόσφορο τρόπο, συμπεριλαμβανομένης και της επίδοσης δια του ταχυδρομείου. Ο προμηθευτής υποχρεούται να απαντά, εγγράφως, επί των καταγγελιών εντός της προθεσμίας που τάσσεται από τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, η οποία αρχίζει από την κοινοποίηση της σχετικής πρόσκλησης.

2. Με την επιφύλαξη των διατάξεων του Ποινικού Κώδικα, των Κανόνων Ρύθμισης της Αγοράς Προϊόντων και της Παροχής Υπηρεσιών και διατάξεων άλλων ειδικών νομοθετημάτων, σε βάρος των προμηθευτών που παραβαίνουν τις διατάξεις του παρόντος νόμου επιβάλλεται, με απόφαση του Υπουργού Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, κατόπιν καταγγελίας ή και αυτεπαγγέλτως μια ή περισσότερες από τις παρακάτω κυρώσεις:

α) Σύσταση για συμμόρφωση, εντός οριζόμενης προθεσμίας και άρση της προσβολής και παράλειψης στο μέλλον.

β) Πρόστιμο από χίλια πεντακόσια (1.500) έως ένα εκατομμύριο (1.000.000) ευρώ. Σε περίπτωση που εκδοθούν σε βάρος του ίδιου προμηθευτή περισσότερες από τρεις (3) αποφάσεις επιβολής προστίμου, το ανώτατο όριο προστίμου διπλασιάζεται.

γ) Προσωρινή διακοπή της λειτουργίας της επιχείρησης ή τμήματός της για χρονικό διάστημα από τρεις (3) μήνες έως ένα (1) έτος σε περίπτωση που εκδοθούν σε βάρος του ίδιου προμηθευτή περισσότερες από τρεις (3) αποφάσεις επιβολής προστίμου.

3. Σε βάρος του προμηθευτή που δεν απαντά σε καταγγελίες καταναλωτών σύμφωνα με την παράγραφο 1, ο Υπουργός Ανάπτυξης μπορεί να προβεί σε: α) σύσταση για συμμόρφωση, εντός οριζόμενης προθεσμίας, με προειδοποίηση επιβολής προστίμου, β) επιβολή προστίμου από πεντακόσια (500) ευρώ έως πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ, γ) επιβολή προστίμου από πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ έως πενήντα χιλιάδες (50.000) ευρώ, σε περίπτωση υποτροπής. Τα ποσά των προστίμων της παρούσας παραγράφου περιέρχονται στον Κρατικό Προϋπολογισμό.

4. Τα ποσά των προστίμων που επιβάλλονται κατά τις παραγράφους 2 και 3 εισπράττονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Ε.Δ.Ε. (ν.δ. 356/1974, ΦΕΚ 90 Α') και μπορεί να αναπροσαρμόζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Ανάπτυξης.

5. Ο Υπουργός Ανάπτυξης, σε περίπτωση παράβασης των διατάξεων του παρόντος, μπορεί, λαμβάνοντας υπόψη τη φύση και τη βαρύτητα της παράβασης, καθώς και τις συνέπειές της στο ευρύτερο καταναλωτικό κοινό, να δημοσιοποιεί, δια του τύπου ή με άλλο πρόσφορο τρόπο, τις κυρώσεις που επιβάλλονται κατά τις προηγούμενες παραγράφους 2 και 3, καθώς και τα περιοριστικά μέτρα που λαμβάνονται κατά τις κείμενες διατάξεις από αρμόδιες διοικητικές αρχές ή τους προμηθευτές σχετικά με τη διάθεση καταναλωτικών προϊόντων στην εσωτερική αγορά.

6. Αν οι παραβάσεις των διατάξεων του παρόντος διαπράττονται από: α) πιστωτικά ιδρύματα ή επιχειρήσεις και οργανισμούς του χρηματοπιστωτικού τομέα της οικονομίας, που εποπτεύονται από την Τράπεζα της Ελλάδος ή β) εταιρίες παροχής επενδυτικών υπηρεσιών, που εποπτεύονται από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς ή γ) ασφαλιστικές επιχειρήσεις, που εποπτεύονται από την Επιτροπή Εποπτείας Ιδιωτικής Ασφάλισης (ΕΠ. Ε.Ι.Α.), οι κυρώσεις που προβλέπονται στον παρόντα νόμο επιβάλλονται μετά από γνώμη της Τράπεζας της Ελλάδος ή της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς ή της ΕΠ.Ε.Ι.Α., κατά περίπτωση. Η γνώμη αυτή παρέχεται μετά από σχετική αίτηση του Γενικού Γραμματέα Καταναλωτή εντός προθεσμίας δύο (2) μηνών από την υποβολή της αίτησης. Αν παρέλθει άπρακτη η προθεσμία του προηγούμενου εδαφίου, οι διοικητικές κυρώσεις επιβάλλονται χωρίς την ανωτέρω γνώμη. Με απόφαση του Υπουργού Ανάπτυξης ρυθμίζονται τα θέματα εφαρμογής της παρούσας παραγράφου και κάθε σχετική λεπτομέρεια.

 

Θεωρητικά λοιπόν ίσως μπορεί να γίνει κάτι γιατί το θέμα επηρεάζει τους πάντες ακόμη κ το ίδιο το κράτος.

 

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/nomos-2251-1994

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GriGaS said:

Πήγα σήμερα για μία δουλειά στη Vodafone - κατάστημα Άργους και διαπίστωσα ότι τα περισσότερα PC τους τρέχουν XP....

 

που να δεις τράπεζες τα  ΑΤΜ :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.