Jump to content



Recommended Posts

Οποιος μου αναλύσει και υπολογισει τη Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσης Προμήθειας (από 05.08.2021) και Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2 (έως 04.08.2021) κερδίζει ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ .... και γω δεν ξερω τι

Spoiler
Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσης Προμήθειας (από 05.08.2021)
  Η μοναδιαία Xρέωση Αναπροσαρμογής σε €/kWh για τον μήνα t υπολογίζεται βάσει των παρακάτω μεταβλητών:
  Y= α*x+β, όπου
ox ίσο με τον αριθμητικό μέσο όρο της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς (Market Clearing Price – MCP) της Προ-
Ημερήσιας Αγοράς (Day Ahead Market - DAM) του προηγούμενου μήνα (t-1), που δημοσιεύεται στην
ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-elday-ahead-market)
oα: Συντελεστής Προσαύξησης, ίσος με 1,15
oβ: Συντελεστής Προσαύξησης, ίσος με 0,0115 €/kWh
  L_u: Άνω όριο αναφοράς, ίσο με 0,050
  L_d: Κάτω όριο αναφοράς, ίσο με 0,040
  Και ισούται με:
  Χρέωση ίση με Υ – L_u, όταν το Υ είναι μεγαλύτερο από το άνω όριο L_u
• Πίστωση ίση με Υ – L_d όταν το Υ είναι μικρότερο από το κάτω όριο L_d
• Μηδενική χρέωση όταν το Υ βρίσκεται εντός των ορίων L_d και L_u
   
  Η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας  εφαρμόζεται στα Οικιακά τιμολόγια Γ1 και Γ1Ν (και δικαιούχοι ΚΟΤ), στα επαγγελματικά τιμολόγια Γ21, Γ22, Γ23, Ε21, Ε22, Ε23, στο τιμολόγιο Φωτισμού Οδών & Πλατειών ( ΦΟΠ) καθώς και στο Αγροτικό Τιμολόγιο Χαμηλής Τάσης.
Είμαι πελάτης ΔΕΗ myHome Enter/ Online/ Enter+, θα εφαρμοστεί και σε αυτά τα προϊόντα η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας;
Όχι, τα προϊόντα ΔΕΗ myHome Enter/ Online/ Enter+,  προσφέρονται με σταθερές χρεώσεις, χωρίς κλίμακες, και δεν υπόκεινται σε καμία ρήτρα αναπροσαρμογής.
   
Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2 (έως 04.08.2021)
  Η μοναδιαία χρέωση εκπομπών CO2 στον πελάτη υπολογίζεται με τον παρακάτω τύπο:
  Tco2n =[(?(n-1)∗?(n-1))/?(n-1)] ∗ (Συντελεστής προσαρμογής χρέωσης με βάση τις απώλειες)
  Όπου :
• n: ο μήνας κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας
• Tco2n: Μοναδιαία χρέωση εκπομπών CO2 για κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας του μηνός n (€/kWh)
P(n-1) : Μέσος όρος τιμών κλεισίματος του συμβολαίου μελλοντικής εκπλήρωσης (Future) EUA, όπως αυτές
διαμορφώθηκαν στο χρηματιστήριο εκπομπών (ICE : https://www.theice.com/marketdata/reports) με μήνα ωρίμανσης
τον Δεκέμβριο του έτους χρήσης (€/tn) κατά τον προηγούμενο της κατανάλωσης μήνα.
• Q(n-1) : Μηνιαία απολογιστικά στοιχεία (προσωρινά) για τις συνολικές εκπομπές CO2 των Σταθμών Παραγωγής της ΔΕΗ
Α.Ε. στο Διασυνδεδεμένο Σύστημα κατά τον προηγούμενο της κατανάλωσης μήνα.
• Ε(n-1) : Μηνιαία απολογιστική εκκαθαρισμένη ενέργεια της ΔΕΗ Α.Ε. στο Διασυνδεδεμένο Σύστημα κατά τον προηγούμενο
της κατανάλωσης μήνα.

 

σας καλημέρισα ; δεν σας καλημερισα ;  

Καλημέρα σας λοιπόν...

