Jump to content



Μάλλον τέλος εποχής για εμένα το γκαιμινκ.


Recommended Posts

Γεια σας παίδες . Είπα να μοιραστώ την εμπειρία μου και το σταυροδρόμι στο οποίο έχω περιέλθει το τελευταίο καιρό . 

Ασχολούμαι με τους υπολογιστές από το 2001 με τη νιότη να κατευθύνει τα βήματα μου και τις ξέφρενες αγορές . Θυμάμαι τις αγορές και τις αναζητήσεις να βρούμε το κατάλληλο βιος για να γίνει η κάρτα από χ800 σε χ850 . Με τον καιρό και την εμπειρία έβαζα και κάποιους κανόνες . Όπως για παράδειγμα να αναβαθμίζω κάθε τρια χρόνια για να κερδίζω περίπου 100 τις εκατό σε σχέση με την παλιά μου . Γιατί πιο παλιά αναβάθμιζα κάθε χρόνο . 

Τώρα που έχει έρθει καιρός για αναβάθμιση ,βρίσκομαι στο κρίσιμο σταυροδρόμι , για το εαν αξιζει να αγοράσω γενικά κάρτα ή να παρατήσω το άθλημα εξαιτίας της ακρίβειας . 

Το 2012 είχα πάρει την 7850 γύρω στα 250 ευρώ και σε  ανάλυση 2560 άντεξε τρια χρόνια όλα στο φουλ . Το 2015 με την οικονομική κρίση και το λοκ αουτ πήρα την 390χ για τα διπλάσια λεφτά , όντας ρεμπατζεδ κάρτα και όχι καθαρόαιμη τρίτη γενιά . Απόδοση πήρα περίπου 100 τις εκατό παραπάνω με την οκταπλάσια μνήμη που ακόμη και τώρα δεν μου έχει τερματίσει σε κανένα παιχνίδι . Στο μπαλκ οπς τέσσερα μου έχει πάει 6500 γίγα . 

Τώρα στο 2019 έχει βγει η ράντεον 7 που είναι ισάξια της 2080 και κάνει 800 ευρώ . Ειδα ρεβιους και μπεντσμαρκ και έχει σχετικά καλή απόδοση , που σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει την τριετία εκτός από τα παιχνίδια της ουμπισοφτ . Αλλά μάλλον δεν θα αγοράσω . Τα 800 ευρώ ειναι πολλά για κάρτα γραφικών . Όπως επίσης είναι άχρηστη και τα 200 που ζητάει η 1050 τι που στο πασσμαρκ πιάνει 6000 ενώ η δικιά μου 8000 . Η μόνη πιθανή αγορά να αξίζει ειναι να καεί η κάρτα για να πάρω την απλή για να λειτουργεί απλώς ο υπολογιστής . 

Το μόνο μειονέκτημα της όλης διαδικασίας της μη αγοράς είναι η αχρήστευση του υπόλοιπου υπολογιστή που κοστίζει αρκετά χρήματα και τον έκανα πρόσφατα αναβα

θμιση για μια εξαετία , με την προυπόθεση της αγοράς στο κοντινό μέλλον μιας καλής κάρτας γραφικών . 

Αυτά παίδες . Δεν γνωρίζω εαν θα παρατήσω εντελώς τον υπολογιστή αλλά μάλλον τα παιχνίδια θα αποτελέσουν παρελθόν εαν δεν αλλάξουν οι τιμές . Από τα 250 φτάσαμε στα 800 για να μην πω στα 1300 που κάνει η 2080 τι . Το άθλημα πλεον είναι για τους πολύ πλούσιους . Όταν το καλό πισι κοστολογείται γύρω στα 5000 πάμε πολύ ψηλά . 

Καλές οι αναμνήσεις , πολλές οι ώρες παιχνιδίου , στα καλύτερα μου χρόνια αλλά είμαστε στο σταυροδρόμι της  ζωής , όπου φτάνουμε στη ιστορική φράση , τέλος εποχής . Ο υπολογιστής χωρίς παιχνίδι φαίνεται βαρετός . Αυτά . Εαν θέλετε πέστε και καμία γνώμη . 

