Jump to content


AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


adpanos

Recommended Posts

1 minute ago, salde said:

εννοείται, το όλο πράγμα με προδιαθέτει για βιαστικό launch με πιθανά θέματα διαθεσιμότητας για όλο το πακέτο των Ryzen. Θα δείξει.

Μπα δε νομίζω. Απλά η Asrock ήθελε λίγη παραπάνω "τσάμπα" διαφήμιση. Τη Δευτέρα θα ξέρουμε τα πάντα τιμές και επιδόσεις. Δε νομίζω να υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας είτε στους επεξεργαστές είτε στα mobo.

Link to comment
Share on other sites

Μετά και από αυτό το review https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-3900x-3700x-tested-on-x470/

 

Μπορώ πλέον να διατυπώσω την άποψη ότι το x570 για όσους δεν χρειάζονται το pcie gen 4 είναι epic fail.

 

Δεν κερδίζεις τίποτα απολύτως σε oc (το PBO παίζει καλύτερα σε όλα τα reviews σε σχέση με το manual oc), ενώ σε stock οι επιδόσεις μεταξύ x570 και x470/B450 είναι ίδιες με <1% αποκλίσεις.

 

Πραγματικά αναρωτιέμαι τι σκεφτόντουσαν οι εταιρείες που έκαναν τέτοιο overengineering και δημιουργήσαν κτήνη των 500+ €.

Όλη η σειρά θα μείνει στο ράφι. Είναι ξεκάθαρο....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπα, μια χαρά θα πουλήσουν και όταν το κρίνουν απαραίτητο, θα ρίξουν τις τιμές. Αλλά από τους βιαστικούς που θέλουν να τα έχουν όλα κορυφαία και από αυτούς που θα τρέξουν να αγοράσουν τον PCIe 4.0 SSD, θα τα τσεπώσουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

επίσης από σχόλιο στο ρηβιού του anandtech, μια αλυσίδα στις ΗΠΑ (microcenter) κάνει προσφορές για 570+CPU, γύρω στα 50 δολλάρια κάτω κι ακόμα περισσότερο αν συνδυαστεί με έναν SSD από Gigabyte. Ακραία η πρόβλεψη ότι θα μείνουν στο ράφι, ας ευχηθούμε να τους περιοριστεί λίγο η όρεξη για αυτόν τον ανήφορο δίχως τέλος.
Παρενθετικά, κάπου στο reddit διάβασα κάτι απο ομιλία υψηλόβαθμου της AMD, η επιλογή για ακριβές μητρικές στο 570 γίνεται με όλες τις ευλογίες της AMD, δεν είναι αυθαίρετη επιλογή των κατασκευαστών.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, salde said:

επίσης από σχόλιο στο ρηβιού του anandtech, μια αλυσίδα στις ΗΠΑ (microcenter) κάνει προσφορές για 570+CPU, γύρω στα 50 δολλάρια κάτω κι ακόμα περισσότερο αν συνδυαστεί με έναν SSD από Gigabyte. Ακραία η πρόβλεψη ότι θα μείνουν στο ράφι, ας ευχηθούμε να τους περιοριστεί λίγο η όρεξη για αυτόν τον ανήφορο δίχως τέλος.
Παρενθετικά, κάπου στο reddit διάβασα κάτι απο ομιλία υψηλόβαθμου της AMD, η επιλογή για ακριβές μητρικές στο 570 γίνεται με όλες τις ευλογίες της AMD, δεν είναι αυθαίρετη επιλογή των κατασκευαστών.

 

Πώς ακριβώς γίνεται αυτό με τα 40$ που κοστίζει το x570???

 

Όσο για τις μητρικές γράφω και πιο πάνω ότι 

2 hours ago, gdp77 said:

Μπορώ πλέον να διατυπώσω την άποψη ότι το x570 για όσους δεν χρειάζονται το pcie gen 4 είναι epic fail.

 

 

Προφανώς και υπάρχει αγοραστικό κοινό. Όταν γράφω "θα μείνουν στο ράφι" εννοώ ότι δεν θα είναι εμπορική επιτυχία. Δεν θα αγοράσει η πλειονότητα του κόσμου, παρά μόνο μια μικρή μειονότητα. Η πλειονότητα θα παραμείνει με Β450/Χ470 και θα περιμένει για Β550 για όσους θέλουν PCIe gen4. Θα δούμε αν θα επαληθευτώ.