  • Like 4
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά να έχουμε. :p

pjimage-10-15.jpg?itok=CvOLZBFH
WWW.EKRITI.GR

Πως καθιερώθηκε η 1η Σεπτεμβρίου ως αρχή του εκκλησιαστικού έτους

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Οποιος μου αναλύσει και υπολογισει τη Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσης Προμήθειας (από 05.08.2021) και Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2 (έως 04.08.2021) κερδίζει ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ .... και γω δεν ξερω τι

Τρεις λέξεις θα σου πω μόνο...

Spoiler

Θα πληρώνεις περισσότερα

 

Καλημέρα σας και καλό μήνα.

 

Spoiler

MITSOTAKI.jpeg.ae2aceaf9dc4db1b30a60ab222998f1f.jpeg

 

 

:bleh:

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sstav said:

Οποιος μου αναλύσει και υπολογισει τη Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσης Προμήθειας (από 05.08.2021) και Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2 (έως 04.08.2021) κερδίζει ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ .... και γω δεν ξερω τι

  Reveal hidden contents
Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσης Προμήθειας (από 05.08.2021)
  Η μοναδιαία Xρέωση Αναπροσαρμογής σε €/kWh για τον μήνα t υπολογίζεται βάσει των παρακάτω μεταβλητών:
  Y= α*x+β, όπου
ox ίσο με τον αριθμητικό μέσο όρο της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς (Market Clearing Price – MCP) της Προ-
Ημερήσιας Αγοράς (Day Ahead Market - DAM) του προηγούμενου μήνα (t-1), που δημοσιεύεται στην
ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-elday-ahead-market)
oα: Συντελεστής Προσαύξησης, ίσος με 1,15
oβ: Συντελεστής Προσαύξησης, ίσος με 0,0115 €/kWh
  L_u: Άνω όριο αναφοράς, ίσο με 0,050
  L_d: Κάτω όριο αναφοράς, ίσο με 0,040
  Και ισούται με:
  Χρέωση ίση με Υ – L_u, όταν το Υ είναι μεγαλύτερο από το άνω όριο L_u
• Πίστωση ίση με Υ – L_d όταν το Υ είναι μικρότερο από το κάτω όριο L_d
• Μηδενική χρέωση όταν το Υ βρίσκεται εντός των ορίων L_d και L_u
   
  Η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας  εφαρμόζεται στα Οικιακά τιμολόγια Γ1 και Γ1Ν (και δικαιούχοι ΚΟΤ), στα επαγγελματικά τιμολόγια Γ21, Γ22, Γ23, Ε21, Ε22, Ε23, στο τιμολόγιο Φωτισμού Οδών & Πλατειών ( ΦΟΠ) καθώς και στο Αγροτικό Τιμολόγιο Χαμηλής Τάσης.
Είμαι πελάτης ΔΕΗ myHome Enter/ Online/ Enter+, θα εφαρμοστεί και σε αυτά τα προϊόντα η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας;
Όχι, τα προϊόντα ΔΕΗ myHome Enter/ Online/ Enter+,  προσφέρονται με σταθερές χρεώσεις, χωρίς κλίμακες, και δεν υπόκεινται σε καμία ρήτρα αναπροσαρμογής.
   
Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2 (έως 04.08.2021)
  Η μοναδιαία χρέωση εκπομπών CO2 στον πελάτη υπολογίζεται με τον παρακάτω τύπο:
  Tco2n =[(?(n-1)∗?(n-1))/?(n-1)] ∗ (Συντελεστής προσαρμογής χρέωσης με βάση τις απώλειες)
  Όπου :
• n: ο μήνας κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας
• Tco2n: Μοναδιαία χρέωση εκπομπών CO2 για κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας του μηνός n (€/kWh)
P(n-1) : Μέσος όρος τιμών κλεισίματος του συμβολαίου μελλοντικής εκπλήρωσης (Future) EUA, όπως αυτές
διαμορφώθηκαν στο χρηματιστήριο εκπομπών (ICE : https://www.theice.com/marketdata/reports) με μήνα ωρίμανσης
τον Δεκέμβριο του έτους χρήσης (€/tn) κατά τον προηγούμενο της κατανάλωσης μήνα.
• Q(n-1) : Μηνιαία απολογιστικά στοιχεία (προσωρινά) για τις συνολικές εκπομπές CO2 των Σταθμών Παραγωγής της ΔΕΗ
Α.Ε. στο Διασυνδεδεμένο Σύστημα κατά τον προηγούμενο της κατανάλωσης μήνα.
• Ε(n-1) : Μηνιαία απολογιστική εκκαθαρισμένη ενέργεια της ΔΕΗ Α.Ε. στο Διασυνδεδεμένο Σύστημα κατά τον προηγούμενο
της κατανάλωσης μήνα.