 

Υγ σήμερα για πρώτη φορά έπαιξα εναντίον στο γουορκαφτ 3 με ένα θρύλο του παιχνιδίου , τον τοντ , που είναι κοντά στο ρανκ 1 στους ευρωπαικούς σέρβερ . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iseeklife said:

Γεια σας παίδες . Είπα να μοιραστώ την εμπειρία μου και το σταυροδρόμι στο οποίο έχω περιέλθει το τελευταίο καιρό . 

Ασχολούμαι με τους υπολογιστές από το 2001 με τη νιότη να κατευθύνει τα βήματα μου και τις ξέφρενες αγορές . Θυμάμαι τις αγορές και τις αναζητήσεις να βρούμε το κατάλληλο βιος για να γίνει η κάρτα από χ800 σε χ850 . Με τον καιρό και την εμπειρία έβαζα και κάποιους κανόνες . Όπως για παράδειγμα να αναβαθμίζω κάθε τρια χρόνια για να κερδίζω περίπου 100 τις εκατό σε σχέση με την παλιά μου . Γιατί πιο παλιά αναβάθμιζα κάθε χρόνο . 

Τώρα που έχει έρθει καιρός για αναβάθμιση ,βρίσκομαι στο κρίσιμο σταυροδρόμι , για το εαν αξιζει να αγοράσω γενικά κάρτα ή να παρατήσω το άθλημα εξαιτίας της ακρίβειας . 

Το 2012 είχα πάρει την 7850 γύρω στα 250 ευρώ και σε  ανάλυση 2560 άντεξε τρια χρόνια όλα στο φουλ . Το 2015 με την οικονομική κρίση και το λοκ αουτ πήρα την 390χ για τα διπλάσια λεφτά , όντας ρεμπατζεδ κάρτα και όχι καθαρόαιμη τρίτη γενιά . Απόδοση πήρα περίπου 100 τις εκατό παραπάνω με την οκταπλάσια μνήμη που ακόμη και τώρα δεν μου έχει τερματίσει σε κανένα παιχνίδι . Στο μπαλκ οπς τέσσερα μου έχει πάει 6500 γίγα . 

Τώρα στο 2019 έχει βγει η ράντεον 7 που είναι ισάξια της 2080 και κάνει 800 ευρώ . Ειδα ρεβιους και μπεντσμαρκ και έχει σχετικά καλή απόδοση , που σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει την τριετία εκτός από τα παιχνίδια της ουμπισοφτ . Αλλά μάλλον δεν θα αγοράσω . Τα 800 ευρώ ειναι πολλά για κάρτα γραφικών . Όπως επίσης είναι άχρηστη και τα 200 που ζητάει η 1050 τι που στο πασσμαρκ πιάνει 6000 ενώ η δικιά μου 8000 . Η μόνη πιθανή αγορά να αξίζει ειναι να καεί η κάρτα για να πάρω την απλή για να λειτουργεί απλώς ο υπολογιστής . 

Το μόνο μειονέκτημα της όλης διαδικασίας της μη αγοράς είναι η αχρήστευση του υπόλοιπου υπολογιστή που κοστίζει αρκετά χρήματα και τον έκανα πρόσφατα αναβα

θμιση για μια εξαετία , με την προυπόθεση της αγοράς στο κοντινό μέλλον μιας καλής κάρτας γραφικών . 

Αυτά παίδες . Δεν γνωρίζω εαν θα παρατήσω εντελώς τον υπολογιστή αλλά μάλλον τα παιχνίδια θα αποτελέσουν παρελθόν εαν δεν αλλάξουν οι τιμές . Από τα 250 φτάσαμε στα 800 για να μην πω στα 1300 που κάνει η 2080 τι . Το άθλημα πλεον είναι για τους πολύ πλούσιους . Όταν το καλό πισι κοστολογείται γύρω στα 5000 πάμε πολύ ψηλά . 

Καλές οι αναμνήσεις , πολλές οι ώρες παιχνιδίου , στα καλύτερα μου χρόνια αλλά είμαστε στο σταυροδρόμι της  ζωής , όπου φτάνουμε στη ιστορική φράση , τέλος εποχής . Ο υπολογιστής χωρίς παιχνίδι φαίνεται βαρετός . Αυτά . Εαν θέλετε πέστε και καμία γνώμη . 

