Jump to content



Recommended Posts

Πέτρο εσύ; Επέστρεψες ευτυχώς, είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι έχει μπει άλλος στο σώμα σου. Μία με τα υποκείμενα, δύο σου ξέφυγε ο μοντεράτορας που δεν είναι μοντεράτορας, καλώς όρισες πίσω στο φόρουμ.

@trib μιας και δεν ξέρω να σου απαντήσω στο θέμα που θα ανοίξεις, να  γράψω εδώ μια γενική γνώμη: εφόσον δεν βλέπεις εσύ κάποιο αμέσως απτό, οικονομικό αποτέλεσμα (αν υπήρχε λογικά θα το γνώριζες) η γνώμη μου είναι κάποιος να επιδιώκει τέτοιες βελτιώσεις μόνο αν τον ικανοποιούν εγκεφαλικά. Αν το διασκεδάζεις, αν σου αρέσει, αν περνάς καλύτερα μαθαίνοντας κάτι περισσότερο, όρμα. Αν είναι κάποιος να το κάνει σχεδόν με βαριά καρδιά ελπίζοντας αποκλειστικά σε οικονομικό όφελος, ίσως δεν είναι η καλύτερη ιδέα.
Η ηλικία παρεμπιπτόντως δεν έχει τόση σημασία εκτός αν πρόκειται για σωματικό επίτευγμα, μην σε αποθαρρύνει αυτό το σημείο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Καλημεράαααααα

 

Η άσχετη ερώτηση της ημέρας. 

 

Σκέφτομαι τον τελευταίο χρόνο να κάνω ένα masters στον τομέα μου (τρομάρα μου θα πει κάποιος στην ηλικία που είμαι, 35). Το κόστος κοντά στα 7000 ευρώ που έχω κάνει κάποιες συναντήσεις. Βλέποντας πως λειτουργεί η αγορά στην Ελλάδα, αμφιβάλλω αν αυτά τα χρήματα θα τα πάρω πίσω ποτέ μέσα από τη δουλειά. 

 

Εκτός της προσωπικης ευχαρίστησης, έπειτα από 12 χρόνια εμπεριας, εσείς που έχετε πάρει αντίστοιχο η ίδιο χαρτί, εξασφαλισατε μελλοντικά κάτι καλύτερο για την οικογένεια σας;  

 

 

 

7 στην Ελλάδα για μαστερ δεν θα έδινα. Ούτε 5. 

 Όσο φαν του ακαδημαϊσμού και της ελληνικής τριτοβάθμιας και να είμαι, δεν αξίζει κάτι τέτοιο. Οπως πολύ σωστά λες και εσύ δεν θα κάνεις αποσβεση ποτέ αυτό το ποσό και δεν είναι ότι θα πάρεις χαρτί από κάποιο ίδρυμα με όνομα όπως πχ MIT κλπ.  Γύρω στα  2-3 χιλιάρικα, ναι, αλλιώς αντε γειά.

Αν είναι να δώσεις,  δώσε και κάνε απο αγγλικό πανεπιστήμιο απο απόσταση. 

 

Μετά, αν πιστεύεις πως για να αναβαθμιστείς στην δουλειά σου, (τι field? btw) απαιτείται, κάντο. Αλλά ανάλογα με το τι αναβάθμιση θες να κάνεις κοίτα αν θα είναι ένα πιο μανατζερομάστερ (ΜΒΑ) ή ένα MSc.

Στην Ελλάδα, το MSc σου δίνει κάποια insights πάνω στο αντικείμενο και μπορεί να σε βοηθήσει να κάνεις κάποιες επιστημονικές δημοσιεύσεις, αν πέσεις σε καλούς καθηγητές. Αυτό. 

 

Έχοντας πάρει προχθές το πιστοποιητικό αποφοίτησης απο μαστερ του ΔΙΠΑΕ, αυτό που μου έμεινε, είναι τα μαθήματα που έκανα με καθηγητές από το ETHZ, UCL και CERN οι οποίοι ήταν προσκεκλημένοι στο ΜΠΣ. Οι άνθρωποι είχαν πραγματικά να πούν κάτι πάνω στο αντικείμενο, το είπαν, το έδειξαν και δώσανε και ένα repo στο github στους φοιτητές να το μελετήσουμε.

 

Για τους άλλους, από κάποιους ξέχασα και αυτά που ήξερα, για άλλους άκουσα κάτι που ήξερα, και από κάποιους όντως έμαθα αλλά trivial γνώση όχι κάτι που θα πάω δευτέρα στη δουλειά και θα καταπλήξω το αφεντικό με τα σκιλλ μου.

Και για τα ελληνικά δεδομένα, το δικό μου ήταν αρκετά άνω του μετρίου, συνήθως είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα. 

