Jump to content



Road trip στα Βαλκάνια


astrolabos

Recommended Posts

On 2/25/2018 at 9:05 PM, astrolabos said:

Μόνος θα είμαι μιας και η γυναίκα δεν οδηγάει. Έχει το αμάξι ενσωματωμένο gps ευτυχώς. Το Google maps λόγω περιαγωγής δε θα μπορώ να το έχω διαθέσιμο σε FYROM, Σερβία και Αλβανία.

 Σαφώς και μπορείς να το έχεις, αποθηκεύεις τους χάρτες για offline χρήση. Επίσης υπάρχει και πρόγραμμα με offline λειτουργία, το OSMand ας πούμε, απλώς κατεβάζεις τον χάρτη της χώρας που θέλεις. Αλλά αν δε θες να ξεφύγεις από UI που γνωρίζεις, ψάξε για την offline λειτουργία του google maps.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή αν μου επιτρέπεται αναφορικά με τους χάρτες. Καλό θα ήταν - εκτός απο τα ενσωματωμένα gps, κινητά, ακίνητα, online & offline χάρτες - να υπάρχει πάντα και μια καβάτζα ενημερωμένου έντυπου χάρτη του οδικού δικτύου της χώρας που πρόκειται να επισκεφτούμε. Φυσικά δεν αναφέρομαι στην Ελβετία και τη Σουηδία αλλά στην Βαλκανική υπάρχουν ακόμα πολλές διαδρομές και μάλιστα που θεωρούνται γραφικές ή ιδιαίτερου ενδιαφέροντος που είναι ΕΚΤΟΣ ηλεκτρονικών χαρτών. Μας έχει συμβεί σε ομάδα 5 μηχανών με 3 διαφορετικά GPS και κινητά να μη βρίσκουμε διαδρομή προς ένα χωριό στη Ρουμανία που είναι και μνημείο της Ουνέσκο. Στην προκειμένη τη λύση έδωσε η καβάτζα του έντυπου χάρτη που υπήρχε μαζί. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία φορά το χρόνο περνάω από Σερβία-Σκόπια για να έρθω στην Ελλάδα το καλοκαίρι.

Έχω διαβατήριο, αλλά και με ταυτότητες που είχαν συνεπιβάτες δεν υπήρχε πρόβλημα.

Οι Σκοπιανοί ειδικά ελέγχουν αν το αμάξι έχει πράσινη κάρτα ασφάλειας. Αν δεν έχει σε βάζουν να αγοράσεις επιτόπου.

Πέρσι ερχόμενος Ελλάδα πήγαινα Δράμα για επίσκεψη-διακυκτέρευση και πέρασα από Βουλγαρία. Πήγα ανατολικά από το Νις της Σερβίας και πέρασα τα σύνορα στο Dimitrovgrad.

Γενικά δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα, πέραν από κάποιες ουρές στα σύνορα, αλλά μου έχουν σφυρίξει κάποια σέρβικα sites αυτοκινητοδρόμων που αναφέρουν την κίνηση που υπάρχει στα σύνορα και αναλόγως αποφασίζεις αν θα πας από διαφορετικό συνοριακό πέρασμα.

Από χάρτες έχω αγορασμένο το Sygic και παίζω καμιά φορά με το δωρεάν mapy.cz (αμφότερα offline)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ύστερα από 4.200 χλμ επέστρεψα. To ταξίδι άξιζε και με το παραπάνω. Τα τοπία, οι πόλεις, η ύπαιθρος, άξιζαν όλα με το παραπάνω. Όταν χαλαρώσω λίγο, θα κάτσω να γράψω ένα μικρο traveler's log από τα μέρη που πέρασα και είδα. 

Στο πόδι να αναφέρω: 

- Στα σύνορα παντού περάσαμε με ταυτότητες, τα διαβατήρια δε χρειάστηκαν πουθενά. Πουθενά δε χρειάστηκε το διεθνές δίπλωμα, ενώ πράσινη κάρτα μου ζήτησαν στα Σκόπια και στην Αλβανία. Στην Αλβανία και από τη μεριά της Ελλάδος ήταν τα μοναδικά σύνορα που μου ζήτησαν να ανοίξω πορτ-μπαγκαζ για να κοιτάξουν τι έχω μέσα, χωρίς να ψάξουν.