 

Και για να κάνουμε το πρώτο γκάλοπ, υπάρχει έστω και ένας από εδώ (thelab) που προτίθεται να αγοράσει X570 τώρα που γνωρίζουμε ότι δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω σε oc σε σχέση με B450 για παράδειγμα;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον @gdp77.

H επιλογή μου να επενδύσω το 2017 σε μια ακριβή/ποιοτική μητρική Χ370 και Ryzen 1ης γενιάς θα με βγάλει ασπροπρόσωπο, με τις ευλογίες της AMD φυσικά ?, ώστε σε κάνα χρόνο να κάνω μια ουσιαστική αναβάθμιση στην μορφή ενός 3700Χ, πιθανόν σε τιμή κάτω από €300, και σε άλλα 2-3 χρόνια αργότερα ή θα βρίσκω μεταχειρισμένο 3950Χ κοψοχρονιά ή θα πάω στην μετά ΑΜ4 πλατφόρμα με ότι αυτή θα προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, gdp77 said:

Πώς ακριβώς γίνεται αυτό με τα 40$ που κοστίζει το x570???

όχι το τσιπσετ βρε, προσφορά για αγορά μητρικής + επεξεργαστή, έκπτωση 50 δολλάρια (από 1000, πάρε τον συνδυασμό με 950 κλπ). Δεν έδωσα καν σημασία, σε μας αργούν να έρθουν αυτά ακόμα κι αν είναι γενικευμένα.

Επειδή κοιτούσα για φορητό πρόσφατα στο εξωτερικό, από πέρυσι-πρόπερσι άρχισε το Άμαζον γύρω στα μέσα Ιουλίου διήμερο μεγάλων εκπτώσεων υποτίθεται. Το ονομάζει Prime Day, φέτος είναι 15-16 Ιουλίου. Οι υπόλοιποι χέστηκαν κι άρχισαν την πατέντα με κάτι που ονομάζουν «Black Friday in July», εβδομαδιαίας διάρκειας στα περισσότερα που είδα (κατασκευαστές, Dell, Lenovo κλπ, έληγε σήμερα στα πιο πολλά), όπου κάποια πράγματα είναι όντως ευκαιρίες αλλά τα περισσότερα είναι απλώς εκπτώσεις, όχι απαραιτήτως συμφέρουσες (παλαιότερα μοντέλα, περιορισμένες επιλογές κλπ). Δεν ξέρω τι γίνεται στις ΗΠΑ, ίσως η προσφορά αυτή να ήταν σε αυτό το πλαίσιο.
Συμφωνώ μαζί σου ότι τα 500+ μητρική είναι εξωφρενικά, δεν είμαι βέβαιος ότι θα πάνε για φούντο. Αυτό που γράφει ο yanni (αν δουν θα ρίξουν τις τιμές) ισχύει με μία παρατήρηση: υπάρχει σημείο τιμής όπου θα προτιμήσουν να την κάψουν την μητρική παρά να την δώσουν σε σκοτωμένη τιμή. Δλδ μην ελπίζει κανείς ότι με 300€ θα αγοράσει την μητρική που τώρα κάνει 600.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι τιμες δεν ειναι καλες, αλλα αν δε σε νοιαζουν τα φρου-φρου τυπου ROG, RGB κλπ και ηθελες να πας σε καλα VRM, τοτε επειδη θα εδινες 150-200 ουτως η αλλως, μπορεις να κινηθεις στις "φτηνες" Χ570 που θα σε καλυψουν σε αυτον τον τομεα ενω ταυτοχρονα θα σου δωσουν και τις τελευταιες υποστηριξεις.