 

TLDR;

  • αν σε πέρνει να δώσεις 10κ τα οποία δεν θα λειψουν απ την οικογένεια, σκάστα αλλά για μαστερ από απόσταση έξω. 
  • ελλάδα, γύρω στα 3κ για ΜΒΑ για να έχεις ένα + αν θες να χτυπήσεις μια πιο μανατζέριαλ θέση η οποία για σένα με 12 χρόνια εμπειρία είναι ταμάμ.
Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

7 στην Ελλάδα για μαστερ δεν θα έδινα. Ούτε 5. 

 Όσο φαν του ακαδημαϊσμού και της ελληνικής τριτοβάθμιας και να είμαι, δεν αξίζει κάτι τέτοιο. Οπως πολύ σωστά λες και εσύ δεν θα κάνεις αποσβεση ποτέ αυτό το ποσό και δεν είναι ότι θα πάρεις χαρτί από κάποιο ίδρυμα με όνομα όπως πχ MIT κλπ.  Γύρω στα  2-3 χιλιάρικα, ναι, αλλιώς αντε γειά.

Αν είναι να δώσεις,  δώσε και κάνε απο αγγλικό πανεπιστήμιο απο απόσταση. 

 

Μετά, αν πιστεύεις πως για να αναβαθμιστείς στην δουλειά σου, (τι field? btw) απαιτείται, κάντο. Αλλά ανάλογα με το τι αναβάθμιση θες να κάνεις κοίτα αν θα είναι ένα πιο μανατζερομάστερ (ΜΒΑ) ή ένα MSc.

Στην Ελλάδα, το MSc σου δίνει κάποια insights πάνω στο αντικείμενο και μπορεί να σε βοηθήσει να κάνεις κάποιες επιστημονικές δημοσιεύσεις, αν πέσεις σε καλούς καθηγητές. Αυτό. 

 

Έχοντας πάρει προχθές το πιστοποιητικό αποφοίτησης απο μαστερ του ΔΙΠΑΕ, αυτό που μου έμεινε, είναι τα μαθήματα που έκανα με καθηγητές από το ETHZ, UCL και CERN οι οποίοι ήταν προσκεκλημένοι στο ΜΠΣ. Οι άνθρωποι είχαν πραγματικά να πούν κάτι πάνω στο αντικείμενο, το είπαν, το έδειξαν και δώσανε και ένα repo στο github στους φοιτητές να το μελετήσουμε.

 

Για τους άλλους, από κάποιους ξέχασα και αυτά που ήξερα, για άλλους άκουσα κάτι που ήξερα, και από κάποιους όντως έμαθα αλλά trivial γνώση όχι κάτι που θα πάω δευτέρα στη δουλειά και θα καταπλήξω το αφεντικό με τα σκιλλ μου.

Και για τα ελληνικά δεδομένα, το δικό μου ήταν αρκετά άνω του μετρίου, συνήθως είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα. 

 

TLDR;

  • αν σε πέρνει να δώσεις 10κ τα οποία δεν θα λειψουν απ την οικογένεια, σκάστα αλλά για μαστερ από απόσταση έξω. 
  • ελλάδα, γύρω στα 3κ για ΜΒΑ για να έχεις ένα + αν θες να χτυπήσεις μια πιο μανατζέριαλ θέση η οποία για σένα με 12 χρόνια εμπειρία είναι ταμάμ.

 

Τόση συμπυκνωμένη γνώση είναι κρίμα να πάει χαμένη :ph34r:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Το τι είμαι ασε με να το ξέρω εγώ καλύτερα αγόρι μου.

Spoiler

 

:hehe:

πριν 7 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Περιμένω

Spoiler

 

 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να έχουμε μιαν υπέροχη και ξεκουρ... μισό λεπτό, κάποιος στέλνει απειλητικά gif. Μισό λεπτό να τ' ανεβάσω: 

 

https://tenor.com/view/kokkalis-oh-snap-gif-14700615

 

https://tenor.com/view/evilcat-cat-evil-nails-nail-file-gif-5928719

?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Καλημέρα. Να έχουμε μιαν υπέροχη και ξεκουρ... μισό λεπτό, κάποιος στέλνει απειλητικά gif. Μισό λεπτό να τ' ανεβάσω: 

 

https://tenor.com/view/kokkalis-oh-snap-gif-14700615

 

https://tenor.com/view/evilcat-cat-evil-nails-nail-file-gif-5928719

?

 

UvGK8cZ.gif

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Μου εμφανίστηκες σήμερα χωρίς προγνωστικό για τον αγώνα; Λέω Χ2, άντε βάλε κι εσύ το δικό σου. Καλημέρα αυτή την υπέροχη, ηλιόλουστη Κυριακή. Η χαρά της ΔΕΗ.

1X2?..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.