- Στα σύνορα ετοιμαστείτε για τρελές ώρες αναμονής. Το χειρότερο συνοριακό πέρασμα ήταν από τη Σερβία στην Κροατία, όπου περιμέναμε μια ώρα στη μια πλευρά και άλλη μία ώρα στην άλλη πλευρά. Το πιο γρήγορο ήταν Κροατία - Βοσνία Ερζεγοβίνη (Δαλματικές ακτές) και Ελλάδα στην είσοδο και την έξοδο. Δε ξέρω αν παίζουν ώρες αιχμής, αλλά την ακούσαμε καλά στα σύνορα :p 

- Διόδια. Παντού. Το πιο ωραίο σύστημα το είχαν στην Κροατία. Έμπαινες στον αυτοκινητόδρομο, έπαιρνες ένα καρτελάκι και όταν έβγαινες, το σκάναρες και σου έβγαζε το ποσό που πρέπει να πληρώσεις. Και ναι, σε όλες τις χώρες δέχονται πιστωτικές κάρτες στα διόδια.

- Συμβουλή που μου φάνηκε πάρα πολύ χρήσιμη. Βενζίνη γεμίζεις ΠΑΝΤΑ όταν το ρεζερβουάρ φτάνει στη μέση. Ποτέ δε ξέρεις πότε θα ξαναβρείς βενζίνη και καλύτερα να είσαι γεμάτος σε μια ξένη χώρα.

- Επίσης, καλό είναι να υπάρχουν παραπάνω από ένας οδηγοί στο ταξίδι έτσι ώστε να γίνεται εναλλαγή. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, στάσεις για καφέ ή φαΐ τουλάχιστον μια φορά στις 4 ώρες. (Πινακίδες συμβούλευαν στάσεις ανά δύο ώρες, αλλά αν το ακολουθούσα, ακόμα εκεί θα ήμουν :p )

 

Μετά από 13 μέρες περιπλάνησης στο εξωτερικό, δεν μπορείτε να φανταστείτε τη χαρά μου όταν είδα αυτό :D 

 

SAM_6967.JPG

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

- Στα σύνορα ετοιμαστείτε για τρελές ώρες αναμονής.

 

Σου είπε κανείς ότι θα πάμε;  ?

 

Όρεξη είχαμε να τρέχουμε στους Σλάβους. Αφού έρχονται αυτοί εδώ. Ρε σαν την Χαλκιδική δεν έχει λέμε...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@astrolabos

 Στα σύνορα παίζουν όντως ώρες αιχμής. Είναι κάποιες ώρες που απλά δεν περνάς γιατί θα φας αρκετό χρόνο. Μάλλον πέτυχες αυτές τις ώρες.

Εγώ π.χ. κατεβαίνοντας έφαγα 2.5 ώρες περίπου στα σύνορα της Ελλάδας. Σε όλες τις άλλες χώρες η μόνη καθυστέρηση ήταν στο να πάρω Βινιέτα, σε όποιες είχαν.

Επίσης το καλύτερο σύστημα με διόδια το έχει η Γερμανία. Δεν έχει διόδια και έχει τους καλύτερους αυτοκινητόδρομους.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο είχαμε κάνει προ κρίσης 2008-2009 Ελλάδα Σκόπια Σέρβια  Σλοβενία Αυστρία,  και γυρισμός από Ιταλία - Πάτρα.

Σέρβια και Αυστρία μείναμε περισσότερο αλλα μου άρεσε πολύ η Σλοβενία. Ειδικά Χριστούγεννα που είχαμε πάει ήταν απίστευτα όμορφη και γοτθική.

Στον γυρισμό δεν γυρίσαμε καρφί ανεβήκαμε σαν Μαρίνο περάσαμε ένα βράδυ Βενετία. 

Αχ ωραίες εποχές!!!

Αντροπαρεα βέβαια και σίγουρα με λιγότερο άγχος από ότι εσύ αφού νιώθαμε Μακλάουντ και τα χιλιόμετρα που μπορούσαμε να κάνουμε αφού οδηγούσαν και οι 4 ήταν πάνω από 1000 τη μέρα. Δεν είμασταν συνέχεια στο αμαξι όμως. 2 χοστελ το ενα σλοβενια, ένας σέρβος μας παραχώρησε σπιτι και μια ελληνίδα που φοιτούσε Αυστρία μας φιλοξένησε στην εστία που έμενε και ήταν ουσιαστικά τα μέρη στα οποία μείναμε περισσότερο. 

