Jump to content



BATTLEFIELD V


Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

https://i.imgur.com/06OqaYV.png

 

 

Ξεπερασμένο κόλπο που δεν έχει καμία ουσιαστική αξία σε τέτοια μεγέθη εταιρειών όπως δείχνει η νεότερη ιστορία. Αν δεν προκύψει κάποιο φιάσκο όπως με sw bt2 για να γίνει χαμός στο reddit δεν παίζει να μην γίνουν τρελές πωλήσεις και preorders, ειδικά μετά το Ea play και την beta τον Αύγουστο. Για εδώ που απ τους 15 οι 10 το έχουν πάρει ήδη από κάποιο keyshop 40€ και οι 5 θα περιμένουν κανα 6μηνο για να το παρουμε 30€ πάλι no point at all. Για τους κονσολάκηδες που εκεί θα έτσουζε μια τέτοια στάση, έχουν μαζευτεί και κάνουν διαδηλώσεις γιατί δεν βγήκε collectors 200-300€.. οπότε καταλαβαίνεις τι θα γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Νικηφορε εχω αλλη αποψη στο θεμα, θεωρω οτι ουτε ξεπερασμενο ουτε κολπο ειναι. Ειναι υπευθυνη σταση ενος gamer.

Απεναντι καταρχην στον εαυτο του και κατα δευτερο γενικοτερα στην κοινοτητα. Δεν πρεπει να αφησουμε την απληστια

των εταιριων του ειδους να βγαζουν μια απο τα ιδια καθε χρονο, early access, και παιχνιδια γεματα bugs.

 

Οταν το δουμε θα αποφασισουμε αν το παρουμε, νομιζω οτι ειναι το σωστο. Τωρα δεν θα γινω και κριτης καποιου αν το παρει

νωριτερα αλλα ουτε θα ενδιαφερθω για το τι θα λεει αν σε 3 η 6 μηνες αν δεν το παιζει και κλαιει τα λεφτα του. Ας προσεχε.

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

You will react to the world, but the world will also react to you. Move through tall grass, and the vegetation will move around you. This kind of thing is not just a neat effect – it will also affect gameplay; you may, for instance, notice a hidden sniper thanks to this.

If that newly discovered Scout gets killed, you’ll see our heavier and more physical ragdoll system kick in. A body tumbling down a hill will kick up dirt and if it lands in a puddle, mud will splash.

 

 

Ωραία όλα αυτά που διαβάζω (σε σημείο που θέλω να κάνω preorder) αλλά όλο αυτό το interaction των παιχτών με το περιβάλλον και αντιστρόφως, θα κάνει το παιχνίδι υπέρμετρα απαιτητικό σε hardware. Δε νομίζω πως θα μπορεί να τρέξει αξιοπρεπώς (ειδικά σε multiplayer) σε κάτι λιγότερο από i7 4/8.

 

Link to comment
Share on other sites

@dfk_7677 Ετσι, ευτυχως που υπαρχουν και τα F2P και δεν γινονται ολοι αιμοδοτες της καθε ΕΑ/Activision τρεις και λιγο.

Απο τι στιγμη που ενα F2P δεν ειναι P2W και ειναι καλο δεν βλεπω λογο για να μην παιχτει απο τους παικτες. Και εχουμε πολλα

παραδειγματα για τετοιες επιτυχιες παιχνιδια απο την μια και απο την αλλη με σημαντικοτατους τζιρους για τις εταιριες αυτες.

 

Win-win κατασταση αν και γενικα το F2P ειναι λιγακι παρεξηγημενο λογω οτι ορισμενες εταιριες στο παρελθον ειχαν παιχνιδια F2P αλλα ηταν

ταυτοχρονα και P2W. Η πολιτικη αυτη εχει αλλαξει απο πολλες τετοιες εταιριες αλλα στο υποσυνειδητο των παικτων ακομα επικρατει αυτη η

ιδεα η εχει την αντιληψη οτι επειδη ειναι FREE ενα παιχνιδι αρα δεν ειναι και καλο.

(Μου θυμιζει τις παλιες καλες εποχες που καποιος κοιτουσε στο super market τον αλλον καπως γιατι ειχε αγορασει μακαρονια χωρις μαρκα και

τωρα τα αγοραζει και αυτος οχι μονο γιατι ειναι φτηνα αλλα γιατι ειναι και καλα η ακομα ακομα απο την ιδια εταιρια-μαρκα που καποτε αγοραζε.)