 

Υγ σήμερα για πρώτη φορά έπαιξα εναντίον στο γουορκαφτ 3 με ένα θρύλο του παιχνιδίου , τον τοντ , που είναι κοντά στο ρανκ 1 στους ευρωπαικούς σέρβερ . 

 

 

Για μένα το gaming είναι παρελθόν εδώ και 2 χρόνια περίπου, ενώ πριν από αυτό το διάστημα και σε βάθος 5ετίας ήταν casual. Ο πρώτος λόγος ήταν η ελλείψη χρόνου (ελέω δουλειάς και οικογένειας). Έχω βρει βέβαια αντίβαρο γιατί ασχολούμαι με creative εργασίες στον υπολογιστή, οπότε συνδυάζω το χόμπι μου με τη δουλειά. Αλλά για να μην βγαίνω εκτός θέματος, ο 2ος λόγος ήταν ο οικονομικός. Τα χρήματα που απαιτούνται για ΑΑΑ gaming είναι πλέον τραγικά και οι απαιτήσεις σε gpu upgrades ετήσιες. Οπότε δεν βγαίνει αν δεν σου περισσεύει σημαντικό ποσό για να τα "σκας" κάθε τρεις και λίγο. Αν όμως είσαι gamer και απλά δεν έχεις τα χρήματα, έχω να προτείνω τα εξής:

 

1) Ξέχνα τους τελευταίους τίτλους. Μπορείς να παίζει για τα υπόλοιπα 50 χρόνια της ζωής σου τίτλους παλαιότερους, που δεν έχουν τρελές απαιτήσεις. Χιλιάδες οι επιλογές

2) Ξεκίνα να ασχοληθείς με competitive online gaming, που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι παλαιά παιχνίδια, με υπέροχα γραφικά και χαμηλές απαιτήσεις (π.χ. starcraft)

3) Μην πέφτεις θύμα του marketing. Αν πήγες και αγόρασες π.χ. 4k μονιτορ και μετά θες 2 χιλιάρικα σε gpu για να το υποστηρίζει, απλά άλλαξε τακτική.

 

Αυτά τα ολίγα. Γενικά νομίζω ότι αν είσαι gamer και έχεις τον χρόνο, υπάρχουν χιλιάδες επιλογές σε παιχνίδια είτε online, είτε standalone που δεν θέλουν τρελά specs για να παίξουν υπέροχα.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα παιχνιδια δεν χρειαζονται 2080 και 2080ti για να παιξουν ουτε καν στα 1440p με τις καρτες που κυκλοφορουν πλεον.

Μαλλον δικο σου ειναι το προβλημα οπως εντοπισε και ο gdp77.

2κ οθονη το 2012 και τα θες και ολα τερμα? Για αρχη το ολα τετμα ειναι λαθος.

Εχεις το μικροβιο του να θες το τελευταιο hardware και πλεον δεν μπορεις να το εχεις και σε ενοχλει. 

Για να καταλαβεις, εμενα το pc μου ειναι του 2013. Απο τοτε εχω δωσει 750 ευρω το 2016 για gtx1080 και το 2019 800 για την rtx2080.

Συνολο μας κανει 1550 ευρω. 

Απο το 2013 μεχρι το 2019 εχουν περασει 6 χρονια δηλαδη 72 μηνες.

1550:72=21,53 ευρω το μηνα για gtx1080 και rtx2080 και παιζω τα παντα σε 2k. Εφαρμοσε το ιδιο για οποια καρτα θες για να δεις ποσο θα ειχες δωσει.

Τωρα, αν θελεις να αλλαζεις τα παντα, που δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος ειναι λογικο οτι θα μεινεις πανι με πανι αν δεν μπορεις να το υποστηριξεις. Σταματα να τσιμπας στο marketing και να αγοραζεις πραγματα που δεν χρειαζονται. Μην κανεις σαν το φιλο μας που λεει οτι αν παρει 240hz οθονη θα μας κανει ντα στα παιχνιδια. Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει ποτε.

Αν δεν σου μενουν 21,53 το μηνα εχεις σοβαρο οικονομικο προβλημα ειτε λογο εσοδων η λογο διαχειρεισης.