Τρελός χαβαλές και το συστήνω και σε παρέες Αλλά και σε παουερφουλ ζευγάρια.

Αν όμως η γκόμενά είναι τα νύχια μου και οι τσαντουλες μου μην το δοκιμάσετε καν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα ήταν ως εξής:

1η μέρα: Καλαμάτα - Θεσσαλονίκη με στάση Μέτσοβο για φαγητό.

2η μέρα: Θεσσαλονίκη - Βελιγράδι με στάση Νις για φαγητό.

3η μέρα: Βελιγράδι - Ζάγκρεμπ, όπου καθίσαμε 6 μέρες, το γυρίσαμε και κάναμε μια μονοήμερη στο Μάριμπορ της Σλοβενίας.

9η μέρα Ζάγκρεμπ - Ζαντάρ. Εκεί προσπαθήσαμε να πάμε και στις λίμνες στο Πλίβιτσε, αλλά μας διώξανε λόγω του ότι ήταν γεμάτοι:p

10η μέρα Ζαντάρ - Κοτόρ με στάση στο Ντουμπρόβνικ για φαγητό και φάπες με τους Λάνιστερς.

11η μέρα μπάνιο στο Kότορ μπέη

12η μέρα Κοτόρ - Μερόπη Πωγωνίου, επιστροφή στα πάτρια εδάφη και το χωριό :p 

 

Διόδια και βενζίνες πρέπει να μαζέψω αποδείξεις να κοιτάξω, αλλά χονδρικά, η βενζίνη στα Σκόπια είχε 1.15 €/λτ, στη Σερβία, στη Κροατία, Σλοβενία, Μαυροβούνιο και Αλβανία 1.30-1.40€/λτ

Η κατανάλωση του αμαξιού στο ταξίδι κυμάνθηκε γύρω στα 7λτ/100χλμ, οπότε το κόστος μπορεί να υπολογιστεί περίπου με 1.35€/λτ στα 396,90 €

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Το πρόγραμμα ήταν ως εξής:

1η μέρα: Καλαμάτα - Θεσσαλονίκη με στάση Μέτσοβο για φαγητό.

2η μέρα: Θεσσαλονίκη - Βελιγράδι με στάση Νις για φαγητό.

3η μέρα: Βελιγράδι - Ζάγκρεμπ, όπου καθίσαμε 6 μέρες, το γυρίσαμε και κάναμε μια μονοήμερη στο Μάριμπορ της Σλοβενίας.

9η μέρα Ζάγκρεμπ - Ζαντάρ. Εκεί προσπαθήσαμε να πάμε και στις λίμνες στο Πλίβιτσε, αλλά μας διώξανε λόγω του ότι ήταν γεμάτοι:p

10η μέρα Ζαντάρ - Κοτόρ με στάση στο Ντουμπρόβνικ για φαγητό και φάπες με τους Λάνιστερς.

11η μέρα μπάνιο στο Kότορ μπέη

12η μέρα Κοτόρ - Μερόπη Πωγωνίου, επιστροφή στα πάτρια εδάφη και το χωριό :p 

 

Διόδια και βενζίνες πρέπει να μαζέψω αποδείξεις να κοιτάξω, αλλά χονδρικά, η βενζίνη στα Σκόπια είχε 1.15 €/λτ, στη Σερβία, στη Κροατία, Σλοβενία, Μαυροβούνιο και Αλβανία 1.30-1.40€/λτ

Η κατανάλωση του αμαξιού στο ταξίδι κυμάνθηκε γύρω στα 7λτ/100χλμ, οπότε το κόστος μπορεί να υπολογιστεί περίπου με 1.35€/λτ στα 396,90 €

 

Βλέπω και εσυ τους τίμησες τους σέρβους,

Πως σου φάνηκαν στη σωματοδομή τους?

Κοντοστούπιδες. ?

Γιατί είμαι 1.85 και ερχόμουν στις γυναίκες ίσα ίσα και στους άντρες στο στήθος.

Καμιά κρεατοσαλάτα φάγατε που την έχουν εκεί σαν την δική μας χωριάτικη?

 

Ps: Θα μπορούσατε να γυρίσετε και εσείς απο Ιταλία.

Είχε να πας σε μέρη πολύ Ζεν στο γυρισμό και θα το εκτιμούσε ιδιαιτέρως το έτερον ήμιση. ?

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.