 

Απο τα 3 παιχνιδια που ανεφερες εχω προσωπικη εμπειρια απο τα 2. Dirty Βomb και Ιronsight. Για το Ironsight αν και εχω παιξει μια βδομαδα μονο

εχουν κανει πολυ καλη δουλεια και μακαρι να την συνεχισουν. Για το Dirty Βomb και να ερθουμε λιγο πισω στα οικονομικα υπαρχουν παρα πολλοι

που εχουν ξοδεψει μια μικρη περιουσια εντος παιχνιδιου και επαναλαμβανω για πραγματα που δεν επηρεαζουν το gameplay.

(Ενας απο αυτους τυχαινει να ειναι και συμφοριτης μας στον Λαμπη και εχει δωσει μεχρι στιγμης πανω απο 250 ευρω!)

 

Επομενος οπως ανεφερα και παραπανω κερδιζουν και οι 2 πλευρες. Αν ο παικτης δε σε F2P κανει αγορα εντος του παιχνιδιου το κανει συνειδητα.

Ενω σε ΑΑΑ+ τιτλο ασχετα αν ειναι καλο παιχνιδι η οχι και μονο με το ακουσμα του τιτλου π.χ COD Χ η της εταιριας π.χ. Dice εχουμε το παραδοξο

οτι χωρις να εχουν καν δει το παιχνιδι η καποιο gameplay η να εχουν παιξει την Beta να θεωρειται καλο απο ορισμενους η να γινεται και preorder...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Proteas

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα όμως στο τέλος.

Κι εγώ έχω δώσει χρήματα σε F2P (WoT), αλλά μεγάλη μου αγάπη παραμένει το Battlefield. Αν η DICE δεν αποφασίσει να φτιάξει ένα τελείως διαφορετικό game, νομίζω δε θα σταματήσω να το αγοράζω και να βγάζει τα λεφτά του.

Το μόνο μέχρι τώρα που θεωρώ δεν έπαιξα και πολύ (δε μου άρεσε τόσο) είναι το BF4 (δε συμπεριλαμβάνω το Hardline, δεν το αγόρασα καν).

Νομίζω οι περισσότεροι εδώ το ίδιο κάνουν, κρίνουν δηλαδή κάθε game ξεχωριστά και αποφασίζουν αν θα ξοδέψουν χρήματα γι'αυτό.

Ακόμα και το BF1 για το οποίο έχω αρκετά παράπονα σχετικά με το gunplay και το map design, έχω 600+ ώρες, όλες με καλή παρέα. Τα έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα σειρα, BF2>BFBC2>BF4>BF3

 

BF1 μακραν το χειροτερο(εννοειται δεν συμπεριλαμβανω τα spin-off's Hardline κλπ)

 

Απο τις μεχρι τωρα πληροφοριες συνεχιζω να πιστευω οτι το V θα ειναι καλο...αν ομως δεν παιξω τουλαχιστον μερικες δεκαδες ωρες στην beta δεν μπορω να εχω μια καποια αποψη για το τι θα ακολουθησει.

 

Και ας μην ξεχναμε οτι μπορει με 1-2 patches να αλλαξει εντελως(βλ. BF4)

 

Το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι στειλαν στα σκουπιδια(επιτελους) το premium κ προσβλεπω σε μια ενιαία player base

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παντα πρεπει να κρινουμε τον καθε τιτλο ξεχωριστα αλλιως θα ηταν και αδικο. Το αναφερω στην τελευταια παραγραφο μου και τονιζω εδω οτι

ειδικα για τους παικτες που αγαπουν μια σειρα θα περιμενα εκτος απο το να κρινουν ξεχωριστα το καθε παιχνιδι να το κρινουν και ποιο αυστηρα.

Και συμφωνω απολυτα οτι ενα παιχνιδι τετοιας σειρας οσο κακο και να ειναι λογω του οτι ειναι ομαδικο-παρεας αξιζει στο τελος τα λεφτα του.

 

Και γω εχω ευχομαι να βγει καλο αλλα περα απο τα τεχνικα gunplay/ maps κτλ και καλα τα διαβασματα η τα trailer θα πρεπει να περιμενουμε

την beta για να εχουμε αποψη. Απο την αλλη βλεπω οτι γινεται μεγαλη στροφη στην σειρα με προσθηκες τυπου COD skins/contracts κτλ οχι

απαραιτητα κατι το κακο αλλα θα ηθελα να δωθει βαρος στα τεχνικα και στο gameplay. Οπως και να χει ο καιρος γαρ εγγυς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.