 

σας καλημέρισα ; δεν σας καλημερισα ;  

Καλημέρα σας λοιπόν...

 

εδώ έχουν αναλυτικά τις τιμές ανά μήνα (Ρήτρας Αναπροσαρμογής CO2)

WWW.DEI.GR

Η Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού Α.Ε. είναι η μεγαλύτερη εταιρία παραγωγής και προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα

 

π.χ. αν δεν έχω κάνει τις πράξεις λάθος

Δεκ 2019
Tco2n = [(24,56(€/tn)*1.401.757(tn))/2.772(GWh)]*1,1130 (Για καταναλωτές χαμηλής τάσεις)
Tco2n = (34427151,92(€)/2.772(GWh))*1,1130
Tco2n = 12419,6075(€/GWh)*1,1130
Tco2n = 13823,0231(€/GWh)
και για ευκολία ας το μετατρέψουμε σε KWh

Tco2n = 13823,0231/1000000 = 0,0138 €/KWh

 

τώρα ζητάω ότι θέλει η να κάνω το ίδιο και για τους άλλους μήνες?

 

Για το Δεκ.2019 επρεπε να βάλεις στοιχέια Νοε2019...

Για περίοδο 124 ημερών έχω καταναλώσει 1807 Κwh (1209 +598 νυχτερινο) και το σύστημα βγάζει:

Ρητρα Αναπροσ..22,88€ / 

Χρεωση CO2: 451 x 0.00358 =1.61

Χρεωση CO2: 438 x 0.00550 =2,41

Χρεωση CO2: 452 x 0.00764 =3,45

Πως βγαίνουν ετούτα ;

Χρησιμοποιεί Τco2n για Μάι21/Ιουν21/Ιούλ21 οπου σύμφωνα με τα στοιχεία ο συντ.ΧΤ δεν ειναι 1.1130 αλλά 1,1343...

Μαρ-21 37,96 1.016.874 2.615,00 1,0378 1,1343   0,0171387
Απρ-21 40,96 1.365.619 2.721,10 1,0378 1,1343   0,0167436
Μάι 2021 45,34 1.007.417 2.446,40 1,0378 1,1343   0,023317
Ιουν-21 52,26 784.698 2.414,80 1,0378 1,1343   0,0211783
Ιουλ-21 52,92 781.974 2.702,9  1,0377 1,1371   0,0193103
             

Δεν μου βγαίνουν τα νούμερα....

Οι kwh πως προκύπτουν ; αναλογικά των ημερών υποθέτω; 

 

για αρχή

22,88€/1807 Κwh = 0,01266 €/KWh

είναι η χρέωση που σου έχουν για αυτές της 124 ημέρες

όμως στην πράξει αυτός είναι ο μέσος όρος καθώς αλλάζει από μήνα σε μήνα

πρακτικά ο λογαριασμός είναι 4 μηνών

 

οπότε για να το υπολογίσεις χρειάζεται την κατανάλωση / μήνα και το ποιος μήνας είναι η κατανάλωση,

εκτός και εάν το μετράνε και αυτοί με τον μέσο όρο τετραμήνου (κάτι το οποίο δεν το γνωρίζω)

 

οι χρεώσεις για τους Μάι 21/Ιουν 21/Ιούλ 21
χρησιμοποιώντας της τιμές τον προηγούμενον τους μηνών είναι
Μάι 21 - 0,023317014 €/KWh

Ιουν 21 - 0,021178308 €/KWh

Ιούλ 21 - 0,019262769 €/KWh

 

με κάθε επιφύλαξη ότι δεν έχω κάνει λάθος στις πράξεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα στο διπλανό φορουμ (750+ σελίδες έχει γίνει). Έχουν φτιάξει ένα εξελάκι που βάζεις την κατανάλωσή σου και σου λέει ποιο πρόγραμμα σε συμφέρει.

