Jump to content



RYZEN η' INTEL


dett

Recommended Posts

Και οι δύο θα είναι μια χαρά και θα ρίσκαρα να υποθέσω ότι τα περισσότερα παιχνίδια σου δεν είναι CPU-limited. Πες και τι κάρτα γραφικών έχεις, είναι κι αυτή σημαντική παράμετρος.

 

Πάντως, ως γενική συμβουλή, αν θέλεις αποκλειστικά για gaming και ψάχνεις και το τελευταίο fps, μπορείς να πας στον Intel.

 

Αν κάνεις και οτιδήποτε άλλο (ειδικά ταυτόχρονα, πχ streaming), πιθανότατα ο AMD είναι καλύτερη επιλογή και αναμένεται να είναι λίγο περισσότερο όσο περνάει ο καιρός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος acct έγραψε:

Και οι δύο θα είναι μια χαρά και θα ρίσκαρα να υποθέσω ότι τα περισσότερα παιχνίδια σου δεν είναι CPU-limited. Πες και τι κάρτα γραφικών έχεις, είναι κι αυτή σημαντική παράμετρος.

 

Πάντως, ως γενική συμβουλή, αν θέλεις αποκλειστικά για gaming και ψάχνεις και το τελευταίο fps, μπορείς να πας στον Intel.

 

Αν κάνεις και οτιδήποτε άλλο (ειδικά ταυτόχρονα, πχ streaming), πιθανότατα ο AMD είναι καλύτερη επιλογή και αναμένεται να είναι λίγο περισσότερο όσο περνάει ο καιρός.

Καρτα εχω τη 2070 gaming z και παιζω σε 4κ με λιγο κατεβασμενα καποια settings στα games.Συνηθως παιζω fps.Bf 5, call of duty, bf 1

Link to comment
Share on other sites

Ε μάλλον σε AMD πας. Ο 9700K δεν ξέρω κατά πόσο θα φανεί με την 2070 στα 4Κ, οπότε ο φτηνότερος 3700x με τα μεγαλύτερα περιθώρια αναβάθμισης μελλοντικά, μάλλον είναι εξίσου ή και καλύτερη επιλογή. Τα benchmarks που θα δείξουν τον 9700K να είναι καλύτερος, αμφιβάλλω να είναι με 2070 και σε 4K ανάλυση.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε επίσης λογική να πας σε έναν ταπεινό 3600 και τα 160€ που θα γλυτώσεις να τα επενδύσεις αργότερα σε κάποια κάρτα γραφικών, όταν βγάλει η Nvidia την επόμενη σειρά της στα 7nm.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Ε μάλλον σε AMD πας. Ο 9700K δεν ξέρω κατά πόσο θα φανεί με την 2070 στα 4Κ, οπότε ο φτηνότερος 3700x με τα μεγαλύτερα περιθώρια αναβάθμισης μελλοντικά, μάλλον είναι εξίσου ή και καλύτερη επιλογή. Τα benchmarks που θα δείξουν τον 9700K να είναι καλύτερος, αμφιβάλλω να είναι με 2070 και σε 4K ανάλυση.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε επίσης λογική να πας σε έναν ταπεινό 3600 και τα 160€ που θα γλυτώσεις να τα επενδύσεις αργότερα σε κάποια κάρτα γραφικών, όταν βγάλει η Nvidia την επόμενη σειρά της στα 7nm.

Λογικο μου φαινεται αυτο.Αλλα εχω ακουσει για "διαφορες παιδικες ασθενειες" με τους amd + οτι παιρνουν ελαχιστο overclocking και εμενα μου αρεσει να τον clockαρω.Και απο Mobo παω κατευθειαν σε x570?

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος dett έγραψε:

Λογικο μου φαινεται αυτο.Αλλα εχω ακουσει για "διαφορες παιδικες ασθενειες" με τους amd + οτι παιρνουν ελαχιστο overclocking και εμενα μου αρεσει να τον clockαρω.Και απο Mobo παω κατευθειαν σε x570?

Αν δεν έχω καταλάβει και εγώ κάτι λάθος, οι Ryzen πρακτικά οβερκλοκάρουν μόνοι τους, μέχρι εκεί που αντέχουν. Ναι δεν θα γράψει το κοντέρ 5GHz όπως με τους Intel, αλλά ήδη από το... 2003 περίπου και τους Pentium 4 vs Athlon 64, έγινε φανερό ότι τα MHz δεν λένε τίποτα. Σημασία έχουν οι τελικές επιδόσεις και αν αυτές των AMD στα 4.2GHz είναι παραπλήσιες με αυτές των Intel στα 4.8-5.0GHz, πρακτικά δεν υπάρχει διαφορά. Οι AMD τώρα μπορεί να έχουν παιδικές αρρώστιες, μπορεί αυτά να είναι και υπερβολές από την πρώτη γενιά των Ryzen. Το σίγουρο είναι ότι δεν χρειάζονται μισή ντουζίνα patches για ευπάθειες ασφαλείας όπως στην περίπτωση των Intel.

 

Από mobo εξαρτάται. Αν θέλεις PCIe 4.0, ναι, αν όχι, παίρνεις το 100% των επιδόσεων και με ένα καλό B450 των 80-100€ ή και κάποιο πιο βαρβάτο X470 που όμως η τιμή του δεν θα βρίσκεται πολύ πιο πάνω από τα 100€. Δεν είναι Intel να σου ζητάει επιπλέον χρήματα με κάθε νέο επεξεργαστή. Προσωπικά θα πήγαινα για ένα καλό B450.

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατάς το σύστημα πολλά χρόνια πάρε x570 για το pcie gen 4 το οποίο κάποια στιγμή στο μέλλον θα εκμεταλλευτούν και οι GPU. Επίσης όσο πιο mainstream γίνονται οι ryzen, τόσο πιο πολύ θα εκμεταλλεύονται τα παιχνίδια την αρχιτεκτονική zen.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Για 4Κ, πας σε 3600-3700Χ και καρτα γραφικων ....την καλυτερη που υπαρχει. Η καρτα ειναι το προβλημα στην αναλυση αυτη κ οχι ο επεξεργαστης. Με δεδομενο οτι η καρτα σου δεν ειναι καν η 2080Τι, θα σου προτεινα ακομα κ στον 3600 να πας τωρα, με σκοπο να τον αλλαξεις οταν κ αν χρειαστει σε 3900/3950Χ.

 

Αν δε θες να αλλαζεις, πας σε 3700Χ και εκλεισες για τις επομενες τρεις τεσσερις γενιες καρτων γραφικων.

Το 8/16 θα γινει το σημερινο 4/8 σε λιγοτερο απο δυο χρονια, κατα τη γνωμη μου, οποτε ο 3700Χ εχει οριζοντα 4ετιας (κ βαλε).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.