Με αυτο θα επρεπε να ασχοληθεις αυτη τη στιγμη.

 

 

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες αλλά σε καμία περίπτωση τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά.

Αυτό που θα έλεγα είναι ότι τώρα πλέον χρειάζεται να δαπανήσει κάποιος περισσότερα χρήματα για να πάρει τις επιδόσεις που θα έπαιρνε παλαιότερα με λιγότερα χρήματα. Αυτό.

 

Επίσης τώρα είμαστε σε μια καλή " φάση" καθώς βρίσκεις κάρτες γραφικών που παίζουν τα πάντα και με λιγότερα από 300€.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το low settings του 2019 ειναι σαν το ultra ultra high πριν 10 χρονια . 

Την στιγμη που τα γραφικα διαφοροποιουντε ελαχιστα μεταξυ med-high-ultra , δεν ειναι λογικο να λεει καποιος οτι αν δεν τα σκασει , δεν μπορει να απολαυσει το παιχνιδι . 

Ειναι σαν να λες οτι αμα δεν παρεις ποδηλατο των 1000+ δεν μπορεις να χαρεις μια βολτα στο παρκο . 

 

Το προβλημα σου ειναι οχι το hardware αλλα οτι γερασες , πλεον δεν βρισκεις κανενα παιχνιδι αξιο αναφορας διοτι εχεις ΗΔΗ παιξει οτι καλυτερο εχει βγει με αποτελεσμα γενικα το gaming να σου γινεται καπως ανουσιο . Ψαχνεις να κρυφτεις λιγο στην δικαιολογια οτι ειναι ακριβα , αλλα και το καλυτερο pc να ειχες , παλι δεν θα μπορουσες να παιξεις . 

 

Αληθεια , ποτε ηταν η τελευταια φορα που βαλατε παιχνιδι , και το λιωσατε αγρια ? 

Εγω οσα εχω παιξει τα τελευταια χρονια , τα κανω Install , παιζω καμια ωρα και μετα καταληγουν στα αζητητα , οσπου μερικους μηνες μετα να κανω unistall . 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kpetros said:

Το προβλημα σου ειναι οχι το hardware αλλα οτι γερασες , πλεον δεν βρισκεις κανενα παιχνιδι αξιο αναφορας διοτι εχεις ΗΔΗ παιξει οτι καλυτερο εχει βγει με αποτελεσμα γενικα το gaming να σου γινεται καπως ανουσιο . Ψαχνεις να κρυφτεις λιγο στην δικαιολογια οτι ειναι ακριβα , αλλα και το καλυτερο pc να ειχες , παλι δεν θα μπορουσες να παιξεις . 

Εκτός και αν γνωρίζεστε προσωπικά, εγώ δεν καταλαβαίνω ότι είναι αυτό το πρόβλημά του, αλλά μάλλον η "απαίτηση" να τα παίζει όλα "full" με 100fps.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εκτός και αν γνωρίζεστε προσωπικά, εγώ δεν καταλαβαίνω ότι είναι αυτό το πρόβλημά του, αλλά μάλλον η "απαίτηση" να τα παίζει όλα "full" με 100fps.

 

Οχι δεν τον ξερω , αλλα καποιος που ασχολειται απο το 2001 φτανει σε εναν κορεσμο . Ισως απλα σιγα σιγα στην πορεια μετατρεπεται απο gamer και gadgetακια . 

Και βλεπωντας τα ατελειωτα remakes παιχνιδιων που εβγαλαν περσυ , μαλλον δεν ειναι ο μονος που εχει ξενερωσει . 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, kpetros said:

 

Οχι δεν τον ξερω , αλλα καποιος που ασχολειται απο το 2001 φτανει σε εναν κορεσμο . Ισως απλα σιγα σιγα στην πορεια μετατρεπεται απο gamer και gadgetακια . 

Και βλεπωντας τα ατελειωτα remakes παιχνιδιων που εβγαλαν περσυ , μαλλον δεν ειναι ο μονος που εχει ξενερωσει . 