 

Πιο συγκεκριμενα, θεωρω οτι αν ισχυσουν οι δηλωμενες MSRP η Gigabyte εχει 2 πολυ καλες μητρικες στα 150 και 200 ευρω. Η Gaming X στα 150ε εχει 10+2 VRM  "σωστα" αυτη τη φορα, οχι οπως περσι, και ειναι μια χαρα μητρικη σε αυτα τα λεφτα να παιρνεις καλα VRM και ολες τις τελευταιες υποστηριξεις (PCIE4, PBO, dual m2 pcie4 κλπ), Ενω η Aorus Elite στα 200ε εχει 12+2 σωστα VRM και δινει και Intel lan, και front usb type-c. Υποκειμενικα τη βρισκω ακομα και ομορφη, ενω και τα heatsinks στα ηδη καλα VRM φαινονται αρκετα μεγαλα.

 

Αρα αν δε θες να ψωνισεις μουρη και λεντακια, δε βλεπω γιατι πρεπει να πας σε κατι παραπανω απο αυτες...ουτε γιατι να παρεις X470 αν δεν εχεις ηδη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@salde

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου, δύσκολο να πέσουν οι τιμές στα υπάρχοντα X570. Τα έχουν λιώσει στα features και στα VRMs. Ελπίζω να δούμε και υλοποιήσεις με λιγότερα VRMs και λιγότερα features (που ο περισσότερος κόσμος δεν χρειάζεται) για <200$ Χ570.

2 minutes ago, Blinky said:

Πιο συγκεκριμενα, θεωρω οτι αν ισχυσουν οι δηλωμενες MSRP η Gigabyte εχει 2 πολυ καλες μητρικες στα 150 και 200 ευρω.

Δεν έχω δει τέτοια τιμολόγηση. Έχεις link ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gdp77 said:

Δεν έχω δει τέτοια τιμολόγηση. Έχεις link ?

 

Δεν μπορω να βρω καποιο official link, αλλα δες για παραδειγμα εδω :

 

https://www.fullexposure.photography/best-gigabyte-x570-motherboards/2/

 

Και τις 2 μητρικες τις θεωρω πολυ προσεγμενες και πληρεις στο επιπεδο τιμης τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Day1 παντως τις εχουν στα 170 και 200 in stock στο newegg :

 

https://www.newegg.com/p/N82E16813145161?Description=gigabyte x570&cm_re=gigabyte_x570-_-13-145-161-_-Product

 

https://www.newegg.com/p/N82E16813145160?Description=gigabyte x570&cm_re=gigabyte_x570-_-13-145-160-_-Product

 

Εγω τελος Αυγουστου που θα ψωνισω, αν εχουν ερθει Ελλαδα σε φυσιολογικες τιμες με βλεπω για την Elite μαζι με 3600 ή 3700Χ.

 

Δε λεω, πολυ θα μου αρεσε η Formula, αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να πληρωσω για κατι περισσοτερο απο αυτες τις 2 μητρικες (οπως ομως λεω και οτι δεν υπαρχει λογος κανεις να παρει Χ470 αν δεν εχει ηδη, ουτε να κλαιγεται για πανακριβες τιμες επειδη δε μπορει να κανει το hobby του που σων και καλα επιβαλει RoG)

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω βλεπω κατι το περιεργο στις τιμες, εκτος της Asus, που εχει ανεβασει τις τιμες 100 ευρω πανω σε ολα τα μοντελα τις.

Οι υπολοιποι εχουν 30-40 ευρω διαφορα με τα αντιστοιχα intel αλλα το βρισκω λογικο να γινεται αυτο στο launch.

Η Aorus elite της Gb για παραδειγμα, στα 229 στο caseking ειναι πολυ δυνατη.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, fatalara said:

Ουτε εγω βλεπω κατι το περιεργο στις τιμες, εκτος της Asus, που εχει ανεβασει τις τιμες 100 ευρω πανω σε ολα τα μοντελα τις.

Και αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί doublers στις φάσεις ενώ ο ανταγωνισμός "πραγματικές" φάσεις. Ας με διορθώσει κάποιος που έχει δει buildzoid για X570, αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, jax7480 said:

Έχει βρει κανείς review του Corsair MP600?

Δεν έχει δημοσιευτεί τίποτα ακόμα, αλλά νομίζω ότι όλες οι υλοποιήσεις που υποστηρίζουν PCIe Gen4 βασίζονται στον ίδιο controller Phison PS5016-E16.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.