Τα εξηγούν καλά. Πρακτικα υπήρχε η ρήτρα εδώ και κανα χρόνο αλλά πριν κανα διμηνο άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού εννοείται εις βαρος του καταναλωτή. Εμένα δλδ που έχω κατανάλωση ΜΟ 600KWh τον μήνα μου έιχε μπει η ρήτρα 3-4 μήνες με ποσό κάτω των 10€ ανα λογαριασμό. Με τον νέο τρόπο έγινε 60€ τον μήνα και είναι μεταβλητό. Χειρότερο είναι όταν υπάρχει μεγάλη ζήτηση (Καταχείμωνο και Κατακαλόκαιρο δλδ).

 

Γενικά αν δεν έχεις μικρή κατανάλωση (αρα και λιγη ρητρα καθώς βγαίνει από την κατανάλωση) πρέπει να φυγεις asap και να πας σε fixed προγραμμα.

Αρχικά σου φαίνεται ακριβό αλλά ΜΟ η κιλοβατωρα με τη ρητρα βγαινει πανω απο 0,14.

 

Επίσης επειδή 99% δεν σε έχουν ενημερώσει για αυτή την αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού ΟΤΣ (η ρήτρα που λέμε) μπορείς να φύγεις χωρις πέναλτι πρόωρης αποχώρησης.

 

Ίσως να πρέπει να γίνει νέο θέμα γιατί είναι φρέσκια σχετικά η αλλαγή και πολλές εταιρίες βάζουν την ρήτρα μόνο στους εκκαθαριστικούς. Οπότε σε λίγο θα γίνει γενικά μακελειό από παρόμοια ποστ καθως δεν το εχουν παρει χαμπαρι πολλοί ακόμα

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

????Καλό Μήνα και Καλό Φθινόπωρο!....giortazo.gr(εικόνες με λόγια)

 

Καλό μήνα και καλό χειμώνα!

 

__________________

 

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

Οποιος μου αναλύσει και υπολογισει τη Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσης Προμήθειας (από 05.08.2021) και Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2 (έως 04.08.2021) κερδίζει ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ .... και γω δεν ξερω τι

  Hide contents
Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσης Προμήθειας (από 05.08.2021)
  Η μοναδιαία Xρέωση Αναπροσαρμογής σε €/kWh για τον μήνα t υπολογίζεται βάσει των παρακάτω μεταβλητών:
  Y= α*x+β, όπου
ox ίσο με τον αριθμητικό μέσο όρο της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς (Market Clearing Price – MCP) της Προ-
Ημερήσιας Αγοράς (Day Ahead Market - DAM) του προηγούμενου μήνα (t-1), που δημοσιεύεται στην
ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-elday-ahead-market)
oα: Συντελεστής Προσαύξησης, ίσος με 1,15
oβ: Συντελεστής Προσαύξησης, ίσος με 0,0115 €/kWh
  L_u: Άνω όριο αναφοράς, ίσο με 0,050
  L_d: Κάτω όριο αναφοράς, ίσο με 0,040
  Και ισούται με:
  Χρέωση ίση με Υ – L_u, όταν το Υ είναι μεγαλύτερο από το άνω όριο L_u
• Πίστωση ίση με Υ – L_d όταν το Υ είναι μικρότερο από το κάτω όριο L_d
• Μηδενική χρέωση όταν το Υ βρίσκεται εντός των ορίων L_d και L_u
   
  Η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας  εφαρμόζεται στα Οικιακά τιμολόγια Γ1 και Γ1Ν (και δικαιούχοι ΚΟΤ), στα επαγγελματικά τιμολόγια Γ21, Γ22, Γ23, Ε21, Ε22, Ε23, στο τιμολόγιο Φωτισμού Οδών & Πλατειών ( ΦΟΠ) καθώς και στο Αγροτικό Τιμολόγιο Χαμηλής Τάσης.
Είμαι πελάτης ΔΕΗ myHome Enter/ Online/ Enter+, θα εφαρμοστεί και σε αυτά τα προϊόντα η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας;
Όχι, τα προϊόντα ΔΕΗ myHome Enter/ Online/ Enter+,  προσφέρονται με σταθερές χρεώσεις, χωρίς κλίμακες, και δεν υπόκεινται σε καμία ρήτρα αναπροσαρμογής.
   
Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2 (έως 04.08.2021)
  Η μοναδιαία χρέωση εκπομπών CO2 στον πελάτη υπολογίζεται με τον παρακάτω τύπο:
  Tco2n =[(?(n-1)∗?(n-1))/?(n-1)] ∗ (Συντελεστής προσαρμογής χρέωσης με βάση τις απώλειες)
  Όπου :
• n: ο μήνας κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας
• Tco2n: Μοναδιαία χρέωση εκπομπών CO2 για κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας του μηνός n (€/kWh)
P(n-1) : Μέσος όρος τιμών κλεισίματος του συμβολαίου μελλοντικής εκπλήρωσης (Future) EUA, όπως αυτές
διαμορφώθηκαν στο χρηματιστήριο εκπομπών (ICE : https://www.theice.com/marketdata/reports) με μήνα ωρίμανσης
τον Δεκέμβριο του έτους χρήσης (€/tn) κατά τον προηγούμενο της κατανάλωσης μήνα.
• Q(n-1) : Μηνιαία απολογιστικά στοιχεία (προσωρινά) για τις συνολικές εκπομπές CO2 των Σταθμών Παραγωγής της ΔΕΗ
Α.Ε. στο Διασυνδεδεμένο Σύστημα κατά τον προηγούμενο της κατανάλωσης μήνα.
• Ε(n-1) : Μηνιαία απολογιστική εκκαθαρισμένη ενέργεια της ΔΕΗ Α.Ε. στο Διασυνδεδεμένο Σύστημα κατά τον προηγούμενο
της κατανάλωσης μήνα.

 

σας καλημέρισα ; δεν σας καλημερισα ;  

Καλημέρα σας λοιπόν...

 

@Seafalco 

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sstav said:

αστον ήσυχο τον άνθρωπο...

αυτά της ΔΕΗ ειναι δημιουργική λογιστική στην θεωρία του χάους 

βιτσιόζος mode on

και επανέρχομαι quotάροντας τον εαυτό μου...τα βρήκα όλα εκτός από 1 ...

Yπολογίζει kwh αναλογικά ανά μήνα (βγάζει εξω τις ακριες ...πχ περίοδο από 23/4 ως 30/4 και 1/8 ως 4/8 όπου δεν υπολογίζοντια χρεώσεις CO2) 

Δεν μου βγαίνει ο συντελεστής χρέωσης Tco2 των μηνών Mαϊου /Ιουνίου/Ιουλίου

Αλλού κάνουν round up ...αλλού σκέτο round...αλλού υπολογίζεται 4 δεκαδικό ψηφίο αλλού όχι...χάος...

 

βιτσιόζος mode off

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1η μέρα στο γραφείο μετά την καλοκαιρινή άδεια. Πολύ άσχημη μέρα σήμερα, έγιναν πολλά άσχημα γεγονότα απανωτά.

Δε με βλέπω να αντέχω άλλο σε αυτό το ρημάδι χώρα. Στο τσακ είμαι να γυρίσω από εκεί που ήρθα το 2017.

  • Like 2
  • Sad 6
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, PetrosD said:

1η μέρα στο γραφείο μετά την καλοκαιρινή άδεια. Πολύ άσχημη μέρα σήμερα, έγιναν πολλά άσχημα γεγονότα απανωτά.

Δε με βλέπω να αντέχω άλλο σε αυτό το ρημάδι χώρα. Στο τσακ είμαι να γυρίσω από εκεί που ήρθα το 2017.

σαδ τζιφ το πηρες αλλα δωσε ινφο ορ ιτ ντιντεν'τ χαπεν.

 

Που ησουν πριν το '17 κ γιατι γυρισες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.