Κοίτα και εγώ έχοντας παίξει/λιώσει τα πάντα (από 1986) είχα φτάσει σε κορεσμό εδώ και πολλά χρόνια. Δεν είχα καμία πρεμούρα να βάλω το x fps game για να δω την υλοποίηση "της τρίχας που κουνιόταν από τον αέρα" γιατί απλά για μένα ήταν άλλο ένα fps game (που μάλιστα έπρεπε να χρυσοπληρώσω κάνοντας upgrade σε gpu). Τα τελευταία χρόνια είχα μείνει σε 3-4 competitive τίτλους μέχρι που ήρθε η ώρα να τα δω όλα κωλυόμενα με την οικογένεια και την κρίση, οπότε gaming πάπαλα ήθελα-δεν ήθελα... Στο pc της υπογραφής μου η 1050 μπήκε έτσι για την τιμή των όπλων. Είναι πολύ πιθανό στο επόμενο pc να είμαι με την ενσωματωμένη gpu του επεξεργαστή...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

έχεις δίκιο αλλά στα περισσότερα ρεβιου την συγκρίνουν με την 2080 . Στα φραμες είναι περίπου το ίδιο. 

Παιδιά έχετε δίκιο , έχω γεράσει λίγο αλλά δεν έχω απαιτήσεις να τα παίζω όλα στο φουλ . Το μόνο που θέλω στο φουλ είναι τα textures και τα υπόλοιπα λοου δεν με πειράζει . Απαίτηση έχω να παίζει τα textures στο φουλ με 60 frames για τουλάχιστον 3 χρόνια . Εδώ φτάσαμε στην περίπτωση η 2060 να κάνει 500 ευρώ και σε 2 χρόνια να μην παίζει 60 καρέ το παιχνίδι . 

μάλλον παιδιά έχετε μεγάλη οικονομική άνεση να λέτε ότι μια κάρτα 800 ευρώ είναι μέσα στα όρια του μέσου ανθρώπου . Να μην πώ για την 2080τι . 

Μπορεί να γυρίσω και εγώ στις κονσόλες όπως το nintendo switch . 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι μια κάρτα της τάξεως των 250 € και ένας i5 ή ryzen δε μπορεί να ανταπεξέλθει σε ΑΑΑ τίτλους ...Με φίλο που παίζουμε μαζί την πάλευε με 4350 και 750 ti 720p και έπαιζε μια χαρά και λόγω οτι του κάηκε το PC από κεραυνό αναγκάστηκε να αλλάξει pc πηγαίνοντας σε i5 8th gen , 1050 ti και 8 gb μνήμη . Πριν γίνει αυτό παίζαμε τα πάντα πάντως : Ghost recon wildlands , Battlefield 1 , PUBG , Black ops 4 κ.λ. τώρα δε που αναβάθμησε πετάει από τη χαρά του. Μη τρελένεσε και Hardware βρίσκεις και αντίστοιχα παιχνίδια αρκεί να το θες. Το να βαρέθηκες είναι άλλο θέμα και το βρίσκω λογικό. Ρίξε και μια ματιά στο youtube και θα δεις άπειρα builds των 600-800€ που πάνε μπάλα στα 1080p .

Έγινε επεξεργασία από chrkon
Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια GTX 1660ti και θα παίζεις τα πάντα για αρκετό καιρό χωρίς παραχωρήσεις.Εσύ με τη μια πήγες ταβάνι στη radeon 7 και την 2080.Υπάρχουν και πιο VFM κάρτες στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος chrkon έγραψε:

Δε νομίζω οτι μια κάρτα της τάξεως των 250 € και ένας i5 ή ryzen δε μπορεί να ανταπεξέλθει σε ΑΑΑ τίτλους ...Με φίλο που παίζουμε μαζί την πάλευε με 4350 και 750 ti 720p και έπαιζε μια χαρά και λόγω οτι του κάηκε το PC από κεραυνό αναγκάστηκε να αλλάξει pc πηγαίνοντας σε i5 8th gen , 1050 ti και 8 gb μνήμη . Πριν γίνει αυτό παίζαμε τα πάντα πάντως : Ghost recon wildlands , Battlefield 1 , PUBG , Black ops 4 κ.λ. τώρα δε που αναβάθμησε πετάει από τη χαρά του. Μη τρελένεσε και Hardware βρίσκεις και αντίστοιχα παιχνίδια αρκεί να το θες. Το να βαρέθηκες είναι άλλο θέμα και το βρίσκω λογικό. Ρίξε και μια ματιά στο youtube και θα δεις άπειρα builds των 600-800€ που πάνε μπάλα στα 1080p .

720 p εν έτη 2019 είναι απαράδεκτο εκτός εάν υπάρχουν σοβαροί οικονομικοί λόγοι και αδυναμίες . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος iseeklife έγραψε:

720 p εν έτη 2019 είναι απαράδεκτο εκτός εάν υπάρχουν σοβαροί οικονομικοί λόγοι και αδυναμίες . 

 

προφανως ειχε κατεβασει την αναλυση για να βγαζει η καρτα FPS....!!! 

 

 

παντως, φιλε iseeklife.., μην ψαχνεςι για τοοοοσο δυνατες καρτες. εκτος κι αν εχεις ορεξη τωρα στα "γεραματα" να παιζεις σε 4Κ αναλυση και Full detailed Games, με οσο περισσοτερα FPS γινεται.  αν ψαχνεις το Peak, τοτε θες 2 χ 2080TI...!!  

 

αν απλα θες να παιζεις ολα τα παιχνιδια σε 1080p-1440p αναλυσεις, τοτε οποιαδηποτε μεσαια και ανω καρτα, με αρκετη RAM σου κανει ανετα...!! 

 

Δλδ για να στο συγκεκριμενοποιησω, οποιαδηποτε απο 580-590  8gb, 1660Τι  και πανω σε καλυπτει....!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος cabdik έγραψε:

 

προφανως ειχε κατεβασει την αναλυση για να βγαζει η καρτα FPS....!!! 

 

 

παντως, φιλε iseeklife.., μην ψαχνεςι για τοοοοσο δυνατες καρτες. εκτος κι αν εχεις ορεξη τωρα στα "γεραματα" να παιζεις σε 4Κ αναλυση και Full detailed Games, με οσο περισσοτερα FPS γινεται.  αν ψαχνεις το Peak, τοτε θες 2 χ 2080TI...!!  

 

αν απλα θες να παιζεις ολα τα παιχνιδια σε 1080p-1440p αναλυσεις, τοτε οποιαδηποτε μεσαια και ανω καρτα, με αρκετη RAM σου κανει ανετα...!! 

 

Δλδ για να στο συγκεκριμενοποιησω, οποιαδηποτε απο 580-590  8gb, 1660Τι  και πανω σε καλυπτει....!! 

η δικιά μου η 390χ είναι rebadged η 290 χ με περισσότερη μνήμη . Από εκεί και πέρα όλες οι κάρτες είναι των ίδιων δυνατοτήτων με την δικιά μου . Δηλαδή στην ουσία δεν κάνω αναβάθμιση . Στο πασσμαρκ η 580 βγάζει χειρότερο σκορ από την δικιά μου .Εδώ και τρεις γενιές δηλαδή οι ίδιες κάρτες . Δηλαδή η 580 δεν με καλύπτει , είναι πέταμα χρημάτων . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Αν δεν σου μενουν 21,53 το μηνα εχεις σοβαρο οικονομικο προβλημα ειτε λογο εσοδων η λογο διαχειρεισης

τον κάνω και εγώ αυτόν τον υπολογισμό όταν θέλω να δικαιολογήσω αγορές που ξεπερνούν τα 1000 ευρώ και εαν το δεις έτσι μακροπρόθεσμα σε συμφέρει . Εαν πχ σκεφτείς ότι σε ένα ιντερνετ καφε για τις ίδιες ώρες θα χαλάσεις τα τετραπλάσια λεφτά . Στην πράξη αυτό που λες δεν γίνεται . Θέλω να σε δώ να βάζεις στην άκρη ένα 20 αρικο και να κάνεις αναβάθμιση μετά από 7 χρόνια . Εγώ δεν πιστεύω ότι το κάνεις . Εσυ κάνεις την αντίστροφη δουλειά . Πρώτα ξοδεύεις την αποταμίευση και μετά διακαιολογείς την απώλεια 800 και χίλιων ευρώ μεμιάς. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος iseeklife έγραψε:

τον κάνω και εγώ αυτόν τον υπολογισμό όταν θέλω να δικαιολογήσω αγορές που ξεπερνούν τα 1000 ευρώ και εαν το δεις έτσι μακροπρόθεσμα σε συμφέρει . Εαν πχ σκεφτείς ότι σε ένα ιντερνετ καφε για τις ίδιες ώρες θα χαλάσεις τα τετραπλάσια λεφτά . Στην πράξη αυτό που λες δεν γίνεται . Θέλω να σε δώ να βάζεις στην άκρη ένα 20 αρικο και να κάνεις αναβάθμιση μετά από 7 χρόνια . Εγώ δεν πιστεύω ότι το κάνεις . Εσυ κάνεις την αντίστροφη δουλειά . Πρώτα ξοδεύεις την αποταμίευση και μετά διακαιολογείς την απώλεια 800 και χίλιων ευρώ μεμιάς. 

 

1) ''θέλω να δικαιολογήσω αγορές που ξεπερνούν τα 1000 ευρώ και εαν το δεις έτσι μακροπρόθεσμα σε συμφέρει . Εαν πχ σκεφτείς ότι σε ένα ιντερνετ καφε για τις ίδιες ώρες θα χαλάσεις τα τετραπλάσια λεφτά.''

Ολος ο συλλογισμος ειναι λαθος... Δεν ειναι θεμα αν σε συμφερει, ειναι θεμα αν βγαινεις οικονομικα να το κανεις βαση του εισοδηματος σου, γιαυτο κανεις την αναλυση οχι για ''δικαιολογησεις'' κατι. Ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα.

 

2) ''Στην πράξη αυτό που λες δεν γίνεται . Θέλω να σε δώ να βάζεις στην άκρη ένα 20 αρικο και να κάνεις αναβάθμιση μετά από 7 χρόνια . Εγώ δεν πιστεύω ότι το κάνεις . Εσυ κάνεις την αντίστροφη δουλειά .''

Απο τη μια λες οτι δεν πιστευεις οτι το κανω απο την αλλη λες οτι ξοδευω την αποταμιευση. Αυτα τα δυο δεν πανε μαζι. Η το κανω και εχω λεφτα στην ακρη η δεν το κανω και δεν εχω. Δεν γινεται να μην βαζω το 20 αρικο στην ακρη οπως λες αλλα να εχω στο λογαριασμο λεφτα.

 

3) ''Πρώτα ξοδεύεις την αποταμίευση και μετά διακαιολογείς την απώλεια 800 και χίλιων ευρώ μεμιάς.''

Τα λεφτα της αποταμιευσης ειναι πλεονασμα που σου εχει μεινει απο το εισοδημα σου αφου εχεις πληρωσει τις υποχρεωσεις σου και των οποιων αλλων εξοδων σου.

Αν μετα απο 6 χρονια που μιλαμε δεν ειχα αποταμιευσει 1550 ευρω, ασχετα το που θα τα ξοδεψω, ειχα σοβαρο οικονομικο προβλημα η ημουν σπαταλος.  

 

Πρεπει να βαλεις τα πραγματα κατω να δεις ποσα περνεις, ποσα χαλας και ποσα σου μενουν απο το μηνιατικο.

Αν η διαφορα ειναι μικροτερη των 300 ευρω το μηνα εχεις οικονομικο προβλημα. Δεν αξιζει καν να τα βαλεις στην ακρη.

Με το χαμηλοτερο λοιπον οριο των 300 ευρω το μηνα αποταμιευση, σε 6 χρονια εισαι στα 21.600. Στα 7 που λες, 25.200

Στα 3 χρονια, που ειναι πιο νορμαλ χρονος που θα αλλαξεις π.χ μια καρτα γραφικων γιατι θα αρχισει να ζοριζεται, εισαι στα 10.800.

Και στις τρεις περιπτωσεις τα λεφτα της καρτας δεν θα σου λειψουν και δεν υπαρχει καμια αναγκη ''δικαιολογησης'' του εξοδου.

 

Με λιγα λογια.

Η εχεις οικονομικο θεμα η εχεις καβουρια στην τσεπη και γκρινιαζεις.

Το τι ισχυει απο τα δυο εσυ το ξερεις, βρες την αναλογη λυση.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.